ΕΞΑΧΡΕΙΩΣΗ S.O.S. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι Δημητρη εξηγησε μας τη μεθοδο γιατι δεν την πολυκαταλαβα κ οταν εννοεις "παραληρημα" τι περιλαμβανει αυτο ακριβως?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #17
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    δημητρη ναι αυτο μου το χουν πει κι εμενα, οτι δεν πρεπει να το αναλυεις κ να το δινεις σημασια αλλα να το πας κοντρα κ να πεις "ρε δεν γαμιεται".. δλδ εσυ τωρα την εχεις αντιμετωπισει τελειως την ψυχωση? παιρνεις φαρμακα η το καταφερες με τον ελεγχο της αναλυσης που λες?
    τωρα δεν την σκεφτομαι πολυ την ψυχωση μου οπως παλια παιρνω τα φαρμακα μου αλλα πιστευω οτι συνεχιζοντας αυτη τη μεθοδο θα μπορουσα να ζω και χωρις φαρμακα.εγω τα ειχα κομενα 2,5χρονια και ξαφνικα υποτροπιασα.τωρα αν μου τα κοψει ο γιατρος τελοςσπαντων πιστευω οτι συνεχιζοντας αυτη τη μεθοδο δεν θα εχω προβλημα.η μεθοδος ειναι οτι δεν μπορω να ελεξω την ψυχωση στο dt του χρονου ομως μπορω να ελεξω αυτα τα στοιχεια της που εχουν μακρα χρονικη περιοδο.στην περιπτωση σου πιστευω οτι ειναι καλο να μην το αναλυεις και να μην προβληματιζεσαι ετσι σιγα σιγα ελπιζω να σου φυγει

  3. #18
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ναι Δημητρη εξηγησε μας τη μεθοδο γιατι δεν την πολυκαταλαβα κ οταν εννοεις "παραληρημα" τι περιλαμβανει αυτο ακριβως?
    δεν μπορω να το εξηγησω παραπανω δυσκολευομαι στις λεξεις,ειναι κατι που θα το προσαρμοσετε στο δικο σας προβλημα. παντως στην ουσια ειναι να μην το σκεφτομαστε ωραια θα μου πεις πως αφου μου ερχεται στο μυαλο.ωραια αυτο το τσακ που ερχεται στο μυαλο δεν μπορουμε να το γλυτοσουμε αλλα μπορουμε καπως να ελεξουμε το σημειο της ψυχωσης που εχει χρονικη διαρκεια π.χ.αναλυση επι αναλυσεων.εγω το σκεφτηκα μονος μου και το ειπα στον ψυχιατρο και του αρεσε.πιστευω ειναι κλειδη και δεν μπορεις να το καταλαβεις απο τη μια στιγμη στην αλλη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    δεν μπορω να το εξηγησω παραπανω δυσκολευομαι στις λεξεις,ειναι κατι που θα το προσαρμοσετε στο δικο σας προβλημα. παντως στην ουσια ειναι να μην το σκεφτομαστε ωραια θα μου πεις πως αφου μου ερχεται στο μυαλο.ωραια αυτο το τσακ που ερχεται στο μυαλο δεν μπορουμε να το γλυτοσουμε αλλα μπορουμε καπως να ελεξουμε το σημειο της ψυχωσης που εχει χρονικη διαρκεια π.χ.αναλυση επι αναλυσεων.εγω το σκεφτηκα μονος μου και το ειπα στον ψυχιατρο και του αρεσε.πιστευω ειναι κλειδη και δεν μπορεις να το καταλαβεις απο τη μια στιγμη στην αλλη

    Aκούγεται καλό, και μοιάζει με κάποιο συμπεριφορικές τεχνικές, αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να γίνει στην πράξη. Μερικές φορές οι φόβοι είναι αρκετά μεγάλοι που οι φοβικές ιδέες-είτε μιλάμε για πανικό, είτε για ιδεοψυχαναγκασμό, είτε για παραλήρημα- είναι σαν να "εισβάλλουν" στην κανονική ροή της συνείδησης. Επειδή βασικά ένα μέρος σου είναι υπερβολικά συναισθηματικό/φοβισμένο κλπ. όλο τραβάει την προσοχή σου και σου λέει "εεε εδώωω". Όταν υπάρχουν πραγματικοί κίνδυνοι αυτός ο ευαίσθητος μηχανισμός βοηθάει (π.χ. αν βρεθείς μόνος σου στην ζούγκλα...) όταν όμως ο κίνδυνος είναι εικονικός, είναι μόνο στο μυαλό, και δεν μπορεί να απορριφθεί εύκολα, τότε όλο αυτό γίνεται δυσλειτουργικό και μπορεί να δημιουργήσει έντονες αμφιβολίες και να καταντήσει και εμμονή, η ακόμα και παραλήρημα (βέβαια εκεί μάλλον χρειάζονται και άλλοι παράγοντες) . Ίσως και οι "φωνές" στην ψύχωση να είναι κάτι τέτοιο, δηλαδη μέρη του εαυτού σου/συναισθηματικές σου σκέψεις που σου τραβάνε την προσοχή τόσο έντονα που τις ακούς στην κυριολεξία σαν φωνές.


    Όντως αυτό που λες έχει βάση. Ο λαός λέει ότι όταν το "ξεχνάς" σε "ξεχνάει" και αυτό και έχει απόλυτο δίκιο. Αν και κάποιοι φόβοι/προβληματισμοί/ανησυχίες μπορεί να πετάγονται ξαφνικά στο μυαλό σου, τουλάχιστον εσύ μπορεί να "μην τις παίρνεις στα σοβαρά", να τις θεωρήσεις απλά "σκέψεις" και να μην τις δίνεις καμία σημασία. Δηλαδή να μην δέχεσαι το συναισθηματικό αντίκρισμα κάθε σκέψης και να προσπαθήσεις να το παρακάμπτεις.


    Βοηθάει και να στρέψεις την προσοχή σου σε κάτι εντελώς διαφορετικό παρά να αρχίζεις να αναλύεις η να σταματήσεις την ίδια την σκέψη γιατί έτσι την δυναμώνεις. Π.χ. κάποιους βοηθάει να φανταστούνε ένα σύνθετο σενάριο η μια σκηνή και τι εξελίσσεται σε αυτήν για κάποια λεπτά. Κάποιους άλλους βοηθάει η διαφραγματική αναπνοή συνοδευόμενη από εικόνες. Κάποιους άλλους τεχικές από γιογκα και μη-σκέψης. Αν και οι ιδέες θα συνεχίζουν να πετάγονται, με τον καιρό θα αποδυναμωθούν μέχρι να εξαφανιστούν. Τουλάχιστον το έχω δει να λειτουργεί καλά κάποιες φορές σε νευρώσεις.

    Στις ψυχώσεις υπάρχει πολλές φορές το πρόβλημα ότι το άτομο το πιστεύει με όλο του το είναι όλο αυτό και δεν δέχεται καθόλου "εναλλακτικές" εξηγήσεις. Δηλαδή μπορεί να του πεις "ρε μην δίνεις σημασία στην σκέψη ότι ο πρωθυπουργός σου χει βάλει κάμερα στο δωμάτιο" και μπορεί να σου απαντήσει "εντάξει αλλά όντως μου έχει βάλει πώς να την βγάλω!?" Εκεί είναι κάπως πιο δύσκολο να το εφαρμόσεις.


    Λάκρυ υπομονή κοριτσάκι και όσο μπορείς ψυχραιμία (αν και η ψυχραιμία είναι το αντίθετο μάλλον των ψυχικών προβλημάτων :P) Ποιος σου είπε ότι το ρισπερνταλ είναι παλιό πρώτης γενιάς? Και αυτό άτυπο δεύτερης γενιάς είναι και είναι το πιο στανταρ. Μην τρομοκρατείσαι, αφού στο είπε ο γιατρός δοκίμασε το. Καλό είναι να προσπαθούμε να διαχειριζόμαστε τις προφητείες συντέλειας "αμάν τι θα πάθθωωωω μανα μου μανα μοουυυυ" κλπ. και γενικότερα καλό είναι να προσπαθούμε να μην αφιερώνουμε τόσο χρόνο να σκεφτόμαστε το μέλλον γενικά. Ο ψυχίατρος ήταν άγαρμπος στο πως εκφράστηκε
    Last edited by PETRAN; 13-12-2011 at 04:25.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εμενα με βοηθησε το εξης
    Ελεγα στον εαυτο μου καθε φορα που ειχα καποια ιδεοληψια,οτι οι σκεψεις μου δεν με καθοριζουν ειναι κατι το περαστικο,οπως ηρθαν θα φυγουν.
    Μερικες φορες προσπαθουσα να τις αντικρουσω με λογικα επιχειρηματα.
    Π.χ Οταν φοβομουν οτι θα σκοτωσω τον συντροφο μου ελεγα οτι ακομα και αν το προσπαθησω θα αποτυχω γιατι εχει μεγαλυτερη μυικη δυναμη απο εμενα.
    Τωρα αυτη η σκεψη ερχεται σπανια στο μυαλο μου.
    Βεβαια κατα διαστηματα,ερχονται νεες ιδεοληψιες ή νεες φοβιες αλλα παλι προσπαθω με τον ιδιο τροπο να τα διωξω.
    Το μεγαλο προβλημα ειναι ακριβως την στιγμη της κρισης πανικου,που ενω ξερω οτι οτι αυτο ειναι κατι που θα περασει,οσο και να λεω στον εαυτο μου οτι ειναι απλα μια κριση,πεταγεται στο μυαλο μου η σκεψη οτι αυτη την φορα ειναι αλλιως,αυτη την φορα πραγματι πεθαινω.

    Τωρα μου εδωσες ιδεα για αλλο thread.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εμενα με βοηθησε το εξης
    Ελεγα στον εαυτο μου καθε φορα που ειχα καποια ιδεοληψια,οτι οι σκεψεις μου δεν με καθοριζουν ειναι κατι το περαστικο,οπως ηρθαν θα φυγουν.
    Μερικες φορες προσπαθουσα να τις αντικρουσω με λογικα επιχειρηματα.
    Π.χ Οταν φοβομουν οτι θα σκοτωσω τον συντροφο μου ελεγα οτι ακομα και αν το προσπαθησω θα αποτυχω γιατι εχει μεγαλυτερη μυικη δυναμη απο εμενα.
    Τωρα αυτη η σκεψη ερχεται σπανια στο μυαλο μου.
    Βεβαια κατα διαστηματα,ερχονται νεες ιδεοληψιες ή νεες φοβιες αλλα παλι προσπαθω με τον ιδιο τροπο να τα διωξω.
    Το μεγαλο προβλημα ειναι ακριβως την στιγμη της κρισης πανικου,που ενω ξερω οτι οτι αυτο ειναι κατι που θα περασει,οσο και να λεω στον εαυτο μου οτι ειναι απλα μια κριση,πεταγεται στο μυαλο μου η σκεψη οτι αυτη την φορα ειναι αλλιως,αυτη την φορα πραγματι πεθαινω.

    Τωρα μου εδωσες ιδεα για αλλο thread.


    Βασικά η καλύτερη θεραπεία για τον πανικό είναι η άμεση έκθεση σε αυτούς απλά. Εγώ έτσι τους ξεπέρασα πριν χρόνια. Όλο μου προκαλούσα πανικούς, πήγαινα σε μέρη που θα τους πάθω και δεν έφευγα ποτέ μα ποτέ από εκεί μέχρι να ολοκληρωθεί ο πανικός (!). Βοηθούσε που έπρεπε να πετάω σε μια φάση συχνά και με αεροπλάνα, να ζω μόνος μου εξωτερικό κλπ.


    Όσο βασικά αποφεύγεις τον πανικό και τον φόβο-"συμπεριφορές αποφυγής" όπως λέγονται (η «διαφυγής» αν π.χ. σε πιάσει πανικός και πας να φύγεις από το θέατρο, το σινεμά κλπ.)- τόσο και ενδυναμώνεις τους φόβους σου κλπ. Το ίδιο και με την ΙΨΔ. Όσο κάνεις τα τελετουργικά, τόσο και επιβεβαιώνεις τις φοβικές σου ιδέες και αμφιβολίες. Όταν κόβεις τα τελετουργικά μαχαίρι (η έστω σταδιακά) και μια-δύο-τρεις καταλάβεις ότι χωρίς αυτά δεν γίνεται το κακό που φοβάσαι, σιγά σιγά αποδυναμώνεται. Αυτή είναι και η επίσημη αντιμετώπιση της γνωσιακής-συμπεριφορικής και έχει πολύ μεγάλα ποσοστά επιτυχίας σε αυτές τις καταστάσεις. Περνάς μεγάλο άγχος βέβαια αλλά στο τέλος ανταμείβεσαι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καλησπερα δεν ειμαι καθολου καλα δεν ξερω τι αλλο πια να κανω καταρχην πηγα γιατρο στις 9 κ μου βαλε δευτερο αντιψυχωσικο κ δεν θελω να το παρω μου ειπε αμα δεν το παρω θα μπαινοβγαινω μια ζωη στα ψυχιατρεια κ οτι δεν υπαρχει αλλη λυση ρε παιδια ειναι τωρα λογια αυτα που μου λεει? με κανε να βαλω τα κλαμματα προκειται για το risperdal το παλιο που ειναι 1ης γενιας κ εχει ενα καρο παρενεργειες κ μου βαλε κ πολυ 6 mg μετα απο αυτο πηγα σπιτι με κλαμματα με επιασε περιεργη ταση να γραφω ποιηματα που μου υπαγορευαν ημουνα σαν μαστουρωμενη κ εγραψα 4 συνολικα θα τα ποσταρω αυριο να τα δειτε στις 11 με πιασε ταση κ ενω ειχα να φαω ολη μερα κ ειπα δεν θα φαω τπτ κατεβηκα αναμμαλιασμενη κ με τις πιτζαμες στο μινι μαρκετ το βουλγαρικο κ πηρα 2 πακετα coοkies κ τα φαγα κ μετα εφαγα απο τα σκουπιδια τη μπανανα κ το κουλουρι που ειχα πεταξει το πρωι, τα βγαλα απο μεσα κ τα φαγα, σε τετοιο σημειο εξαχρειωσης εχω καταντησει.. δεν ειμαι καθολου καλα αυτη τη στιγμη κλαιω κ δεν ξερω ποσο θα αντεξω με ολα αυτα που συμβαινουν... αμα το βλεπει καποιος ας μου στειλει αν θελει να μιλησουμε απο δω η απο το φβ.. νιωθω τοσο μονη κ αβοηθητη....:(:( καληνυχτα....:(
    Πρέπει να κόψεις τα φάρμακα και τα ναρκωτικά και κυρίως το χασίς, δεν είναι και τόσο φυσικό ούτως η αλλιώς, προτού καταλήξεις να παίρνεις φάρμακα και για το άγχος. Εγώ τα έκοψα όλα και δεν ακούω κανέναν, παρά μόνο τον Ιησού Χριστό που σταυρώθηκε επειδή ήταν καλός άνθρωπος, ειδικά τους κατά φαντασίαν εμπόρους του e-psychology, μπορούν να πάνε στο καλό με την ευχή του σωτήρα Ιησού μαζί με τα ναρκωτικά τους. Να πόσο ηχηρά είναι τα μηνύματα τους σε μένα, αποτέλεσμα της αμαρτωλής φύσης τους και της δικής μου άγιας φύσης. Αν υπάρχει έστω και ένας ψυχολόγος η ψυχίατρος που να παίρνει φάρμακα ας το δηλώσει. Δεν υπάρχει όμως.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Λακρυμοζα γλυκια μου κοπελα το ρισπερνταλ το παιρνει εδω κ χρονια η αδερφη μου σε συνδυασμο με ζυπρεξα.
    μπορει να ειναι λιγο βαρυ φαρμακο αλλα ειναι αποτελεσματικο.
    η αδερφη μου ειχε τα δικα σου συμπτωματα μην σου πω και περισσοτερα και σημερα ζει μια πολυ λειτουργικη ζωη.
    βγαινει με φιλους, παει σε κεντρο ημερας, παει μονη της στην ψυχιατρο της με τα μμμ που ειναι 2 ωρες δρομος και κοντευει να παρει το πτυχιο της στο πιανο!!!την βλεπω και την θαυμαζω!!!εχει να κανει υποτροπη εδω κ πολλα χρονια.
    κατσε και ζυγισε γλυκια μου τι ειναι προτιμοτερο?να εισαι βουτηγμενη στην ψυχωση ή να εχεις καποιες πανεργειες απο το φαρμακο?
    η αδερφη μου παντως επελεξε το δευτερο και νομιζω πως ετσι πρεπει να πραξεις κ εσυ αν θελεις το καλο σου.

    φιλακια κ υπομονη.
    ολα τα φτιαξουν σιγα-σιγα.
    υ.γ.στην αρχη ειχε παρει λιγα κιλα και τωρα ανετα θα μπορουσε να κανει πασαρελα που λεει ο λογος!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ινσταντ τα φαρμακα αμα τα κοψω θα γινω χειροτερα απ ο,τι ειμαι ηδη οσο για τα ναρκωτικα που λες δεν κανω πλεον κ στο χω πει οτι τα κοψα αλλα συνεχιζεις να μου το κοπανας δεν ξερω για ποιον λογο τεσπα.. οταν λες οτι ακους τον Ιησου τι σου λεει δλδ??
    αμελι φοβαμαι να σου πω την αληθεια αλλα σκεφτομαι ισως το παρω μεχρι να μου φυγουν αυτα κ μετα αμα ειμαι καλα το σταματαω απ ο,τι εχω ακουσει κ εχω διαβασει ειναι βαρυ με παρενεργειες αν δεν αντεξω θα την πω να μου χαμηλωσει τη δοση οταν λες η αδερφη σου ειχε παρει κιλα μ αυτο φοβαμαι μηπως συμβει το ιδιο κ με μενα γι αυτο εχω ενδοιασμο εχω κ τη διατροφικη στη μεση
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #25
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καλησπερα δεν ειμαι καθολου καλα δεν ξερω τι αλλο πια να κανω καταρχην πηγα γιατρο στις 9 κ μου βαλε δευτερο αντιψυχωσικο κ δεν θελω να το παρω μου ειπε αμα δεν το παρω θα μπαινοβγαινω μια ζωη στα ψυχιατρεια κ οτι δεν υπαρχει αλλη λυση ρε παιδια ειναι τωρα λογια αυτα που μου λεει? με κανε να βαλω τα κλαμματα προκειται για το risperdal το παλιο που ειναι 1ης γενιας κ εχει ενα καρο παρενεργειες κ μου βαλε κ πολυ 6 mg μετα απο αυτο πηγα σπιτι με κλαμματα με επιασε περιεργη ταση να γραφω ποιηματα που μου υπαγορευαν ημουνα σαν μαστουρωμενη κ εγραψα 4 συνολικα θα τα ποσταρω αυριο να τα δειτε στις 11 με πιασε ταση κ ενω ειχα να φαω ολη μερα κ ειπα δεν θα φαω τπτ κατεβηκα αναμμαλιασμενη κ με τις πιτζαμες στο μινι μαρκετ το βουλγαρικο κ πηρα 2 πακετα coοkies κ τα φαγα κ μετα εφαγα απο τα σκουπιδια τη μπανανα κ το κουλουρι που ειχα πεταξει το πρωι, τα βγαλα απο μεσα κ τα φαγα, σε τετοιο σημειο εξαχρειωσης εχω καταντησει.. δεν ειμαι καθολου καλα αυτη τη στιγμη κλαιω κ δεν ξερω ποσο θα αντεξω με ολα αυτα που συμβαινουν... αμα το βλεπει καποιος ας μου στειλει αν θελει να μιλησουμε απο δω η απο το φβ.. νιωθω τοσο μονη κ αβοηθητη....:(:( καληνυχτα....:(
    Nομιζω οτι το καλο αντιψυχωτικο θα τις πνιγει τις παρενεργιες του ρισπενταλ(οι οποιες κανουν καιρο να εμφανιστουν καμποσο)εγω τετοιο γιατρο παντως να με απειλει για ψυχιατριο θα τον αλλαζα εκτος και αν δεν ειναι του χαρακτηρα του οι επειλες και απλα του ξεφυγε καπως

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Δε ξερω για τα φαρμακα και τις παρενεργειες αλλα για τον γιατρο θα πω οτι δεν ηταν και απειλη αυτο που ειπε... Καποιες φορες πρεπει να μας λενε καποια πραγματα σκληρα και ωμα να μας ταρακουνησουν. Δεν γινεται διαφορετικα... Εγω νομιζω το ειπε απο ενδιαφερον.

    Εγω αν ημουν γιατρος θα σε ειχα αρπαξει απο το μαλλι Λακρυ,απο ενδιαφερον και μονο :)

    Και ναι,κανεις δεν λεει οτι τα ψυχοφαρμακα ειναι καλα,ολα σκατα ειναι αλλα καποιες φορες δεν γινεται να μην τα παρεις Λακρυ μου... τουλαχιστον οχι οσο ειναι ετσι ο κοσμος. βασανιζεσαι αδικα...

    Και δε θα επρεπε να σε ανυσηχει το να μην παρεις κιλα με το φαρμακο αλλα το πως θα σταματατησεις να εχεις αυτες τις σκεψεις. Και ισως με την αγωγη σου σε μερικα χρονια να εχεις ελευθερωθει τελειως απο ολο αυτο. Δεν αξιζει να προσπαθησεις λιγο ακομα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σημερα πως νιωθεις?Eισαι καλυτερα?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    αμελι φοβαμαι να σου πω την αληθεια αλλα σκεφτομαι ισως το παρω μεχρι να μου φυγουν αυτα κ μετα αμα ειμαι καλα το σταματαω απ ο,τι εχω ακουσει κ εχω διαβασει ειναι βαρυ με παρενεργειες αν δεν αντεξω θα την πω να μου χαμηλωσει τη δοση οταν λες η αδερφη σου ειχε παρει κιλα μ αυτο φοβαμαι μηπως συμβει το ιδιο κ με μενα γι αυτο εχω ενδοιασμο εχω κ τη διατροφικη στη μεση
    ρε συ η αδερφη μου ηταν πολυ σοβαρα και επερνε ενα καρο αλλα φαρμακα εκτος απο το ρισπερνταλ τα οποια δεν θυμαμαι να στα πω οποτε πολυ πιθανον τα κιλα να τα πηρε εξαιτιας των αλλων φαρμακων.
    παντως οταν νιωσεις καλυτερα και φυγουν ολα τα ψυχωτικα, στανταρ θα σου μειωσει τα φαρμακα ή θα σου βγαλει καποια απο αυτα οπως εγινε με την αδερφουλα μου οποτε μην σκας και αγχωνεσαι :)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το ρισπερνταλ δε φημιζεται να ειναι απο αυτα που παχαινουν, νομιζω.
    βασικα αν το παρεις, θα δεις πώς θα παει!
    μπορει να σου παει κ να γλυτωσεις απο αυτες τις ιδεες, κ να μην εχεις πολλες παρενεργειες.
    αν σε κανει χαλια, να της το πεις!
    επισης συνηθως οι γιατροι δινουν πιο μεγαλες δοσεις σε οξεια φαση ψυχωσης κ μετα τα μειωνουν τα φαρμακα.
    Last edited by Lou!; 13-12-2011 at 22:51.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Πρέπει να κόψεις τα φάρμακα και τα ναρκωτικά και κυρίως το χασίς, δεν είναι και τόσο φυσικό ούτως η αλλιώς, προτού καταλήξεις να παίρνεις φάρμακα και για το άγχος. Εγώ τα έκοψα όλα και δεν ακούω κανέναν, παρά μόνο τον Ιησού Χριστό που σταυρώθηκε επειδή ήταν καλός άνθρωπος, ειδικά τους κατά φαντασίαν εμπόρους του e-psychology, μπορούν να πάνε στο καλό με την ευχή του σωτήρα Ιησού μαζί με τα ναρκωτικά τους. Να πόσο ηχηρά είναι τα μηνύματα τους σε μένα, αποτέλεσμα της αμαρτωλής φύσης τους και της δικής μου άγιας φύσης. Αν υπάρχει έστω και ένας ψυχολόγος η ψυχίατρος που να παίρνει φάρμακα ας το δηλώσει. Δεν υπάρχει όμως.
    για τα ναρκωτικα συμφωνω, για τα φαρμακα δεν ξερω!
    εσυ που τα κοψες ολα σε ειδαμε πώς εγραφες τοσο καιρο εδω μεσα!
    δε νομιζω οτι εισαι κ το καλυτερο παραδειγμα επιτυχους διακοπης φαρμακων!
    οχι, δεν εχω καποιο προβλημα μαζι σου, αλλα οταν ποσταρεις ενα καρω μαλακιες, δεν μπορω να γραψω: "καντε ο,τι εκανε κ ο ινσταντ, κοφτε τα φαρμακα, ειναι πολυ καλη ιδεα!"
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •