πως κοβονται τα φαρμακα(με γιατρο)? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    και παιδια θεωρητικα αν θελουμε να τα κοψουμε μονοι μας(θεωρητικα ρωταω) τι κανουμε?υπαρχει καποια ποιο συγκεκριμενη μεθοδολογια?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Τι φαρμακα? Σταδιακη μειωση .... Αν παιρνεις πολλα περιπλεκεται καπως.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δηλαδη maus που τα εκοψες μονος σου τα φαρμακα τι συμπτωματα ειχες?Κατευθειαν με το που τα εκοψες υποτροπιασες?Και για ποσο καιρο τα εκοψες?

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    Aπ οτι εχω καταλαβει κανεις δεν τα κοβει.Και οσοι τα κοψαν τα ξανααρχισαν αργοτερα.Ουτε στο foroum ουτε στην real life εχω γνωρισει κανενα που να τα κοψε.Και ειναι παρα πολλοι το πλανο που εχω

  5. #20
    Quote Originally Posted by lost body View Post
    Aπ οτι εχω καταλαβει κανεις δεν τα κοβει.Και οσοι τα κοψαν τα ξανααρχισαν αργοτερα.Ουτε στο foroum ουτε στην real life εχω γνωρισει κανενα που να τα κοψε.Και ειναι παρα πολλοι το πλανο που εχω
    φιλε μου στο φορουμ φοβουνται(μην του ςκοψουν τα posts) να γραψουν για τις αντιφαρμακευτικες τους σκεψεις ισως για αυτο lost body να εχεις αυτην την αντυπωση.πιστευω δε οτι οταν ο ανθρωπος που νοσει γινει καλα θα το ξερει και τοτε θα μπορει να τα κοψει μονος του η χωρις.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    περπατω και κλανω τα λογικα μου χανω

    ψχβω χψζχζψψχζψχψζψχζψ ζχ ψχζχψζ
    Last edited by νικος32; 24-12-2011 at 02:31. Reason: ψωχωψχ

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    Να ο the download spiral εκοψε 2 φορες τα φαρμακα με την συγκαταθεση του ψυχιατρου αλλα τα ξανααρχισε.Μια liberchild τα κοψε αλλα εξαφανιστηκε απο την σελιδα και δεν ξερω τι εγινε.Κυκλοφορει ενα βιβλιο.λεγεται βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα.Δεν ξερω τι παιζει.Εγω εχω χασει καθε σκεψη οτι θα κοψω τα ψυχοφαρμακα.


    Βγαίνοντας από τα ψυχοφάρμακα
    Εμπειρίες επιτυχημένης διακοπής νευροληπτικών, αντικαταθλιπτικών, λιθίου και άλλων ρυθμιστικών της διάθεσης, Ritalin και αγχολυτικών
    Psychopharmaka absetzen: Erfolgreiches Absetzen von Neuroleptika, Antidepressiva, Phasenprophylaktika, Ritalin und Tranquilizern

    Βαθμολογία πελατών


    Συγγραφέας: Συλλογικό έργο, Bellion Regina, Bock Carola, Boevink Wilma, Chmela Michael, Cohen Oryx, Gold Ilse, Golden Bert, Gombos Gabor, Jensen Carl Bach, Jesperson Maths, John Klaus, Johnson Bob ψυχίατρος, Kalin Manuela, Kempker Kerstin, Koehne Leo P., Lehmann Peter, Lindner Ulrich, Milne Fiona Dale, Nettle Mary, Pini Pino, Richter Roland A., Rufer Marc, Setter Lynne, Urban Martin, Webb David, Zehentbauer Josef, Πλατανίτης Δημήτρης
    Μεταφραστής: Εμμανουηλίδου Άννα
    Εκδότης: Νησίδες
    Περιγραφή

    Από τότε που υπάρχουν ψυχοφάρμακα, πολλοί νοσηλευόμενοι κόβουν από μόνοι τους τα φάρμακά τους. Μπορούμε να υποθέσουμε σε πόσους απ' αυτούς εμφανίζεται, μόνο και μόνο γι' αυτό, μια "υποτροπή", που τους οδηγεί φυσικά σε μια νέα αναγκαστική λήψη ψυχοφαρμάκων. Είμαι σίγουρος ότι πολλές τέτοιες προσπάθειες θα στέφονταν με επιτυχία, αν οι ενδιαφερόμενοι και οι οικογένειές τους γνώριζαν τα πιθανά προβλήματα και είχαν μια εικόνα για το τι πρέπει να κάνουν, ώστε να μην οδηγηθούν στην υποτροπή. Οι επαγγελματίες του χώρου της ψυχικής υγείας, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν σκέφτονται σχεδόν καθόλου πώς να υποστηρίξουν τους πελάτες τους, όταν αυτοί αποφασίσουν να κόψουν τα φάρμακα. Ωστόσο, το να γυρίζουμε την πλάτη σ' αυτούς τους ανθρώπους και να τους αφήνουμε ν' αντιμετωπίσουν μόνοι το πρόβλημά τους, δείχνει χαμηλού επιπέδου συναίσθηση ευθύνης.
    Last edited by νικος32; 24-12-2011 at 02:39.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Γεια σου! Εδώ είμαι, ευχαριστώ που δεν θυμάσαι ότι παίρνω ψυχοφάρμακα. Τα έχω κόψει τα φάρμακα από το Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, τώρα δύο μέρες έχω πάρει από ένα, συνολικά αυτούς τους 3 μήνες στο περίπου να έχω πάρει 10 χάπια το πολύ. Τα πάρω δεν τα πάρω η ζωή μου είναι η ίδια, στο περιθώριο, αισθάνομαι συχνά χάλια, διέξοδο δεν βλέπω, είναι σαν να είμαι ήδη νεκρός βασικά, είχα μια δουλειά κάποτε και κοπέλα και κάποιες εξόδους, τώρα όλη μου η οικογένεια είναι σε βαθμό φτώχειας, ελεημοσύνη δεν θέλω, μόνο να βρω λεφτά και να πληρώσω μπουλντόζα η να βάλω εκρηκτικά στο κτίριο που διαμένω και να μην βγει ούτε στις εφημερίδες, δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Παρακαλώ πολλές φορές να έρθει κάποιος να με κάνει σουρωτήρι με σφαίρες άλλες φορές έβγαινα στο μπαλκόνι και φώναζα αλλά δεν συναίνεσε τίποτα η ίδια νέκρα, νιώθω σαν να ζω στη φυλακή η σε νεκροταφείο και μονολογώ κιόλας σαν να διαβάζω φωναχτά. Επίσης κάτι άλλο που έχω προσέξει είναι ο άνθρωπος με τον οποίο διαμένω με έχει τρελάνει στην κυριολεξία με αυτά που λέει είναι σαν να έχει μάτια που διαπερνάτε τοίχο η μια έκτη αίσθηση και ξέρει ανά πάσα στιγμή τι κάνω. Θέλω να κάνω κάτι πολύ κακό για το κακό που έπαθα. Λες τα φάρμακα να μου κάνουν τη ζωή καλύτερη;

  9. #24
    ΙΝΣΤΑΝΤ φιλε βουρ για φαρμακα να απαλυνουν την ζωη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πως μου μιλάς έτσι ρε; Ο σκύλος σου είμαι;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Έλα εδώ τώρα ρε μαλάκα. Θα σου πω εγώ.

    Πάρε όσκαρ τώρα ρε μαλάκα.

    ΝΑ!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Έλα τώρα ρε με απειλείς; Τι περιμένεις ρε γελοίε. Είμαι τρελός εγώ ρε καταλαβαίνεις;

  13. #28
    instant φανταζομαι αυτα να μην τα λες για μενα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Το δεύτερο και το τρίτο είναι "υπέρβαση" το πρώτο δεν υπάρχει.

    Δεν παίρνω φάρμακα παρόλα αυτά νιώθω σαν ναρκομανής και η αόρατη απειλή ολοένα και απομακρύνεται.

    Όλα καλά. Δεν τρέχει τίποτα.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5

    Smile

    ειναι δυνατον να παρεις φαρμακευτικη αγωγη με ζυπρεχα αμπιλιφαυ κ ρισπερνατλ ανα 20 μερες το καθενα για 2 με 3 μηνες μονο??
    σας ευχαριστω

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να δαγκώσω τον γιατρό
    By pig in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-10-2011, 20:28
  2. ΜΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2011, 21:55
  3. καποιον καλό γιατρό?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-05-2009, 14:27
  4. Replies: 55
    Last Post: 12-11-2008, 11:02
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 20:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •