Η αφήγηση της Eleanor Longden
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761

    Η αφήγηση της Eleanor Longden

    Γεια σας, ποστάρω εδώ
    http://www.ted.com/talks/eleanor_lon..._head#t-754316
    τη δεκαπεντάλεπτη ομιλία μιας κοπέλας που πιστεύω δίνει σε όλους όσους το παλεύουν με φάρμακα ή χωρίς, πολλά κύματα αισιοδοξίας και δύναμης, καθώς και μια διαφορετική οπτική και αντίληψη στο θέμα ψύχωση. Η ίδια είναι ψυχολόγος και μπορεί και βοηθάει πλέον ανθρώπους με παρόμοια προβλήματα. Η αφήγηση της προσωπικής της εμπειρίας έχει πολύ ενδιαφέρον, συγκίνηση αλλά και ωραίο χιούμορ! Για να το δείτε με ελληνικούς υπότιτλους πατήστε το βίντεο, κάτω δεξιά βγαίνει ένα τετράγωνο με τη λέξη subtitles, το πατάτε και επιλέγετε τα greek.
    Καλή δύναμη σε όλους.

  2. #2
    Την ειχα παρακολουθησει την παρουσα και μου αρεσε παρα πολυ που τονιζε πως ηθελαν να της πουν τι ειναι υπερ της και τικατα της, αν θυμαμαι καλα. Επισης στοTEDΕΧΕΙ ακομη μια ομιλια οσον αφορα την ψυχωση, 2 ομιλιες - 3 περι καταθλιψης και 1 στην διπολικη.

    Ευτυχως που το ιντερνετ εχει και κατι τετοιο να προσφερει. Ετσι ωστε να νιωθουν αναθαρρυμενοι ανθρωποι που αγωνιουν, παλευουν, δεν βλεπουν αμεσο αποτελεσμα και εχουν ελλειψη υποστηρικτικου περιβαλλοντος.


    Breath μου αρεσουν τα νηματα σου γιατι "ανοιγουν νεους δρομους" ... Να εισαι παντα καλα !!! :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Σ' ευχαριστώ CC, και εσύ να είσαι πάντα καλά, πράγματι το TED έχει αρκετές ενδιαφέρουσες ομιλίες πάνω στα θέματα αυτά και προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων που τα περνάνε, καλά έκανες και το ανέφερες, δείτε και αυτές τις λίστες, σχεδόν όλες οι ομιλίες έχουν και ελληνική μετάφραση. :)

    https://www.ted.com/playlists/9/all_kinds_of_minds
    https://www.ted.com/playlists/175/th..._mental_health

  4. #4
    Αξιζει πολυ γιατι οπως ειπες εχει πολυ υλικο και ασχετο με την υγεια και υπεροχες παρουσιασεις, καμια δυστυχως "σχεση" με δικες μου εγχωριες βιωματικες εμπειριες σεμιναριων ομιλιων. Ειναι λαθος να συγκρινω αλλά σκεφτομαι πως αν δεν μας ελεγαν ντε και καλα να μαστε "τυποποιημενοι" θα ειχαμε και εδω πολυ ομορφα γεγονοτα. Βεβαια δεν κρινω καθολικα και αρνητικα. Ουτε εχω φοβερη εμπειρια. Αλλά η αυθεντικοτητα που βγαζουν καποιοι ομιλητες καθως και το οργανωμενο τους πλανο -- δεν εννοω εφετζιδικα--- εχει ενα καλο αποτελεσμα.

    Ο Σολομον που πουλησε και βιβλια για την καταθλιψη με εβαλε σε σκεψη, γενικως καθε εμπειρια που γινεται εμποριο δλδ το πληρωνεις δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο. προσωπικη αποψη και αυτο...
    Πιστευω με εννοησες...

    Καλη ημερα !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα,
    CC κατανοώ αυτό που λες, χρειάζεται πάντα και μια ισορροπία και διάκριση σε όλα αυτά, νομίζω η αυθεντικότητα που βγάζουν είναι κάτι που το νιώθουμε από τους ομιλητές αυτούς.
    Λοιπόν θα ήθελα να ποστάρω και την ομιλία του Έλληνα Σωτήρη Λυμπερόπουλου
    https://www.youtube.com/watch?v=V1rjphCd45M
    δεν μιλάει για κάποια ψυχική πάθηση ο συγκεκριμένος, αλλά πιστεύω θα σας αρέσει και ίσως σας εμπνεύσει η αφήγηση του και γενικότερα ο τρόπος και η στάση ζωής του!

  6. #6
    Εμενα μου αρεσει η ομιλια και ενος πιτσιρικα για την καταθλιψη, οτι φαινομενικα τα "ειχε" ολα και πως ολοι τον αποδοκιμαζαν αλλά ομολογουσε οτι ναι πασχω, ναι υπαρχει, ναι ειναι ασθενεια και μονον εγω ξερω οτι μου κανει ζημια και θα παλεψω να νικησω.

    Ποσο σημαντικο ΜΗΝΥΜΑ για Ψυχικα ασθενεις, να μην μας "ριχνει" το γεγονος της ασυνενοησιας,κριτικης,αδια φοριας, στιγματος, αλλά να βρισκουμε σωστους συμμαχους γιατί πολυ απλά -τι να γινει- με αυτο το κεφαλαιο παλευουμε.
    Θα ακουσω και αυτη την ομιλια σε αλη φαση και θα σου πω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •