Γνωστικο Μπλοκαρισμα και αιτια...!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Γνωστικο Μπλοκαρισμα και αιτια...!

    Γεια σας..!Τωρα ειμαι 23 χρονων και ειχα ενα ψυχωτικο επεισοδιο πριν 3 χρονια και τωρα παιρνω θεραπεια και ειμαι καλα..!Παιρνω 15 mg abilify 1.5 mg risperdal kai 100 mg seroquel... ημερισιως!Παρολο που δεν εχω πολλες παρενεργειες παρατηρω την μνημη μου να μην λειτουργει.. και να εχω μειωμενη αντιληψη... σε σχεση με πριν...!Στις πανελληνιες εβγαλα 19000 μορια και ειχα ενα καλο μυαλο και μια καλη μνημη..!Τωρα ομως εξαιτιας των παρενεργειων της ασθενειας δεν μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου ,φοβαμαι να οδηγαω γιατι ξεχνω τους δρομους..,δεν μπορω να παω σε μαθηματα χορου γιατι δεν μπορω να εκτελω τις χορογραφιες λογω ασθενους μνημης και παει λεγοντας... με αποτελεσμα να μενω σπιτι συνεχεια και να νιωθω αναπηρος!

    Ξερετε τι μπορει να φταιει για το γνωστικο μπλοκαρισμα που εχω..?
    Τα φαρμακα φταινε...?
    η ασθενεια...?
    η πρεπει ο οργανισμος να ξεκουραστει???

    Εχει καποιος παρομοιο προβλημα και αν ναι πως το αντιμετωπιζετε??
    Τι μπορω να κανω για να επανελθει η αντιληψη μου στο φυσιολογικο??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου! Εγω παιρνω 30 mg abilify, 6 mg risperdal, 200 mg lamictal και 40 mg ladose.. τα δυο πρωτα ειναι αντιψυχωσικα, το τριτο σταθεροποιητικο κ το τελευταιο αντικαταθλιπτικο. Κι εγω πανω κατω την εξελιξη σου εχω. Στις πανελληνιες εβγαλα 18,8 χτυπουσα 12ωρα διαβασματος χωρις να κουραζομαι, μετα στη σχολη συμμετειχα σε εθελοντικα προγραμματα κ δραστηριοτητες, πηγαινα γυμναστηριο, κολυμβητηριο. τωρα νιωθω σαν ζομπι, δεν μπορω να διαβασω κ να συγκεντρωθω κ τη βγαζω ολη μερα στο λαπτοπ, νιωθω αποβλακωμενη, ξεχναω πραγματα. δλδ breakdown με λιγα λογια.. εγω πιστευω ειναι απο τα φαρμακα, αφου καταστελλουν κ μπλοκαρουν τους υποδοχεις ντοπαμινης, μπορει να ειναι σε ενα μικρο βαθμο κ απο την ασθενεια, αλλα αμα δεν εχεις αρνητικα συμπτωματα δεν νομιζω. ειχες αρνητικα η θετικα συμπτωματα?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Ο φίλος μου με πρώτο ψυχωτικό επεισόδιο στα 18, δέκα χρόνια μετά (τώρα είναι 28) δεν έχει τελειώσει τη σχολή του. Του έχουν μείνει τρία μαθήματα πλέον αλλά το διάβασμα είναι πολύ επώδυνο γι' αυτόν. Όλος του ο κόπος πάει τζάμπα μιας και μετά από πολύωρο διάβασμα, στο οποίο συγκεντρώνεται δύσκολα, θυμάται λίγα πράγματα. Το μόνο που κάνουμε είναι η επανάληψη, συνέχεια και συνέχεια τα ίδια πράγματα. Και αν και χρονοβόρο πιάνει κάπως. Παίρνει zyprexa 60 mg και seroquel 800 mg ημερησίως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αχ ρε Κατ μην λες τετοια, το οτι δεν εχει τελειωσει τη σχολη δεν ειναι κ τοσο ελπιδοφορο, ουτε εγω αυτα που διαβαζω τα θυμαμαι κ στο μαθημα αφαιρουμαι κ κολλαει η σκεψη μου, μαλλον δεν θα τελειωσω ουτε εγω ποτε, talikiller εσυ μπορεις κ διαβαζεις κ παρακολουθεις? η εχεις τελειωσει?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Ειρήνη μπορεί να μην ισχύει για όλους ή μπορεί να είναι μεγάλες οι δοσολογίες που παίρνει, δεν γνωρίζω. Ένα διάστημα δύο χρόνων που είχε κόψει τα φάρμακα πήγαινε φουλαριστός στη σχολή, σε μια εξεταστική είχε περάσει οχτώ μαθήματα και στην επόμενη άλλα έξι. Ίσως φταίνε τα φάρμακά του, δεν ξέρω. Και εμείς από εσάς προσπαθούμε να κατανοήσουμε άπειρα πράγματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χωρις να ειμαι κ σιγουρη, νομιζω πως η μεγιστη δοση του ζυπρεξα ειναι τα 20 mg.. αρα αμα παιρνει 60 λογικο να ειναι ετσι..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Ειρήνη έχεις δίκιο το έψαξα και στο ίντερνετ. Η μεγιστη δόση ολανζαπίνης (zyprexa, zalasta) είναι 20 mg και ο Βαγγέλης παίρνει από 20 mg τρεις φορές την ημέρα, δηλαδή 60.
    Ευχαριστούμε πάρα πολύ γιατί δεν το είχαμε ψάξει ποτέ και θα ρωτήσουμε τον γιατρό γιατί υπερβαίνει την ημερησία δόση. Παράξενο ε? Έχω φρικάρει λίγο τώρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μαλλον σε χασαπη γιατρο πεσατε.. ειναι η τριπλασια δοση απο τη μεγιστη.. ρωτηστε το γιατρο το συντομοτερο δυνατον.. κι εμενα στο αμπιλιφαι ηθελε να με παει στα 40 ενω η μεγιστη δοση του ειναι τα 30..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Μόλις μιλήσαμε στο τηλέφωνο και η απάντησή του ήταν "λες να μην το ξέρω εγώ?" και είπε πως για λίγο διάστημα να συνεχίσει με αυτή τη δόση.
    Βασικά δεν είναι χασάπης, υπάρχουν φορές που παίρνει τηλέφωνο τον Βαγγέλη να τον ρωτήσει αν είναι καλά και δεν είναι ιδιωτικός γιατρός είναι από δημόσιο νοσοκομείο και ποτέ δεν μας έχει παραπέμψει σε ιδιωτικό ιατρείο ή κάτι τέτοιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ok πασο τοτε
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    τωρα που δεν παιρνω φαρμακα, περιπου 2 χρονια εχω μεγαλυτερο ,,<γνωστικο μπλοκαρισμα.> απο παλια που επαιρνα 10μγ ζυπρεξα κ 2,5 μγ αλοπεριντιν.
    αβυσος η κατασταση με τα ψυχολογικα ειτε ειναι ψυχωσεις ,ειτε νευρωσεις....
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  12. #12
    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Γεια σας..!Τωρα ειμαι 23 χρονων και ειχα ενα ψυχωτικο επεισοδιο πριν 3 χρονια και τωρα παιρνω θεραπεια και ειμαι καλα..!Παιρνω 15 mg abilify 1.5 mg risperdal kai 100 mg seroquel... ημερισιως!Παρολο που δεν εχω πολλες παρενεργειες παρατηρω την μνημη μου να μην λειτουργει.. και να εχω μειωμενη αντιληψη... σε σχεση με πριν...!Στις πανελληνιες εβγαλα 19000 μορια και ειχα ενα καλο μυαλο και μια καλη μνημη..!Τωρα ομως εξαιτιας των παρενεργειων της ασθενειας δεν μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου ,φοβαμαι να οδηγαω γιατι ξεχνω τους δρομους..,δεν μπορω να παω σε μαθηματα χορου γιατι δεν μπορω να εκτελω τις χορογραφιες λογω ασθενους μνημης και παει λεγοντας... με αποτελεσμα να μενω σπιτι συνεχεια και να νιωθω αναπηρος!

    Ξερετε τι μπορει να φταιει για το γνωστικο μπλοκαρισμα που εχω..?
    Τα φαρμακα φταινε...?
    η ασθενεια...?
    η πρεπει ο οργανισμος να ξεκουραστει???

    Εχει καποιος παρομοιο προβλημα και αν ναι πως το αντιμετωπιζετε??
    Τι μπορω να κανω για να επανελθει η αντιληψη μου στο φυσιολογικο??
    και εγω μια περιοδο πηγαινα στο πολυτεχνειο δουλευα πηγαινα στα μαθηματα οδηγησης πηγαινα στο ecdl και αποτελεσμα ηταν να παθω την ψυχωση.θελει ξεκουραση.αλλα μπορει να φταινε και τα φαρμακα αν και εσυ δεν υπερβαινεις καποια δοση.παντως δεν γινεται να παιρνεις 2 αντιψυχωσικα ενω το 1 ειναι μεγιστη δοση.επισης δεν ειναι σωστο το να παιρνεις αντιψυχωσικα 3 ενω ειναι και τα 3 στην μεση τους ποσοτητα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    συμφωνω με το δημητρη, συζητησε με το γιατρο σου σχετικα με την ποσοτητα των φαρμακων που παιρνεις ρε συ..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14

    Γνωστικο μπλοκαρισμα και αιτια...!

    Λοιπον...!Οσον αφορα τα φαρμακα δεν θελω να τα πειραξω ουτε εγω ουτε ο γιατρος μου πιστευω γιατι παω πολυ καλα..!Επισης εχω δοκιμασει διαφορους συνδυασμους απο αυτα τα 3 ανα δυο η ανα ενα φαρμακο και πηρα τα π@π@ρια μου...!Μονο περνωντας και τα 3 νιωθω καλα...!Επισης εχω δοκιμασει ανεπιτυχως zyprexa solian invega τα οποια δεν με βοηθησαν...!Εχω υποφερει πολυ απο αλλαγες φαρμακων γιατι δυσκολευομαι να βρω κατι που να με πιανει...!Και επιτελους βρηκα αυτο το σχημα κι ειμαι καλα και αυτο εχει σημασια...!Αν νιωθεις καλα ψυχολογικα τοτε το ποια φαρμακα παιρνεις δηλ το αν ειναι ενα η δυο η τρια ειναι δευτερευον...!Βεβαια θα συμφωνησω μαζι σας οτι καλυτερο θα ηταν να παιρνω ενα φαρμακο αλλα τι να κανουμε??Εχω δοκιμασει και τετοια σχεδια και δεν πιασανε...!

    Λοιπον στο θεμα μας τωρα...
    Και εγω ημουν παλια υπερδραστηριος και εκανα σχολη ποδοσφαιρο χορο κολυμβηση κλπ και πιστευα οτι ποτε δεν θα χασω την ενεργεια μου...!Να που την εχασα..κριμα..!Το πτυχιο μου δεν το εχω παρει και μετα το επεισοδιο δεν εχω περασει μαθημα και την σχολη την εχω εγκαταλειψει

    Λετε να μειωσω τα φαρμακα η δεν φταινε αυτα για το γνωστικο μπλοκαρισμα??
    Να παρω βιταμινες??
    ΑΥτα τα λιγα...

  15. #15
    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Λοιπον...!Οσον αφορα τα φαρμακα δεν θελω να τα πειραξω ουτε εγω ουτε ο γιατρος μου πιστευω γιατι παω πολυ καλα..!Επισης εχω δοκιμασει διαφορους συνδυασμους απο αυτα τα 3 ανα δυο η ανα ενα φαρμακο και πηρα τα π@π@ρια μου...!Μονο περνωντας και τα 3 νιωθω καλα...!Επισης εχω δοκιμασει ανεπιτυχως zyprexa solian invega τα οποια δεν με βοηθησαν...!Εχω υποφερει πολυ απο αλλαγες φαρμακων γιατι δυσκολευομαι να βρω κατι που να με πιανει...!Και επιτελους βρηκα αυτο το σχημα κι ειμαι καλα και αυτο εχει σημασια...!Αν νιωθεις καλα ψυχολογικα τοτε το ποια φαρμακα παιρνεις δηλ το αν ειναι ενα η δυο η τρια ειναι δευτερευον...!Βεβαια θα συμφωνησω μαζι σας οτι καλυτερο θα ηταν να παιρνω ενα φαρμακο αλλα τι να κανουμε??Εχω δοκιμασει και τετοια σχεδια και δεν πιασανε...!

    Λοιπον στο θεμα μας τωρα...
    Και εγω ημουν παλια υπερδραστηριος και εκανα σχολη ποδοσφαιρο χορο κολυμβηση κλπ και πιστευα οτι ποτε δεν θα χασω την ενεργεια μου...!Να που την εχασα..κριμα..!Το πτυχιο μου δεν το εχω παρει και μετα το επεισοδιο δεν εχω περασει μαθημα και την σχολη την εχω εγκαταλειψει

    Λετε να μειωσω τα φαρμακα η δεν φταινε αυτα για το γνωστικο μπλοκαρισμα??
    Να παρω βιταμινες??
    ΑΥτα τα λιγα...
    να μειωσεις τα φαρμακα ενω αισθανεσαι καλα δεν ειναι οτι καλυτερο.και οι βιταμινες δεν πιστευω να αρκουν ικανοποιητικα.οποτε ξεκουραση.απλα με τα φαρμακα δεν ξερω αν και τα 3 που παιρνεις ειναι στο μεσο οποτε ειναι επιστημονικα απαγορευτικο τοτε...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 1η αιτια θανατυ η ενδοοικογενιακη βια
    By νικος32 in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 25-11-2011, 22:29
  2. Αιτία της σχιζοφρένειας παράσιτο;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-12-2010, 17:26
  3. Replies: 7
    Last Post: 16-12-2009, 21:19
  4. Νους, η Αιτία της Αυτοσυνειδητότητας
    By guest in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2006, 14:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •