αυριο ενας χρονος ακριβως απο την πρωτη κριση πανικου βοηθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129

    αυριο ενας χρονος ακριβως απο την πρωτη κριση πανικου βοηθεια...

    :confused::confused:
    :confused::confused:παιδια ενω πλεον ειμαι σχεδον μια χαρα μου εχει κολλησει οτι αν δεν περασει κ η αυριανη μερα 15/12 που κλεινω εναν χρονο μετα την πρωτη κριση κ την εναρξη του μαρτυτυριου αυτου αλλα κ λυτρωση μαζι ολων των καταπιεσμενων συναισθηματων μου δεν θα κλεισει αυτος ο κυκλος...ξερω τιποτα δεν ειναι ιδιο γιατι μεσα σε αυτον τον χρονο εμαθα τον εαυτο μου καλυτερα εγινα πιο δυνατη κ σταθηκα καλυτερα στα ποδια μου....αλλα φοβαμαι την αυριανη μερα....ενοιωθε κανεις το ιδιο στην πρωτη '' επετειο'' του με τις κρισεις πανικου;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    λολ κρατας κ "επετειο"? εγω θα σου λεγα καλυτερα να μην το κανεις γιατι ψυχαναγκαζεσαι κ αγχωνεσαι περισσοτερο.. εγω παντως απ τα 16 μεχρι 20 που ειμαι 5 χρονακια με τις κρισεις κ το αγχος αγκαλιτσα, αντε να τα εκαστοστησουμε! (μπρρρ..)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    θα λυτρωθεις οταν παψεις να κανεις επετειους!εχω κανει διατριβη στους πανικους!αν θα κανεις επετειους θα σου κανει καθε μερα γενεθλια ο πανικος!ξερω δεν ειναι ευκολο να φυγεις απο αυτο αλλα μην το μνημονευεις κιολας!μπορειτε απλα να περπατατε παραλληλα...ε καποια στιγμη θα κουραστει και θα μεινει πισω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω στην πρωτη επετειο,δεν ειχα μαθει ακομα οτι προκειται για κρισεις πανικου.
    Παντως και εγω σκεφτομαι καπως περιεργα μερικες φορες.
    Για παραδειγμα προσφατα σκεφτομουν οτι δεν εζησα την φοιτητικη μου ζωη οπως θα πρεπε,οτι εχω χασει χρονια απο την ζωη μου κλπ.
    Δηλαδη ανουσιες σκεψεις που ο μονος τους σκοπος ειναι να με ριξουν

    Ακου και αυτα που σου λεει η Δωρα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    lacrymoza εχεις δικιο πιο πολυ ψυχαναγκασμος ειναι....το nick το πηρες απο το γνωστο γερμανικο συγκροτημα;;;παντως μπραβο σου απο τοσο μικρη με τους πανικους εγω στην ηλικια σου τα ειχα ολα στα μπιπ μου...dora μου εχεις δικιο εδω και εναν χρονο το παλεψα κ μαλιστα χωρις ψυχιατρο κ ουτα καν ηραμιστικα η παυσιπονα οταν με επιαναν οι ψυχοσωματικοι πονοι.....betelgeuse λυπαμαι που αργησες να μαθεις τι εχεις ...ευτυχως για μενα ημυν υποψιασμενη κ καταλαβα αμεσως τι επαθα ημουν τυχερη μεσα στην ατυχια μου κ γνωρισα κ μια απιστευτη θεραπευτρια...ρε παιδια δηλαδη κανεις δεν σκεφτηκε ποτα οτι π.χ. σαν σημερα ειναι ενας χρονος που το πρωτοεπαθε;;;;λολ

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by PENAKI1986 View Post
    lacrymoza εχεις δικιο πιο πολυ ψυχαναγκασμος ειναι....το nick το πηρες απο το γνωστο γερμανικο συγκροτημα;;;παντως μπραβο σου απο τοσο μικρη με τους πανικους εγω στην ηλικια σου τα ειχα ολα στα μπιπ μου...dora μου εχεις δικιο εδω και εναν χρονο το παλεψα κ μαλιστα χωρις ψυχιατρο κ ουτα καν ηραμιστικα η παυσιπονα οταν με επιαναν οι ψυχοσωματικοι πονοι.....betelgeuse λυπαμαι που αργησες να μαθεις τι εχεις ...ευτυχως για μενα ημυν υποψιασμενη κ καταλαβα αμεσως τι επαθα ημουν τυχερη μεσα στην ατυχια μου κ γνωρισα κ μια απιστευτη θεραπευτρια...ρε παιδια δηλαδη κανεις δεν σκεφτηκε ποτα οτι π.χ. σαν σημερα ειναι ενας χρονος που το πρωτοεπαθε;;;;λολ
    η πρωτη κριση πανικου παντα μενει!παντα!εμενα αν με ρωτησεις αν και εχουν περασει χρονια θυμαμαι οχι μονο ημερομηνια,αλλα και τι φορουσα τι εκανα,τις μυρωδιες γυρω μου τους περαστικους!οταν κατι σου αφηνει τοσες γευσεις τοτε ερχεται για να μεινει..αν οχι τοτε απλα περασε!πολλοι εχουν περασει πανικο μια και μοναδικη φορα αλλα δεν τους αφησε μνημες και επετειους :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    μηπως εμεις ειμαστε πολλοι ευαισθητοι για αυτο κ κραταει χρονια αυτη η κολωνια;;;η αληθεια ειναι εχω κουραστει λιγο σε αυτη την φαση ειμαι στα καλα μου...δεν παθαινω κρισεις εδω κ καιρο αλλα εχουν μεινει οι φοβιες αρρωστο φοβια εντονη που κ που και φοβια θανατου....
    εσυ ποσα χρονια το εχεις;;;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by PENAKI1986 View Post
    μηπως εμεις ειμαστε πολλοι ευαισθητοι για αυτο κ κραταει χρονια αυτη η κολωνια;;;η αληθεια ειναι εχω κουραστει λιγο σε αυτη την φαση ειμαι στα καλα μου...δεν παθαινω κρισεις εδω κ καιρο αλλα εχουν μεινει οι φοβιες αρρωστο φοβια εντονη που κ που και φοβια θανατου....
    εσυ ποσα χρονια το εχεις;;;
    η πρωτη κριση πανικου ηρθε γυρω στα 22 με 23 !εντελως ξαφνικα και αφου περασα απο καθε ειδικοτητα γιατρου ενας ομοιοπαθητικος μου ειπε την μαγικη αυτη λεξη!κρατησαν 2 χρονια συνεχομενα και καθημερινα εφοσον δεν το αντιμετωπισα ποτε και δεν το αποδεχτηκα ποτε!το παλεψα μονη μου με λαθος τροπους στο ενδιαμεσο αλλα καταφερα στα 2 αυτα χρονια συνεχομενων καθημερινων κρισεων(το φανταζεσαι??)να το ξεπερασω!εζησα αλλα 2 με τρια χρονια ηρεμη και επανηλθαν προπερσι το καλοκαιρι!τωρα και παλι ειμαι καλα λογω δουλειας κυριως(αν και εργαζομαι με αρρωστους)
    στα ειπα λακωνικα πολυ εχω τεραστια ιστορια με τους πανικους..τεραστιααααααααα α!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    εγω δεν παθαινω πανικους αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα εντονη αρρωστο φοβια..ρε συ να ρωτησω κατι;νοιωθεις καμια φορα σαν ενα πιασιμο στην αναπνοη που ξεκιναει απο το στομαχι κ καταληγει στον λαιμο σαν βρογχοσπασμος....;;;;τι δουλεια κανεις;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by PENAKI1986 View Post
    εγω δεν παθαινω πανικους αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα εντονη αρρωστο φοβια..ρε συ να ρωτησω κατι;νοιωθεις καμια φορα σαν ενα πιασιμο στην αναπνοη που ξεκιναει απο το στομαχι κ καταληγει στον λαιμο σαν βρογχοσπασμος....;;;;τι δουλεια κανεις;
    κοιτα πενακι αν σου κατσικωθει ο πανικος εστω και κατα διαστηματα δεν υπαρχει περιπτωση να μην φοβασαι την καθε αρρωστια!αλλωστε οι κρισεις πανικου μιλανε απο το σωμα μας με "συμπτωματα" που παραπεμπουν σε οργανικα προβληματα..
    αυτο που λες με την αναπνοη ειναι το νουμερο 1 συμπτωμα των πανικων!δεν ειναι βρογχοσπασμος οχι..δεν στο λεω επειδη κανω την ταδε δουλεια αλλα και επειδη εχω ασθμα και εχω νιωσει και ξερω απο πρωτο χερι τι ειναι βρογχοσπασμος!
    οταν αγχωνομαστε(στα φουλ δικα μας επιπεδα)αναπνεουμε λαθος!σχεδον υπεραεριζομαστε γιαυτο και νιωθουμε αυτη την δυσφορια..την δηθεν δυσφορια θα ελεγα γιατι η δυσπνοια για να ειναι οργανικη πρεπει να εχεις και συριγμο,τα γνωστα γατακια που λεμε..
    οσο ασχολησε με αυτο πενακι θα ασχολειται και αυτο μαζι σου..δεν θελω να πω κατι αλλο νιωθω οτι σπαταλησα πολυ καιρο απο την ζωη μου με αυτο.
    δεν ειμαστε απο σιδερο ολοι κατι θα παθουμε,αυτο ομως δεν χρειαζεται να μας γινεται εμμονη,δεν ειμαστε αθανατοι.
    ναι ειμαστε κι ευαισθητοι λιγο παραπανω απο τους αλλους(χωρις οι υπολοιποι να γινονται αναισθητοι) και παθαινουμε αυτην την μαλακιουλα!αν θες την γνωμη μου μην το κοντραρεις ειτε αυτο λεγεται κριση πανικου ειτε αρρωστοφοβια αλλα περπατησε μαζι του..
    η δικη μου εμπειρια εχει δειξει οτι εχεις να μαθεις απο ολο αυτο..τον εαυτο σου,τα οχι σου τα ναι σου τα θελω και δεν θελω σου.. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    συμφωνω οι πανικοι ηρθαν και ειμαι απο τους ανθρωους που το θεωρησα σαν ευκαιρια να με μαθω καλυτερα...να ρωτησω κ κατι ακομα εδω και 1 χρονο που εκοψα το τσιγαρο βηχω κ στο τελειωμα του βηχα ακουγεται κατι σαν συριγμος πηγα σε πνευμονολογο και παθολογο και ειχα κορεσμο 100/100 μου ειπαν οτι τα προκαλει αυτα το τσιγαρο οταν το κοβεις...επισης το αλλο που παθαινω που σου ειπα πριν το παθαινω στιγμιαια κ χωρισ να αγχωθω οχι λογω υπεραερισμου λογικα λειτουργει υποσυνειδητα....το ασθμα εχει αλλα συμπτωματα απο οσο ξερω .....ε;;μεχρι και για παλινδρομηση στομαχου φοβομουν....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βρογχοσπασπους και δυσπνοια εχω και εγω αλλα εχω και ασθμα και μερκες φορες δυσκολευομαι να καταλαβω ποτε η δυσπνοια οφειλεται στο ασθμα και ποτε στα ψυχολογικα μου.
    Εμενα η πρωτη κριση πανικου ηρθε στα 16,δεν θυμαμαι ημερομηνια θυμαμαι μηνα και χρονια,οπως και το περιβαλλον.
    Εμαθα οτι προκειται για κριση πανικου περιπου στα 19 με 20 απο εναν γιατρο στα επειγοντα,και η πρωτη μου αντιδραση ηταν,τι αγχος?Μα εγω δεν αγχωνομαι!λολ!
    Πενυ δεν φανταζεσαι ποσο τυχερη εισαι που εμαθες απο την αρχη τι ειναι.Εγω εχασα 8 χρονια απο την ζωη μου μεχρι να ξεμπλεξω.
    Αν ηξερα απο την αρχη τι ειναι ισως να το ειχα αντιμετωπισει διαφορετικα και να μην ειχα παθει τις 2 καταθλιψεις που επαθα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καταρχην μπραβο που εκοψες το καπνισμα!ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ!
    τα φλεματακια βγαινουν και αυτα ακουγονται πηγαινε και τον πνευμονολογο να στο πει..ειχες κορεσμο 100% ρε πενακι!και αυτο υπεραερισμος ειναι!
    κομμενες ανασουλες η αναστεναγμοι ειναι ψυχοσωματικο..χεσε το ασθμα και την παλινδρομηση σε παρακαλω..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    dora στην αρχη το εκοψα λογω φοβιας και επειδη νομιζα οτι ειμαι καρδιακη λολ αλλα μετα συνηθισα κ δεν θελω να καπνιζω....απλα εχω διαβασει για το ασθμα και φοβαμαι πολυ μην μου κοπει η αναπνοη συγνωμη ποιυ σε ζαλιζω αλλα εισαι ενα σημαδι για εμενα σημερα μου δινεις κουραγιο και λογω επαγγελματος και λογω του οτι ξερεις τι πραγματικα ειναι ασθμα κ με καθησυχασες....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    betelgeuse οντως και τυχερη κ ατυχη βεβαια γιατι ηξερα τι ειναι κρισεις απο τα 16 μου ταν τις παθαινε η μανα μου...ειναι πολλα αυτα που μου τις δημιουργησαν παντως οχι αγχος...ειναι ο χωρισμος των γονιων μου τα λαθη της μανας μου η αδυναμια του πατερα μου βγαινω απο μια πολυ δυσκολη κατασταση...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πρωτη αναρτηση-βοηθεια
    By gate4ultras in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2011, 00:31
  2. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 11:32
  3. Κριση Πανικού
    By Kido in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-05-2009, 00:38
  4. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 15:25
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •