ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΙΑΚΗ ????????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΙΑΚΗ ????????

    Καλησπερα, για πρωτη (η μαλλον δευτερη) φορα στη ζωη μου αποφασισα να επισκεφτω ψυχολογο, περα απο ψυχιατρο, για παραλληλη συμβουλευτικη κ υποστηριξη.. ειχα κανει στα 17 ενα διαστημα ψυχοθεραπεια, αλλα καθε αλλο παρα αυτο ηταν, μιας κ με ρωτουσε ωρες ωρες ασχετα πραγματα, ακομα κ τι εφαγα η αν πηγα διακοπες κ που, αν ψησαμε αρνι το πασχα(σοβαρα μιλαω) κ αλλα τετοια που τα θεωρω μπουρδες.. ειχα χτες ραντεβου λοιπον με μια ψυχολογο η οποια ητανε "συστημενη", δλδ ειχα ακουσει απο αλλους πολυ καλα λογια γι αυτην, κ πηγα με σκοπο να με βοηθησει.. απ ο,τι μου ειπαν κ μου ειπε κ η ιδια κανει γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.. απο τα λιγα που ξερω γι αυτο το ειδος ψυχοθεραπειας ειναι οτι εστιαζει στο τωρα περισσοτερο κ βοηθαει στις νευρωσεις, ιψδ κτλ.. για ψυχωσεις δεν ξερω αμα κανει, οποτε μπορει να πηγαινω κ τζαμπα.. τεσπα, αλλου θελω να επικεντρωθω..λοιπον αφου με επρηξε στις ερωτησεις κ μου μιλουσε με γριφους κ με μπερδεψε
    δεν με αφηνε να εκθεσω τους προβληματισμους μου
    αλλα συνεχως μιλουσε αυτη ενω ηθελα να πω αυτα μου με απασχολουν μου λεει σε καποια φαση οτι "τους ορους τους βαζω εγω, δν θα μου πεις εσυ τη δουλεια μου, κ δεν θα παιξω το παιχνιδι σου κ αυτα που ηξερες ξεχνα τα"
    επισης μου λεει "δεν εγγυωμαι οτι θα σε βοηθησω, μπορει η συνεργασια να αποτυχει" επισης χαρακτηρισε τις "τακτικες" μου κακομαθημενες κ χειριστικες ενω εγω δεν εδειξα ουτε να παω να την χειριστω ουτε τιποτα
    ετσι ειναι το μοντελο της γνωσιακης??
    μου ειπε οτι κανει γνωσιακη
    δλδ στην αρχη σε "λουζουν" κ μετα σε βοηθανε?
    δεν ξερω εχω μπερδευτει μηπως ειναι αρχικα η ψυχρολουσια κ μετα με βοηθησει??
    το θεμα ειναι τι κανω?? σταματαω? συνεχιζω? πηγαινω αλλες 1-2 φορες να μου φυγει η ιδεα κ οπου βγαλει?
    πραγματικα ενιωσα χειροτερα που πηγα, ασε κ το αλλο που μου μιλουσε στον πληθυντικο κ με εκανε να νιωθω αμηχανα..
    ετσι λειτουργουν οι ψυχοθεραπευτες γενικα? υπαρχει στανταρ μοτιβο στη γνωσιακη? η ο καθενας ισχυριζεται ο,τι θελει?
    πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, δεν περιμενα αυτη την εξελιξη..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καλησπερα, για πρωτη (η μαλλον δευτερη) φορα στη ζωη μου αποφασισα να επισκεφτω ψυχολογο, περα απο ψυχιατρο, για παραλληλη συμβουλευτικη κ υποστηριξη.. ειχα κανει στα 17 ενα διαστημα ψυχοθεραπεια, αλλα καθε αλλο παρα αυτο ηταν, μιας κ με ρωτουσε ωρες ωρες ασχετα πραγματα, ακομα κ τι εφαγα η αν πηγα διακοπες κ που, αν ψησαμε αρνι το πασχα(σοβαρα μιλαω) κ αλλα τετοια που τα θεωρω μπουρδες.. ειχα χτες ραντεβου λοιπον με μια ψυχολογο η οποια ητανε "συστημενη", δλδ ειχα ακουσει απο αλλους πολυ καλα λογια γι αυτην, κ πηγα με σκοπο να με βοηθησει.. απ ο,τι μου ειπαν κ μου ειπε κ η ιδια κανει γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.. απο τα λιγα που ξερω γι αυτο το ειδος ψυχοθεραπειας ειναι οτι εστιαζει στο τωρα περισσοτερο κ βοηθαει στις νευρωσεις, ιψδ κτλ.. για ψυχωσεις δεν ξερω αμα κανει, οποτε μπορει να πηγαινω κ τζαμπα.. τεσπα, αλλου θελω να επικεντρωθω..λοιπον αφου με επρηξε στις ερωτησεις κ μου μιλουσε με γριφους κ με μπερδεψε
    δεν με αφηνε να εκθεσω τους προβληματισμους μου
    αλλα συνεχως μιλουσε αυτη ενω ηθελα να πω αυτα μου με απασχολουν μου λεει σε καποια φαση οτι "τους ορους τους βαζω εγω, δν θα μου πεις εσυ τη δουλεια μου, κ δεν θα παιξω το παιχνιδι σου κ αυτα που ηξερες ξεχνα τα"
    επισης μου λεει "δεν εγγυωμαι οτι θα σε βοηθησω, μπορει η συνεργασια να αποτυχει" επισης χαρακτηρισε τις "τακτικες" μου κακομαθημενες κ χειριστικες ενω εγω δεν εδειξα ουτε να παω να την χειριστω ουτε τιποτα
    ετσι ειναι το μοντελο της γνωσιακης??
    μου ειπε οτι κανει γνωσιακη
    δλδ στην αρχη σε "λουζουν" κ μετα σε βοηθανε?
    δεν ξερω εχω μπερδευτει μηπως ειναι αρχικα η ψυχρολουσια κ μετα με βοηθησει??
    το θεμα ειναι τι κανω?? σταματαω? συνεχιζω? πηγαινω αλλες 1-2 φορες να μου φυγει η ιδεα κ οπου βγαλει?
    πραγματικα ενιωσα χειροτερα που πηγα, ασε κ το αλλο που μου μιλουσε στον πληθυντικο κ με εκανε να νιωθω αμηχανα..
    ετσι λειτουργουν οι ψυχοθεραπευτες γενικα? υπαρχει στανταρ μοτιβο στη γνωσιακη? η ο καθενας ισχυριζεται ο,τι θελει?
    πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, δεν περιμενα αυτη την εξελιξη..


    Όχι, από αυτά που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση. Στην γνωσιακή η συνομιλία μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου είναι όπως και σε μια κανονική συζήτηση/συνομιλία (ο χρόνος που μιλάει ο καθένας) Σε αυτά που λες (αυτά που σε δυσκολεύουν, σου προκαλούν έντονο άγχος κλπ.) ο θεραπευτής-με ερωτήσεις κυρίως (σωκρατική/μαιευτική μέθοδος)-σε κατευθύνει σε πράγματα που ίσως διαστρεβλώνεις άθελα σου, σε κάνει να το ξανασκεφτείς/να αναθεωρήσεις, αλλάζεις την σημασία που έχεις βάλει σε κάποια πράγματα κλπ. Επίσης στο συμπεριφορικό κομμάτι σου βάζει και "homework" για το σπίτι. Π.χ. αν φοβάσαι να βγεις έξω σε αστυνομικούς σου βάζει να το προσπαθήσεις-είτε μόνη σου είτε στην αρχή με τον θεραπευτή- και εκείνη την στιγμή πρέπει καταγράψεις τι αισθάνεσαι και τι σκέφτεσαι για να το αναγνωρίζεις και να προσπαθήσεις να το ελέγχεις. Σε γενικές γραμμές αυτό είναι το μοντέλο της γνωσιακής-συμπεριφορικής θεραπείας. Εστιάζει πιο πολύ στην αλλαγή δηλαδή, στην αναθεώρηση κάποιων πραγμάτων και στην αντιμετώπιση αυτών που φοβάσαι. Αν και έχει αποδειχτεί ότι είναι η πλέον κατάλληλη για νευρώσεις, αρχίζουν και βγαίνουν και αρκετά δεδομένα για διπολική και ψυχώσεις-υψηλής λειτουργικότητας (χωρίς απδιοργάνωση και γνωστικά προβλήματα).


    Από αυτό που περιγράφεις, η τύπισσα τα έχει λίγο «πεγμένα» και θέλει η ίδια γνωσιακή-συμπεριφορική (!) λολ. Σε καμιά περίπτωση δεν σου κάνουν υποδείξεις (!) και αν ο θεραπευτής δει κάποια προβληματική συμπεριφορά προσπαθεί να οδηγήσει τον θεραπευόμενο μόνο του να την καταλάβει και να το σκεφτεί ο ίδιος/η ίδια αν χρειάζεται αλλαγή.



    Εντάξει Ελλάδα, οι ψυχοθεραπευτές είναι ότι να ναι λολ. Αφού δεν υπάρχει στανταρ εκπαίδευση για κλινικούς ψυχολόγους και ψυχιάτρους βράστα. Ο καθένας ότι να ναι λέει και κάνει. Τι να πω, ξαναδοκίμασε άλλη μια φορά και αν δεις τα ίδια άστο. Στην τελικά άμα δεν έχετε "χημεία" δεν λέει να συνεχίζεις, οποιαδήποτε και αν είναι η ψυχοθεραπευτική κατεύθυνση του θεραπευτή. Άλλα είναι θέμα της τύπισσας και όχι της ΓΣΘ. Για να καταλάβεις πως είναι η ΓΣΘ πάρε αυτό το βιβλίο (αν και είναι για κατάθλιψη και άγχος, βοηθάει γενικά. Είναι και αυτοβοήθειας.)



    http://www.books.gr/ViewShopProduct....ductId=4316494

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Θα το κοιταξω το βιβλιο Πετραν.. Μου κανε εντυπωση παντως η ολη συμπεριφορα της, δεν περιμενα κατι τετοιο.. πηγε να με "ψαρωσει" κατα καποιον τροπο κ να με στησει στον τοιχο, αν κ ο σκοπος δεν πρεπει να ειναι αυτος στην οποιας μορφης ψυχοθεραπεια.. ισως παω αλλη μια φορα ετσι να μου φυγει η ιδεα κ μετα την αφηνω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Πετράν να σε ρωτήσω κάτι?

    Σκέφτομαι να δώσω ένα βιβλίο στη μητέρα μου και είδα το βιβλίο που προτείνεις. Φαντάζομαι το χεις διαβάσει, άρα θέλω να σε ρωτήσω αν είναι εύκολα αναγνώσιμο, η μητέρα μου είναι 50 χρόνων, αρκετά ''λαική'' φύση, δεν ασχολείται καθόλου με βιβλία, έχει χρόνιο άγχος και το μόνο που την απασχολεί και εντοπίζει πρόβλημα της ζωής της είναι η δουλειά και τα οικονονικά, αγνοεί την γενική προβληματική συμπεριφορά της.. Θα βγάλει λες άκρη με το βιβλίο? :Ρ
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Λακρυ της αφησες περιθωριο να σε γνωρισει καθολου;
    Γιατι διαβαζοντας σε καταλαβαινω πως ησουν πολυ αρνητικη,πως ηθελες να πεις αυτα που εσυ ηθελες να πεις.
    Εκει δεν πας για να μιλας εσυ,εκει βασικα πας για να ακουσεις τι θα σου πει αυτη,να σου δωσει μια αλλη εικονα για τα πως ειναι τα πραγματα αφου η δικη σου δεν σε βοηθαει να αντιμετωπιζεις τις καταστασεις.
    Μπηκες στον κοπο να δεις τι θα πει αυτη και να διορθωσεις καποια πραγματα που δεν κανεις σωστα;
    Η μπηκες με σκοπο να πεις τι κανεις για να σε ακουσει με σκοπο να μην αλλαξεις τιποτα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Και γω να προσθέσω ότι η επιλογή της να σου μιλάει στον πληθυντικό, πιστεύω πως είναι εντελώς λανθασμένη. Υποτίθεται πως ο ψυχοθεραπευτής πρέπει να δημιουργεί ένα ζεστό και οικείο κλιμα στην σχέση του με τον θεραπευόμενο, χωρίς περιττές υπερβολές βέβαια. Άποψη μου είναι να πας ακόμη μια φορά (γιατι δεν είναι και ο κατάλληλος καιρός να χάνουμε χρήματα) και να της εκθέσεις τι σ' έχει ενοχλήσει στην συμπεριφορά της και αν δεν τα βρείτε να πας σε άλλον.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Πετράν να σε ρωτήσω κάτι?

    Σκέφτομαι να δώσω ένα βιβλίο στη μητέρα μου και είδα το βιβλίο που προτείνεις. Φαντάζομαι το χεις διαβάσει, άρα θέλω να σε ρωτήσω αν είναι εύκολα αναγνώσιμο, η μητέρα μου είναι 50 χρόνων, αρκετά ''λαική'' φύση, δεν ασχολείται καθόλου με βιβλία, έχει χρόνιο άγχος και το μόνο που την απασχολεί και εντοπίζει πρόβλημα της ζωής της είναι η δουλειά και τα οικονονικά, αγνοεί την γενική προβληματική συμπεριφορά της.. Θα βγάλει λες άκρη με το βιβλίο? :Ρ

    Χμ, καλό ερώτημα. Κοίτα, το βιβλίο γενικά είναι εύκολο και ευκολοδιάβαστο, πραγματικά ρέει πολύ εύκολα και είναι σουπερ για αυτοβοήθεια, αλλά ίσως κάπου κάπου να έχει κάποιες πιο κάπως πολύπλοκες λέξεις η εκφράσεις οπότε δεν ξέρω αν την κουράσει. Δεν ξέρω, γιατί δεν της το παίρνεις και βλέπεις πως θα πάει? Πες της ότι είναι πολύ καλό για να μειωθεί το άγχος για τους προβληματισμούς της (πραγματικά είναι ότι πρέπει για αυτά). Τώρα βέβαια για να αλλάξει κάποιος πρώτα πρέπει να θέλει κιόλας. Πολλοί άνθρωποι διατηρούν τις ανησυχίες τους (π.χ. γενικευμένο άγχος") γιατί τους "ανταμείβουν". Π.χ. το συνδέουν λανθασμένα ότι "αν δεν ανησυχήσω δεν θα πάει καλά αυτό το κομμάτι" και επειδή στο τέλος όντως κουτσοκαταφέρνεται, άντε πάλι ξανά ανησυχία για το επόμενο πράγμα. Το βιβλίο αυτό σίγουρα θα βοηθήσει να το καταλάβει αυτό. Κάνε μια προσπάθεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Αυτό ακριβώς, η ασφάλεια μέσα στο πρόβλημα είναι πολύ ισχυρός λόγος της διαιώνισης του. Κι επίσης λίγος επιστημονικός λόγος δε θα της κάνει κακό, όλο Γονίδη Γονίδη..!
    Θα το κοιτάξω και θα του δώσω μια ευκαιρία, ούτως η άλλως χαμένο δε θα πάει ;)
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εμπνευστη δεν μου ειπε κ κατι ιδιαιτερο ισα ισα ηταν πολυ αποτομη κ απολυτη κ δεν μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη, αμα ειναι να πηγαινεις σε ψυχολογο κ να υφιστασαι ψυχρολουσια αντι να νιωθεις ανετα κ εμπιστοσυνη τοτε τι να πω...
    τζιπσι αυτο που λες θα κανω, μια φορα θα παω να δω μπας κ αλλαξει κατι, κ μετα τερμα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Με Πετράν!!! στα είπα και στο τσατ, κι εμένα δε μου αρέσει καθόλου η συμπεριφορά της... και πέρυσι με μια ψυχολόγο τα ίδια (περίπου) αντιμετώπισα κι εγώ και αισθανόμουν πολύ άβολα που μου μιλούσε στον πληθυντικό... κάποια στιγμή πήγα σε μια άλλη και το πρώτο που μου είπε ήταν: "να καταργήσουμε τον πληθυντικό;" και ένιωσα αμέσως πολύ πιο οικεία.... άποψή μου είναι να βρεις άλλη που να σε κάνει να νιώθεις άνετα και ευχάριστα σα να μιλάς σε κάποιο φίλο... δε χρειαζόμαστε κάποιον να μας στήνει στον τοίχο αρκεί που στήνουμε από μόνοι μας τους εαυτούς μας με μεγάλη επιτυχία... δε χρειάζεται να το κάνουν και αυτοί που υποτίθεται μας βοηθάνε....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    συμφωνω κ εγω λακρυ με αυτα που σου εγραψε ο πετραν!

    εχω κανει γνωσιακη κ οχι, η ψυχοθεραπευτρια μου δεν με εστεισε στον τοιχο, ουτε μου ειπε αυτα που λες οτι σου πε αυτη που πηγες εσυ!
    οτι ειμαι κακομαθημενη, κ πληθυντικοι, κ οτι το παιχνιδι το παιζει αυτη κλπ κλπ!!!! :mad:
    αν δεν νιωθεις ανετα κ δεν σου εμπνεει εμπιστοσυνη κ την αισθανεσαι επικριτικη, αντι να εχει ενσυναισθηση για τα θεματα που αντιμετωπιζεις δυσκολια, μαλλον κ εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις ψυχοθεραπευτρια!
    προσωπικα η ψυχοθεραπεια με βοηθησε πολυ σε βαθος χρονου, οχι απο τη μια μερα στην αλλη, αλλα σε βαθος χρονου καταφερα πολυ ουσιαστικες αλλαγες στον τροπο σκεψης μου κ στη συμπεριφορα μου κ στη ζωη μου.
    οποτε ειμαι πολυ φιλικα διακειμενη απεναντι στην ψυχοθεραπεια.
    αλλα οχι με οποιοδηποτε θεραπευτη!
    δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι με ολους.
    κοιτα να νιωθεις ανετα με τον ψυχοθεραπευτη σου! (εκτος απο το να μη σου λεει μαλακιες φυσικα! :))
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι Ειρηνη ετσι ειναι! Μα στον πληθυντικο αν ειναι δυνατον, 20 ειμαι πια ελεος! Κ χανεται η οικειοτητα που πρεπει να υπαρχει.. Οχι μονο με εστησε στο τοιχο, εβγαλε κ το οπλο για εκτελεση! Ασε, φρικη κ δεν μ αρεσε καθολου η συμπεριφορα της.. Ουτε μου ειπε κ δα κατι χρησιμο.. μια φορα ακομη κ τερμα, δεν εχω καμια μα καμια ορεξη να σπαταλαω χρονο κ χρημα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Λου μαλλον σε μαλακες ψυχοθεραπευτες πεφτω τι να πω, μια στα 17 με εκεινον που με ρωταγε αμα ψησαμε αρνι κ μια τωρα μ αυτην που πηγε να μου πουλησει μουρη κ να μου το παιξει καποια, δεν ξερω ειμαι λιγο επιφυλακτικη απεναντι στην ψυχοθεραπεια πλεον, αλλα οπως εχω διαβασει εδω μπορει να σου παρει πολυ καιρο, ακομη κ μηνες να βρεις αυτον που σου ταιριαζει κ πραγματικα μπορει να σε βοηθησει κ να σου προσφερει πραγματα, οποτε δεν θα σταματησω την προσπαθεια, η πλακα ειναι οτι αυτη ηταν κ "συστημενη" τρομαρα της κ ντεμεκ ειναι καλη κτλ, αλλα τελικα οπως απεδειχθη ανθρακες ο θησαυρος!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ναι Ειρηνη ετσι ειναι! Μα στον πληθυντικο αν ειναι δυνατον, 20 ειμαι πια ελεος! Κ χανεται η οικειοτητα που πρεπει να υπαρχει.. Οχι μονο με εστησε στο τοιχο, εβγαλε κ το οπλο για εκτελεση! Ασε, φρικη κ δεν μ αρεσε καθολου η συμπεριφορα της.. Ουτε μου ειπε κ δα κατι χρησιμο.. μια φορα ακομη κ τερμα, δεν εχω καμια μα καμια ορεξη να σπαταλαω χρονο κ χρημα!
    Lacry καλησπέρα,

    Δε θα σχολιάσω τα ασχολίαστα! Φαίνεται να έπεσες σε περίπτωση!

    Το ότι δεν "σου είπε τίποτα φοβερό" την πρώτη φορά...είναι λογικό, ακόμα κι αν τύχαινες σε καλό ψυχοθεραπευτή. Η θεραπεία είναι μια ολόκληρη διαδικασία. Και πρώτα απ όλα, στα πλαίσιά της, μιλάς πολύ για τον εαυτό σου, ώστε να ληφθεί ένα πλήρες ιστορικό και να τα έχεις κι εσύ πρόσφατα, ώστε να προχωρήσει η διαδικασία. Δεν θα ακούς πάντα κάτι από τον θεραπευτή, ούτε θα νιώθεις πάντα καλά φεύγοντας.
    Σχετικά με τον πληθυντικό, μπορείς να το αναφέρεις, ότι δε νιώθεις άνετα και ότι προτιμάς τον ενικό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τρεξε μακρυα !! το σκεφτεσαι ;

    κριμα στα λεφτα που εδωσες...

    το θεμα ειναι να νιωσεις καλα και οχι αηδιες.

    καταρχην πως σε εμαθε σε 1 συνεδρια οτι εισαι κακομαθημενη...

    ασε για κλαματα....

    εχω κανει ψυχοθεραπεια και το αποτελεσμα ηταν πολυ θετικο. σαν την επιδραση του φαρμακου ενα πραγμα..

    το κυριοτερο ειναι να ταιριαζουν οι χημειες σας. δηλαδη ο τυπος του ανθρωπου που εισαι να ταιριαζει με τον τυπο του ανθρωπου που ειναι αυτη και να συμπληρωνει ο ενας τον αλλον.

    εχω κανει και αλλη μια φορα (ηταν δημοσιο) και εκει ηταν σκετο καλαμπουρι. ηταν ακινητος και περιμενε να πω εγω κατι.. το ξερω οτι ειναι τεχνικη αλλα μαλλον εμενα δε με βοηθαει.. περισσοτερο με βοηθαει η γνωσιακη και συμπεριφορικη μαζι.

    δοκιμασε και διαλογισμο που μειωνει πολυ το στρες αν και μπορει και να ξεφυγεις..
    ειναι δικοπο μαχαιρι νομιζω..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 20:22
  2. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 22:14
  3. Μια απορία... ας το πω κι έτσι.
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 05-07-2010, 10:03
  4. πως τα έχω κάνει έτσι..
    By marianna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-03-2008, 23:52
  5. έτσι για να το μοιραστώ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-11-2007, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •