Ντροπαλός κτλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20

    Ντροπαλός κτλ

    Καλησπέρα.
    Έκανα λογαριασμό από περιέργια, και κάνω αυτό το θέμα κυρίως για να δω εάν υπάρχει κάποια πιθανή συμβουλή που να με παροτρύνει στο να δω αλλιώς τα πράγματα.
    Είμαι μεταξύ 20 με 23 χρονών, έχω κάνει 2 σχεσεις στην ζωή μου, οι οποίες είχαν κάποια διάρκεια, ωστόσο σε γενικές γραμμές δεν φαίνεται αυτό να άλλαξε ιδιαίτερα την στάση μου απέναντι στο άλλο φύλο, λίγο πολύ με περιορίοζουν οι ίδιοι φόβοι, ανασφάλειες κτλ.Ουσιαστικά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς συμβαίνει, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είμαι ντροπαλός, γιατί διαστάζω να πιάσω κουβέντα σε κάποιαν που με ενδιαφέρει, γιατί διστάζω να την κοιτάξω περισσότερο απ' ότι συνήθως, χωρίς να στρέψω το βλέμμα αλλού στην συνέχεια και να αισθανθώ κάποια "ντροπή", σαν να έκανα κάτι που δεν έπρεπε, κατι κατακριτέο.Επίσης συνήθως έχω την εντύπωση πως οι άλλοι γύρω μου ασχολούνται ιδιαίτερα μαζί μου, οπότε αυτό με κάνει ακόμη πιο μετρημένο στις κινήσεις μου, καθώς μου δημιουργείται η εντύπωση πως κρίνομαι κιόλλας ταυτόχρονα για την στάση μου στον χώρο που βρίσκομαι και μοιράζομαι με συνανθρώπους μου.Λέω ότι δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει, επειδή όταν θέλω να αναλύσω στον εαυτό μου με λογικά επιχειρήματα τις πράξεις μου, ή πιθανές επιθυμίες, δεν βλέπω κάτι το "μεμπτό", όλα μου φαίνονται πολύ νορμάλ, δεν τίθεται ποτέ κάποιο θέμα ηθικών αναστολών, απλώς κάτι με κρατάει εσωστρεφή και περιορίζω τον εαυτό μου από πράγματα που θα έπρεπε να κάνω με άνεση, καθώς τα κάνουν όλοι οι άνθρωποι σε όλο τον κόσμο.Δεν είναι κάτι που απαιτεί υπεράνθρωπες προσπάθειες.Επίσης δεν έχω κάποιο πρόβλημα εμφάνισης, ύψους, βάρους κτλ, αντιθέτως, δείχνω νορμάλ και οι άνθρωποι μου γύρω μου παραξενεύονται με αυτήν την ανικανότητα μου στην προσέγγιση κρίνοντας απ το παρουσιαστικό μου.Συχνά σχόλια που έχω προσέξει κατά καιρούς απ όσους έχουν ανάλογα κολλήματα, είναι ο φόβος της απόρριψης.Στην δική μου περίπτωση δεν θα λεγα ότι είναι τόσο αυτό, όσο το ότι πνίγομαι στην ιδέα να σταματήσω π.χ. κάποια που μου έχει τραβήξει την προσοχή στην δουλειά, σχολή κτλ, δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη.Το αποτέλεσμα είναι να περνάω την ώρα μου παρακολουθόντας πολλές ταινίες, διαβάζοντας, να απασχολώ το μυαλο μου μονίμως με διάφορα ζητήματα κτλ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πρέπει δηλαδή να κάνεις ότι κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι για να νιώσεις καλύτερα; Θα νιώσεις καλύτερα έτσι; Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στη ζωή σου, ξέρεις; Εγώ δεν ξέρω και ας είμαι πάνω από τριάντα, ο παππούς μου μου έλεγε πρόσεχε γιατί ο κόσμος θα σε βάλει στα ναρκωτικά. Δεν μου το λεγε έτσι αλλά αυτό εννούσε. Δεν ξέρω συμφωνείς, δεν ζεί ο παππούς πλέον, προς τα τέλη η κασσέτα έπαιζε το ίδιο ποίημα ακριβώς, όχι αυτό άλλα αλλά δεν έχει σημασία.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Γεια σου φίλε.Πρέπει να κάνω ότι και οι άλλοι, ναι, όχι γενικότερα, αλλά στον τομέα αυτόν.Δεν είναι κάτι που πρέπει να το κάνω επειδή "έτσι πρέπει να γίνεται", επειδή αυτό μου ειπάν πως "είναι το σωστό", αλλά επειδή αυτό θέλω ο ΄διος, αρά δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, είναι κάτι φυσιολογικό και επιθυμητό.Εάν ήταν θέμα μιμητισμού, και ήταν απλά αποτέλεσμα αυτόεξαναγκασμού δεν θα σκοτιζόμουν ιδιαίτερα φαντάζομαι, όμως πρόκειται για ανάγκη.

  4. #4
    ...κάποιε.....
    Τι σημαίνει είμαι κάπου μεταξύ 20-23?
    Το 20-21...οκ...21-22....οκ...22-23...πάλι οκ....Αλλά 20-23?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Θέλεις να είσαι κοινωνικός αυτό έχω καταλάβει βασικά. Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Μπορείς να πάρεις φάρμακα αφού σου τα γράψει ψυχίατρος, μπορείς να κάνεις μαθήματα με ψυχολόγο, μπορείς να το παλέψεις μόνος σου περιμένοντας με την επανάλληψη να βελτιώνεις τις προσεγγίσεις σου, έγώ θα έλεγα είμαι αρκετά κοινωνικός παρόλο το πρόβλημα μη σου πω ότι χωρίς φάρμακα μπορεί να είναι κάποιος πιο αντικοινωνικός να είναι πιο φυσικό ποιός ξέρει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Θεοφανία, για προσωπικούς λόγους θα προτιμούσα να μην γίνω πιο συγκεκριμένος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Επίσης να σε συμβουλέψω μην απαντάς σε ότι σε ρωτάνε στο ίντερνετ για προσωπικά σου στοιχεία, λεπτομέριες για σένα κτλ. Θα είμαστε τα τελευταία θύματα και μετά θα τελιώσει το παραμύθι ελπίζω. δεν. λολ

  8. #8
    Quote Originally Posted by kapoioss View Post
    Για προσωπικούς λόγους θα προτιμούσα να μην γίνω πιο συγκεκριμένος.
    βασικα υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι σε αυτές τις ηλικίες, δεν λες όνομα.
    Μου έκανε εντύπωση αυτή η ασάφεια...
    Γιατί νομίζεις πως θα ...ταυτοποιηθείς από την ηλικία σου?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    το πρόβλημα που σε απασχολεί εσένα φίλε ποιο είναι;Η έλλειψη σκοπού στην ζωή;Ισχύει και για εμένα αυτό.
    Κρίνοντας από συγγενικά πρόσωπα που είχαν κάνει χρήση φαρμάκων, δεν νομίζω πως ήταν σπουδαία τα αποτελέσμτα.Ή είναι πολύ σχετικό αυτό;Έχει να κάνει ίσως με το πως επιδρουν στο κάθε άτομο ξεχωριστά;Είμαι άσχετος, δεν ξέρω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πολλά με απασχολούν. Είμαι περίεργος και θέλω να ανακαλύψω πολλά πράγματα, είναι μακρύ όμως το ταξίδι και όποιος πει πως τα ξέρει όλα μάλλον δεν ξέρει. Τώρα σκέφτομαι ποιό είναι το νόημα της ζωής χωρίς τη στοργή από μια όμορφη γυναίκα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Ξεκίνα με το τελευταίο, σε καλό δρόμο είσαι, λολ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γεια σου καποιοςςςςς
    δε με λες...
    αν εξαιρεσεις τις αντιδρασεις σου οταν πρεπει να μιλησεις σε μια κοπελα, οπου μπορει να μουγγαθεις, η να κομπιαζεις η οτιδηποτε, κρινοντας αντικειμενικα τον εαυτο σου, σαν ατομο, σαν ανδρα, σαν συντροφο, σαν ερωτικο παρτενερ, σαν οτιδηποτε θα ενδιεφερε μια γυναικα πανω σου τελοσπαντων, αν ησουν γυναικα, θα σε επελεγες για μια σχεση η οχι και γιατι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by kapoioss View Post
    Ξεκίνα με το τελευταίο, σε καλό δρόμο είσαι, λολ.
    Είναι πιασμένες φίλε οι περισσότερες στην ηλικία μου, αυτές που θέλουν να κάνουν σχέση εννοώ, άσε έχω πάθει την πλάκα μου, γίνεται χαμός εκτός αυτού ακόμα και οι πιο μικρές είναι πολύ απασχολημένες, με σχέση , δουλειές κτλ.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι πολύ αντικειμενικός, πιθανόν προσπαθόντας να βάλω τον εαυτό μου στην θέση κάποιας γυναίκας, αντι να έχω υπ οψην το τι θα προτιμούσε κάποια, να θέτω κάποιες δικές μου προτιμήσεις ως προτιμήσεις μιας γυναίκας και να μπερδεύεται το θέμα.
    Κατι άλλο είναι ότι η ερώτηση σου περιπλέκει κάπως τα πράγματα, διότι δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, για να ζητάνε και όλες το ίδιο από κάποιον, στην περίπτωση αυτήν εμένα.Πάντως δεν με ενδιαφέρουν όλες, αλλά κάποιες με τις οποίες έχω κοινά από άποψη χαρακτήρα -χωρίς να θέλω να πω ότι η εμφάνιση είναι επιφανειακό θέμα.Εάν, απαντόντας όπως μπορώ στο ερώτημά σου, κάποια διέκρινε χαρακτηριστικά του δικού της χαρακτήρα σε 'μένα και αυτό της άρεσε, θα ήμουν σε θέση να είμαι καλός στο να παραμείνω έτσι και να της παρέχω ότι μπορώ.Το θέμα είναι τι ζητάει κάποια, ποια είναι αυτή κτλ, για να πω αν στο χ και στο ψ θεμα, μπορω να ανταποκριθώ καταλλήλως.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Εγώ παλαιότερα θυμάμαι έδειχνε κάθε φορά ενδιαφέρον κάποια κοπέλα την οποία δεν είχα προσέξει καθόλου προηγουμένως, στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο κτλ. ήτανε συχνό δηλαδή (το φοβερό είναι ότι πολλές αν δίξεις ενδιαφέρον αυτόματα φεύγει από εκείνες η τους φεύγει ο ενθουσιασμός). Τις μαγνήτιζε η αδιαφορία δεν κατάλαβα ποτέ βασικά, το περίεργο είναι ότι ανταλλάζαμε κοπέλες με τους φίλους μου εκείνη την εποχή στο σχολείο και πολύς χαβαλές ας μην τα πολυλογώ, μετά όταν έμεινα μόνος με έκαψε με πόνεσε όταν δώθηκα σε γυναίκα και με παράτησε, και όταν κάποιος καίγεται κλαίει φίλε μου. Έτσι είναι η ζωή. Κάπως έτσι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •