Συστάσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987

    Συστάσεις

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι 25 χρόνων,και από τα 16 έχω αντιμετωπίσει,διαφορα προβληματα που εμπιμπτουν στο νευρωτικο φασμα,(οι διαγνωσεις ποικιλουν,απο γενικευμενη αγχωδη διαταραχη, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη,καταθλιψη! κλπ).
    Παραθετω ενα συντομο ιστορικο.
    Στα 16 ειχα την πρωτη κριση πανικου μεσα σε λεωφοριο,βεβαιως δεν γνωριζα τι ειναι και πηγα σε γιατρους εκανα διαφορες εξετασεις δεν μου εβρισκαν τιποτα(τα γνωστα που συμβαινουν μάλλον σε ολους)
    Στα 18 μετακομισα Αθήνα για σπουδες και μπορω να πω οτι μεχρι τα 19 ειχα μια σχεδον φυσιολογικη φοιτητικη ζωη,με εξαιρεση καποιες σποραδικες κρισεις πανικου κυριως σε ΜΜΜ και στην σχολη οταν ειχε κοσμο.
    Καπου εκει αναμεσα στα 18 και 19 εμαθα οτι αυτο που παθαινα ηταν κρισεις αγχους,απο ενα γιατρο σε επειγοντα που ειχα παει μια φορα που νομιζα οτι θα πεθαινα(κατι κλασσικο πιστευω για πολλους).
    Στα 19 αρχισα να εχω ιδεοληψιες.Στην αρχη ηταν φοβος οτι θα τρελαθω και θα χασω τον ελεγχο,μετα οτι θα πηδηξω στις ραγες του Μετρό ή απο το μπαλκόνι,μετά οτι θα κάνω κακο στον συντροφό μου κλπ.
    Τον τριτο χρονο στην σχολη, ειχα φτασει σε σημειο να μην βγαινω σχεδον καθολου απο το σπιτι,επισκεφτηκα και εναν ψυχιατρο ο οποιος μου ειπε οτι εχω Γ.Α.Δ και ηπια κατάθλιψη,με συμβουλεψε πανω στο τι μπορω να κανω και μου εγραψε lexotanil τα οποια δεν πηρα ποτε.Τοτε αποφάσισα να αλλαξω ζωη,παρατησα την σχολη εφυγα απο την Αθηνα για περιπου ενα χρονο,ξαναεδωσα πανελλήνιες βρηκα δουλεια,ξαναπηγα Αθηνα δουλευα.
    Σε αυτο το διαστημα ειχα φτασει 22 χρονων,ειχα πολλες και ασχημες οικογενειακες συγκρουσεις,δεν ειχα που να μεινω και με φιλοξενουσε η κολλητη μου σε δωματιο φοιτικης εστιας,και προσπαθουσα να μαζεψω λεφτα για να βρω σπιτι.
    Αν και ακομα ειχα κρισεις πανικου και ιδεοληψιες ημουν λειτουργικη,και παραλληλα ενιωθα οτι ειχα κατακτησει την ελευθερια μου.
    Μετα τα ειχα θεωρητικα ξαναβρει με την οικογενεια μου απλα μεχρι να ξαναρχισουν οι συγκρουσεις.Τον δεκεμβρη του 2009 ηρθε η δευτερη καταθλιψη μαζι με ασχημη αποπροσωποποιηση(δεν μπορουσα να κοιταχτω στον καθρεπτη,κοιταζα του δικους μου και ενιωθα σαν να κοιταζω ξενους) η οποια καταθλιψη κρατησε περιπου μεχρι τον Σεπτεμβρη του 2010.
    Αρχες του 2010 γυρισα στο πατρικο μου και παρατησα εντελως τις σπουδες.
    Και φτανουμε στον Σεπτεμβρη του 2010 που εχω πλεον μπει στα 24 και εκει αρχιζει το θαυμα.
    Ειχα φτασει σε σημειο να σκεφτομαι οτι πρεπει ή να αλλαξω δραστικα την ζωη μου ή να αυτοκτονησω.Τον Μαιο μου ειχε ερθει μια προσκληση για εναν γαμο στην Γερμανια,και παραλληλα προταση για δουλεια επισης στην Γερμανια ( η οποια αποδειχτηκε μουφα αλλα τελοσπαντων).
    Aν και δεν ειχα καμμια ορεξη να παω,πηγα.
    Και εκει γνωρισα εναν αντρα γερμανο με τον οποιο ερωτευτηκαμε απο την πρωτη ματια.Και απο τον Φεβρουαριο του 2011 μενουμε μαζι.
    Δεν του εκρυψα τιποτα,του ειπα ολα τα προβληματα μου,με δεχτηκε πραγματικα οπως ημουν,και με βοηθησε οσο κανεις αλλος.
    Ολη αυτη η ιστορια με εκανε να παρατησω 2 φορες τις σπουδες μου με φορτωσε 25 κιλα, αλλα τωρα εχω αρχισει να συνερχομαι.
    Ειμαι σε γκρουπ αυτοβοηθειας , και απο του χρονου θα ξαναρχισω σπουδες.
    Ελπιζω μεσω του φορουμ να ανταλλαξουμε αποψεις,και να αλληλοβοηθηθουμε.


    Συγνωμη για το μεγάλο ποστ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Καλώς ήρθες και Μπράβο σου κοπέλα μου για όσα κατάφερες και για την προσπάθεια σου. Κι είδες πως τα φέρνει η ζωή? Από ένα απλό ταξίδι να βγει τόσο καλό...
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καλωσήρθες και από μένα Πάσχω και εγώ από κατάθλιψη και βρίσκομαι υπό αγωγή. Για ότι θελήσεις θα είμαι εδώ για να μοιραστούμε τους προβληματισμούς μας και να βοηθήσω όσο μπορώ. Συμφωνώ με την Νατάσα, το ταξίδι, σου βγήκε σε καλό!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα,
    Ναι το ταξιδι σιγουρα μου βγηκε σε καλο,τωρα την καταθλιψη την εχω ξεπερασει αλλα το αγχος και οι ιδεοληψιες παραμενουν αλλα ευτυχως οχι σε μεγαλο βαθμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα,
    Ναι το ταξιδι σιγουρα μου βγηκε σε καλο,τωρα την καταθλιψη την εχω ξεπερασει αλλα το αγχος και οι ιδεοληψιες παραμενουν αλλα ευτυχως οχι σε μεγαλο βαθμο.
    Tι ακριβώς περιλαμβάνουν οι ιδεοληψίες σου;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κυριως οτι θα τρελαθω,οτι θα πεθανω,οτι θα χασω τον ελεγχο και θα αρχισω να λεω πραγματα που δεν πρεπει.
    Καμμια φορα φοβαμαι οτι θα χτυπησω τον σκυλο μου,ή οτι θα κανω κακο στον φιλο μου.
    Επισης οταν τα παιδια του φιλου μου ειναι στο σπιτι νομιζω οτι θα αρχισω να τους φωναζω χωρις λογο.
    Αυτα πανω κατω.Παλιοτερα ειχα πιο πολλες ιδεοληψιες και ψυχαναγκασμους.
    Απο ψυχαναγκασμους τωρα εχω μονο το να λυνω και να δενω τα μαλλια μου οταν ειμαι σε μερη με κοσμο και το να μετραω διαφορα.
    Παντως οσο παω καλυτερευω.
    Σημερα για παραδειγμα μονο μια φορα σκεφτηκα οτι πεθαινω,ενω παλιοτερα δεν ηρεμουσα καθολου ολη την ημερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μάλιστα. Για την καταθλιψη είχες πάρει φάρμακα και αν ναι ποια;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οχι δεν εχω παρει φαρμακα.
    Στην μεγαλη καταθλιψη που περασα μου ειχε γραψει η ψυχιατρος anafranil αλλα πηρα μονο ενα και ηθελα να αυτοκτονησω και δεν τα συνεχισα.
    Τωρα στην Γερμανια μου εχουν γραψει τα Fluxet για να τα εχω μαζι και να τα παρω οταν πιστευω οτι τα χρειαστω.Αλλα δεν τα εχω παρει μεχρι στιγμης.
    Γενικα εγω ειμαι κατα των φαρμακων,ειδικα στην δικη μου περιπτωση πιστευω οτι το κλειδι ειναι να μαθω διαχειριζομαι το αγχος και αυτο ειναι κατι που δεν μπορουν να σε μαθουν τα φαρμακα.
    Πιστευω οτι τα φαρμακα ειναι για πολυ ειδικες περιστασεις.
    Παντως αυτο που χρησιμοποιω καμμια φορα ειναι η Βαλεριανα και προσπαθω και με διατροφη να το ελεγχω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Kαλά κάνεις αφού μπορείς και αντεπεξέρχεσαι χωρίς φάρμακα. Στην δική μου περίπτωση, δεν γινόταν διαφορετικά. Τι ήταν αυτό που σου προκάλεσε την καταθλιψη;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω πρωτα ειχα τις κρισεις πανικου και μετα τις ιδεοληψιες η πρωτη καταθλιψη ηρθε περιπου 4 χρονια μετα την πρωτη κριση πανικου.
    Βασικα ηταν το αποτελεσμα του αγχους,ειχα κλειστει στο σπιτι επειδη φοβομουν συνεχως οτι θα παθω κριση πανικου.
    Η δευτερη και πιο σοβαρη καταθλιψη ηρθε παλι μετα απο περιοδο αγχους.
    Ουσιαστικα το δικο μου προβλημα ειναι το οτι εχω αγχος το οποιο οταν κορυφωνεται με αδρανοποιει.
    Και το τελευταιο διαστημα ενω ειμαι καλα εχω συχνα τον φοβο οτι ολα θα ξαναρχισουν απο την αρχη.


    Καληνυχτιζω και τα υπολοιπα τα λεμε απο αυριο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καλή ξεκούραση!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •