5-HTP - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 126

Thread: 5-HTP

  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Οχι απο μονος μου το πηρα..δν εχει παρενεργεια αλλα ουτε βοηθαει..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #92
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αχ ελλαδα!!! ειμαστε κι γιατροι κι μηχανικοι αλλα πλεον κι βοτανολογοι!! τα φαρμακα ,πρεπει να τα δινουν γιατροι!! οπως πας το αμαξι σου στο συνεργειο κι δεν αλλαζεις μονη σου δισκο πλατο!!!!
    εδω πας το αμαξι σου κι δεν πας το κορμι σου???
    Οσο για τις παρενεργειες θα σας πω οτι οταν ειμασταν νεα, αγορακια , καποιοι πριν τος αγωνες (πυγμαχιας) επερναν το μαγικο χαπι ! κι τα σκατωναν!!!! αν δεν το περναν θα κερδιζαν η εστω θα ηταν πολυ καλητεροι!! αυτο συμβαινει διοτις δεν ξεραμε το χαπι, κι ο ηλιθιος μας το εδινε μο νο τωτες ειτε γτ ηταν τσιγκουνης! ειτε για αλλους λογους!! ετσι κι με αυτα τα φαρμακα οταν τα περνεις πρωτη φορα δεν φερνουν αυτο που νομιζεις διοτι ταρεζεσαι!!

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καταρχας αυτα δν ειναι χαπια ειναι συμπληρωματα διατροφης.. και εχω ρωτησει παλια τν γιατρο μου για συμπληρωματα και με λεει μπορεις να τα δοκιμασεις αφοβα δεν ειναι ψυχοφαρμακα τα οποια ενοειτε μονο με συμβουλη γιατρου τα παιρνεις..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by anniw View Post
    Το πηρα από μόνη μου, δε χρειάζεται να το γράψει γιατρός. Μπορεί τα όνειρα να ήταν τυχαία, δεν ξέρω. Θα πάρω και σήμερα πριν κοιμηθώ και θα δω τι θα γίνει.
    Πήρα την απόφαση κι έχω κανονίσει να δω γιατρό την Τρίτη, ευτυχώς βρήκα κάποιον που μου τον σύστησε άτομο εμπιστοσύνης, δε θα κάνω τίποτα άλλο μέχρι τότε από μόνη μου...
    Δε νομίζω ότι είναι λογικό να περιμένεις αποτέλεσμα με μια ή δύο λήψεις.Πρεπει να τα πάρεις αρκετές μέρες.Εγω τώρα παίρνω ινοσιτολη κ έχω δει διαφορά στις κρίσεις πανικού.

  5. #95
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Δεν περνω αντικαταθλιπτικα .σεροκουελ περνω..οχι δεν εχω δει καμια διαφορα

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εγώ έπαιρνα 1 σεροπραμ, τώρα παίρνω μισό από μόνη μου, γιατί δεν έχει λυθεί το πρόβλημα μου με τις κρίσεις πανικού κ τωρα σκέφτομαι να αντικαταστήσω το σεροπραμ με 5HTP κ βιταμίνες του συμπλέγματος b.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εγώ πήρα 5 htp το βράδυ για να με βοηθήσει στον ύπνο αλλά μου προκάλεσε πλήρη αϋπνία. Όταν άρχισα να το παίρνω πρωί μου προκαλούσε ζαλάδα και το σταμάτησα.

  7. #97
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Σκέφτομαι να διακόψω το cipralex μειώνοντας το αρχικά στο μισό όπως έχω κάανει στο παρελθόν και να ξεκινήσω το 5HTP. Έχει δοκιμάσει να το κάνει κανείς?

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ούτε εσύ το αντέχεις το cipralex ε;

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by inafi View Post
    Σκέφτομαι να διακόψω το cipralex μειώνοντας το αρχικά στο μισό όπως έχω κάανει στο παρελθόν και να ξεκινήσω το 5HTP. Έχει δοκιμάσει να το κάνει κανείς?
    καλο θα ηταν να μην τα μπλεξεις και τα δυο αυτα ταυτοχρονα, καλο θα ηταν μολις κοψεις το ενα να ξεκινησεις το αλλο... και φυσικα το 5htp μαζι με το σπαθοχορτο ειναι δυυ πολυ δυνατες φυσικες λυσεις για την καταπολεμηση της καταθλιψης, εγω παντως αν τα ειχα γνωρισει πιο νωρις ισως να μην επεφτα στα χαπια, οταν τα γνωρισα ειχα στην πλατη μου ηδη αρκετα χρονια ληψης και ετσι κοβονται ακρετα πιο δυσκολα με περισσοτερα συμπτωματα αποσυρσης και για περισσοτερο καιρο

  10. #100
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ούτε εσύ το αντέχεις το cipralex ε;
    Δεν το αντέχω με τίποτα. Αισθάνομαι οτι με κάνει χειρότερα. Έχω πάρει κιλά, ενώ έχω ερωτική διάθεση δεν μπορώ να ολοκληρώσω και γενικά είμαι σε αδράνεια. Ο ψυχίατρος απλά μου πρότεινε να μου δώσει κάτι έξτρα το οποίο βοηθάει στο σεξουαλικό κομμάτι.

  11. #101
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    καλο θα ηταν να μην τα μπλεξεις και τα δυο αυτα ταυτοχρονα, καλο θα ηταν μολις κοψεις το ενα να ξεκινησεις το αλλο... και φυσικα το 5htp μαζι με το σπαθοχορτο ειναι δυυ πολυ δυνατες φυσικες λυσεις για την καταπολεμηση της καταθλιψης, εγω παντως αν τα ειχα γνωρισει πιο νωρις ισως να μην επεφτα στα χαπια, οταν τα γνωρισα ειχα στην πλατη μου ηδη αρκετα χρονια ληψης και ετσι κοβονται ακρετα πιο δυσκολα με περισσοτερα συμπτωματα αποσυρσης και για περισσοτερο καιρο
    Σ'ευχαριστώ πολύ! Ναι εννοείται θα κόψω το cipralex πριν το ξεκινήσω. Μακάρι να με βοηθήσει.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by inafi View Post
    Δεν το αντέχω με τίποτα. Αισθάνομαι οτι με κάνει χειρότερα. Έχω πάρει κιλά, ενώ έχω ερωτική διάθεση δεν μπορώ να ολοκληρώσω και γενικά είμαι σε αδράνεια. Ο ψυχίατρος απλά μου πρότεινε να μου δώσει κάτι έξτρα το οποίο βοηθάει στο σεξουαλικό κομμάτι.
    Πόσο καιρό το παίρνεις; Εγώ δεν είχα βάλει κιλά, είχα το ίδιο σύμπτωμα στο σεξ στην αρχή αλλά μετά από κάποιους μήνες πέρασε. Κυρίως είχα πρόβλημα με το ότι αισθανομουν ντοπε, μέσα σ'ένα σύννεφο και μετά τη δουλειά και σεισμός να γινόταν δεν κουνιομουν από τον καναπέ. Απ'την άλλη είχε ηρεμήσει πολύ το αγχος μου... ήταν ξεκούραστες μέρες από αυτή την άποψη γιατί το αγχος μου ώρες ώρες με εξαντλεί... καλή τύχη με το 5htp...πες μας αν δεις βοήθεια...αν το πήρες απόφαση να διακόψεις το cipralex καν'το πολύ πολύ αργά...πιο αργά κι απ'όσο λένε οι γιατροί...

  13. #103
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Τ 5-ΗΤΡ θεωρητικά είναι μια από τις πολλές προδρομές ενώσεις της σεροτονίνης. Θεωρητικά γιατί στην πράξη καταστρέφεται στο πεπτικό σύστημα πριν μπορέσει να μπει στον κύκλο της σεροτονίνης ο οποίος καταλήγει στον εγκέφαλο... Αυτό είναι το πρόβλημα και η σύγχιση στην οποία στηρίζεται η σχετική φιλολογία.
    Το 5- HTP δεν είναι φάρμακο, δεν υπόκειται δηλαδή σε κάποιο ελεγκτικό μηχανισμό του κρατους. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει καμμία δράση στον νευρικό σύστημα.
    Άλλη εξήγηση βιοχημική είναι: Ολα τα αντικαταθλιπτικά και υπνωτικά φάρμακα δρουν μονο εισερχόμενα στον εγκεφαλο.Καθε ουσία θα εχει μηδενική επιδραση οταν δεν περνάει το αιματοεγκεφαλικο φραγμό. Ελπίζω να βοήθησα.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν είναι ότι θεωρώ πως βοηθάει στην αντικατάσταση ενός αντικαταθλιπτικου αλλά σιγουρα κάποια επίδραση έχει στο νευρικό σύστημα γιατί κάθε φορά που είπα να το δοκιμάσω μου προκαλεί ζαλάδα ή πλήρη αϋπνία όταν το πήρα βράδυ. Κι επειδή η ζαλάδα δεν πέρναγε μετά από μια εβδομάδα το σταμάτησα και σταμάτησαν κι οι ζαλάδες. Τώρα τι και πώς ένας θεός ξέρει από τη στιγμή που μιλάμε για συμπληρώματα διατροφής...

  15. #105
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πόσο καιρό το παίρνεις; Εγώ δεν είχα βάλει κιλά, είχα το ίδιο σύμπτωμα στο σεξ στην αρχή αλλά μετά από κάποιους μήνες πέρασε. Κυρίως είχα πρόβλημα με το ότι αισθανομουν ντοπε, μέσα σ'ένα σύννεφο και μετά τη δουλειά και σεισμός να γινόταν δεν κουνιομουν από τον καναπέ. Απ'την άλλη είχε ηρεμήσει πολύ το αγχος μου... ήταν ξεκούραστες μέρες από αυτή την άποψη γιατί το αγχος μου ώρες ώρες με εξαντλεί... καλή τύχη με το 5htp...πες μας αν δεις βοήθεια...αν το πήρες απόφαση να διακόψεις το cipralex καν'το πολύ πολύ αργά...πιο αργά κι απ'όσο λένε οι γιατροί...
    6μηνο.
    Ντοπε δηλαδή είχες ενέργεια?
    Εγώ δεν υπήρξα πιο αδρανής στη ζωή μου.
    Ειδικά τώρα που είμαι σε αναστολή και δεν πάω στο γραφείο μπορώ να κάθομαι όλη μέρα στον καναπέ. Άγχος δεν έχω βέβαια αλλά νιώθω αδύναμη να κάνω πράγματα. Τεμπελιά? Δεν ξέρω. Όλα τα αναβάλλω πάντως επειδή βαριέμαι. Όλη μέρα είμαι και μόνη μου σπίτι και ενώ θα μπορούσα πχ να διαβάσω ένα βιβλίο χαζεύω στην κυριολεξία..

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •