5-HTP - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 126

Thread: 5-HTP

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Άγγελε έπαιρνα και παίρνω και βιταμίνες Β μάλιστα 100άρα και ιχθυέλαια σε μόνιμη σχεδόν βάση γιατί τα θεωρώ απαραίτητα και σπανίως μπορώ να πω πως τρώω όπως θα έπρεπε να φάω είτε γιατί λείπω είτε για οικονομικούς λόγους είτε γιατί μένω με γονείς/αδέρφια οπότε δεν έχω τον έλεγχο στο διαιτολόγιο κτλ...

    Σε αυτό το μιξ λέω να βάλω και multi-minerals τώρα κυρίως για να έχω ασβέστιο-μαγνήσιο-D3-iron-zinc κτλ που γενικά δεν έχω επαρκή από την διατροφή μιας που δεν τρώω τυρί-γιαούρτι-γάλα κτλ (αλλεργικός...) και ψάρι πολύ σπάνια (ακριβό)

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    19
    Φοβάμαι αγαπητέ φίλε elis, οτι οχι μόνο τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά , αλλά απ οτι έχω καταλάβει είναι μάλλον εξαιρετικα πολύπλοκα και εξηγούμαι.

    Κανείς δεν θα αμφισβητήσει την ευεργετική επίδραση της γυμναστικής στην σωματική και πνευματική υγεία. Λέγεται μάλιστα οτι η αεροβική γυμναστική και το χαλαρό τρέξιμο εκτός της παραγωγής ουσιών ικανοποίησης , όπως για παράδειγμα της ντοπαμίνης , προκαλεί επίσης την απόκριση του υποθαλάμου (ενα τμήμα του παλαιοθηλαστικού εγκεφάλου ) που διεγείρει νευρογένεση για καλύτερη εγκεφαλική λειτουργία και μνήμη.

    Όμως αυτά ισχύουν κυρίως για ενα μέσο άτομο με φυσιολογικές τιμές ουσιών και φυσιολογικό (ευσταθές) νευρικό σύστημα.

    Ενα άτομο με μη φυσιολογικές τιμές ουσιών και ευαίσθητο (ασταθές) νευρικό σύστημα , έχει διαφορετική συμπεριφορά. Πολλές φορές διαπιστώνω οτι τα προβλήματα της ψυχικής σφαίρας έχουν καθαρά φυσικό , βιολογικό υπόβαθρο.

    Για παράδειγμα, οταν μετά απο έντονη προσπάθεια και γυμναστική αντιμετωπίζω μια κατάσταση, διαπιστώνω μια αλλαγή στις αντιδράσεις προς το πιο ασταθές. είναι σαν να γίνεται ο οργανισμός μου περισσότερο εβάλωτος στη διέγερση και το νευρικό μου σύστημα περισσότερο ασταθές. Η άποψη μου είναι οτι το ψυχικό πρόβλημα δεν είναι ψυχικό , αλλά καθαρά βιολογικό. Είναι φυσικό.

    Η βάση για κάθε ψυχικό πρόβλημα είναι νευροβιολογική και ο τρόπος εκδήλωσης του προβλήματος γίνεται μέσω σωματικών αποκρίσεων (ταχυκαρδία δυσπνια κτλ). Οσο πιο ασταθές και χαοτικό είναι το σύστημα , τόσο πιο ευάλωτο και εξαρτημένο είναι απο τις ελάχιστες διακυμάνσεις του εξωτερικού και εσωτερικού περιβάλλοντος.
    δηλαδή αν κουραστώ απο την γυμναστική κατευθείαν δημιουργώ εκείνες τις εσωτερικές αρχικές συνθήκες που θα με κάνουν πιο νευρικό ,πιο ασταθή , πιο χαοτικό.

    Η φυσική βάση φαίνεται και απο τις αντιδράσεις οταν πεινουμε αλκοολ. Οταν πιώ αλκοολ αλλάζουν τόσο πολυ οι εσωτερικές αρχικές συνθηκες , που γίνομαι άλλος άνθρωπος με διαφορετική συμπεριφορά και διαφορετική ευαισθησία αντιδράσεων προς τα ερεθίσματα απο το περιβάλλον.

    Οπότε η γυμναστική μπορεί να οδηγήσει σε μη προβλεπόμενα και επιθυμητά αποτελέσματα , ειδικά οταν μιλάμε για νευρικό σύστημα με χαρακτήρα πολυπλοκο και ασταθή.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    koita ego tora pou einai to thema de ksero ti empeiria exo pano se ayta
    tha s po ta dika mou ki ama thes ta akous oti kapos prepei na to ksegelaseis to sistima sou
    na parei ti gimnastiki tha s po kapoies palavades pou exo kanei ego pou perilamvanoun
    antiviosi kai polivitamines san peirama ayto emena me tin antibiosi me epiane gia 2-3 meres epairna
    magnisio akineton sto asxeto exo kanei arketa peiramata gia na fero ayto pou eimai se mia viosimi katastasi
    epanalamvano ayta ta ekana otan imoun skasmenos kai den iksera ti allo na kano se stigmes trellas
    filika
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Δεν το εχω δοκιμασει ποτε, αλλα μου φαινεται μουφα. Εχω παρει L-Theanine 200mg για το αγχος και ακομα και σε τριπλη δοση δεν ενιωσα το παραμικρο, οταν το χαμομηλι ειχε εμφανη δραση. Εχω παρει Noopept, ενα νοοτροπικο συμπληρωμα που επιταχυνει τις λειτουργειες του εγκεφαλου και βοηθαει στο αγχος. Μου εφερε τα αντιθετα αποτελεσματα, αρχισα να νιωθω χαζος, να ξεχναω βασικες λεξεις και να κανω σαρδαμ ασταματητα, το εκοψα πριν χειροτερεψει η κατασταση. Οποτε τελος πλεον για μενα, τα "φυτικα" και τα μη συνταγογραφουμενα βοηθηματα. Φαρμακα με προσοχη και τελος.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    kai kati allo na s po oti i gimnastiki einai mia kataponisi gia to soma pou to soma antidraei kai gi ayto ginetai to ofelos
    emena kapoia stigmi to soma itan nothro den antidrouse kala me ta polla me ta liga to xo ferei se mia katastasi pou paleyetai
    o stoxos mou itan na veltioso aytin antidrasi tou organismou na veltioso to ofelimo parathiro
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και γω με γυμναστικη καταπολεμαω την καταθλιψη. Το παρακανα βεβαια μια μερα, 7 ωρες ορειβασια + 20 χλμ ποδηλασια την ιδια μερα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    na kanete gymnastiki i gymnastiki voithaei



    Συμφωνω απολυτα , η γυμναστικη ειναι το απολυτο φαρμακο κατα της καταθλιψης .

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δουλευει αποτελεσματικοτερα απο οτι τα αντικαταθλιπτικα, εαν εγω ορισω οτι το αντικαταθλιπτικο με βοηθησε εως 30%. τι ποσοστο θα το εδινε καποιος που το δοκιμασε ποσο τοις εκατο% βοηθαει?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δουλευει αποτελεσματικοτερα απο οτι τα αντικαταθλιπτικα, εαν εγω ορισω οτι το αντικαταθλιπτικο με βοηθησε εως 30%. τι ποσοστο θα το εδινε καποιος που το δοκιμασε ποσο τοις εκατο% βοηθαει?
    Σε ενα πειραμα που εγινε , η μια ομαδα 6 μηνες αντικαταθλιπτικα , η αλλη 6 μηνες μονο gym , τα αποτελεσματα ηταν ακριβως τα ιδια , εγω ειμαι υπερ του συνδυασμου αντικατ- γυμναστικης , και αν ειναι να διαλεξω μεταξυ των δυο , θα διαλεγα γυμναστικη ..........................το φαρμακο δεν μπορει να σου δωσει ανω του 30-40% , με τιποτα ...............

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι με την γυμναστικη συμφωνω πως βοηθαει μονο που τελευταια εχω παρει κιλα και δεν ειναι τοσο ευκολο να αθληθω αλλα για αρχη και το περπατημα ειναι καλο

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    28
    Καλησπέρα. Βρήκα αυτό το θέμα και αν και είναι παλιό θα ρωτήσω ελπίζοντας κάποιος να απαντήσει.
    Μόνος μου ξεκίνησα το 5-htp solgar με 1 χάπι την ημέρα για πιθανή βελτίωση της διάθεσης και καλύτερο ύπνο. 10 μέρες έπαιρνα μαζί και ένα αντισταμινικο για αλλεργική ρινίτιδα. Είχα την εντύπωση ότι ένιωθα καλύτερα και ίσως τελικά έτσι να ήταν. Βέβαια τις τελευταίες μέρες ένιωθα εξάντληση και υπνηλία έντονα. Διαβάζοντας πιθανές παρενέργειες του έμαθα ότι πιθανόν προκαλεί σύνδρομο ηωσινοφιλίας-μυαλγίας. Και επειδή ένιωσα πόνο πίσω από γόνατα φοβήθηκα και το σταμάτησα. Υπάρχει πρόβλημα που το σταμάτησα απότομα; το αντισταμινικο το παίρνω και νιώθω ατονία όλη μέρα σχεδόν. Επίσης νιώθω το μυαλό μου αφηρημένο. Καμία γνώμη; μπορεί να προκλήθηκε κάποια παρενέργεια με το σταμάτημα;;;

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    χαιρετω... σαφως και να σε επικροτησω την προσπαθεια που εκανες να παρεις 5htp, αυτην την στιγμη αν σκοπευεις στο μελλον να συνεχισεις το εν λογο σκευασμα ισως θα επρεπε να πειραματιστεις πανω και σε αλλες μαρκες....!! παντως δεν ηταν καλη επιλογη τα αντισταμινικα, αυτην την στιγμη ξερω οτι προκαλλουν γενικα μια συγχυση και καταθλιψη... το ξερω γιατι ετυχε να δοκιμασω και εγω ενα αντισταμινικο το οποιο ηταν τρισαθλιο... απορω πως πηραν τετοια σκευασματα εγκριση!

    το 5htp φημιζεται οτι βοηθαει στο υπνο αλλα παρολα αυτα για μενα θα επρεπε πρωτα να διακοψεις το αντισταμινικο και μετα το 5htp! επισης, μην φοβασαι καθολου που σταματησες το 5htp, δεν θα νιωσεις τιποτα συμπτωματα και παρενεργειες, δεν ειναι αντικαταθλιπτικο...

    για αποιαδηποτε αλλη απορια γραψε μας και αν μπορουμε να βοηθησουμε χαρα μας!

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    28
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δυστυχώς το αντισταμινικο πρέπει να το πάρω για 1 μήνα. Μαζί με σπρέι Nasonex. Οπότε το 5-htp δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα; ψάχνοντας στο ίντερνετ διάβασα ιειναι πιθανόν να προκαλέσει κάποιες παρενέργειες.. Τι άλλες μάρκες υπάρχουν;

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Για να δουλέψει το 5HTP πρέπει να κάνεις νηστεια. Με αυτό τον τρόπο ξεγελάς το προστατευτικό σύστημα γυρω στον εγκέφαλο. Το 5ΗΤΠ είναι τροφή, δεν είναι ενεργοποιημένο φάρμακο. Παραγεται από τα πουλερικά η μέσω μικροβιακής ζυμωσης. Ο τροφές γενικά δεν περνάνε στον εγκέφαλο. Άμα γουστάρεις έχει βιβλιογραφία (στα εγγλέζικα). πρακτικα όμως εντωμεταξυ δεν γίνεται να νηστευεις συνεχώς. Πρέπει να περιμένεις να ενδιαφερθεί κάποια βιομηχανία να το εκμεταλλευτεί. Γιατί είναι εύκολο να μετατραπεί σε μορφή αφομοιώσιμη από τον εγκέφαλο. Όμως όλα τα πράγματα και τα πιο απλά θέλουν δουλειά και να βγαίνει και το ανάλογο κέρδος.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Το αντιισταμινικό είναι παρόμοιο φάρμακο με τα αντικαταθλιπτικά θέλει προσοχη γιατί δρα στο εγκέφαλο!!!
    Σου βάζω ένα απόσπασμα
    Tα αντιισταμινικά ανταγωνίζονται, σε άλλοτε άλλο βαθμό, τις περισσότερες από τις δράσεις της ισταμίνης καταλαμβάνοντας τους υποδοχείς της. Oι τελευταίοι διακρίνονται σε H1, H2 και H3. Oι H2 σχετίζονται στενά με τη γαστρική έκκριση (βλ. κεφ. 01.01 ). Oι H3 ευρίσκονται στον εγκέφαλο. έτσι με τον όρο «αντιισταμινικά φάρμακα» νοούνται στην πράξη οι ανταγωνιστές των H1 υποδοχέων.

    Aπό άποψη χημικής δομής διακρίνονται σε αιθανολαμίνες, αιθυλενοδιαμίνες, αλκυλαμίνες, πιπεραζίνες, πιπεριδίνες και φαινοθειαζίνες.

    Εκτος της αντιισταμινικής και ανεξάρτητα από αυτήν έχουν και άλλες φαρμακολογικές δράσεις, όπως αντιχολινεργική, αντιεμετική, αντισεροτονινική, αδρενεργική ή αντιαδρενεργική, και τοπική αναισθητική. Oι δράσεις αυτές (πλην της αντιεμετικής και ενδεχομένως της αντισεροτονινικής) δεν έχουν ευνοϊκή κλινική σημασία και θα πρέπει να θεωρούνται ως ανεπιθύμητες ενέργειες. Tα νεώτερα αντιισταμινικά λοραταδίνη, δεσλοραταδίνη, λεβοσετιριζίνη, σετιριζίνη, μιζολαστίνη και ρουπαταδίνη προκαλούν λιγώτερη καταστολή και ψυχοκινητική επίδραση από τα παλαιότερα, διότι διέρχονται τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό σε ελάχιστες ποσότητες.


    Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •