βοηθεια.......................
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    16

    βοηθεια.......................

    Καλησπερα... ειμαι νεο μελος στην παρεα σας,αλλα οχι και στισ δπτ.... ειμαι βουλιμικη εδω και 3-4χρονια... Αδυνατω να προσδιορισω ΠΩΣ εμπλεξα σε ολο αυτο... Το θεμα ειναι οτι εχω κανει τεραστιο κακο στον εαυτο μου... εχω νοσηλευτει 3 φορες στο νοσοκομειο με υποκαλιαιμια και αρρυθμιες και αλλα πολλα..
    Τον τελευταιο καιρο ειμαι σε καλο δρομο... Παω σε διαιτολογο,εχω μιλησει στη μαμα μου και η οικογενεια μου γνωριζει και προσπαθω να ξεφυγω.... Οι εμετοι εχουν μειωθει κατα πολυ,αλλα οχι τελειως.... Ειναι τον τελευταιο καιρο αντανακλαστικτοι.Το καλο ειναι οτι το κανω μονο απο βαρεμαρα και οχι απο σωματικη αναγκη... δλδ πλεον δε γυρναω ξυπολυτη στους δρομους σαν αγριμι να βρω τροφη....
    Τελευταια ομως μου συμβαινει κατι που εχω ανησυχισει πιο πολυ απο ποτε.... Την πρωτη φορα ηταν το προηγουμενο σαββατο,στην προσπαθεια μου να κανω εμετο πηγα να πνιγω γιατι σαν να ειχε μουδιασει ο οισοφαγος μου και η γλωσσα μου... τρομαξα υπερβολικα,σταματησα και ημουν οκ μετα απο λιγο,φυσιολογικα....
    Χτες παλι τα ιδια....και οχι την ωρα του εμετου... απλως εφαγα αρκετα παραπανω απο οτι επρεπε και μετα δε μπορουσα να καταπιω.πηγα να πνιγω.ηθελα να ρευτω και δεν μπορουσα.δεν ενιωθα το στομα μου,την γλωσσα μου.
    τελευταιο κρουσμα σημερα στο πρωινο.δυο παξιμαδακια,δυο φετες τυρι + 1 ακτινιδιο.παλι τα ιδια.δε μπορουσα να ρευτω και δεν ενιωθα τον οισοφαγο.αφηστε που ενιωθα σα να ειχα φαει ενα βοδι.και με πιανει και ζαλαδα και τρομερο χασμουρητο οπως στις υπερφαγιες....
    Το εχει παθει καμια απο εσας?θελω να πιστευω οτι απλα εχει ερεθιστει το συστημα του λαιμου και τιποτα παραπανω............
    Ανησυχω τοσο πολυ,με πιανει πανικος........................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Ε Τώρα πολλά ηταν τα παξιμαδακια με το ακτινιδιο?
    καλυτερα να κοψεις τελείως του εμετους..εγώ μετα απο αυτο που επαθα στο προηγουμενο θεμα εχω φρικάρει..
    και αν νιωθεις οτι επαθες κατι πηγαινε να σε δει ωρλ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου sweet CandyCandy! Εχω παθει υπονατριαιμια κ ηλεκτρολυτικες διαταραχες απο τα καθαρτικα, απο τον εμετο εχει πρηστει ο οισοφαγος μου κ εχω κανει 2 φορες καυτηριασεις.. Προς το παρον τα χω σταματησει κ τα 2 κ το ριχνω στο χορο, μη καθαρτικου τυπου βουλιμια δλδ.. αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια κ αυτα που "αποκομισα" απο τη μαχη με τη βουλιμια.. δεν εχω λυσει το θεμα κ ακομα παλευω..
    Θυμαμαι το καλοκαιρι 2 μερες εγινε αυτο να βγαινω στο δρομο με μακρυ φορεμα να χει θολωσει το μυαλο μου κ να γυριζω απο μπουγατσα σε πιτσα κ σε ζαχαροπλαστειο.. γαμησε τα.. οταν σε πιασει η ταση θολωνει το μυαλο σου κ γινεσαι αγριμι.. κ ενιωθα σαν βοδι μετα αλλωστε βουλιμια σημαινει "η πεινα του βοδιου"(βους + λιμος)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    16
    Ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.τελικα πηγα σε ωρλ και νευρολογο,μαλλον ψυχολογικο μου ειπαν οτι ειναι... εγω ομως ειμαι πεπεισμενη οτι εχω κανει ζημια στον οισοφαγο και στο διαφραγμα και θα παω και σε ενα γαστρεντερολογο να με τσεκαρει.εχω γινει παρανοικη γενικα,ολο νιωθω οτι κατι εχω και οτι θα πεθανω... ρε γμτ δε θελω να κανω εμετο και δεν το προκαλω,βγαινουν απο μονα τους,εκτοσ αν φαω απειροελαχιστα... μονο ετσι μπορω να κρατησω τροφη... Καλα lacrymosa μια απο τα ιδια,εχω λιωσει πανω σε ενα διαδρομο,τι να λεμε τωρα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αμα εχεις αμφιβολιες καλο ειναι να πας κ σε γαστρεντερολογο οπως λες για παν ενδεχομενο.. προφανως επειδη παλιοτερα εκανες πολλες φορες εμετο εχει χαλαρωσει ο σφιγκτηρας κ βγαινουν μονα τους, δεν τα κραταει.. εμενα εχει συμβει το αντιθετο, εχει πρηστει ο οισοφαγος κ δεν βγαινουν καθολου ευκολα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    16
    πονεμενη ιστορια και η δικη σου.τωρα εισαι καλυτερα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ασε η δικη μου ιστορια ειναι γαμησε τα κ αφησε τα.. αμα δεις παλιοτερα μου θεματα θα καταλαβεις.. τωρα δεν μπορω να πω οτι ειμαι καλυτερα, αλλα παλευω.. δεν θα αφησω κανεναν κ τιποτα να μου σταθει εμποδιο.. η βουλιμια με χει τσακισει, την εχω πατησει κ με τους εμετους κ με τα καθαρτικα.. αλλα ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη θα το νικησω..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    θυμαμαι που μια φορα πριν 2 χρονια δεν μπορουσα να κανω εμετο. ξαφνικα μια μερα. δεν εβγαινε, απλα! εκει τρομαξα γτ εχασα την δικλειδα ασφαλειας μου. το βραδυ εκεινο εκλαιγα τοσο πολυ απο τον πονο στο στομαχι - ειχα φαει 2 πιτσες μια μακαροναδα και 1 μερεντα - που δεν μπορουσα να παρω ανασα.

    δοκιμασα παλι την επομενη και τπτ

    εκει αποφασισα να μν ξανακανω. με ειχε πιασει αγχος, γτ αμα σε πιασει βουλιμικο κ δν καταφερεις να τα βγαλεις δν μπορεις να παρεις ανασα. αρχικα γινεται για να μην παρεις βαρος αλλα μετα γινεται συνηθεια. και γενικα πονας απ το πολυ φαι

    ο οισοφαγος ειναι ευαισθητος
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    16
    lacrymosa....δεν αντεχω να διαβαζω για εποχες οπου η βουλιμια βασιλευε.... σκεφτομαι τα δικα μου και με πιανουν κρισεις πανικου. χαιρομαι που εισαι καλυτερα...

    broken_doll υπηρχε και σε μενα περιοδος που δε μπορουσα να τα βγαλω και σταματησα... γιατι ή θα πέθαινα από το πολύ φαγητό ή θα γινόμουν χοντρή. και τώρα σε μια τέτοια φάση είμαι,μόνο που μου βγαίνουν αυτόματα μόλις φάω λίγο περισσότερο από ελάχιστα.
    το πόσο με πονάει που πλέον δεν είμαι το κόκαλο που κάποτε υπήρξα δεν θέλω να το σχολιάσω... προσπαθώ να μη το σκέφτομαι και να ψάξω αλλού τη χαρά.Είναι τρομερά δύσκολο όμως,γιατί με τη βουλιμία ήταν διπλό το όφελος... και απολάμβανα αγαπημένα φαγητά και αδυνάτιζα... τώρα ούτε τρώω όσο και ό,τι θέλω και είμαι πιό χοντρή.
    τουλάχιστον είμαι ζωντανή,ενώ θα μπορούσα να μην υπάρχω καν,και δεν σερνομαι όπως παλιά.
    αλλά και από την άλλη τι να την κάνω τη ζωή αν δεν μπορώ να συμβιώσω ειρηνικά με το ίδιο μου το σώμα... μόνη ανάμεσα σε όλους συτούς που αδυνατούν να καταλάβουν....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ξερω πως κανεις δεν σε καταλαβαινει και σε οποιον το πεις σε θεωρει πεζη και θυμα της μοδας. δεν ειμαστε ομως πεζες......καθε αλλο.

    το μισος για το σωμα ειναι πολυ σοβαρο. ειναι κατι που κουβαλας μερα νυχτα πανω σου , το ιδιο σου το πετσι, το οποιο δεν το θες. και μαλιστα αναγκαζεσαι να τρως 3 φορες την μερα τον φοβο σου, κυριολεκτικα. αυτο που για αλλους ειναι απλα ''φαγητο'', για μας ειναι φοβος και αγχος. και οσο ειναι αγχος χειροτερευει την ψυχη μας και την πεψη μας.

    τι φαρμακα παιρνεις?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Εγω ξερναγα παλια συχνα οχι απο ανορεξια ομως
    Απλα ειχα πολυ εντονο αγχος με εκδηλωση ψυχοσωματικων συμπτωματων
    Ξερναγα σχεδον καθε μερα, ο οισοφαγος μου ειχε γινει πολυ ευαισθητος και μου χε γινει εμμονη η διαδικασια της πεψης νομιζω οτι ειχα κατι οργανικο και δεν γινοταν να χωνεψω καλα και ειχα φουσκωματα στο στομαχι κλπ ...

    Το σωμα μου δεν μαρεσε αλλα δεν ειχε πολυ να κανει με αυτο, δεν μαρεσε επειδη ημουν πολυ λεπτος ηθελα να μαι πιο μυωδης και με πιο ανοιχτες πλατες

    Ετρωγα με το ζορι και δεν το απολαμβανα καθολου αν μπορουσα θα θελα να μην χρειαζεται να τρωω καθολου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    haldol μην ξυνεις πληγες.......... εσυ ετρωγες με το ζορι κ μεις προσπαθουμε να μην τρωμε
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Δεν ξυνω πληγες λεω το προβλημα μου που ειχα και ειναι σχετικο μιας και σχετιζοταν με την τροφη και τη χωνεψη και με εμετο ...

    Στην ουσια ειναι παρομοιο προβλημα απο διαφορετικη σκοπια

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    ξερω πως κανεις δεν σε καταλαβαινει και σε οποιον το πεις σε θεωρει πεζη και θυμα της μοδας. δεν ειμαστε ομως πεζες......καθε αλλο.

    το μισος για το σωμα ειναι πολυ σοβαρο. ειναι κατι που κουβαλας μερα νυχτα πανω σου , το ιδιο σου το πετσι, το οποιο δεν το θες. και μαλιστα αναγκαζεσαι να τρως 3 φορες την μερα τον φοβο σου, κυριολεκτικα. αυτο που για αλλους ειναι απλα ''φαγητο'', για μας ειναι φοβος και αγχος. και οσο ειναι αγχος χειροτερευει την ψυχη μας και την πεψη μας.

    τι φαρμακα παιρνεις?
    δεν παιρνω φαρμακα... 3 φορεσ εχω παει σε ψυχιατρο (διαφορετικους) και εχω σταματησει καθως ουτε αυτοι καταλαβαιναν. μου ελεγαν οτι πρεπει να παρω βαρος ενω ηταν σαφες οτι ειχα παει για να χασω.
    τωρα πιεζομαι να ξαναπαω ομως γιατι με πιανουν κρισεις πανικου και ολο νιωθω οτι θα πεθανω. εχω παρανοησει εντελως... υποφερω τα βραδια,δεν κοιμαμαι γιατι φοβαμαι οτι θα πεθανω στον υπνο μου και οταν με παρει ο υπνος υποφερω απο εφιαλτες. δεν ξερω πως δεν με εχουν διωξει απο τη δουλεια ακομα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    candy σε καταλαβαινω.. εγω προσπαθω να χασω κ σκεφτομαι οτι χιλιες φορες να ημουν παλι ανορεξικη να ειμαι αναλαφρη αερινη παρα να βασανιζομαι απο την εμμονη του φαγητου κ του ξεφορτωματος των θερμιδων.. 4 μερες να μην φαω κλεινει το στομαχι μου κ το ξερω κ σκεφτομαι πως θα ηταν το ιδανικο να κατορθωνα επιτευξη της τελειοτητας αυτου που θελω χωρις να ειναι τοσο μα τοσο δυσκολο κ επιπονο...αλλα οσες φορες το εχω κανει εχω επιστρεψει στην προηγουμενη κατασταση.. κ απο την ανορεξια με σωσανε ειναι κατι που δεν διατηρειται, δεν μπορεις να ζησεις μ αυτο για πολυ.. φαυλος κυκλος τελειωνει η μια εμμονη κ την αντικαθιστα μια καινουργια..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •