πως κοβονται τα φαρμακα(με γιατρο)?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    πως κοβονται τα φαρμακα(με γιατρο)?

    τα αντιψυχωσικα κοβονται πολυ σταδιακα?ποσους μηνες?πως?
    τα αντικαταθλιπτικα γρηγοροτερα?
    μετα ειναι καλο να κουβαλαμε στην τσεπη μας?κανα αλλο τρυκ?
    το ριχνουμε στη βαλεριανα μετα?
    ακουω και ιδεες
    (ξεκαθαριζω οτι απλα θελω να πληροφορηθω και οτι δεν τα κοβω χωρις γιατρο)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τα αντιψυχωσικα κοβονται σταδιακα, παντα σε συννενοηση με το γιατρο (τα λεω κ για μενα αυτα λολ), κ εφοσον εχει περασει τουλαχιστον εξαμηνο χωρις κανενα ψυχωσικο συμπτωμα, για να μην πω χρονος. Αυτα μου ειπε η γιατρος μου. Οσο για το να κουβαλας στην τσεπη σου, δεν καταλαβαινω τη σκοπιμοτητα, μιας κ δεν δρουν αμεσα, δλδ πχ αμα εκει που καθεσαι στην καφετερια αρχισεις να ακους φωνες κ παρεις ενα αμπιλιφαι δεν θα κανει τπτ. Καλυτερα αγχολυτικα να εχουμε μαζι μας, οχι οτι θα διωξουν πχ τις φωνες, αλλα τουλαχιστον ηρεμουν αμεσα, δρουν σε 30-90 λεπτα.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Απλως ειναι δυσκολο νομιζω να ξεχωρισεις αν τα συμπτωματα που εχεις ειναι απο την ψυχωση ή απο τα φαρμακα.Οι γιατροι ξερουν καλυτερα.Εγω εδω και κανα μηνα δεν εχω καθολου συμπτωματα εκτος απο μερικες φορες αραια που εχω αποπροσωποποιηση.Ο γιατρος ουτε μου τα μειωσε ουτε μου τα εκοψε.Ειμαι στο περιμενε γιατι θελω να τα κοψω επειδη εχω βαλει πολλα κιλα.

  4. #4
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Απλως ειναι δυσκολο νομιζω να ξεχωρισεις αν τα συμπτωματα που εχεις ειναι απο την ψυχωση ή απο τα φαρμακα.Οι γιατροι ξερουν καλυτερα.Εγω εδω και κανα μηνα δεν εχω καθολου συμπτωματα εκτος απο μερικες φορες αραια που εχω αποπροσωποποιηση.Ο γιατρος ουτε μου τα μειωσε ουτε μου τα εκοψε.Ειμαι στο περιμενε γιατι θελω να τα κοψω επειδη εχω βαλει πολλα κιλα.
    εγω εχω με τα κιλα μεγαλο προβλημα και ειναι απο τα χαπια.αλλα και οταν τα ειχα κομενα δεν εχανα κιλα.καλο και αγιο το αμπιλιφαυ απο παρενεργιες αλλα οσο αφορα τα κιλα τιναζει την μπανγκα στον αερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω Δημητρη παιρνω το zyprexa και παλιοτερα επαιρνα το seroquel.Και τα 2 αυτα να δεις πως παχαινουν.Αντε να βγουν τα τριτης γενιας αντιψυχωσικα που δεν παχαινουν γιατι με αυτα εχω γινει υπερβαρος απο εκει που ημουν κανονικος σε κιλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εγω εχω με τα κιλα μεγαλο προβλημα και ειναι απο τα χαπια.αλλα και οταν τα ειχα κομενα δεν εχανα κιλα.καλο και αγιο το αμπιλιφαυ απο παρενεργιες αλλα οσο αφορα τα κιλα τιναζει την μπανγκα στον αερα
    Δημητρη εβαλες κιλα με το αμπιλιφαι? Εγω παντως παιρνω τη μεγιστη δοση κ δεν εχω βαλει γραμμαριο. Κ το αμπιλιφαι γενικα δεν βαζει, μηπως δεν ειναι μονο απο αυτο?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Η επιθετική θεραπεία με αντιψυχωτικά κρατάει σε πολλές περιπτώσεις πάνω απο χρόνο. Μέτά απο ότι εχω διαβάσει και απο παλαιότερα θέματα αυτού του φόρουμ υπάρχουν 2 επιλογές, ή συνεχίζεται η θεραπεία με το ίδιο αντιψυχωτικό που έπιασε τον ασθενή σε χαμηλότερη δόση απο την αρχική π.χ. για το zyprexa αν η αρχική δόση ήταν 20 mg ίσως να μειωθεί στα 10, μετά στα 5 και πάει λέγοντας, ή συνεχίζεται η θεραπεία με ένα πιο ήπιο αντιψυχωτικό π.χ. abilify κατά ελλατούμενη δόση. Σε κάθε περίπτωση πάντως ο χρόνος που θα απαιτηθεί για την οριστική διακοπή της αγωγής απο το τέλος της επιθετικής θεραπείας πιστεύω θα ειναι αρκετά μεγάλος, ίσως να είναι και ανάλογος της διάρκειας της επιθετικής φάσης της αγωγής. Απο την άλλη όμως αφού έχει διακόψει την αγωγή του ο ασθενής με τις οδηγίες του γιατρού του, και πάλι υπάρχει το ενδεχόμενο υποτροπής και επανεμφάνισης της νόσου, όποτε φτου και απο την αρχή.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Δημητρη εβαλες κιλα με το αμπιλιφαι? Εγω παντως παιρνω τη μεγιστη δοση κ δεν εχω βαλει γραμμαριο. Κ το αμπιλιφαι γενικα δεν βαζει, μηπως δεν ειναι μονο απο αυτο?
    παιρνω και εντακτ.αλλα νομιζω στην περιπτωσημου παχαινω απο το αμπιλιφαυ.οταν επαιρνα ρισπεριδονη δεν εβαζα γραμμαριο.και οταν επαιρνα αλλοπεριντιν εχανα περιπου 1 κιλο την ημερα αλλα εκεινο το φαρμακο ειναι για χαστουκια

  9. #9
    ελπιζω να βγει το θεικο φαρμακο που θα μας κανει καλα.σκεψου εκει που βλεπουμε τηλεοραση να πει εκτακτο και να παρουσιασει το θειικο φαρμακο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Φανταστειται μονο ποσοι ψυχιατροι και ερευνητες υπαρχουν στον κοσμο και τοτε θα καταλαβαιτε οτι ισως να βγουν συντομα νεα φαρμακα χωρις τις παρενεργειες των παλιων.Και οταν κυκλοφορησαν τα ατυπα αντιψυχωσικα τη δεκαετια του 90 ηταν μια επανασταση.Βγηκαν πολλοι ασθενεις εξω απο τα ψυχιατρεια.Ας ελπιζουμε λοιπον...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    δεν διαφωνω , αλλα πρεπει να εχεις κατι να βαλεις στη θεση των φαρμακων που θα κοψεις ???
    εστω και τη βαλεριανα που εγραψες καπου,
    ο γιατρος σου προτεινε κατι?
    και γιατι δεν σκεφτεσαι να ελατωσεις τα φαρμακα πχ ,αλλα να πας κατευθειαν στο κοψιμο?
    και μακαρι να βγει το μαγικο χαπι βεβαια, αλλα μεχρι τοτε τι κανεις ...
    και ποιος γιατρος θα αναλαβει την ευθυνη να σου πει , οκ κοψτα ...

  12. #12
    Quote Originally Posted by path View Post
    δεν διαφωνω , αλλα πρεπει να εχεις κατι να βαλεις στη θεση των φαρμακων που θα κοψεις ???
    εστω και τη βαλεριανα που εγραψες καπου,
    ο γιατρος σου προτεινε κατι?
    και γιατι δεν σκεφτεσαι να ελατωσεις τα φαρμακα πχ ,αλλα να πας κατευθειαν στο κοψιμο?
    και μακαρι να βγει το μαγικο χαπι βεβαια, αλλα μεχρι τοτε τι κανεις ...
    και ποιος γιατρος θα αναλαβει την ευθυνη να σου πει , οκ κοψτα ...
    ναι ο γιατρος δυσκολευεται να παρει τετοια ευθυνη και δεν ειναι τοσο θεμα γιατρου αν παιρνοντας την θεραπεια σου εισαι σιγουρος οτι θεραπευτηκες τα κοβεις δεν ειναι το θεμα ο γιατρος αλλα η ιαση.εγω επειδη 2,5 χρονια ημουν καλα χωρις φαρμακα και υποτροπιασα ασχημα μου εχουν γινει συνηδειση τα φαρμακα και εχω την εντυπωση οτι και να τα κοψω καμια βαλεριανα θα παιρνω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Δεν ξέρω αν είναι από τα φάρμακα η από το τίποτα αλλά έχω την ανάγκη να δω λίγη φύση. Είναι πως έχεις μάθει αν ακούς λόγια η αν νιώθεις πως κάνεις κουμάντο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    λενε οτι αν εισαι σταθερος στα 3 τα ελαττωνεις στα 5 τα κοβεις αλλα ποιος ειναι σταθερος;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Στους περισσοτερους δε πρεπει να κοπουν τα φαρμακα και αναγκαστικα θα τα
    παιρνουν μια ζωη.

    Για αυτο προσοχη οταν τα κοβεται μη γινεται χειροτερα και τον καψετε τον εγκεφαλο
    απο το στρες.

    Εγω δε το ξανακανω παντως.

    Ξερω οτι τα φαρμακα μου προκαλεσαν μαλλον το προβλημα αλλα αναγκαστικα
    τα παιρνω γιατι χωρις αυτα δε μπορω.

    Το θεμα ειναι οτι ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΑΜΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ...

    Για αυτο προσοχη.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να δαγκώσω τον γιατρό
    By pig in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-10-2011, 20:28
  2. ΜΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2011, 21:55
  3. καποιον καλό γιατρό?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-05-2009, 14:27
  4. Replies: 55
    Last Post: 12-11-2008, 11:02
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 20:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •