έχω χάσει τα λογικά μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 274
  1. #16
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    τι εννοείτε αυτοτιμωρούμαι? λέτε να είμαι μαζόχα? να θέλω να πονάω? απλά δεν είμαι καλά δεν έχω ξανανιώσει χαρούμενη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    καλησπέρα. δεν είμαι καλά. δεν είμαι πλέον αυτή που ήμουν. μετά από μια περίοδο βαριάς κατάθλιψης προσπαθώ να συνέλθω με νύχια και με δόντια. ο πόνος ο πολύς πέρασε αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο στην ζωή μου που να με κρατάει στην επιφάνεια. όλο και βουλιάζω. μετά από έναν άσχημο χωρισμό είμαι μόνη, άνεργη, με μια οικογένεια που με ζορίζει και φίλες που είναι στον κόσμο τους. νιώθω ένα χαοτικό κενό.πλέον δεν έχω όνειρα,δεν έχω στόχους ο κόσμος μου διαλύθηκε. τι σκατά να περιμένω από αυτήν την ζωή? μια δουλειά??χαχαχα. καλύτερους φίλους. όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε και το απέδειξαν.έναν σύντροφο. μόνο ερωτικές απογοητεύσεις έχω ζήσει μέχρι τώρα.δεν πιστεύω πως θα βρω κιόλας. έχω βάλει και κάποια κιλά που μου έχουν καταστρέψει την αυτοπεποίθηση.
    δεν τα αξίζω όλα αυτά που ζω πραγματικά. αλλά έχει μήνες αυτή η κατάσταση που είμαι μια ζωντανή νεκρή. τσάμπα το οξυγόνο που αναπνέω.έχω κάνει απόπειρα αυτοκτονίας. θέλω πολύ να ξανακάνω αλλά να έχει αποτέλεσμα μπας και γαληνέψει η ψυχή μου επιτέλους.αλλά μέχρι κι αυτό φοβάμαι να κάνω, να ανέβω στην ταράτσα και να πηδήξω.κι είναι τόσο απλό.

    p.s. το nickname μου καμία σχέση
    κι εγω εβλεπα το νικνειμ σου και δεν πιστευα στο τι διαβαζα
    οντως ετσι οπως περιγραφεις τις δυσκολιες που περασες, ειναι πολυ πιθανον να ειχες/εχεις καταθλιψη.
    αλλα οταν μας ειπες οτι την περασες, νομιζα οτι εισαι σε θεραπεια.
    φανταζομαι οτι το ξερεις οτι η καταθλιψη ειναι μια αρκετα σοβαρη ασθενεια. δεν ειναι και τοσο απλο να την ξεφορτωθεις, ωστοσο θεραπευεται.
    αν εσυ ξαναγυρισες σε σκεψεις αυτοκτονιας, νομιζεις οτι ειναι δικαιο για σενα , να πεθανεις χωρις να δοκιμασεις αν μπορουσες να θεραπευτεις?
    δεν σου περασε απ το μυαλο να αναζητησεις μια κανονικη θεραπεια και να δεις πως θα νοιωσεις μετα απο αυτην?
    καταλαβαινω πολυ καλα την κατασταση σου.
    βρεθηκα ακριβως στην δικη σου θεση πριν λιγα χρονια, μονο που ημουν και δεκα χρονια μεγαλυτερη σου.
    δεν εννοω την αποπειρα, η μια διεγνωσμενη καταθλιψη, αλλα τις συνθηκες ζωης, που σου προκαλεσαν αυτη την διαθεση.
    εγω ειμαι καλα. δεν πηγα σε γιατρο, ενοιωσα πολυ διαφορετικα μετα απο εναν χρονο κι απο κει και περα η κατασταση ηταν βιωσιμη.
    και δουλεια βρηκα, και ερωτευτηκα ξανα και πολλα ωραια πραγματα εζησα.
    δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, ουτε σε αντοχες, ουτε σε αντιδρασεις. για εσενα μπορει να ειναι και πιο ευκολο. μπορει και πιο δυσκολο...
    παντως γινεται. ειτε με βοηθεια, ειτε χωρις.
    γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια να παρεις βοηθεια? εχεις καμια καλυτερη ιδεα?

  3. #18
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    για τον κλασικό λόγο. είχε παράλληλη σχέση. μόλις το κατάλαβα όμως άρχισε ο γολγοθάς. να επιμένει, να μου λέει ψέματα, να με κοροιδεύει μέσα στα μούτρα μου, εγώ να τρελαίνομαι. να υπάρχουν οι ενδείξεις μπροστά στα μάτια μου, αυτός να τα αρνείται όλα, να μου φέρεται σαν σκουπίδι, εγώ να βυθίζομαι στην κατάθλιψη κι αυτός απαθής. όλα θα είχαν τελειώσει απλά κι ανώδυνα αν εξαφανιζόμουν απλά χωρίς να περιμένω εξηγήσεις.ή αν απλά μου έλεγε ξέρεις θέλω να χωρίσουμε και τέλος. δεν θα πω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί δεν έχουν και νόημα.κράτησε αρκετό καιρό αυτό. φτάσαμε στο σημείο η νέα γκόμενα να βάλει το τέλος αντί για αυτόν. μετά από αυτό εξαφανίστηκα.πέρασα άλλο ένα τετράμηνο μαυρίλας μέχρι που γνώρισα αυτόν που με έκανε να ξεχάσω τον πρώην. είχε ότι έψαχνα ακριβώς.ήταν απλά τέλειος, ούτε συγκρινόταν με τον πρώην.αλλά για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα δεν συνεχίστηκε.
    ..δεν μπορώ ούτε να διανοηθω τον πόνο που ένιωσες...

    τι έγινε με την επόμενη σχέση?
    τι πιστεύεις πως δεν πήγε καλα?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μηπως κανεις και εσυ καποια λαθη στις σχεσεις σου με τους αντρες?
    Mηπως επενδυεις σε μια σχεση περισσοτερο απο οτι θα επρεπε?
    Mαλακες θα περασουν πολλοι απο την ζωη σου ειτε φιλοι ειτε γκομενοι.
    Θα πρεπει εσυ να εισαι δυνατη και να προστατευεις τον εαυτο σου απο αυτη την κατρακυλα που περιγραφεις,και να μην τους αφηνεις να σε επηρρεαζουν.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    τι εννοείτε αυτοτιμωρούμαι? λέτε να είμαι μαζόχα? να θέλω να πονάω? απλά δεν είμαι καλά δεν έχω ξανανιώσει χαρούμενη.
    Ασυνείδητα το κάνεις, όχι συνειδητά.Ταλαιπώρησες πολύ τον εαυτό σου στο τέλος της σχέσης σου,αυτό εννοώ και τον ταλαιπωρείς ακόμα.Χωρίς να το θέλεις φυσικά.
    Κατα τ' άλλα συμφωνώ με τα παραπάνω που είπαν άλλα μέλη, μήπως δηλαδή να το δεις λίγο πιο συστηματικά το θέμα με τη διάθεσή σου.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  6. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    δεν ήθελα να αρχίσω τους γιατρούς και τα φάρμακα γιατί θέλω κάποια στιγμή να διοριστώ σαν εκπαιδευτικός.
    η επόμενη σχέση δυστυχώς δεν ήταν καν σχέση. όταν τον γνώρισα ξέχασα τα πάντα, έβλεπα παντού καρδούλες. και αμέσως έμαθα ότι του άρεσα πολύ. είχα γίνει άλλος άνθρωπος. βγήκαμε μετά. δεν ξέρω τι πήγε στραβά. κάτι που είπα, κάτι που έκανα, ή βρήκε άλλη, δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω. μετά χλιάρυνε, κι εγώ το πήρα πολύ βαριά. ακόμη και τώρα δεν μπορώ να τον ξεχάσω. ίσως είναι πολύ τέλειος για μένα και δεν του αξίζει κάποια σαν και μένα. καλύτερα, ας αφήσω τον άνθρωπο στην ησυχία του να βρει μια φυσιολογική κοπέλα.

  7. #22
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    δεν ήθελα να αρχίσω τους γιατρούς και τα φάρμακα γιατί θέλω κάποια στιγμή να διοριστώ σαν εκπαιδευτικός.
    η επόμενη σχέση δυστυχώς δεν ήταν καν σχέση. όταν τον γνώρισα ξέχασα τα πάντα, έβλεπα παντού καρδούλες. και αμέσως έμαθα ότι του άρεσα πολύ. είχα γίνει άλλος άνθρωπος. βγήκαμε μετά. δεν ξέρω τι πήγε στραβά. κάτι που είπα, κάτι που έκανα, ή βρήκε άλλη, δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω. μετά χλιάρυνε, κι εγώ το πήρα πολύ βαριά. ακόμη και τώρα δεν μπορώ να τον ξεχάσω. ίσως είναι πολύ τέλειος για μένα και δεν του αξίζει κάποια σαν και μένα. καλύτερα, ας αφήσω τον άνθρωπο στην ησυχία του να βρει μια φυσιολογική κοπέλα.
    ...μαλλον κουβαλάς την "αποτυχία" της προηγούμενης σχέσης, (τα εισαγωγικά έχουν να κάνουν με το ότι η ευθύνη ηταν 50-50).
    Ισως δεν ήσουν έτοιμη για κάτι νέο αφού η πληγή ήταν ακόμη ανοιχτή.
    Δεν προσπάθησες στην πορεία να ξανα επικοινωνήσεις μαζί του?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο ειδικος δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σου γραψει φαρμακα,και η δουλεια δεν εχει καμμια σχεση,γιατι πιστευεις πως αν πας σε εναν γιατρο δεν θα μπορεις να διοριστεις?
    Eγω διακρινω μια πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση.
    Τι παει να πει ειναι πολυ τελειος για σενα?
    Εσυ δηλαδη τι εισαι?
    Πρεπει να βαλεις τον εαυτο σου πανω απο ολα.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    μια φορά μιλήσαμε και εντάξει ούτε κρύο ούτε ζέστη. δεν επέμεινα(τρομάρα μου),δεν τον ξαναενόχλησα κι απλά με τρώει το μαράζι.
    δεν ξέρω ένας ψυχολόγος πως ακριβώς θα με βοηθήσει. τι θα μου πει δηλαδή που δεν μου έχουν πει άλλοι? μια δουλειά χρειάζομαι να ξεκινήσω τη νέα μου ζωή.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    δεν ήθελα να αρχίσω τους γιατρούς και τα φάρμακα γιατί θέλω κάποια στιγμή να διοριστώ σαν εκπαιδευτικός.


    Αυτό δεν το κατάλαβα.Οι εκπαιδευτικοι δεν έχουν δικαίωμα να έχουν κατάθλιψη;


    η επόμενη σχέση δυστυχώς δεν ήταν καν σχέση. όταν τον γνώρισα ξέχασα τα πάντα, έβλεπα παντού καρδούλες. και αμέσως έμαθα ότι του άρεσα πολύ. είχα γίνει άλλος άνθρωπος. βγήκαμε μετά. δεν ξέρω τι πήγε στραβά. κάτι που είπα, κάτι που έκανα, ή βρήκε άλλη, δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω. μετά χλιάρυνε, κι εγώ το πήρα πολύ βαριά. ακόμη και τώρα δεν μπορώ να τον ξεχάσω. ίσως είναι πολύ τέλειος για μένα και δεν του αξίζει κάποια σαν και μένα. καλύτερα, ας αφήσω τον άνθρωπο στην ησυχία του να βρει μια φυσιολογική κοπέλα

    Δεν έχεις σκεφτεί ότι μπορεί και κάτι άλλο να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, πέρα απο έναν άντρα;

    .
    Ξανασκέψου λίγο μήπως είσαι σκληρή με τον εαυτό σου....
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  11. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ο ειδικος δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σου γραψει φαρμακα,και η δουλεια δεν εχει καμμια σχεση,γιατι πιστευεις πως αν πας σε εναν γιατρο δεν θα μπορεις να διοριστεις?
    Eγω διακρινω μια πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση.
    Τι παει να πει ειναι πολυ τελειος για σενα?
    Εσυ δηλαδη τι εισαι?
    Πρεπει να βαλεις τον εαυτο σου πανω απο ολα.
    εγώ τι είμαι? έλα ντε. δεν έχω ιδέα. ίσως μιζέριασα και δεν το κατάλαβα. αλλά ρε γαμώτο πολύ εύκολα δεν ξενερώνουν οι άνθρωποι σήμερα?

  12. #27
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    φυσικά και δεν περιμένω έναν άντρα να με κάνει να νιώσω χαρούμενη.θέλω και δουλειά, θέλω και φίλους καλούς. ότι χρειάζεται ένας άνθρωπος σήμερα για να επιβιώσει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ειλικρινα πιστευω πως πρεπει να επαναπροσδιορισεις καποια πραγματα.
    Πιστευυω πως λογω των απγοητευσεων που λες πως περασες,εχεις διαστεβλωμενη εικονα για τον εαυτο σου.
    Καθε φορα που καποιος σε αφηνει ριχνεις τις ευθυνες πανω σου και πιστευεις πως εισαι ανικανη.
    Δεν γινεται εσυ να συγκεντρωνεις ολα τα αρνητικα του κοσμου και οι αλλοι να ειναι παντα τελειοι.
    Ξανασκεψου το θεμα του ειδικου.
    Εγω ειμαι σε γκρουπ αυτοθεραπειας και παω μια φορα το 2 μηνο σε ψυχολογο.Δεν παιρνω φαρμακα,και ημουν σε πολυ χειροτερη κατασταση απο εσενα

  14. #29
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    να πάω σε ψυχολόγο να πω τι έχει γίνει με τον πρώην μου? σιχαίνομαι να μιλάω για αυτά πραγματικά..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν θα μιλησεις για τον πρωην σου.Θα μιλησεις για τα πραγματα που σε απογοητευουν,για τις σκεψεις αυτοκτονιας,θα σε βοηθησει να γνωρισεις πιο καλα τον εαυτο σου.Θα σε βοηθησει να αντιμετωπισεις καλυτερα ασχημα γεγονοτα που μπορει να συμβουν στο μελλον.

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ
    By konstantinaki22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2018, 00:24
  2. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  3. εχω χασει τον εαυτο μου..
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-07-2011, 12:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •