έχω χάσει τα λογικά μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 274
  1. #31
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    πως θα γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου και πως θα με βοηθήσει δεν μπορώ να καταλάβω.σε εσάς είχε αποτέλεσμα η ψυχοθεραπεία?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Nαι σε εμενα ειχε μεγαλο αποτελεσμα.Πρωτα απο ολα εδωσα ενα ονομα στο προβλημα μου και με βοηθησε να δω τις πραγματικες του διαστασεις.Με βοηθησε να το συνειδητοποιησω,
    Και η συνειδητοποιηση ειναι η αρχη της λυσης του οποιου προβληματος.

  3. #33
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    θα κανονίσω άμεσα ραντεβού. αν δεν δω κανένα αποτέλεσμα όμως? δεν είναι αδικία? άνθρωποι να έχουν καρκίνο και να θέλουν την ζωή τους κι άλλοι να θέλουν να αυτοκτονήσουν. μακάρι να μπορούσα να δώσω την ζωή μου σε έναν που την χρειάζεται.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Και γω έχω χάσει τα λογικά μου. Πολλές φορές δεν με νοιάζει να πεθάνω, αφού ούτως η άλλως δεν έχω να περιμένω τίποτα κι ας έχω να φάω είμαι πολύ μόνος στη ζωή, μου λείπει το χάδι μιας γυναίκας η οποία να με αγαπάει και είναι κλεισμένη σε ένα σπίτι να ασχολείται μόνο με τις δουλειές του σπιτιού και να μην βγαίνει έξω μόνο αν δώσω εγώ την διαταγή. Γενικά όμως είμαι απελπισμένος με την υποκρισία που υπάρχει και τον συναισθηματικό θάνατο του ανθρώπινου είδους ειδικά αυτό φαίνεται σε ολοένα και νεότερες ηλικίες και μετά τον συναισθηματικό θάνατο φαίνεται σειρά έχει ο νοητικός, ευφυίας δηλαδή.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    όντως. το επόμενο στάδιο για μένα είναι να μείνω φυτό.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συμφωνώ κι εγώ "ανέμελη" - κι έχεις όλη την δύναμη να γίνεις και ανέμελη και ευτυχισμένη! - συμφωνώ λοιπόν, ότι αν μη τι άλλο η ψυχοθεραπεία είναι και δώρο στον εαυτό μας. Κι οι περισσότεροι αν όχι όλοι, εδώ μέσα, έχουμε νιώσει σαν κι εσένα λίγο ως πολύ, όμως ζήτησαμε την βοήθεια, γιατί το να κακοποιούμε τον εαυτό μας δεν είναι λύση είναι το πρόβλημα, που τις αιτίες του χρειάζεται να τις δούμε, για ν' αλλάξουμε λίγο ό,τι πονάει και οδηγεί στην απόγνωση. Έχω κι εγώ σκεφτεί ότι ένας λιγότερος ίσως καλύτερα.. Έχω σκεφτεί ακόμα κι αν ήταν απαραίτητο, που γεννηθήκα. Όμως μέσα από την θεραπεία κατάλαβα, πόσο μα πόσο σημαντικός είναι ο καθένας μας.. Είν' ανθρώπινο να δέχομαστε όλα τα κακά της κοινωνίας μας και να τα ρουφάμε σαν σφουγγάρι, να τα υιοθετούμε, γιατί αυτό μας μαθαίνουν από παιδιά, δηλ. το πως να μας αφομοιώνει το σύστημα. Μέσα όμως από την θεραπεία μαθαίνεις πως να είσαι οντότητα και ν' αποστασιοποιείσαι. Μαθαίνεις να παρατηρείς με τον ανώτερο εαυτό σου, αντικειμενικά δηλ. τις σκέψεις σου, κυρίως τις αρνητικές π.χ. σκέψη αυτοκτονίας και σιγά - σιγά μπαίνεις στην διαδικασία να αναρωτιέσαι αν αξίζει τον κόπο να επιτρέπεις στο νου να λειτουργεί με τέτοιες σκέψεις, που δεν είναι για σένα "παραγωγικές". Αυτά σαν μια μικρή αρχή. Καλή δύναμη!

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    σήμερ θυμήθηκα τον κόμπο που είχα στο στομάχι για μήνες.τρέμω ακόμη στην σκέψη να τους πετύχω πάλι κάπου μαζί. δεν ξέρω αν θα το αντέξω.με πιάνει κατάθλιψη όταν περνάω από την γειτονιά του. προσπαθώ να το αποφύγω αλλά κάποιες φορές πρέπει να περνάω από εκεί.πως θα ξεπεράσω αυτή την φοβία για να ηρεμήσω πια? δεν αντέχω!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    σήμερ θυμήθηκα τον κόμπο που είχα στο στομάχι για μήνες.τρέμω ακόμη στην σκέψη να τους πετύχω πάλι κάπου μαζί. δεν ξέρω αν θα το αντέξω.με πιάνει κατάθλιψη όταν περνάω από την γειτονιά του. προσπαθώ να το αποφύγω αλλά κάποιες φορές πρέπει να περνάω από εκεί.πως θα ξεπεράσω αυτή την φοβία για να ηρεμήσω πια? δεν αντέχω!
    αυτός είναι που τα είχες μαζί του και είχε παράλληλη σχέση η ο άλλος που τα έφτιαξες μετά?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Ανέμελή μου, να μια ακόμα ένδειξη ότι χρειάζεται κι επιβάλλεται να δυναμώσεις, να πατήσεις στα πόδια σου και ν' αλλάξεις, όσο είναι δυνατόν τον τρόπο σκέψης, την στιγμή, που λες "..πως θα ξεπεράσω αυτή την φοβία..", "..δεν αντέχω!". Η συνεργασία με ψυχόλογο θα σε βοηθήσει ν' αντιμετωπίσεις και την φοβία και την απόγνωση. Θα σου πω κάτι, που κι εγώ ακόμα και τώρα το λέω στο εαυτό μου, αλλά είναι από τα πιο σημαντικά που έμαθα στην ψυχοθεραπεία. Έκανα γνωσιακή συμπεριφοριστική, ένα έξυπνο είδος ψυχοθεραπείας, που και σύντομο είναι κι ως εκ τούτου οικονομικό και που το μυστικό της είναι ότι για κάθε συναίσθημα π.χ. θλίψης, απόγνωσης κ.λπ. προηγείται κι ευθύνεται μια σκέψη, που εμείς αφηνόμαστε να κάνουμε. Ο ψυχολόγος συνέχεια μου θύμιζε την φράση του Επίκτητου ότι: " Ταράσσει τοὺς ἀνθρώπους οὐ τὰ πράγματα, ἀλλὰ τὰ περὶ τῶν πραγμάτων δόγματα". Μ' άλλα λόγια και στην δική σου τώρα περίπτωση, αγωνιάς προκαταβολικά για τον πρώην, πριν συμβεί καν το γεγονός της συνάντησης. Γιατί όμως να υποβάλλουμε τον εαυτό μας σ' αυτήν την ψυχική ταλαιπωρία; Αξίζει λοιπόν, πριν ζήσουμε κι αν τον ζήσουμε έναν φόβο να φοβόμαστε;
    Επίσης, κάτι άλλο που μαθαίνεις με την ψυχοθεραπεία είναι να αγαπάς πραγματικά τον εαυτό σου. Όταν κυριολεκτικά συμβεί αυτό το μαγικό, τότε αγαπάς και θέλεις να είναι ευτυχισμένος ο άλλος, ο όποιος άλλος π.χ. ο πρώην, όποιες κι αν είναι οι επιλογές του. Έτσι προχωράς κι εσύ.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κι επανέρχομαι ανέμελη για να σου πω ότι σε τόσο βαθμό δυναμώνεις με την ψυχοθεραπεία, που στην συνέχεια ο-η ψυχολόγος θα σε φέρει κι αντιμέτωπο μ' όλ' αυτά, που φοβάσαι και τότε θα διαπιστώσεις, ότι τα περισσότερα απ' αυτά ήτανε παγίδες του νου, που όμως με διάφορες τεχνικές μπορείς να τις ξεπεράσεις, όπως όλοι μας. Κάτι άλλο επίσης πολύ καλό, είναι ότι μαθαίνεις, ότι οι άλλοι δεν αλλάζουν τελικά, αλλά ή κάνεις εσύ προσπάθεια ν' αλλάξεις σιγά-σιγά ή αρχικά αλλάζεις τον τρόπο, που βλέπεις τα πράγματα. Και τότε συμβαίνει το μαγικό! Αλλάζοντας εσύ, αλλάζουν κι οι άλλοι ρόλους απένταντί σου, αλλά κι αν δεν αλλάξουν, έχεις πλέον τη δύναμη ξεφεύγοντας από την άγνοια και τροποποιώντας την σκέψη, να προχωρήσεις δυνατή ακόμα και μόνη σου. Έχεις και τα εχέγγυα να τα επεξεργαστείς όλ' αυτά, γιατί είσαι και εκπαιδευτικός. Θάθελα να μου πεις έτσι πως τα βρίσκεις όλ' αυτά.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    αυτός είναι που τα είχες μαζί του και είχε παράλληλη σχέση η ο άλλος που τα έφτιαξες μετά?
    αυτος με την παραλληλη. με τον αλλο δεν τα ειχαμε ποτε ετσι κι αλλιως. αν ειχα κανει κατι μαζι του δε νομιζω οτι θα χτυπιομουν για τον πρωην τωρα.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Κι επανέρχομαι ανέμελη για να σου πω ότι σε τόσο βαθμό δυναμώνεις με την ψυχοθεραπεία, που στην συνέχεια ο-η ψυχολόγος θα σε φέρει κι αντιμέτωπο μ' όλ' αυτά, που φοβάσαι και τότε θα διαπιστώσεις, ότι τα περισσότερα απ' αυτά ήτανε παγίδες του νου, που όμως με διάφορες τεχνικές μπορείς να τις ξεπεράσεις, όπως όλοι μας. Κάτι άλλο επίσης πολύ καλό, είναι ότι μαθαίνεις, ότι οι άλλοι δεν αλλάζουν τελικά, αλλά ή κάνεις εσύ προσπάθεια ν' αλλάξεις σιγά-σιγά ή αρχικά αλλάζεις τον τρόπο, που βλέπεις τα πράγματα. Και τότε συμβαίνει το μαγικό! Αλλάζοντας εσύ, αλλάζουν κι οι άλλοι ρόλους απένταντί σου, αλλά κι αν δεν αλλάξουν, έχεις πλέον τη δύναμη ξεφεύγοντας από την άγνοια και τροποποιώντας την σκέψη, να προχωρήσεις δυνατή ακόμα και μόνη σου. Έχεις και τα εχέγγυα να τα επεξεργαστείς όλ' αυτά, γιατί είσαι και εκπαιδευτικός. Θάθελα να μου πεις έτσι πως τα βρίσκεις όλ' αυτά.
    πως θα καταφερει να με κανει να αγαπησω τον εαυτο μου ,τον οποιο σιχαινομαι αυτην την στιγμη και πιστευω οτι δεν αξιζει να ζω καν? δυσκολα θα γινει κατι τετοιο πιστευω.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    αυτος με την παραλληλη. με τον αλλο δεν τα ειχαμε ποτε ετσι κι αλλιως. αν ειχα κανει κατι μαζι του δε νομιζω οτι θα χτυπιομουν για τον πρωην τωρα.
    πόσο καιρό έχετε χωρίσει?

  14. #44
    Πριν κάνω ψυχανάλυση μισούσα τον εαυτό μου. Θεωρούσα πως έχω IQ ραδικιού, πως όσοι με γνώριζαν πραγματικά θα καταλάβαιναν πως κατά βάθος δεν είμαι παρά μόνο μια δυσλειτουργική, ψηλή χαζή που δεν είναι ικανή να κάνει τίποτα. Προσπαθούσα μάταια να μιμηθώ συμπεριφορές άλλων που θεωρούσα πιο cool και στις συζητήσεις όταν διαφωνούσα, απλά το βούλωνα μην τυχών πετάξω καμία κοτσάνα. Προσπαθούσα πάντα να γίνω αρεστή στους άλλους και αν κάποιος με απέρριπτε γινόμουν κομμάτια και με μισούσα ακόμα περισσότερο.
    Αυτοεκτίμηση μηδέν. Αν μπορούσα θα με έφτυνα κατάμουτρα.
    Τώρα πια έχω συμφιλιωθεί με τα στραβά μου και έχω ανακαλύψει τα καλά μου. Δεν χρειάζομαι την επιβεβαίωση κάποιου όπως παλιότερα για να αισθανθώ καλύτερα. Έχω υιοθετήσει την άποψη σε όποιον αρέσω και είμαι απλά ο εαυτός μου. Με αγαπώ και με νταντεύω δεν επιτρέπω σε κανέναν να με πατήσει ( πράγμα που έκανα παλιότερα και πίστευα πως μου αξίζει κιόλας). Κανείς δεν είναι τέλειος και σε καμία περίπτωση δεν είμαι υποχρεωμένη να είμαι και γω.
    Το ξέρω πως αυτή την στιγμή δεν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία, ούτε εγώ το πίστευα, πώς να αλλάξω αυτό που είμαι?
    Δεν αλλάζεις αυτό που είσαι αλλά το πώς βλέπεις τον εαυτό σου και τους άλλους.
    Θα δεις μεγάλη διαφορά στο εγγυώμαι, θέλει μόνο να το πάρεις απόφαση και να ζητήσεις βοήθεια πράγμα που εύχομαι να κάνεις σύντομα….

  15. #45
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    πόσο καιρό έχετε χωρίσει?
    δεν εχω ιδεα μιας και δε χωρισαμε ποτε.απλα τον κυνηγουσα, μου καθοτανε χωρις να αφησει την αλλη και μια μερα ξαφνικα δεν ξανασηκωσα το κινητο κι αλλαξα νουμερο.ε αυτο ηταν. εχει 7 μηνες που εγινε αυτο.

Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ
    By konstantinaki22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2018, 01:24
  2. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 13:23
  3. εχω χασει τον εαυτο μου..
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-07-2011, 13:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •