Επιτέλους πιστεύω στη φιλία άντρα με γυναίκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 127
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160

    Επιτέλους πιστεύω στη φιλία άντρα με γυναίκα

    Bullshit...

  2. #2
    Originally posted by Tασος
    Bullshit...
    Πώς κρίνεις έτσι απόλυτα πράγματα που είναι εκτός της εμπειρίας σου; Πως κρίνεις τα συναισθήματα του alexandros3;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    11
    alexandro tha se apogoiteyso ligo giati pragmatika filia metaksi antra kai ginaikas den yparxei.kai ego eixa ena poli kalo moy filo itan mporo na soy po san aderfos moy epikoinonoysame poli legame ta panta metksi mas me simboylebe ton simboyleba stis diskoles moy stigmes itan panta dipla moy opos kai ego. ayti i filia kratise gia 7 xronia.pote moy den pisteba oti tha ton do erotika kai oyte kai ekeinos to pistebe.ki omos egine prin 4 mines eirthame poli konta o enas ston allon mplextike to erotiko sinaisthima kai apo tis dio pleyres perasame teleia eos kai san zeugari alla den mporoysame na imaste mazi sto mellon gia diaforoys logoys kai ftasame se simeio na to diakopsoyme gia na min pligothoyme perisotero giati toso kathesai me enan anthropo poy pernas kala kai tairiazeis kai ton agapas poli kai prepei na to giakopseis toso pernaei o kairos toso pio poli tha pligotheis.se diabebaio oti exo arxisei kai to metaniono giati pera apo to oti peras poli omorfa kai sinexizo na ton agapo i sxasi mas den einai i idia apo tin stigmi poy mpike to erotiko sti mesi kai ayto me pligonei perisotero. sinexizoyme bebaia kai milame alla den bgainoyme opos palia oyte leme pia ta prosopika mas kai den exoyme to tharos poy eixame otan imastan kolitoi. giayto soy leo pote min les pote giati pote den ksereis pos erxontai ta pragmata.prosexe!!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μαρκέλλα,
    αυτά ακριβώς λέω και \'γω. Η συγκεκριμένη φιλία είναι πολύ δυνατή και πολύτιμη για να κάνω κάτι να τη διακινδυνεύσω. Γι\' αυτό είναι και πολύ σημαντικό να ξέρεις τι θέλεις. Αυτό πρέπει να ισχύει κι απ\' τις δύο πλευρές.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Originally posted by explorer2004

    Πώς κρίνεις έτσι απόλυτα πράγματα που είναι εκτός της εμπειρίας σου; Πως κρίνεις τα συναισθήματα του alexandros3;
    1. Πολυ μου τη μπαινεις τελευταια...
    2. Γιατι εισαι τοσο μ*****ς? (μετρα τα αστερακια)

  6. #6

    1. Πολυ μου τη μπαινεις τελευταια...
    2. Γιατι εισαι τοσο μ*****ς? (μετρα τα αστερακια)
    1. Ε;
    2. Πω, πω, είσαι πολύ μάγκας! Ειδικά από απόσταση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by alexandros3
    Κι αν υπάρχει ερωτική έλξη την κάνεις πέρα. Γιατί αυτή η φιλία είναι πιο σημαντική.
    Ρε μπας και είσαι ερωτευμένος?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    εγώ στη θέση σου θα την παντρευόμουνα. Μια τόσο ωραία σχέση μοιάζει σα να έχει ξεπεράσει το στάδιο του εντιστώδους ερωτικού συναισθήματος και να έχει διαμορφωθεί σε κάτι πολυ ωφέλιμο και γι ατους δυο σας. Ως παντρεμένοι, δεν θα κάνετε σεξ από έντονη μανία να γνωρίσετε ο ένας την άλλη, αλλά ώς ηδονιστικό επιστέγασμα της πνευματικής σας συγγένειας. με το καλό παιδιά..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    21
    Originally posted by alexandros3
    Ομολογώ ότι δεν το πίστευα... μέχρι τώρα. Πάντα υιοθετούσα την άποψη... ομολόγων μου που μου έλεγαν ότι για να σταθεί μια φιλία άντρα - γυναίκας πρέπει να μην υποβόσκει το ερωτικό συναίσθημα. Οπότε για να μην γίνεται αυτό δεν θα έπρεπε κανένας από τους δύο να έλκεται από τον άλλο.

    Πάντως έφτασα να συνειδητοποιήσω ότι φιλία, πραγματική - βαθειά φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας είναι εφικτή και πραγματική. Κι αυτό επειδή τη βιώνω... Μια καταπληκτική κοπέλα (και πανέμορφη, σαφώς δεν είμαι \"υπεράνω\" - αλλά θα επανέλθω σ\' αυτό) με την οποία λέμε σχεδόν τα πάντα και είναι αυτό που λέμε αδελφή ψυχή. Ότι και να πω το καταλαβαίνει και τούμπαλιν. Τη θαυμάζω και την αγαπάω και θέλω να μείνουμε φίλοι για πάντα. Ίσως έχει να κάνει με το ότι έχουμε πάρα πολλές κοινές εμπειρίες στον τρόπο που έχουμε μεγαλώσει. Ίδια \"ατού\", ίδια προβλήματα. Αλλά έχουμε και ίδιο τρόπο σκέψης. Μακάρι να μείνουμε φίλοι για μια ολόκληρη ζωή, γνωριζόμαστε ήδη πολλούς μήνες. Δεν έχω δει πιο αγνό άνθρωπο στη ζωή μου κι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει ζήσει.
    Και ξέρω ότι μια σχέση θα τα καταστρέψει όλα. Δεν είναι σίγουρο αλλά και μία πιθανότητα να υπάρχει δεν το ρισκάρω. Εξάλλου έχει σχέση, αν δεν είχε μη με ρωτάτε, γιατί δεν ξέρω. Αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να χάσω αυτό που έχουμε.
    Συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλο, καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλο, υπάρχει μία εξαιρετικά καλή προδιάθεση και αισθάνομαι πολύ τυχερός που ήρθε στη ζωή μου. Μ\' αρέσει που ξέρει να θέτει όρια και ξέρει τι θέλει. Μακάρι να βρω και \'γω τι θέλω κάποια στιγμή. Με μία κοπέλα τέτοια δίπλα μου, είναι ευκολότερο. Αλλά κυρίως ξέρω στα φυλοκάρδια μου ότι δεν θα με εγκαταλείψει ποτέ και όσο για μένα πρώτα θα μου κόψεις το χέρι και μετά θα σταματήσω να τη νοιάζομαι. Κι είμαστε ακόμα στην αρχή. Ρε γαμώτο έρχονται κάποιοι άνθρωποι και μερικές φορές αναρωτιέσαι αν τελικά υπάρχει κανένας θεός και τους έβαλε εκεί για κάποιο λόγο. Που ξέρουν ακριβώς αυτό που αισθάνεσαι και σου λένε λόγια που σε στέλνουν χιλιόμετρα μπροστά. Όχι ότι είναι τέλειοι. Κανείς μας δεν είναι. Αλλά είναι αυτό που λέμε, πραγματική φιλία. Άνετα πλακώνω όποιον την πειράξει. Τι να πω. Χαρά που τη ξέρω.
    Κι έτσι έφτασα να αλλαξοπιστήσω και να πω ότι πραγματική φιλία μεταξύ γυναίκας και άντρα, υπάρχει. Κι αν υπάρχει ερωτική έλξη την κάνεις πέρα. Γιατί αυτή η φιλία είναι πιο σημαντική.

    Η σκέψη μου για πραγματική ευτυχία είναι μια σχέση που να με γεμίζει και φιλίες σαν κι αυτή και άλλες. Μ\' αρέσει που δεν έχει κοκαλλάκι υποκρισίας πάνω της. Και μου είπε το ίδιο για μένα πολύ πιο πριν. Ανοιχτή αλλά όχι ευάλωτη, δυνατή αλλά όχι αναίσθητη (το πόσο δυνατή είναι το ξέρω εγώ). Και να κοιτάει ο ένας τον άλλο στα μάτια. Πόσο σημαντικό είναι αυτό.
    Χωρις παρεξηγηση αλλα γελασα παρα πολυ φιλε μου. Εχω βρεθει σε αυτη τη θεση. Νομιζω οτι ακομη και οι τυφλοι καταλαβαν απο τον τροπο που γραφεις οτι εισαι ερωτευμενος και κολλημενος μαζι της.

    Οπως ειπες και εσυ εισαστε ακομη στην αρχη, θα πονεσεις παρα πολυ.

    Φιλικα. :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν νομίζω ότι έχεις βρεθεί ποτέ σ\'αυτή τη θέση... επειδή μπέρδεψες τα νοήματα και τα συναισθήματα. Αλλά είσαι μικρός απ\'ότι θυμάμαι...
    Μ\' άρεσε η Χορταρέικη προσέγγιση σου :\"Θα πονέσεις πολύ\". Και στα οικονομικά πως θα τα πάμε; :D
    Το ξεκάθαρο είναι ότι δεν θα μας πιάσει μαλακίαση αν βρεθούμε κάποια στιγμή χωρίς σχέση. Γιατί έτσι θα χάλαγε αυτή η φιλία που αξίζει και δεν προέρχεται από \"ελλείματα\" ερωτικά που ψευτοκαλύπτονται πίσω από ένα πέπλο \"φιλίας\". Είναι κάτι πολύ πιο παραπάνω.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Βασικά, για να υπάρξει αυτό που ζείς, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η φυσική έλξη. Ξεκίνησες το post σου λέγοντας οτι είναι ωραία γυναίκα. Πίστεψέ με, αν δε σε έλκυε, δε θα υπήρχε τέτοια σχέση.
    Και ακριβώς επειδή υπάρχει ο κρυφός πόθος, υπάρχει και η επικοινωνία αυτή.
    Όπως το λες, αν το κρατήσεις σε φιλικό επίπεδο, έχει καλώς. Αλλα αν κάποιος απο τους δυο κάνει βήμα, τότε... η σχέση έχει ημερομηνία λήξης.
    Οπότε, άστο να κυλήσει όπως πάει και ζήσε τη κάθε στιγμή, καλή ή κακή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Το ωραία γυναίκα το είπα γιατί υποτίθεται ότι φυσική έλξη δεν πρέπει να υφίσταται για να υπάρχει φιλική σχέση άντρα - γυναίκας. Έλα ντε που γίνεται. Και δεν χρειάζεται να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
    Είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπες. Η επικοινωνία μας έχει φέρει τόσο κοντά. Μία επικοινωνία που δεν μπορούμε να τη βρούμε πουθενά αλλού. Το «μπόνους» της ωραίας εμφάνισης εκατέρωθεν, είναι απλά αυτό. Ένα ωραίο μπόνους! Είμαστε απαστράπτον ζευγάρι! (ψωνίστηκε!) Αλλά φιλικό. Για λόγους που εξήγησα. Με λίγα λόγια δεν είναι η απουσία φυσικής έλξης αλλά η συνειδητή απόφαση που κάνει τη φιλία να ζει και να προσφέρει. Ακριβώς επειδή είναι τόσο πολύ ουσιαστική.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Εμένω στη προϋγούμενη άποψή μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Έχεις συνταγματικά κατοχυρωμένο το δικαίωμα.

    Η διαφωνία μου είναι στο \"ο κρυφός πόθος κάνει δυνατή αυτή την επικοινωνία\". Και τόνους από αυτό να υπήρχε δεν δημιουργεί τέτοια κατανόηση. Εκτός αν αρέσκεσε στο να παραμυθιάζεσε.
    Ότι την αγαπάω με τα καλά της και τα κακά της εξυπακούετε. Τέτοια βιασύνη να βάλει κάποιος ερωτική ταμπέλα μόνο λιγουρίαση ή τέρμα μπέρδεμα συναισθημάτων σημαίνει.

    Το θέμα είναι ένα επιλογής. Θεωρείς τη φιλική σχέση τόσο πολύτιμη ώστε να μην τη διακινδυνεύσεις; Αν η ερώτηση είναι ναι, τελείωσε. Σ\' αυτό προστίθεται και το γεγονός ότι δεν είσαι καθόλου μα καθόλου σίγουρος ότι μια σχέση ερωτική θα σταθεί. Κι επειδή αγαπάς και τη φίλη σου και τον εαυτό σου θέλεις την ευτυχία και των δύο και χαίρεσε εξίσου με αυτή.

    Τώρα αν είσαι λιγούρη, ή έχεις μπερδεμένα συναισθήματα και δεν ξέρεις τι θες ή δεν λογαριάζεις τη φιλία ως τόσο πολύτιμη, τότε...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Δε διαφωνώ. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο το πρώτο βήμα να γίνει απο εκείνη; Τι θα κάνεις τότε;
    Αν ενδόσεις, θα γίνει ενδεχομένως σχέση με την όποια κατάληξη. Καλή ή κακή.
    Αν δεν ενδόσεις όμως... πάει και η φιλία! Με το που θα νοιώσει απόρριψη η φίλη σου, αυτό ήταν.
    Αν κανένας δεν κάνει βήμα και παραμείνει η σχέση στα φιλικά αυτά επίπεδα, κάποια στιγμή η συνθήκες θα σας κάνουν να \"χωρίσετε\".

    Η γνώμη μου, έχει διαμορφωθεί απο προσωπικές εμπειρίες και όλες οι παραπάνω περιπτώσεις μου έχουν συμβεί.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •