έχω χάσει τα λογικά μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 274
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98

    έχω χάσει τα λογικά μου

    καλησπέρα. δεν είμαι καλά. δεν είμαι πλέον αυτή που ήμουν. μετά από μια περίοδο βαριάς κατάθλιψης προσπαθώ να συνέλθω με νύχια και με δόντια. ο πόνος ο πολύς πέρασε αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο στην ζωή μου που να με κρατάει στην επιφάνεια. όλο και βουλιάζω. μετά από έναν άσχημο χωρισμό είμαι μόνη, άνεργη, με μια οικογένεια που με ζορίζει και φίλες που είναι στον κόσμο τους. νιώθω ένα χαοτικό κενό.πλέον δεν έχω όνειρα,δεν έχω στόχους ο κόσμος μου διαλύθηκε. τι σκατά να περιμένω από αυτήν την ζωή? μια δουλειά??χαχαχα. καλύτερους φίλους. όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε και το απέδειξαν.έναν σύντροφο. μόνο ερωτικές απογοητεύσεις έχω ζήσει μέχρι τώρα.δεν πιστεύω πως θα βρω κιόλας. έχω βάλει και κάποια κιλά που μου έχουν καταστρέψει την αυτοπεποίθηση.
    δεν τα αξίζω όλα αυτά που ζω πραγματικά. αλλά έχει μήνες αυτή η κατάσταση που είμαι μια ζωντανή νεκρή. τσάμπα το οξυγόνο που αναπνέω.έχω κάνει απόπειρα αυτοκτονίας. θέλω πολύ να ξανακάνω αλλά να έχει αποτέλεσμα μπας και γαληνέψει η ψυχή μου επιτέλους.αλλά μέχρι κι αυτό φοβάμαι να κάνω, να ανέβω στην ταράτσα και να πηδήξω.κι είναι τόσο απλό.

    p.s. το nickname μου καμία σχέση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by ανέμελη View Post
    καλησπέρα. δεν είμαι καλά. δεν είμαι πλέον αυτή που ήμουν. μετά από μια περίοδο βαριάς κατάθλιψης προσπαθώ να συνέλθω με νύχια και με δόντια. ο πόνος ο πολύς πέρασε αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο στην ζωή μου που να με κρατάει στην επιφάνεια. όλο και βουλιάζω. μετά από έναν άσχημο χωρισμό είμαι μόνη, άνεργη, με μια οικογένεια που με ζορίζει και φίλες που είναι στον κόσμο τους. νιώθω ένα χαοτικό κενό.πλέον δεν έχω όνειρα,δεν έχω στόχους ο κόσμος μου διαλύθηκε. τι σκατά να περιμένω από αυτήν την ζωή? μια δουλειά??χαχαχα. καλύτερους φίλους. όλοι το συμφέρον τους κοιτάνε και το απέδειξαν.έναν σύντροφο. μόνο ερωτικές απογοητεύσεις έχω ζήσει μέχρι τώρα.δεν πιστεύω πως θα βρω κιόλας. έχω βάλει και κάποια κιλά που μου έχουν καταστρέψει την αυτοπεποίθηση.
    δεν τα αξίζω όλα αυτά που ζω πραγματικά. αλλά έχει μήνες αυτή η κατάσταση που είμαι μια ζωντανή νεκρή. τσάμπα το οξυγόνο που αναπνέω.έχω κάνει απόπειρα αυτοκτονίας. θέλω πολύ να ξανακάνω αλλά να έχει αποτέλεσμα μπας και γαληνέψει η ψυχή μου επιτέλους.αλλά μέχρι κι αυτό φοβάμαι να κάνω, να ανέβω στην ταράτσα και να πηδήξω.κι είναι τόσο απλό.

    p.s. το nickname μου καμία σχέση
    Ανέμελη, ένα ένα, μην τα βάζεις όλα σε ένα τσουβάλι στο μυαλό σου....
    Η περίοδος βαριάς κατάθλιψης που λες ότι πέρασε, πώς πέρασε;απο μόνη της;Υποθέτω κάποιοι μηχανισμοί σου ενεργοποιήθηκαν και τα κατάφερες.Πώς τα κατάφερες λοιπόν;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλησπερα Ανεμελη.
    Θα μπορουσες να μας πεις λιγα παραπανω πραγματα για σενα?
    Oπως για παραδειγμα την ηλικια σου?
    Ή λιγα παραπανω λογια για την καταθλιψη σου.Ποτε ηρθε,ποσο κρατησε κλπ.

  4. #4
    ...πιθανολογώ πως βαριά κατάθλιψη εννοείς τον χωρισμό σου?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    ναι ο χωρισμός και ο τρόπος που έγινε με έριξε σε βαριά κατάθλιψη όπου είχα αρρωστήσει και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να πεθάνω για να ηρεμήσω. είμαι 27. πέρσι συνέβησαν όλα αυτά η κατάθλιψη κράτησε αρκετούς μήνες και τώρα έχει μήνες περίπου που έχω ηρεμήσει κάπως. πέρασε λόγω χρόνου κυρίως και λόγω μιας καινούριας γνωριμίας η οποία δυστυχώς δεν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο χωρισμος ειναι μια δυσκολη κατασταση που μπορει να οδηγησει σε μεγαλη περιοδο θλιψης.
    Η καταθλιψη ομως ειναι κατι το τελειως διαφορετικο.Ειναι νοσος.
    Σου εχει γινει καποια διαγνωση απο ειδικο?
    Eγω πιστευω πως περνας μια φαση απογοητευσης,λογω του οτι οπως αναφερεις πολλοι τομεις στην ζωη σου δεν ειναι στο επιπεδο που θα ηθελες(εργασια,φιλια,σχεση, οικογενεια).
    Δωσε χρονο στον εαυτο σου,βρες τις αιτιες και δωσε τις λυσεις.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    πήγα μια φορά σε ψυχολόγο και δεν μπόρεσα καν να της μιλήσω μιας και έβαλα τα κλάματα.ήταν μια περίοδος στην οποία δεν έβαζα μπουκιά στο στόμα μου,είχα αποκτήσει ένα σωρό φοβίες, κοιμόμουν 12 ώρες την μέρα, δεν έβγαινα από το σπίτι, δεν έκανα τίποτα, δεν με ευχαριστούσε τίποτα(ούτε καν πράγματα που με ευχαριστούσαν παλιότερα), δεν υπήρχε αύριο, ήταν όλα μαύρα, πονούσε το στομάχι μου, η πλάτη μου,ξυπνούσα με αναγούλες, έβλεπα εφιάλτες, έκλαιγα όλη τη μέρα, δεν υπήρχε τίποτα να με κάνει να χαμογελάσω.έψαχνα μανιωδώς τρόπους να αυτοκτονήσω. δεν νομίζω ότι όλα αυτά ήταν μια απλή θλίψη.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    φέτος πέρασα και το πιο μαρτυρικό καλοκαίρι της ζωής μου. κλεισμένη μέσα στο σπίτι.να έχω χάσει το μυαλό μου, να ψάχνω γκόμενο από το ίντερνετ νομίζοντας ότι αν πάω με κάποιον θα ξεπεράσω τον πρώην.(ευτυχώς δεν έκανα κάτι με κάποιον).απελπισμένη και καημένη.

  9. #9
    ..ανέμελη...γιατί ήταν τόσο δύσκολος αυτός ο χωρισμός για σένα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Ανέμελη,οκ. ο χρόνος και μια νεα γνωριμία βοηθησαν να ξεπεράσεις το χωρισμό σου.Έβαλες κι εσύ το χεράκι σου όμως, την έκανες την προσπάθειά σου, σωστα;Για σκέψουν λίγο πώς έδωσες αυτη τη χείρα βοηθείας στον εαυτό σου;...
    Θα σταθώ λίγο στο θέμα των φίλων προς το παρόν.Ξέρεις. καμια φορά μας φαινεται ότι καποιος δεν μας καταλαβαίνει, ότι ζει "στον κόσμο του", ότι δεν μπορουμε να επικοινωνήσουμε μαζί του κ.λ.π.Συχνά όμως πέφτουμε έξω.Μπορεί ο άλλος μια χαρα να μας καταλαβαίνει, αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ αν δεν προσπαθησουμε να του πουμε δυο κουβέντες, να του ανοιχτούμε ή ακόμα και να ζητησουμε βοήθεια.Το ίδιο μπορεί να ισχύει και τα μέλη της οικογένειάς μας. Οι άνθρωποι εκλπήσσουμε ο ένας τον άλλον συνεχεια.και όχι μόνο δυσάρεστα...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Στα πρωτα ποστ δινεις την εντυπωση,οτι μονο ο χωρισμος ειναι το προβλημα.
    Εγω θα σε συμβουλευα να ξαναεπισκεφτεις καποιον ειδικο,σιγουρα μπορει να σε συμβουλεψει καλυτερα απο εμας εδω στο φορουμ.

    Το κενο που λες οτι νιωθεις ειναι κατι που εμφανιζεται σε δυσκολες περιοδους της ζωης μας.Νιωθουμε οτι τιποτα δεν μας γεμιζει και ακομα και τα πραγματα που καποτε να μας εδιναν ευχαριστηση πλεον μας ειναι αδιαφορα.Ψαξε να βρεις νεα ερεθισματα,νεες ασχολιες,μιλα με καποιον που πιστευεις οτι θα σε καταλαβει.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    για τον κλασικό λόγο. είχε παράλληλη σχέση. μόλις το κατάλαβα όμως άρχισε ο γολγοθάς. να επιμένει, να μου λέει ψέματα, να με κοροιδεύει μέσα στα μούτρα μου, εγώ να τρελαίνομαι. να υπάρχουν οι ενδείξεις μπροστά στα μάτια μου, αυτός να τα αρνείται όλα, να μου φέρεται σαν σκουπίδι, εγώ να βυθίζομαι στην κατάθλιψη κι αυτός απαθής. όλα θα είχαν τελειώσει απλά κι ανώδυνα αν εξαφανιζόμουν απλά χωρίς να περιμένω εξηγήσεις.ή αν απλά μου έλεγε ξέρεις θέλω να χωρίσουμε και τέλος. δεν θα πω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί δεν έχουν και νόημα.κράτησε αρκετό καιρό αυτό. φτάσαμε στο σημείο η νέα γκόμενα να βάλει το τέλος αντί για αυτόν. μετά από αυτό εξαφανίστηκα.πέρασα άλλο ένα τετράμηνο μαυρίλας μέχρι που γνώρισα αυτόν που με έκανε να ξεχάσω τον πρώην. είχε ότι έψαχνα ακριβώς.ήταν απλά τέλειος, ούτε συγκρινόταν με τον πρώην.αλλά για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα δεν συνεχίστηκε.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    δυστυχώς μίλησα σε όλους τους φίλους αλλά όλοι είχαν την ίδια απαθή αντίδραση. αυτό με έριξε ακόμη πιο κάτω από τον πάτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Καλά το λεγε ένας φίλος μου (έχει χαθεί πλέον) πως όταν κάτι φαίνεται πολύ καλό κάτι δεν πάει καλά. Βέβαια περιτό να πω πως μου είχε δηλώσει πως πάσχει από σχιζοφρένεια (και αυτός! λολ)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Με λίγα λόγια, συνεχίζεις να αυτοτιμωρείσαι;Κάτι τέτοιο πιάνω.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ
    By konstantinaki22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2018, 00:24
  2. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  3. εχω χασει τον εαυτο μου..
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-07-2011, 12:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •