Βελτίωση της προσοχής και της συγκέντρωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Βελτίωση της προσοχής και της συγκέντρωσης

    Λεω συνεχεια στον γιατρο μου οτι εχω προβλημα με την μνημη μου και αυτος μου λεει οτι δεν εχω προβλημα με την μνημη μου αλλα εχω προβλημα με την συγκεντρωση και την προσοχη μου.Δεν ξερω τι να κανω.Μου λεει καποιος κατι και μετα το ξεχναω.Παλια δεν ημουν ετσι.Ξερει κανεις καποιον καλο τροπο να βελτιωσω την προσοχη μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω το εχω αυτο με το διαβασμα. Διαβαζω κατι, το μαθαινω κ απεξω ενιοτε, κ μετα οταν παω να το θυμηθω ειναι σαν να πηγαν χαμενες οι ωρες που αφιερωσα για να το μαθω. Δεν ειναι τοσο οτι ξεχναω πραγματα που ηδη ξερω, καθως κατι που ειναι εντυπωμενο στο σκληρο δισκο του μυαλου δεν χανεται, απλα απο εδω κ στο εξης δεν μπορω τοσο ευκολα να βαλω περισσοτερα files! Ενα καλο κολπο που με βοηθαει κ μενα ειναι να κραταω σημειωσεις γενικα, να καταγραφω τις σκεψεις μου, να κραταω ημερολογιο κτλ, ωστε ο εγκεφαλος να μην μενει αδρανης, αλλα να εξασκειται. Δοκιμασε κατι απο αυτα, ισως σε βοηθησει! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Λεω συνεχεια στον γιατρο μου οτι εχω προβλημα με την μνημη μου και αυτος μου λεει οτι δεν εχω προβλημα με την μνημη μου αλλα εχω προβλημα με την συγκεντρωση και την προσοχη μου.Δεν ξερω τι να κανω.Μου λεει καποιος κατι και μετα το ξεχναω.Παλια δεν ημουν ετσι.Ξερει κανεις καποιον καλο τροπο να βελτιωσω την προσοχη μου?
    οταν βλεπεις τηλεοραση η ταινιες στο ιντερνετ να προσεχεις και να μην αποσπαται η προσοχη αλλου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μιχαλη ακους καθολου φωνες;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φανταζομαι η μνημη με την συγκεντρωση ειναι αληλενδετα. Οσο περισσοτερο επικεντρωνεσαι σε κατι με το " ειναι σου" τοσο καλυτερα το θυμασαι. Το αγχος παλι πιστευω ειναι ανασταλτικος παραγοντας για να θυμασαι πραγματα.
    Δεν εχω καποια σπουδαια οδηγια να δωσω. Υπαρχουν ισως καποιες τεχνικες για να βελτιωνεις τα αδυνατα σημεια σου.

    Για παραδειγμα εαν δεν θυμασαι ονοματα με το που σου συστηνεται καποιος επαναλαμβανεις το ονομα του...πχ με λενε μιχαλη....και του λες γεια σου μιχαλη.

    Προσπαθησε να βρεις πρακτικες συμβουλες βελτιωσης της μνημης και της προσοχης και καλο ειναι να αποφευγεις την αδρανεια δηλαδη να το "δουλευεις" το μυαλο οσο μπορεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αυτο νομιζω το κανουν τα φαρμακα 100%.

    καταστελλουν το νευρικο συστημα.

    τουλαχιστον σε εμενα αυτο συμβαινει.

    πριν τα παρω δεν ειχα κανενα προβλημα, ισα ισα ειχα πολυ καλη μνημη.
    τωρα που ελαττωσα τα φαρμακα αρχιζω παλι να θυμαμαι αλλα και παλι περιορισμενα καπως σε σχεση με πριν.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πριν τα παρεις ομως , δεν τα χρειαζοσουν κιολας. Τα πηρες απο την στιγμη που ανθισε η ασθενεια. Ειναι δυσκολο να γινει ο διαχωρισμος σε το τι φταιει...νομιζω περισσοτερο η ασθενεια. Αλλα στο χερι μας ειναι με την εξασκηση να βελτιωσουμε βημα-βημα τις δυνατοτητες μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω παλι ξεχναω συνεχεια, ουτε αλτσχαιμερ να ειχα..ειδικα τωρα που παιρνω κ το ρισπερνταλ γαμησε τα.. βαριεμαι κ να διαβασω, κ δεν εννοω μαθημα, ακομα κ ενα αναλαφρο περιοδικο να πιασω δεν μπορω να συγκεντρωθω με τιποτα.. απο τα χαπια ειναι δυστυχως...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα εκει που ειχα αδυνατη μνημη , παραμενει αδυνατη...εκει που ειχα δυνατη μνημη παραμενει δυνατη ( ο καθενας ειναι καλος στο να θυμαται διαφορετικα πραγματα , αναλογα και με τα ενδιαφεροντα του). Θα θελα σιγουρα καλυτερη μνημη και δεν ξερω πως θα ηταν εαν δεν ειχα αρωστησει. Η μνημη με παει πισω και ειμαι αναγκασμενος να ανακαλυπτω τον τροχο παλι πολλες φορες , αλλα εχω βελτιωθει σε αλλα σημεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Κοντά στην πλήρη ίαση ή απλά βελτίωση?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2011, 17:54
  2. ΕΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    By schizophrenic25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-04-2010, 12:52
  3. ΕΠΕΙΓΟΝ! ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ-ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    By PanosGrs in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-10-2009, 01:09
  4. πρόβλημα συγκέντρωσης
    By Christiana in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2009, 13:24
  5. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 183
    Last Post: 12-11-2008, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •