ΕΛΚΩΔΗΣ ΚΟΛΙΤΙΔΑ/ΟΡΘΙΤΙΔΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106

    ΕΛΚΩΔΗΣ ΚΟΛΙΤΙΔΑ/ΟΡΘΙΤΙΔΑ

    Παιδιά γειά σας.
    Πριν απο δύο μέρες έκανα κολονοσκόπηση (γιατί εδώ και δύο μήνες έκανα αίμα διάρροιες).
    Ο γιατρός μου βρήκε φλεγμονή στο ορθό δηλαδή ελκώδη ορθίτιδα.
    Μου πήρε και δείγμα για βιοψία.
    Μου έδωσε για θεραπεία salofalk 1000mg sachets (ένα φακελάκι πρωί κι ένα βράδυ) και κλύσματα salofalk (ένα κάθε βράδυ).
    Η θεραπεία έτσι θα κρατήσει για 6 μήνες και μετά θα συνεχίσω να παίρνω θεραπεία (δεν ξέρω ποια ακριβώς) για να μην έχω κάποια έξαρση γιατί απ΄ότι μου είπε ο γιατρός το πρόβλημα πια είναι χρόνιο.
    Το αίτιο μου είπε είναι το stress.
    Δεδομένου ότι παίρνω για ΙΔΨ και κατάθλιψη: cymbalta, entact, rivotril.
    Μήπως έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με το έντερό του, να μου πει την άποψή του και πως είναι τώρα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλησπερα. Η ελκωδης κολιτιδα ειναι μια χρονια ασθενεια, παρολα αυτα με τη σωστη διατροφη, καλη ποιοτητα ζωης, ληψη αντιφλεγμονωδων φαρμακων και τακτικους ελεγχους (κολονοσκοπησεις) μπορει ο ασθενης να απολαμβανει μια φυσιολογικη κ ανεκτη ζωη. Προσοχη σε συμπτωματα οπως κοιλιακο αλγος, διαρροιες, βλενοαιματωδεις κενωσεις κτλ. Το αυξημενο στρες επιδεινωνει τη νοσο, αλλα μιας κ παιρνεις τα αντικαταθλιπτικα κ τα αγχολυτικα σου (rivotril) μπορεις να το εχεις υπο ελεγχο. Συνηθως χορηγουμε salofalk (οπως σου εδωσαν), asacol, azulfidin.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Το παραπεμπτικό που μου έδωσε ο γιατρός έγραφε " ελκώδης ορθίτιδα". Αυτό που με ανησυχεί είναι γιατί πήρε δείγμα για βιοψία!
    Και πήρε κι απο τ άλλα τμήματα του εντέρου. Το υπόλοιπο έντερο ήταν καθαρό (δεν βρήκε τίποτα).
    Φοβάμαι επίσης μήπως έχω και τη νόσο του crohn!
    Έχω διαβάσει τόσα πολλά αυτές τις μέρες στο internet και δεν μπορώ να βγάλω άκρη!!!
    Ελκώδης πρωκτίτιδα και ελκώδης ορθίτιδα είναι το ίδιο πράγμα?
    Μέχρι που διάβασα στο site (http://www.eumedline.eu/app_symptom_...BA%CF%84%CF%8C) ότι για την ελκώδη κολίτιδα μπορεί να ευθύνονται διάφορα αφροδίσια νοσήματα (χλαμύδια.......). Εγώ ωστόσο δεν έχω έντονη σεξουαλική ζωή! Ούτε έχω κανένα τσούξιμο ή κάτι άλλο.
    Έχω φοβηθεί πολύ....και σκέφτομαι να πάω και σε γυναικολόγο και δεν ξέρω και που αλλού.. Δεν ξέρω τι να κάνω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Φένια View Post
    Το παραπεμπτικό που μου έδωσε ο γιατρός έγραφε " ελκώδης ορθίτιδα". Αυτό που με ανησυχεί είναι γιατί πήρε δείγμα για βιοψία!
    Και πήρε κι απο τ άλλα τμήματα του εντέρου. Το υπόλοιπο έντερο ήταν καθαρό (δεν βρήκε τίποτα).
    Φοβάμαι επίσης μήπως έχω και τη νόσο του crohn!
    Έχω διαβάσει τόσα πολλά αυτές τις μέρες στο internet και δεν μπορώ να βγάλω άκρη!!!
    Ελκώδης πρωκτίτιδα και ελκώδης ορθίτιδα είναι το ίδιο πράγμα?
    Μέχρι που διάβασα στο site (http://www.eumedline.eu/app_symptom_...BA%CF%84%CF%8C) ότι για την ελκώδη κολίτιδα μπορεί να ευθύνονται διάφορα αφροδίσια νοσήματα (χλαμύδια.......). Εγώ ωστόσο δεν έχω έντονη σεξουαλική ζωή! Ούτε έχω κανένα τσούξιμο ή κάτι άλλο.
    Έχω φοβηθεί πολύ....και σκέφτομαι να πάω και σε γυναικολόγο και δεν ξέρω και που αλλού.. Δεν ξέρω τι να κάνω!
    για γυναικολογο να πας μονο για τις προγραμματισμενες γυναικολογικες σου εξετασεις η κατι εξτρα που θα σε ενοχλησει.
    για την κολιτιδα να εχεις επαφη με τον γαστρεντερολογο σου, μην ψαχνεσαι στο ιντερνετ γιατι θα μπερδευεσαι περισσοτερο.
    εχει ενας φιλος μου και δενε χει καμια απολυτως σχεση με αφροδισια.
    ειναι και σε αυτον απο ψυχολογικος λογους, μαλλον αγχος-στρεςς κλπ..
    ειναι χρονιο και χρειαζεται παρακολουθηση.
    τα δειγματα της βιοψιας στα πηρε γιατι κανουν τετοιον ελεγχο. καποιες φορες μπορει να υπαρξει κακοηθεια , οπως και σε οποιαδηποτε σχεδον ελκη σε βλενογονους. και ο φιλος μου εκανε βιοψιες και ηταν μια χαρα.
    ενα θεμα που μπορει να σου προκυψει, ειναι αν ειναι μονιμες οι αιμοραγιες, οτι μπορει να σε οδηγουν σε αναιμιες.
    γενικα θελει μια συντηρηση και τακτους ελεγχους.
    να μην φοβασαι, ειν αι συχνη παθηση. εχε εναν καλο γαστρεντερολογο και ακνε τις θεραπειες σου και τις εξετασεις σου. το εχουν πολλοι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Lacrymosa και Remedy σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!
    Έχεις δίκιο Remedy όσο περισσότερο ψάχνω στο internet τόσο περισσότερο μπερδεύομαι και φοβάμαι!
    Ο γιατρός μου είναι όντως πολύ καλός στο είδος του, απλώς φοβάμαι επειδή γνωρίζει ότι περνάω και μια φάση ψυχολογικής φύσεως.... μήπως δεν μου λεει όλη την αλήθεια, και μήπως μου κρύβει τίποτα....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2
    το μήνυμα τροποποιήθηκε απο την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by betelgeuse; 27-05-2015 at 16:00.

Similar Threads

  1. σπαστικη κολιτιδα η κατι αλλο?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-07-2011, 20:50
  2. ψυχοχωσωματικά και σπαστική κολίτιδα
    By giota in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 26-09-2009, 11:34
  3. κολιτιδα
    By areti23 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2008, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •