Mια ερωτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634

    Mια ερωτηση

    Καλησπερα

    παρακολουθω εδω και λιγο καιρο το φορουμ και χαιρομαι για την υπαρξη του..
    με αφορμη καποιο θρεντ που διαβασα θα θελα να κανω μια ερωτηση σε οποιονδηποτε θα μπορουσε να με διαφωτισει...

    αναφερθηκε σε καποιο ποστ ο ορος "περιπατητικη σχιζοφρενεια" απο καποιο μελος, εγινε μαλιστα καποια σχετικη ερωτηση αλλα εμεινε αναπαντητη..

    περι τινος προκειται? ειναι δοκιμος ορος, μηπως περιγραφει καποιο συμπτωμα η φαση της ασθενειας και ποιο ειναι αυτο?
    ρωτω για εναν πολυ συγκεκριμενο λογο..
    εχω σχεσεις με ενα ατομο που νομιζω οτι εχει καποια συναισ8ηματικη διαταραχη...δεν ξερω τι ακριβως γιατι δεν το εχω ρωτησει ποτε , μιας και ποτε δεν μου ειπε το ιδιο κατι τετοιο και βρισκω το θεμα πολυ ευαισθητο για να ξεκινησω συζητησεις...

    μια απο τις συμπεριφορες του που με ξενιζουν, ειναι οι καθημερινες του εξοδοι ως τις 3 περιπου τα ξημερωματα...
    ποτε δεν γυρναει νωριτερα και σχεδον ποτε δεν μενει στο σπιτι του τα βραδια...σε καποιες συζητησεις που κανουμε αναφερει συχνα εξοδους με φιλους, γιορτες κλπ αλλα εχω την εντυπωση οτι συμβανει κατι αλλο...
    ετσι αποσπασματικα που το συζηταω ακουγεται ηλιθιο, αλλα ειναι και πολλα αλλα στοιχεια και λεπτομερειες που με κανουν να πιστευω οτι κατι του συμβαινει κι οχι βεβαια το οτι βγαινει συχνα...

    απλα οταν διαβασα εδω αυτη την εκφραση που σας ανεφερα, κατι μου "εκανε".... ξερει κανεις κατι γι αυτο?
    ευχαριστω για τον χρονο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Remedy μου καλησπέρα και καλώς μας ήρθες παιδί στην παρέα μας!!!:):)

    Σου απαντάω ότι εγώ είχα δημοσιεύσει την ερώτηση περί περιπατητικής σχιζοφρένειας και όντως τότε δεν είχε δημοσιευτεί κάποια απάντηση από τους ειδικούς του χώρου που μπαίνουν στο site αυτό.

    Μου είχε κάνει πάντως εντύπωση ο όρος , μιας και άτυπα που είχαν αναφέρει ότι η περιπατητική σχιζοφρένεια είναι διαγνωσμένη μορφή σχιζοφρένειας σε ασθενή, αλλά η κατάστασή της μπορεί να αντιμετωπιστεί με φάρμακα και επαφή με εξωτερικό ψυχίατρο ( με τη μορφή εξωτερικής παρακολούθησης) , χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να γίνει εγκλεισμός του και μόνιμη καθημερινή παρακολούθηση σε ψυχιατρική κλινική.........

    Το θέμα είναι ότι ο όρος ανταποκρίνεται σε αυτή την ερμηνεία? Για αυτό το δημοσίευσα τότε..........

    ΦΙΛΙΑ!!!:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ολγα, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και για το καλωσορισμα :)
    ξερεις κατι αλλο για την περιπτωση αυτη? πως εκδηλωνεται ας πουμε? η μονο τον όρο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Τίποτα βρε ψυχή.........άλλωστε δεν θα το ρώταγα.........
    Μακάρι τώρα που ενεργοποίησες το εν λόγο post να μας απαντήσει κάποιος ειδικός του χώρου........
    Άλλωστε η απορία μου παραμένει..........
    ΦΙΛΙΑ!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Ώπα!

    Μακάρι , όποιος γνωρίζει να μας διαφωτίσει για το περιεχόμενο του όρου. Το θέμα είναι να γνωρίζουμε για να μην φοβόμαστε και παρεξηγούμε αν κάποιος μας πει ότι έχει διάγνωση τέτοια (καταπολέμηση του στίγματος). Άλλο όμως αυτό κι άλλο να \"μυριζόμαστε\" τι πρόβλημα αντιμετωπίζει κάποιος...

    Η σχιζοφρένεια αφορά το 1% του πληθυσμού. Remedy, το όποιο \"κάτι\" σου έκανε ο όρος, έχει τόσες πιθανότητες να αναφέρεται στο άτομο που έχεις κατά νου, όσες το να μαντέψεις τον αριθμό του λαχείου που θα κερδίσει στην επόμενη κλήρωση. Εδώ κι οι γιατροί είναι πολύ επιφυλακτικοί στο να τη \"διαγνώσουν\".

    Ναι στη φιλομάθεια, ναι στην κατανόηση των προβλημάτων των άλλων, αλλά μη φτάσουμε και στο σημείο παντού να βλέπουμε \"ψυχικές ασθένειες\".

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    http://www.merck.com/mmpe/sec15/ch202/ch202e.html#sec15-ch202-ch202e-659

    To εγχειρίδιο Merck αποτελεί βασικό βοήθημα για τους ιατρούς. Δεν είδα κάτι που να μεταφραζόταν επ\'ακριβώς σε \"περιπατητική σχιζοφρένεια\". Πάντως κρατώ δύο σημειώσεις..

    One or more episodes of symptoms must last ≥ 6 mo before the diagnosis is made.

    Catatonia is an extreme behavior that can include maintaining a rigid posture and resisting efforts to be moved or engaging in purposeless and unstimulated motor activity.

    (το δεύτερο σκέλος θα μπορούσε έχει κάποια σχέση)

    Πάντως δε νομίζω να έχει καμία σχέση ο όρος με τα νυχτοπερπατήματα του ανθρώπου για τον οποίο το όλο θέμα... Μπορώ να σκεφτώ 1000 ερμηνείες- εικοτολογίες πιο συνηθισμένες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Aggelika
    εχεις απολυτο δικιο σε οτι λες , ειδικα με τις πληροφοριες που εδωσα με το ποστ μου....
    το ειπα αλλα ισως δεν το τονισα αρκετα, οτι ΦΥΣΙΚΑ και αυτο που με ανησυχησε δεν ειναι τα \"νυχτοπερπατηματα του ανθρωπου\" αλλα πολλα αλλα σε συνδυασμο με αυτα τα οποια θελουν χρονο για να σου τα πω...
    να σου πω μερικα απο αυτα ομως...

    κατ αρχην γι αυτα τα νυχτοπερπατηματα...
    μου δινει την εντυπωση οτι ειναι κατι ψυχαναγκαστικο και οχι κατι που τον διασκεδαζει..
    για παραδειγμα, εχει συμβει ΠΟΛΛΕΣ και οχι μια φορα, να εχουμε πει οτι θα συναντηθουμε αλλα για καποιον αγνωστο λογο, ποτε δεν γινεται να βρεθουμε νωρις...παντα θα βρει καποια δικαιολογια την τελευταια στιγμη οτι καποιο πειγον καλεσμα η υποχρεωση μεσα στη νυχτα προεκυψε και θα πρεπει να αργησει..για να σε προλαβω, ξερω ΣΙΓΟΥΡΑ οτι δεν προκειται για καποιο αλλο κοινωνικο λογο οπως το να ειναι παντρεμενος, να βλεπει καποια αλλη η κατι τετοιο...κατι αλλο συμβαινει....
    στο διαστημα μεχρι να συναντηθουμε, ειμαστε συνεχως σε επικοιθνωνια με μηνυματα η και τηλεφωνα, οπου μου λεει λεπτομερειες για την φαση που βρισκεται, την ωρα που θα ξεμπλεξει , κλπ...

    αυτα συμβαινουν κι οταν δεν βρισκομαστε αλλα απλα τηλεφωνιομαστε η στελνουμε μηνυματα..παντα \"εμφανιζεται\" μετα τις 3 , παντα πολυ κουρασμενος και παντα με καποιες κοινωνικες υποχρεωσεις...

    να σου πω οτι δεν εχουμε δεσμο, επομενως και κανεναν λογο να λεμε ψεματα ο ενας στον αλλον, μιας και μιλαμε ανοιχτα για αλλες σχεσεις μας, τοσο εγω οσο κι αυτος...

    σε ανυποπτο χρονο μου εχει πει παλια για καποια \"προβληματα\" του στα οποια τον βοηθησαν καποιοι ψυχολογοι και τα εχει ξεπερασει...και τοτε δεν καταλαβα ακριβως και πηγε το μυαλο μου σε ουσιες η κατι τετοιο...και τωρα πηγαινει εκει το μυαλο μου μερικες φορες αλλα υπαρχει κατι που με παραξενευει και νομιζω οτι προκειται για διαταραχη....
    λεει καποια ψεματα που ενω ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ, στα ορια του μυθου μαλιστα, ειναι και παρα πολυ εξυπνα στημμενα στις λεπτομερειες τους και στις γνωσεις που χρειαζονται γι αυτα....
    αυτο που με ενησυχει ομως δεν ειναι αυτο...ειναι το οτι νομιζω οτι τα πιστευει ο ιδιος κι οχι οτι προσπαθει να με ξεγελασει....
    ενα απο αυτα προσφατο, ηταν οτι το καλοκαιρι πηγε στον λιβανο με τον ερυθρο σταυρο να βοηθησει τους αμαχους κατα τους βομβαρδισμους...
    μου το εξιστορησε με ολες τις λεπτομερειες, με ονοματα χωριων που ουτε ηξερα , με ονοματα ανθρωπων που γνωρισε εκει, με λεπτομερειες για τα οσα ελεγαν και εκαναν εκει, και τις σχεσεις μεταξυ του, και πολλα αλλα...και δεν ηταν η πρωτη φορα...μου εχει πει πολλα αλλα απιστεςυτα που εχω καταληξει οτι τα φανταζεται αλλα νομιζω τα πιστευει κιολας...

    ειναι ομως ενας πανεξυπνος και ευαισθητος ανθρωπος και καθολου αφελης..

    ξερω επισης οτι εχει κατα καιρους εντονες τασεις φυγης....

    ειναι τρομερα κυκλοθυμικος και κατα καιρους εξαφανιζεται εντελως και δεν ξερω τι κανει αλλα νομιζω οτι ειναι σε θλιψη εκεινον τον καιρο...


    μου ειχε πει ακομα οτι του συμβαινει κατι σπανιο οργανικα, δλδ οι τιμες της αδρεναλινης στο αιμα του ειναι τρομερα αυξημενες σε σχεση με τους αλλους ανθωπους κι αυτο τον κανει να εχει τρομερη αντοχη και καμια διαθεση για υπνο για ωρες ατελειωτες και μερες, που μπορει να τις περναει δουλευοντας ασταματητα με ελαχιστες η και καθολου ωρες υπνου...


    ειλικρινα δεν ξερω τι του συμβαινει, αλλα κατι συμβαινει σιγουρα...
    δεν ανησυχω πολυ, απλα θαθελα να ξερω τι ειναι αυτο...
    κι αυτο γιατι καταλαβαινω οτι η οικογενεια του ειναι κοντα του, και οποτε τον βλεπω ειναι σε αριστη κατασταση και πολυ περιποιημενος...
    πιστευω δε, οτι, οτι κι αν ειναι , το παλευει και κανει κατι γι αυτο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •