ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

    Καλησπερα ανοιγω αυτο το θεμα μιας κ ειναι το νουμερο 1 που με απασχολει κ αυτο που με ανησυχει κ με χει αναστατωσει, εχει εδω κ ενα μηνα περιπου που παω απο το κακο στο χειροτερο οσον αφορα τη χρηση του διαδικτυου, πιστευω ειμαι εθισμενη, το αναγνωριζω αλλα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο, μπαινω γυρω στις 15 ωρες την ημερα συνεχομενα κ παραμελω αλλες δραστηριοτητες, ξεχναω να φαω (καλα αυτο ειναι κ καλο για την περιπτωση μου), στραβωνουν τα ματια μου κ πιανεται η πλατη μου, εντωμεταξυ ανοιγω κ το πισι κ το λαπτοπ ταυτοχρονα κ μπαινω κ στα 2 κ οταν τα πρωινα λειπει η αδερφη μου παιρνω κ το δικο της, τα βραδυα ειμαι μεσα μεχρι αργα κ συνομιλω σε chatrooms κ δυσκολευομαι να κοιμηθω κ ακομη κ στον υπνο μου σκεφτομαι το διαδικτυο για να μην πω μολις ξυπναω ειναι το πρωτο πραγμα που κανω, εχω γινει απιστευτα νευρικη απο ολο αυτο, τις προαλλες τα παιξε το ρουτερ κ μου κοπηκε το dsl για 10 λεπτα κ ημουν σε φαση να κανω εγκλημα εχω παρατησει κ το διαβασμα κ τα παντα εχει περασει κανεις κατι παρομοιο? εχει τυχει κ φορα να ειμαι μεσα 23 ωρες
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι εγω οταν περναγα καταθλιψη ειχα σχεδον ολη μερα το pc ανοιχτο.Εν τω μεταξυ μερικες φορες ανοιγα τηλεοραση λαπτοπ και ραδιοφωνο ταυτοχρονα.
    Φανταζομαι οτι το εκανα για να μην σκεφτομαι,γιατι ετσι και τα εκλεινα γεμιζε το μυαλο μου με χιλιαδες σκεψεις που δεν μπορουσα να διαχειριστω.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    λακρυ πιστευω οτι ολη εχουμε φαει κολλημα με το διαδικτυο!ειτε εισαι στο γιουτιουμπ ειτε εδω μεσα!οκ το 15 ωρες και 24 που λες εσυ πιστευω ειναι υπερβολη!ισως φταιει μαλλον σιγουρα φταιει το οτι δεν εισαι καλα αυτη την περιοδο και κλεινεσαι σπιτι και κατα συνεπεια στο χαζοπισι..
    παντως πιστευω οτι το ιντερνετ εχει γαμη@@ει τον κοσμο,απο καθε αποψη..σου δινεται μια λαθος επιλογη στην βαρεμαρα και στην ανια και στο τελος χανεις τα πραγματικα ενδιαφεροντα θεματα-στιγμες της ζωης.

    επαναλαμβανω ολοι χεσε μεσα ειμαστε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Καλησπέρα. Διαβάζω αυτό το φόρουμ απ' το 2005 αλλά έγινα μέλος του το 2009 - αν θυμάμαι και καλά, λολ - ... έγινα μέλος λίγο μετά την αποτοξίνωσή μου απ' το αλκοόλ, και - δυστυχώς ή ευτυχώς - πέρασα την απέξάρτησή μου εδώ μέσα για πολλούς μήνες λόγω του καταθλιπτικού επεισοδίου που ακολούθησε... ναι Λάκρυ, δε μπορούσα να πάω απ' τον καναπέ ως το κρεββάτι, εγκατέλειψα τα πάντα... βίωσα μόνη μου όλο αυτό το παλούκι, αλλά όχι μόνο δε πήρα φάρμακα, δε ξανασήκωσα και το ποτήρι... πάνω από 15 ώρες την ημέρα σε πληροφορώ πως βολόδερνα...
    Και μάλιστα με πολλές υποχρεώσεις, ως υπεύθυνη και μόνο για τον εαυτό μου και άπειρα προβλήματα... κατέθεσα μεγάλο κομμάτι ψυχής αλλά δεν είμαι απ' αυτούς που ζητάνε βοήθεια εύκολα... έχω μάθει στον εαυτό μου να τη... βγάζει καθαρός μόνος του.
    Δε θα σου δώσω κάποια συμβουλή αν και θα μπορούσα. Έχω και τα διπλάσια χρόνια σου... για μένα λέω πάντα το εξής: "... στη ζωή μας περνάμε και γίνεται, ό,τι χρειάζεται να περάσουμε και να γίνει"... μακάρι να το βάλεις κάτω όλο αυτό και να το ξεκοκκαλίσεις... με μια μικρή ένσταση... μη λες πως είναι "καλό" το ότι δε τρως, επειδή απ' ό,τι κατάλαβα έχεις θέμα με τη διατροφή... ΔΕΝ είναι καλό, εννοείται πως χρειάζεται να τρως... εύχομαι να βρεις την πηγή του θέματός σου και να τα λύσεις όλα. Ένα - ένα και με ψύχραιμους ρυθμούς. Και μακριά από χασίσια, αν πίνεις. Δε το σηκώνουν όλοι Λάκρυ... καλή συνέχεια.

  5. #5
    Lacrymosa και για όποιον άλλο ενδιαφέρεται υπάρχει αυτό το προγραμματάκι workrave στο οποίο μπορείς να ορίσεις μέγιστο επιτρεπόμενο όριο χρήσης του υπολογιστή για κάθε μέρα και τον χρόνο αυτό να τον χωρίσεις σε περιόδους με διαλείμματα. Στις παύσεις αυτές μπορεί η οθόνη να μείνει κλειδωμένη τελείως. Επίσης δείχνει και διάφορες ασκήσεις για να αποφύγεις το σύνδρομοRSI. Πρόσεχε γιατί είναι αρκετά σοβαρό και τα πιασίματα στην πλάτη και η κούραση στα μάτια. Βέβαια όλα αυτά που σου λέω είναι άχρηστα αν εσύ δεν δείξεις τη θέληση να το ελέγξεις και πιστεύω ότι μπορείς. Πρόσεχε τον εαυτό σου και κανόνισε να τρως γιατί θα έχεις να κάνεις μαζί μου (αυτό είναι απειλή αν δεν το κατάλαβες :)). Πολλές φορές μου έχεις δώσει θάρρος με αυτά που μου έχεις γράψει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Δεν φταιει ο υπολογιστης. Ο υπολογιστης ειναι ενα εργαλειο,και οπως ολα τα εργαλεια μπορεις ΕΣΥ να το χρησιμοποησεις ειτε για καλο σκοπο ειτε για κακο. Οπως το μαχαιρι,με αυτο μπορεις να σκοτωσεις,μπορεις ομως να κοψεις και τα σχοινια που σε κρατανε δεμενη. Αν ησουν καλα με τον εαυτο σου και τη ζωη σου και τη ζωη σου δε θα καθοσουν ολη μερα στο pc. Οπως και αν δεν υπηρχε ο υπολογιστης θα εβρισκες κατι αλλο να "εθιστεις" και να συμπληρωσεις το κενο της ζωης σου.

    Με το ποστ σου δειχνεις οτι μεταφερεις την ευθυνη του εαυτου σου σε εναν "εθισμο".

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    δεν εγραψα πουθενα οτι φταιει ο υπολογιστης, ουτε οτι ειναι "κακο" εργαλειο.. αντιθετως υποστηριζω ενθερμα οτι ειναι το πιο χρησιμο κ προσοδοφορο επιτευγμα της τεχνολογιας... δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις ιντερνετ κ εκει ειναι το προβλημα.. αναγνωριζω οτι ειμαι εθισμενη αλλα ο,τι κ να εχω κανει δεν μπορω να το ξεπερασω.. ειχα σκεφτει τη λυση να δωσω το λαπτοπ στους γονεις μου να το κρυψουν μιας κ στο πισι εχω χαμηλη ταχυτητα (4 mbps) κ ουτε καμερες κτλ κ σερνεται, αρα θα εμπαινα λιγοτερες ωρες, αλλα δεν αντεξα κ τους εκβιαζα να μου το δωσουν πισω, κ επειδη ημουν σε παρανοικη κατασταση μου το δωσανε.. κανει μεγαλο κακο το ιντερνετ παντως.. ξερω ενα παιδι απο η/μ που ειναι 30 χρονων, ακομα σπουδαζει, εχει αποκοπει απο τα παντα, λογω πορωσης στο διαδικτυο.. κ δεν θελω να καταληξω κι εγω ετσι...
    Παυλε θα το κατεβασω το προγραμματακι αυτο μπας κ με βοηθησει.
    Ροκ σε ευχαριστω για τα λογια σου, θα τα χω back-up στο μυαλο μου!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Lacrymosa

    δεν εισαι εθισμενη,δεν υπαρχει τετοιος εθισμος. απλα περνας φρικη και με τον υπολογιστη εχεις κατι να ασχολεισαι και να ξεχνιεσαι λιγο. Ειναι νορμαλ. ολοι το κανουμε . στο κατω κατω αν θελεις να ακουσεις μουσικη,να δεις ταινια και να κανεις ενα σωρο πραγματα,στον υπολογιστη παλι θα κατσεις γιατι ολα εκει ειναι.
    αν θελεις να θεωρεις τον εαυτο σου εθισμενη και να ψαχνεις να ξεφορτωθεις τον υπολογιστη λες και ειναι καμια πρεζα εγω παω πασο. αλλα ετσι υποβιβαζεις πολυ τον εαυτο σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μα ειμαι εθισμενη κ δεν το λεω μονο εγω, μου το χει πει κ η ψυχιατρος κ οτι πρεπει να το ελαττωσω αλλα δεν μπορω γιατι τιποτα δεν με εκφραζει οσο το ιντερνετ.. κ φυσικα κ υπαρχει ο εθισμος του διαδικτυου, τοσος ντορος γινεται γι αυτον. μπορω ανετα να βρω αλλες "εξαρτησεις" πχ διαβασμα, ναρκωτικα, φαγητο, σεξ (πραγματα με τα οποια ημουν κολλημενη παλιοτερα) αλλα τιποτα δεν με εκφραζει οσο το ιντερνετ, αυτο εννοω, οτι δλδ αμα κατι γινει αυριο κ δεν εχω ιντερνετ, δεν θα πω οτι "οκ, δεν εχω αυτο αλλα θα το ριξω σε κατι αλλο", αλλα οτι θελω αυτο κ μονο αυτο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    ωραια,λοιπον συνεχισε να εισαι κολλημενη στο ιντερνετ γιατι δεν ειναι κακο απο τη στιγμη που σου αρεσει! αφου δε θες να κανεις τιποτα αλλο στη φαση αυτη της ζωης σου κατσε και απολαυσε αυτο τουλαχιστον! ευτηχως που υπαρχει και ΑΥΤΟ και σου δινει λιγη χαρα. το προβλημα αυτο ξεκιναει απο τη στιγμη που το σκεφτεσαι,αλλιως δεν υπαρχει!

    οσο για το αν πραγματικα υπαρχει εθισμος στον διαδικτυο οπως λενε και το αν υπαρχουν απο πισω σκοπιμοτητες για να δημιουργηθει απο το πουθενα αλλος ενας εθισμος (με ολα τα επακολουθα του) αυτο θα το σκεφτεις εσυ,μεγαλη κοπελα εισαι και φοιτητρια κιολας. η λεξη "εθισμος" ειναι πολυ βαρια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι, ειναι σιγουρα βαρια η λεξη "εθισμος", αλλα δεν συνεπαγεται αυτο οτι δεν ειναι κατι υποκειμενικο.. Κ τι σκοπιμοτητες κρυβονται δλδ? Ας μην βλεπουμε συνομωσιες παντου! Κ που κολλαει το οτι ειμαι φοιτητρια? Ο καθενας απο κατι ειναι! Σαν τον μπαμπα μου που οταν πετουσα παλιοτερα καμια βρισια μες στο σπιτι μου λεγε "Ντροπη σου! Πας κ σχολειο!" λολ αλλο το ενα αλλο το αλλο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Lacrymosa

    και μονο οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που πανε σε ψυχολογο και δινουν τρελλα φραγκα γιατι λενε οτι ειναι εθισμενοι στο διαδικτυο αυτο λεει πολλα.. οχι συνομωσιες δεν υπαρχουν οπως λες,αλλα δυστηχως ο ανθρωπος εχει εναν μαγικο τροπο να βγαζει λεφτα απο παντου. ασε που αν κοιταξεις γυρω σου ολοι κατι λενε οτι εχουν,σα να υπαρχει μια αρρωστοφοβια στον δυτικο κοσμο. ολα τα κανουμε αρρωστιες,εθισμους και διαταραχες. αν ρωτησεις τον παππου σου θα σου πει οτι γελαει με τα χαλια μας.

    και δεν ηθελα να σε μειωσω με αυτο που σου ειπα,για το "φοιτητρια",αλλα να σε κανω να σκεφτεις πολυ πιο βαθεια και μακρια,γιατι ειναι κατι που πρεπει παντα να κανεις σε ολα,οπως και με αυτο. γιατι τις πιο πολλες φορες στη ζωη σου δε θα υπαρχει καποιος να σου δειξει το σωστο. το ειπα με καλη προθεση.

    ο κοσμος μας δυστυχως διαμορφωθηκε ετσι που οι ανθρωποι στις πολεις δουλευουν ολη μερα,υπαρχει τοση εγληματικοτητα εξω που πια τα παιδια δεν παιζουν στα παρκα και στους δρομους. οι ανθρωποι κλεινονται σπιτι. και μεσα σε αυτα εχουμε ενα εργαλειο οπως λεγαμε,πολυεργαλειο θα ελεγα εγω,οπου εχουμε συγκεντρωσει σχεδον τα παντα εκει. μεχρι και βιβλια διαβαζουμε στο pc πια. εμενα μου φαινεται πολυ νορμαλ που οι ανθρωποι ασχολουνται τοσο με αυτο. ετσι ειναι η εποχη μας. δεν φταιει ο υπολογιστης η οι ανθρωποι αλλα η εποχη μας.

    μην προσθετεις αλλο ενα προβλημα στα ηδη πολλα προβληματα σου,σου ειπα ξανα ευτυχως που υπαρχει κι αυτο και σου δινει λιγη χαρα σε αυτη τη φαση σου. οταν θα εισαι ετοιμη θα το ελλατωσεις μονη σου,χωρις καμια πρσπαθεια..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    karisha ναι ισως να χεις δικιο.. δεν το χα σκεφτει απο αυτην την οπτικη γωνια..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    και ενας τροπος να μειωσεις τις ωρες που καθεσαι στο πισι ειναι να πας στο video club να νοικιασεις ταινια (και να την πληρωσεις 2 ευρω),να πας στο μαγαζι με τα CD για να βρεις την μουσικη που θελεις (και να την πληρωσεις 15 ευρω),να πας στο περιπτερο να αγορασεις την εφημεριδα σου (και να την πληρωσεις 2 ευρω),να πας στο βιβλιοπωλειο να αγορασεις το βιβλιο σου (και να το πληρωσεις 15-20 ευρω) και αλλα πολλα..

    εγω απο τη στιγμη που τα εχω παντως τζαμπα στο pc μου,δεχομαι το τιμημα του στογγυλοκαθισματος του κωλου μου μπροστα απο αυτο. στεναχωριεμαι που εχουμε καταντησει ετσι αλλα δυστυχως αυτο λεγεται εξελιξη... σε 10 χρονια δε θα υπαρχει κανενας λογος να σηκωθεις απο την καρεκλα σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καλα σε 10 χρονια θα εχει εξελιχθει η τεχνολογια κ θα εχουμε απλα ενα πραγματακι σαν τσιπακι πανω μας που θα κανει ολη τη δουλεια ενος λαπτοπ... πρεπει καποια πραγματα (ταινιες κτλ) να τα αντικαταστησω, ακομα κ εκπομπες να τις βλεπω απο την τηλεοραση κ οχι μεσω νετ..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. διαδικτυακός εθισμός
    By stefanospsych in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2011, 20:24
  2. Εθισμός ; ή ιδέα μου; ή υπερανάλυση;
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-09-2010, 03:58
  3. Εθισμός ....στο ιντερνετ
    By nature in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 113
    Last Post: 19-09-2010, 01:48
  4. Σχέσεις και διαδίκτυο...
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 06-10-2009, 23:59
  5. Να γινει το διαδικτυο πρωτοβαθμια μοναδα ψυχολογικης υποστηριξης
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 4
    Last Post: 05-10-2009, 19:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •