εποχιακη κριση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    εποχιακη κριση

    καθε χρονο ακριβως τετοιες μερες εχω κριση.τι γινεται λες και ερχεται η στεναχωρια και το πνιξιμο της ψυχωσης με το ρολοι.τα προηγουμενα 2 χρονια τετοιες μερες 10-14 δεκεμβριου ειχα υποτροπιασει με αποτελεσμα να μπαινω στο ψυχιατριο.και φετος το ιδιο σκατο απλα με λιγοτερη ενταση.ευτυχως παιδια φετος το αμπιλιφαη μου το παιρνω κανονικα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πόσο ετών είσαι Δημήτρη; Έχεις καιρό την ψύχωση, ακούς φωνές και τρομάζει η το βλέπεις αστείο;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Πόσο ετών είσαι Δημήτρη; Έχεις καιρό την ψύχωση, ακούς φωνές και τρομάζει η το βλέπεις αστείο;
    καθολου αστειο...ειμαι 35 χρονων και εχω την ψυχωση 5 χρονια.φωνες ακουγα τωρα θα ελεγα δεν ακουω παντως αυτη τη στιγμη εχω ενα κουμπομα στο στηθος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Εγώ σε πιο μικρή ηλικία φοβόμουν με διάφορες καταστάσεις και το σκοτάδι και άλλα που πέρασα, κατά καιρούς έχω λίγο χιούμορ αλλά η απάθεια φαίνεται θα νικήσει. Πάντως ρε συ κάνεις καλή διαφήμιση στο φάρμακο όπως και όλοι το ίδιο είμαστε όλοι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Το ίδιο παθαίνει και ο φίλος μου (με ψύχωση) σε όλες τις γιορτές. Ίσως να φταίει που κατά κάποιο τρόπο πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις καλά γιατί είναι γιορτές και όλοι περνάνε καλά. Όχι να περάσεις καλά γιατί έτσι έκατσε, αυθόρμητα αλλά επιβλητικά και με το ζόρι. Και όταν ήδη έχεις τα δικά του αυτό πιστεύω είναι πιο ψυχοφθόρο.

    Οι φωνές πόσο σου κράτησαν? Τι φάρμακο έπαιρνες?
    Ο φίλος μου τις ακούει εδώ και έναν χρόνο, τους πρώτους μήνες χωρίς φάρμακα και τους υπόλοιπους με zyprexa και seroquel και με αυτά τα φάρμακα και την πολύ καλή του διάθεση την παλεύει πολύ καλά και έχουν γίνει ψίθυροι. Το πρώτο του ψυχωτικό επεισόδιο το είχε στα 18 με 20 μέρες νοσηλεία σε ψυχιατρείο αλλά χωρίς φωνές. Οι φωνές άρχισαν ξαφνικά στα 28 του.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Εγώ σε πιο μικρή ηλικία φοβόμουν με διάφορες καταστάσεις και το σκοτάδι και άλλα που πέρασα, κατά καιρούς έχω λίγο χιούμορ αλλά η απάθεια φαίνεται θα νικήσει. Πάντως ρε συ κάνεις καλή διαφήμιση στο φάρμακο όπως και όλοι το ίδιο είμαστε όλοι.
    φιλτατε επειδη επαιρνα αλοπεριδονη που ηταν οτι χειροτερο για αυτο παινευω το αμπιλιφαυ που δεν εχει εξωπυριδιμικα συμπτωματα

  7. #7
    οι φωνες και η μειζων καταθλιψη κρατησαν 2 χρονια στο ρισπενταλ και στο κωλοαλλιπεριντιν που ημουν.μολις πηρα αμπιλιφαυ περασαν μεσα σε 4-5 μηνες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Πωωω ρε φίλε και ο φίλος μου έπαιρνε αλοπεριντίν και του είχε γαμήσει την ψυχολογία.
    Πως αρχισε η ψύχωσή σου τόσο αργά? Συμβαίνει αυτό? Γιατί είχα την εντύπωση πως όλα αυτά αρχίζουν σε μικρή ηλικία.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Kat711 View Post
    Πωωω ρε φίλε και ο φίλος μου έπαιρνε αλοπεριντίν και του είχε γαμήσει την ψυχολογία.
    Πως αρχισε η ψύχωσή σου τόσο αργά? Συμβαίνει αυτό? Γιατί είχα την εντύπωση πως όλα αυτά αρχίζουν σε μικρή ηλικία.
    ναι σε εμενα συμβαινει εχει και σε αρκετα ακομη μεγαλυτερες ηλικιες.οσο για το αλλοπεριντιν φιλε το μονο που εχω να πω ειναι οτι το μισω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    δεν παιζει ρολο η ηλικια.. ο ξαδερφος μου στο χωριο μου το επαθε στα 31 του λογω πνευματικης υπερκοπωσης... απο το πολυ διαβασμα δλδ τα επαιξε. σπουδασε ιατρικη, ειχε αιωνιο παθος να γινει χειρουργος κ τα καταφερε, αλλα μετα απο την πρωτη του εγχειριση κλαταρε.. γι αυτο ολα κ το διαβασμα με μετρο..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Οι φωνές πιστεύετε πως παρουσιάζονται ύστερα από κάποιο ψυχολογικό σοκ?
    Ειρήνη ακούς ή άκουγες και εσύ φωνές?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω ακουω μια κοπελα τη νταιζη να μου λεει διαφορα κ τι πρεπει να κανω κ τι οχι.. πλεον την ακουω μονο τα βραδια που πεφτω να κοιμηθω σαν ηχηρη σκεψη.. εγω πιστευω πως προκαλουνται ειτε απο ισχυρο ψυχολογικο σοκ, ειτε απο χρηση ουσιων, ειτε απο το πολυ διαβασμα, ειτε κ αναιτια...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    οι φωνες στανταρ(μεσο ορο)εμφανιζονται στις ψυχωσεις μετα απο ψυχολογικο σοκ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Δημήτρη όταν λες πέρασαν εννοείς ούτε καν ψιθυρους δεν ακούς ε? Ούτε υποτροπιάζεις κάποιες φορές και ύστερα ξανασταματάνε? Απλά σταματησες να ακους.
    Τα φάρμακα μέχρι πότε θα τα παίρνεις?

  15. #15
    δεν ακουω φωνες αλλα υποτροπιαζω χωρις τα φαρμακα.δεν ξερω με γιατρο η χωρις θα τα κοψω οταν γινω καλα.εχω 1 τροπο για να γινω καλα δες ενα θρεντ μου σχετικο αλλο.εσυ τι λες με τα φαρμακα?λεω να εχω στην τσεπη μου οταν τα κοψω για χρονια.ε?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κριση ηλικιας στα 23!
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 01-02-2012, 06:08
  2. κριση καφεινης;
    By katastrofi in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 13-08-2011, 02:25
  3. Νεα κριση
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-12-2010, 23:18
  4. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25
  5. Κρίση!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 165
    Last Post: 16-04-2009, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •