Επιτέλους πιστεύω στη φιλία άντρα με γυναίκα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 127
  1. #46
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    carrie, τα ίδια λέμε.

    Αλέξανδρε, ζήσε την όμορφη σχέση σου με τη φίλη σου και όπως κάτσει.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    αντρες του forum, τα φωτα σας παρακαλω! ερωτηση: όταν πηγαινετε στο στρατο παθαινετε καμια παρακρουση, τρωτε καμια φλασια, και θελετε να εχετε γυναικα εξω να σας περιμενει?δεν ειναι ασχετο το ερωτημα με το forum αυτο, γιατι προχθες ενας φιλος μου που παλια ειχε παιξει κατι μεταξυ μας αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα(του μεινε το απωθημενο?), μετα κατι επαθε και δε μου μιλαγε για 4 χρονια, και τον τελέυταιο χρονο τα ξαναλεμε και ξανακανουμε παρεα, χωρις να εχω καταλαβει ακομα τι επαθε τοτε, μαλλον ειχε ψιλοτρομαξει με την προοπτικη της σχεσης μαζι μου (εγω ήμουν το φυτο της ταξης και αυτος ο αναρχικος μακρυμαλλης με τα tattoo και τα σκουλαρικια)και την εκανε,πως να το ομολογησει κατι τετοιο. προχθες λοιπον, που ειχε βγει με τριημερη αδεια που ορκιστηκε και τον ειδα, μου δηλωσε ότι θελει να κανουμε σχεση!!!!!βρε παιδια, για πειτε μου πως να το παρω, γιατι καλα δεν το παιρνω.μεχρι πριν δεκα μερες έλεγε κιολας ότι δεν θελει να εχει γυναικα όταν μπει μεσα και ειναι στο στρατο κτλ κτλ, και μου ρθε μετα στην πρωτη αδεια να μου κανει εξομολογηση!σας ταιζουν τιποτα εκει περα?προσπαθω να το διακιολογησω το παιδι!σκεφτομαι οτι πρεπει να εφαγε καμια φλασια και να ζηλεψε που οι άλλοι τηλεφωνιοντουσαν με τις κοπελες τους,λεγανε γιαυτες και ειχαν κι επισκεπτηρια, αλλα συγνωμη, δεν νομιζω πολλες κοπελες να το θεωρουν θετικο να μπει ο αλλος φανταρος και τοτε να μιλησει για σχεση.ειναι σαν να θελει να ξελαμπικαρει στις άδειες,να εχει κανα επισκεπτηριο και να εχει κατι να περηφανευεται στους αλλους φανταρους.δεν τον εχω για τετοιο ατομο, η αληθεια ειναι, αλλα σκεφτομαι ότι μπορει να τον εχει πεηρεασει ο στρατος και να μην μπορει να καταλαβει τι πραγματικα θελει.συμφωνειτε?εγω τα βλεπω ασχημα τα πραγματα ή οντως ειναι?αξιζει να το παρω στα σοβαρα, ενω εχει κανει και την ψιλομαλακια του στο παρελθον?ειναι τυχερος που τον ξερω μια ζωή και τον συμπαθω και προσπαθω να τον καταλαβαινω και ξερω ότι ειναι καλη ψυχη(αλλα δεν παυει να ειναι και αντρας βεβαια),γιαυτο και τον συγχωρησα για τη βλαμμενη συμπεριφορα του προ 5ετιας,αλλα το συγκεκριμενο σκηνικο δεν μπορω να το παρω στα σοβαρα και να πω όντως θελει σχεση μαζι μου αυτη τη στιγμη της ζωης του,ξερει τι λεει και τι θελει...τον αδικω ρε παιδια?μπας και ξερει το παιδε τι του γινεται και δεν ξερω εγω?χεχεχεχεχε

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    να προσθεσω, ότι απο παντα παρουσιαζε δυσκολιες να με βλεπει μονο φιλικα, μεχρι που αποφασισε να μη με βλεπει καθολου!χεχεχε.αλλα εχει παραδεχτει ότι δυσκολευεται να δει μονο φιλικα οποιαδηποτε γυναικα, και σκεφτομαι, ότι εμενα με ξερει καλα, αποπιτσιρικι, και παντα ενδιαφερομουν γιαυτον και δεν του εχω φερθει ποτε μαλακισμενα,και τωρα ήμουν σαν μην ειχε γινει τιποτα τεσσερα χρονια που δε μου μιλαγε,δεν του κρατησα καμια κακια,αισθανεται πιο ασφαλης μαζι μου και πιστευει ισως ότι εχει και πατημα, δηλαδη να ξανακανει παλι μαλακια παλι θα τον συγχωρησω,και γιαυτο εκανε μια τετοια κινηση.οπως καταλαβαινετε βλεπω πολλα αρνητικα και το βρισκω λιγο απιθανο να τα προσπερασω και να κανω σχεση μαζι του, αλλα ηθελα να ακουσω και καμια αντρικη γνωμη, μηπως εγω ως γυναικα δεν μπηκα καλα στην ψυχολογια του(χλωμο το βλεπω :Ρ)

  4. #49
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Φιλη μου αν και εσυ θες να κανεις σχεση μαζι του τοτε προχωρα το και μη σκεφτεσαι τιποτα αλλο.Αν απλως τον αγαπας σαν ανθρωπο αλλα μεχρι εκει τοτε πες του ξεκαθαρα πως αισθανεσαι και πως το μονο που θελεις ειναι ενδεχομενως η φιλια του (αν υποθεσουμε οτι μπορει να υπαρξει).Με λιγα λογια μιληστε και ξεκαθαριστε την κατασταση.Ο στρατος μπορει να τον εκανε να δει τα πραγματα διαφορετικα και πιο ψυχραιμα.Το παιδι σε διεκδικει.Αν σε θεωρουσε δεδομενη και παντα διαθεσιμη τοτε θα ειχες λογους να ανησυχεις πως απλως σε χρησιμοποιει για τον καιρο που θα ειναι φανταρος.Αλλα απ οτι μας λες, σε ηθελε και παλια, δεν εγινε τιποτα και τωρα σε διεκδικει ξανα.Το γεγονος πως ειναι φανταρος μπορει να παιζει ρολο, μπορει και οχι.Εσυ λειτουργησε με βαση τα δικα σου θελω και ξεκαθαρισε την κατασταση.Παντως εσεις οι γυναικες να δειχνετε κατανοηση στα φανταρακια.Δεν το λεω για σενα, γενικα μιλαω...

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    φιλικη σχεση αναμεσα σε αντρα και γυναικα.................
    δυσκολα τα πραγματα.......
    αυτο περναω και εγω τωρα.
    προσπαθω απο την αρχη να κρατησω τα ορια!
    πολλα πραγματα πανω της τα λατρευω (σαν φιλη? μπα δε νομιζω!)
    αρχικα ηταν μια φιλη οπως αρκετες αλλες.
    οταν περασα ενα 24ωρο σχεδον μαζι της εντελως συμπτωματικα λογω κοινων ασχολιων και αρχισα να την γνωριζω κατι αλλαξε.
    στην αρχη ελεγα οτι λεει ο αλεξανδρος.
    ναι την εκτιμω,με ελκει,την σεβομαι.
    και τωρα ξερετε τι εκανα?
    κατεβασα τα ρολα της λογικης.........
    και αυτο γιατι δεν θελω να χαλασει αυτη η σχεση.με βοηθαει να γινω καλυτερος ανθρωπος σε πολλους τομεις.
    εχω δυνατα ρολα.....
    χτυπιουντε μπαζουν νερα-αερα ειναι ψιλοστραπατσαρισμενα αλλα αντεχουν........
    ειναι αυτα που κρατανε τα ορια.αυτα που μας διατηρουν ανθρωπους στις δυσκολες στιγμες.
    γιατι μην μου πειτε οτι αυτη δεν ειναι μια δυσκολη στιγμη! με την καλη εννοια.
    τωρα φιλοι μου τι να σας πω?
    φιλικη σχεση αναμεσα σε ανδρα και γυναικα?
    ναι αλλα υπο προηποθεσεις.δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο
    αυτες τις οριζουμε ο καθενας μονος του.
    εσεις τι λετε τα \"ρολα\" θα αντεξουν??????????

  6. #51
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    χεχεχε καλωσήρθες στη παρέα φίλε Κωνσταντίνε!!! Έτσι είναι όπως τα λές! Χτυποκάρδια, και ερωτηματικά!

    Όσο για εσένα carrie, δε μπορώ να μπω στο μυαλό του φίλου σου, αλλα πρέπει να ξέρεις οτι οι άντρες συνήθως (τα βίμστα όχι ιδιαίτερα) αλλάζουν στο στρατό. Έχουν απο πάνω τους ένα καραγκιόζη να τους λέει τι να κάνουν με αποτέλσμα να νοιώθουν καταπιεσμένοι. Άλλοι πολλοί, άλλοι λιγότερο. Ενδεχομένως λοιπόν όσες είχατε σχέση με φαντάρο, ναύτη, αεροπόρο, να γίνατε θύματα άδικων επιθέσεων. Μπορεί δηλαδή να ξέσπαγε πάνω σας ο φίλος στρατευμένος. Προκύπτει απο την καταπίεση του στρατού.
    Κατα τη γνώμη μου, δε θα είναι καλό ΤΩΡΑ να γίνει μια σχέση. Καταλαβαίνω οτι θέλει να έχει έναν άνθρωπο δίπλα του στη δύσκολη φάση του στρατού, αλλα μπορεί να είναι και απλή φίλη.
    Μη σε πάρω όμως στο λαιμό μου, ότι νοιώθεις, κάνε!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    thanks a lot numerevris και nutcase!καταρχην, numerevris, αν πιστευα ότι με θελει τοσο πολυ, εμενα συγκεκριμενα, ώστε να θελει και να κανουμε σχεση, ισως το σκεφτομουνα σοβαρα, πιστευω ομως ότι αισθανεται κοντα μου, περισσοτερο απο οτι εχει αισθανθει με αλλες γυναικες, και πολυ λιγοτερο απειλημενος απο μενα, και εκει καπου μπερδευει το αισθανομαι ασφαλης και χαλαρος μαζι της, ειναι και νοστιμουλα, ταιριαζουμε σε πολλες αποψεις + τη φλασια του στρατου, με το \"θελω αυτη τη γυναικα\",ειμαι ερωτευμενος μαζι της, τη γουσταρω,νιωθω καποια πραγματα γιαυτην που θελω να ειμαι μαζι της.υπο αυτα τα δεδομενα, δε θελω να κανω σχεση μαζι του!αν και αυτη την περιοδο και ο πριγκηπας να ερχοταν με το αλογο χυλοπιτα θα ετρωγε..συμφωνω εδω με τον nutcase ότι \"δε θα είναι καλό ΤΩΡΑ να γίνει μια σχέση\".ακομα και στην περιπτωση που ο αγαπητος μου φιλος σκεφτεται με το πανω κεφαλι σε πληρη συνειδητοτητα, πρεπει να κατλαβει ότι ακουγεται ασχημο, αυτη τη χρονικη στιγμη.ετσι σκεφτομαι..

    φιλε κωνσταντινε, θα σου πω κατι που εχω πει και σε αλλους, ότι κατα βαθος ψυχαγωγουμαστε με το να ζουμε τετοια μικρα ερωτικα δραματα,γιατι μας εχουν μαθει ποσο ρομαντικο/ιπποτικο/ιδανικο είναι να υποφερει κανεις για την αγαπη.βλακειες, λεω εγω!συνειδητοποιησε την κατασταση.μη μου πεις μα εγω υποφερω,στερναχωριεμαι,χτυ πιεμαι.φυσικα κλαις, στεναχωριεσαι, χτυπιεσαι.δεν ειναι ακρως ψυχαγωγικο αυτο?εχεις με κατι να απασχολεις τον εαυτο σου τα βραδια, ή όταν οδηγεις, να σκεφτεσαι ΕΚΕΙΝΗ, τα αλυτα (κατ\' εσε)προβληματα, τον ερωτα σου κτλ κτλ.τι θα εκανες αμα δεν ειχες αυτο να το σκετεσαι?η αγαπη πρεπει να δινει χαρα.όταν βιωνεις δυσκολες καταστασεις με το ταιρι σου, η αγπαη είναι αυτη που σας κραταει και τους δυο κοντα και σας δινει ευτυχια.το αναποδο ειναι για μενα ενα διαστρεβλωμενο ειδωλο της αγαπης στον εγκεφαλο.

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    καλως σας βρηκα!

  9. #54
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Originally posted by carrie
    φιλε κωνσταντινε, θα σου πω κατι που εχω πει και σε αλλους, ότι κατα βαθος ψυχαγωγουμαστε με το να ζουμε τετοια μικρα ερωτικα δραματα,γιατι μας εχουν μαθει ποσο ρομαντικο/ιπποτικο/ιδανικο είναι να υποφερει κανεις για την αγαπη.βλακειες, λεω εγω!συνειδητοποιησε την κατασταση.μη μου πεις μα εγω υποφερω,στερναχωριεμαι,χτυ πιεμαι.φυσικα κλαις, στεναχωριεσαι, χτυπιεσαι.δεν ειναι ακρως ψυχαγωγικο αυτο?εχεις με κατι να απασχολεις τον εαυτο σου τα βραδια, ή όταν οδηγεις, να σκεφτεσαι ΕΚΕΙΝΗ, τα αλυτα (κατ\' εσε)προβληματα, τον ερωτα σου κτλ κτλ.τι θα εκανες αμα δεν ειχες αυτο να το σκετεσαι?η αγαπη πρεπει να δινει χαρα.όταν βιωνεις δυσκολες καταστασεις με το ταιρι σου, η αγπαη είναι αυτη που σας κραταει και τους δυο κοντα και σας δινει ευτυχια.το αναποδο ειναι για μενα ενα διαστρεβλωμενο ειδωλο της αγαπης στον εγκεφαλο.
    Φιλη carrie θα διαφωνησω λιγο μαζι σου.επειδη εχω περασει οπως θα εχεις διαβασει, μια δυσκολη κατασταση με πρωην κολλητη μου φιλη, σε βεβαιωνω πως δεν ειναι καθολου μα καθολου διασκεδαστικο.Να την εχεις διπλα σου σα φιλη και να την βλεπεις να φλερταρει με αλλους.Να ξεκοβεις μαζι της και να σου λειπει.Να πονας.Σε καθε περιπτωση υπαρχει πονος.Γιατι οταν οδηγω να σκεφτομαι την πρωην κολλητη μου που με θελει μονο για φιλο και να μη σκεφτομαι τη νυν κοπελα μου?ας μην εξιδανικευουμε τετοιες καταστασεις.Οταν μπλεκεται η φιλια με τον ερωτα, τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.Τι θα πει \'εχεις κατι να ασχολεισαι\'?Γιατι να ταλαιπωρουμε τους εαυτους μας ετσι και να ελπιζουμε σε κατι που ισως δεν ερθει ποτε?Το περασα και ομολογω πως με σημαδεψε.Ευχαριστω δεν θα παρω αλλο.Τετοια ψυχαγωγια να μου λειπει...
    Φιλε Κωνσταντινε, ευχομαι αυτα τα \'ρολα\' να αντεξουν.προσωπικα ειμαι απαισιοδοξος.Δεχομαι παντως πως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Ελπιζω να εσυ και η φιλη σου να αποτελειτε την εξαιρεση του κανονα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    numervris said: Γιατι οταν οδηγω να σκεφτομαι την πρωην κολλητη μου που με θελει μονο για φιλο και να μη σκεφτομαι τη νυν κοπελα μου?

    σαυτη τη ζωη,μαθαινουμε πολλα πραγματα, αλλοτε συνειδητα και αλλοτε ασυνειδητα.και φυσικα, δεν μαθαινουμε μονο σωστα πραγματα.αμα ανατρεξεις στην υπαρχουσα λογοτεχνια,φιλμογραφια,ποι ηση, ακομα και τωρα να ανοιξεις την τηλεοραση, το εχω ξαναπει το παραδειγμα στρατος-ρεγγινα, θα δεις ποσο εξιδανικευεται,υμνειται,με λοποιειται,δραματοποιειτα� � ο ατυχος ερως,ο ερως διχως ανταποκριση(οσα παιρνει ο ανεμος),ο ερως που τον εμποδιζουν οικογενειες(ρωμαιος και ιουλιεττα),κοινωνικες καταστασεις(μιλα της)και δεν εχει τελειωμο.μαθαινουμε λοιπνο ότι ειναι ψυχαγωγικο το δραμα, απο τα αρχαια κιολας χρονια, και προβαλλεται εξιδανικευμενα.οπως μαθαμε μικροι να φοβομαστε τον δρακο που θα μας φαει το φαι, και δρακος δεν υπαρχει, ετσι μαθαμε ότι ειναι πολυ ρομαντικο να χτυπιεσαι, να στεναχωριεσαι, να κλαις και να μη ζεις τον ερωτα σου, μεχρι να καταλαβεις ότι ρομαντισμος σεαυτο δεν υπαρχει. ;) μεχρι να κταλαβεις ότι ολα αυτα είναι στεναχωρα, και η στεναχωρια καλο δεν κανει, οπως καταλαβες και εσυ και χαιρομαι γιαυτο: \"Ευχαριστω δεν θα παρω αλλο.Τετοια ψυχαγωγια να μου λειπει...\"
    αμα ακομα διαφωνεις μαζι μου εξηγησε μου σε παρακαλω που ακριβως διαφωνεις και σε τι, με ενδιαφερει.εγω απο την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω,και επειδη εχω καταλαβει ότι ορισμενα πραγματα ειναι πανανθρωπινα.φυσικα μπορει να κανω λαθος.

  11. #56
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    [quote]Originally posted by carrie
    numervris said: σαυτη τη ζωη,μαθαινουμε πολλα πραγματα, αλλοτε συνειδητα και αλλοτε ασυνειδητα.και φυσικα, δεν μαθαινουμε μονο σωστα πραγματα.αμα ανατρεξεις στην υπαρχουσα λογοτεχνια,φιλμογραφια,ποι ηση, ακομα και τωρα να ανοιξεις την τηλεοραση, το εχω ξαναπει το παραδειγμα στρατος-ρεγγινα, θα δεις ποσο εξιδανικευεται,υμνειται,με λοποιειται,δραματοποιειτα� � ο ατυχος ερως,ο ερως διχως ανταποκριση(οσα παιρνει ο ανεμος),ο ερως που τον εμποδιζουν οικογενειες(ρωμαιος και ιουλιεττα),κοινωνικες καταστασεις(μιλα της)και δεν εχει τελειωμο.μαθαινουμε λοιπνο ότι ειναι ψυχαγωγικο το δραμα, απο τα αρχαια κιολας χρονια, και προβαλλεται εξιδανικευμενα.οπως μαθαμε μικροι να φοβομαστε τον δρακο που θα μας φαει το φαι, και δρακος δεν υπαρχει, ετσι μαθαμε ότι ειναι πολυ ρομαντικο να χτυπιεσαι, να στεναχωριεσαι, να κλαις και να μη ζεις τον ερωτα σου, μεχρι να καταλαβεις ότι ρομαντισμος σεαυτο δεν υπαρχει. ;) μεχρι να κταλαβεις ότι ολα αυτα είναι στεναχωρα, και η στεναχωρια καλο δεν κανει, οπως καταλαβες και εσυ και χαιρομαι γιαυτο: \"Ευχαριστω δεν θα παρω αλλο.Τετοια ψυχαγωγια να μου λειπει...\"
    αμα ακομα διαφωνεις μαζι μου εξηγησε μου σε παρακαλω που ακριβως διαφωνεις και σε τι, με ενδιαφερει.εγω απο την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω,και επειδη εχω καταλαβει ότι ορισμενα πραγματα ειναι πανανθρωπινα.φυσικα μπορει να κανω λαθος. [/quo
    ετσι οπως το θεττεις τωρα δε διαφωνω.Διαφωνησα πριν με τη λεξη ψυχαγωγια που χρησιμοποιησες και με το σκεπτικο σου \'εχουμε και κατι να ασχολουμαστε\'..Ολη αυτη η επιπονη διαδικασια δεν μπορει να χαρακτηριστει ως ψυχαγωγια.Ειναι απλως μια οδυνηρη διαδικασια που πρεπει να περασουμε για να προχωρισουμε καποτε στη ζωη μας απαλαγμενοι απο τα βαριδια του παρελθοντος.Εγω σε αυτη τη διαδικασια ειμαι τωρα.Θυμαμαι, νοσταλγω τα παλια, μου λειπει η καποτε κολλητη μου φιλη με την οποια καποτε μοιραζομουνα τα παντα, πολλες φορες θυμωνω μαζι της αλλα παντα την αγαπαω και ποναω που πλεον ειμαστε χωριστα. Ολα αυτα σιγουρα με εκαναν πιο δυνατο και εμπειρο. Δεν ειναι ομως ψυχαγωγια. Μαλλον στις λεξεις διαφωνουμε τελικα εμεις οι 2 και οχι στην ουσια.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    με τον ορο ψυχαγωγια δεν εννοω ότι χοροπηδαμε αποα χαρα,χαιρομαστε,ειμαστε ευτυχισμενοι,διασκεδαζουμ� � με την εννοια της διασκεδασης οπως θεωρουμε κοινωνικα αποδεκτη.οταν ενας ανθρωπος δεν εχει αρκετα ερεθισματα στη ζωη του,του λειπει καιτ στον συναισθηματικο τομεα,πολλες φορες το κενο αυτο το αναπληρωνει με κατι το οποιο του προσφερει μεν μια συναισθηματικη ενταση, η οποια ομως είναι αναποδη,δηλαδη,αντι να καλυψει αυτο το κενο με χαρα,ευτυχια,ευχαριστες δημιουργικες δραστηριοτητες για να επαναφερει τα επιπεδα της συναισθηματικς του φορτισης σε καλα και επιθυμητα επιπεδα, αυτος επιλεγει να φορτιζεται μεν συναισθηματικα, αλλα με ασχημα συναισθματα , στεναχωρια,πονο, κτλ κτλ, που η \"επιλογη\" αυτη προκυπτει απο τις διαδικασιες μαθησης που ανεφερα προηγουμενως. σε παραπεμπω και σε κατι που ειπα σε αλλο thread:


    ξερεις, όταν νιώθουμε ενα κενο προσπαθουμε να το γεμισουμε με καποιο τροπο που μπορει και να μην είναι καλος.π.χ. το ριχονουμε στο φαγητο, στα ξενιχτια, στο ποτο.καπως έτσι είναι όταν η συναισθηματικη ενταση που αισθανομαστε,το σκιρτημα,το ενδιαφερον,η ψυχαγωγια που προσφερουμε στον εαυτο μας δεν ειναι σε καλα επιπεδα.ετσι αποζηταμε να βιωσουμε κατι εντονο, να ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ, να νιωσουε ότι κατι κινειται, κατι μας εξιταρει, μας ψυχαγωγει.πολλες φορες αυτο το πραγμα, επειδη κατα την πορεια της αναπτυξης μας έχουμε μαθει και υιοθετησει παραλογες και αυτοκαταστροφικες μορφες συμπεριφορας(να μην αναφερθω τωρα σε θεωριες μαθησης κτλ), προσπαθουμε να το συμπληρωσουμε με πραγματα που μας εξιταρουν μεν, μας κανουν κακο δε.

    με συναδελφικους χαιρετισμους!

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    carrie δεν ειναι απαραιτητο να μην εχεις γεματη ζωη για να σου τυχει να φας καμια κεραμιδα εκει που περπατας.......
    κι εγω τρεχω και \"δεν προλαβαινω ουτε να προλαβω\".....που λεγαμε και στο στρατο...(επικαιρο!!!)
    ευτυχως με πραγματα που με γεμιζουν αλλα ταυτοχρονα γνωριζεις και αξιολογους ανθρωπους που με μερικους το ατιμο το dna σε οδηγει να τους δεις και λιγο διαφορετικα.....
    ειπαμε ομως< εχουν γνωση οι φύλακες>
    κατεβαζεις τα ρολα τις λογικης.....
    παιζεις παραδιπλα κλπ..

    by the way
    την πεμπτη εχει συνεδιο συμβουλευτικης στο χαροκοπειο (καλλιθεα) οσοι ειστε κοντα,εχετε χρονο,σας ενδιαφερει κλπ
    ριξτε ενα μηνυμα αν περασετε απο εκει
    φιλικα,
    κ.κ.


    Originally posted by carrie
    με τον ορο ψυχαγωγια δεν εννοω ότι χοροπηδαμε αποα χαρα,χαιρομαστε,ειμαστε ευτυχισμενοι,διασκεδαζουμ� � με την εννοια της διασκεδασης οπως θεωρουμε κοινωνικα αποδεκτη.οταν ενας ανθρωπος δεν εχει αρκετα ερεθισματα στη ζωη του,του λειπει καιτ στον συναισθηματικο τομεα,πολλες φορες το κενο αυτο το αναπληρωνει με κατι το οποιο του προσφερει μεν μια συναισθηματικη ενταση, η οποια ομως είναι αναποδη,δηλαδη,αντι να καλυψει αυτο το κενο με χαρα,ευτυχια,ευχαριστες δημιουργικες δραστηριοτητες για να επαναφερει τα επιπεδα της συναισθηματικς του φορτισης σε καλα και επιθυμητα επιπεδα, αυτος επιλεγει να φορτιζεται μεν συναισθηματικα, αλλα με ασχημα συναισθματα , στεναχωρια,πονο, κτλ κτλ, που η \"επιλογη\" αυτη προκυπτει απο τις διαδικασιες μαθησης που ανεφερα προηγουμενως. σε παραπεμπω και σε κατι που ειπα σε αλλο thread:


    ξερεις, όταν νιώθουμε ενα κενο προσπαθουμε να το γεμισουμε με καποιο τροπο που μπορει και να μην είναι καλος.π.χ. το ριχονουμε στο φαγητο, στα ξενιχτια, στο ποτο.καπως έτσι είναι όταν η συναισθηματικη ενταση που αισθανομαστε,το σκιρτημα,το ενδιαφερον,η ψυχαγωγια που προσφερουμε στον εαυτο μας δεν ειναι σε καλα επιπεδα.ετσι αποζηταμε να βιωσουμε κατι εντονο, να ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ, να νιωσουε ότι κατι κινειται, κατι μας εξιταρει, μας ψυχαγωγει.πολλες φορες αυτο το πραγμα, επειδη κατα την πορεια της αναπτυξης μας έχουμε μαθει και υιοθετησει παραλογες και αυτοκαταστροφικες μορφες συμπεριφορας(να μην αναφερθω τωρα σε θεωριες μαθησης κτλ), προσπαθουμε να το συμπληρωσουμε με πραγματα που μας εξιταρουν μεν, μας κανουν κακο δε.

    με συναδελφικους χαιρετισμους!

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    Originally posted by numerevis
    Originally posted by carrie
    φιλε κωνσταντινε, θα σου πω κατι που εχω πει και σε αλλους, ότι κατα βαθος ψυχαγωγουμαστε με το να ζουμε τετοια μικρα ερωτικα δραματα,γιατι μας εχουν μαθει ποσο ρομαντικο/ιπποτικο/ιδανικο είναι να υποφερει κανεις για την αγαπη.βλακειες, λεω εγω!συνειδητοποιησε την κατασταση.μη μου πεις μα εγω υποφερω,στερναχωριεμαι,χτυ πιεμαι.φυσικα κλαις, στεναχωριεσαι, χτυπιεσαι.δεν ειναι ακρως ψυχαγωγικο αυτο?εχεις με κατι να απασχολεις τον εαυτο σου τα βραδια, ή όταν οδηγεις, να σκεφτεσαι ΕΚΕΙΝΗ, τα αλυτα (κατ\' εσε)προβληματα, τον ερωτα σου κτλ κτλ.τι θα εκανες αμα δεν ειχες αυτο να το σκετεσαι?η αγαπη πρεπει να δινει χαρα.όταν βιωνεις δυσκολες καταστασεις με το ταιρι σου, η αγπαη είναι αυτη που σας κραταει και τους δυο κοντα και σας δινει ευτυχια.το αναποδο ειναι για μενα ενα διαστρεβλωμενο ειδωλο της αγαπης στον εγκεφαλο.
    Φιλη carrie θα διαφωνησω λιγο μαζι σου.επειδη εχω περασει οπως θα εχεις διαβασει, μια δυσκολη κατασταση με πρωην κολλητη μου φιλη, σε βεβαιωνω πως δεν ειναι καθολου μα καθολου διασκεδαστικο.Να την εχεις διπλα σου σα φιλη και να την βλεπεις να φλερταρει με αλλους.Να ξεκοβεις μαζι της και να σου λειπει.Να πονας.Σε καθε περιπτωση υπαρχει πονος.Γιατι οταν οδηγω να σκεφτομαι την πρωην κολλητη μου που με θελει μονο για φιλο και να μη σκεφτομαι τη νυν κοπελα μου?ας μην εξιδανικευουμε τετοιες καταστασεις.Οταν μπλεκεται η φιλια με τον ερωτα, τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.Τι θα πει \'εχεις κατι να ασχολεισαι\'?Γιατι να ταλαιπωρουμε τους εαυτους μας ετσι και να ελπιζουμε σε κατι που ισως δεν ερθει ποτε?Το περασα και ομολογω πως με σημαδεψε.Ευχαριστω δεν θα παρω αλλο.Τετοια ψυχαγωγια να μου λειπει...
    Φιλε Κωνσταντινε, ευχομαι αυτα τα \'ρολα\' να αντεξουν.προσωπικα ειμαι απαισιοδοξος.Δεχομαι παντως πως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Ελπιζω να εσυ και η φιλη σου να αποτελειτε την εξαιρεση του κανονα.

    φιλε numerevis,

    εχεις δικιο σε πολλα, τετοια ψυχαγωγια να μας λειπει....
    αν μπλεχτει ερωτας...σκουρα τα πραγματα..
    γι αυτο θεωρησα σωστο τωρα στην αρχη που αρχισα να αντιλαμβανομαι τι πανε να μου κανουνε τα συναισθηματα, τους στηνω παγιδες και εμποδια τα πολεμω με φιλο και συνοδοιπαρο στρατηγο \"την λογικη\".
    και τα δυο τα αγαπω δικα μου ειναι (συναισθηματα-λογικη)
    οπου κι αν παω τα παιρνω μαζι μου.....
    αλλα καμια φορα τους ψιθυριζω....\"αφηστε με.εδω θα αποφασισω πως θα πραξω εγω\"
    το αποτελεσμα δεν το ξερω....
    παλευω...αλλωστε ολοι μας το ιδιο δεν κανουμε?

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    [ [/quote]


    κ

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •