5-HTP
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 126

Thread: 5-HTP

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27

    5-HTP

    Έχει δοκιμάσει κανείς; Διάβασα καλές κριτικές στο ίντερνετ και μου το πρότεινε και άτομο που έχει κατάθλιψη κατά διαστήματα αλλά ήθελε να διακόψει την αγωγή και τα κατάφερε υποκαθιστώντας τη με αυτό.

    Πήρα ήδη μια φορά χθες, κοιμήθηκα μια χαρά, καλύτερα απο όταν έπαιρνα τις βαλεριάνες και όλα τα υπόλοιπα, αλλά δεν το ήθελα για αυτό. Δε νομίζω να ειδα κάποια διαφορά στη διάθεσή μου. Δεν ξέρω κι όλας, θα το δοκιμάσω για λίγες μέρες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Η υδροξυ-τρυπτοφανη (5-ΗΤΡ) χρησιμοποιειται πολλες φορες ως συμπληρωμα διατροφης για την αντιμετωπιση της καταθλιψης. Αυξανοντας τα επιπεδα υδροξυ-τρυπτοφανης στο σωμα, αυξανονται κ τα επιπεδα του νευροδιαβιβαστη σεροτονινη. Σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να προκαλεσει νευρολογικες επιπλοκες. Γι αυτο προσοχη στη χρηση τετοιων σκευασματων, παντα επειτα απο συννενοηση με τον γιατρο, μιας κ η αποτελεσματικοτητα κ αξιοπιστια τους δεν εχει ακομα μελετηθει εκτενως κ εξακριβωθει.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Επισης συνηθως τα σκευασματα αυτα περιεχουν συνηθως και βαλεριανα,και απο οσο ξερω δινονται και σε περιπτωσης βουλιμιας και παχυσαρκιας.
    Μου το ειχαν προτεινει και εμενα αλλα απο αυτα που διαβασα δεν τα πηρα.
    Και κατι αλλο Anniw.Απο αυτα που εχω δει στα ποστ σου εχω καταλαβει πως δεν εχεις παει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο.Αν κανω λαθος διορθωσε με.
    Αν ομως δεν εχεις παει,μηπως να πηγαινες να παρεις μια γνωμη?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Επισης συνηθως τα σκευασματα αυτα περιεχουν συνηθως και βαλεριανα,και απο οσο ξερω δινονται και σε περιπτωσης βουλιμιας και παχυσαρκιας.
    Μου το ειχαν προτεινει και εμενα αλλα απο αυτα που διαβασα δεν τα πηρα.
    Και κατι αλλο Anniw.Απο αυτα που εχω δει στα ποστ σου εχω καταλαβει πως δεν εχεις παει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο.Αν κανω λαθος διορθωσε με.
    Αν ομως δεν εχεις παει,μηπως να πηγαινες να παρεις μια γνωμη?
    Οχι δεν έχω πάει ακόμα.

  5. #5
    Quote Originally Posted by anniw View Post
    Έχει δοκιμάσει κανείς; Διάβασα καλές κριτικές στο ίντερνετ και μου το πρότεινε και άτομο που έχει κατάθλιψη κατά διαστήματα αλλά ήθελε να διακόψει την αγωγή και τα κατάφερε υποκαθιστώντας τη με αυτό.

    Πήρα ήδη μια φορά χθες, κοιμήθηκα μια χαρά, καλύτερα απο όταν έπαιρνα τις βαλεριάνες και όλα τα υπόλοιπα, αλλά δεν το ήθελα για αυτό. Δε νομίζω να ειδα κάποια διαφορά στη διάθεσή μου. Δεν ξέρω κι όλας, θα το δοκιμάσω για λίγες μέρες.
    ..αννιω...αυτό που σε κάποιον ταιριάζει, σε κάποιον άλλο φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.
    Το να παίρνεις μόνη σου οτιδήποτε, μπορεί να σου φέρει μακροχρόνια αντίθετα αποτελέσματα απ ότι περίμενες.
    Αν δεν έχεις χρήματα να πας σε ειδικό, δες τα κέντρα ψυχικής υγείας του Δήμου σου που είναι δωρεάν.
    Μη παίζεις με τν υγεία σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εννοείται ότι φάρμακα δεν πρέπει να παίρνεις από μόνη σου!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Παιδιά, από το να παίρνετε σκέτο 5-HTP, βαλεριάνες και βαλσαμόχορτα, καλύτερα να πάτε σε ένα γιατρό να σας συνταγογραφήσει ένα SSRI. Αυτά τα συμπληρώματα είναι πολύ "άγαρμπα" ως τον μηχανισμό τους, π.χ. το να ανεβάσεις τα επίπεδα της σεροτονίνης έτσι χύμα δεν πάει να πει ότι θα βελτιώσεις την κατάθλιψη. Όπως το είχε πει εύστοχα ένας, είναι σαν να θες να δώσεις νερό στην Αφρική, ραντίζοντας το από πάνω με αεροπλάνο. Όσο και να ρίξεις θα πάει χαμένο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Παιδιά, από το να παίρνετε σκέτο 5-HTP, βαλεριάνες και βαλσαμόχορτα, καλύτερα να πάτε σε ένα γιατρό να σας συνταγογραφήσει ένα SSRI. Αυτά τα συμπληρώματα είναι πολύ "άγαρμπα" ως τον μηχανισμό τους, π.χ. το να ανεβάσεις τα επίπεδα της σεροτονίνης έτσι χύμα δεν πάει να πει ότι θα βελτιώσεις την κατάθλιψη. Όπως το είχε πει εύστοχα ένας, είναι σαν να θες να δώσεις νερό στην Αφρική, ραντίζοντας το από πάνω με αεροπλάνο. Όσο και να ρίξεις θα πάει χαμένο.
    Εγω σε γιατρο εχω σκοπο να παω αν δε δω βελτίωση, (όχι μόνο από αυτά που παίρνω, γενικά ελπίζω να είναι μια φάση που θα περάσει κι από μόνη της), αλλά δε θέλω ούτε συνταγή να μου δώσει ούτε φάρμακα να πάρω. Δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη, έχω δει και μερικούς γνωστούς να παθαίνουν διάφορα εξαιτίας γιατρών. Και δεν ξέρω και κανέναν να μου συστήσουν. Επίσης δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Αν και δεν είχα ποτέ κάποια εξάρτηση από ουσίες, με θεωρώ άτομο που εύκολα θα μπορούσε να εξαρτηθεί ψυχολογικά από φάρμακα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    λες οτι δεν θες να πας σε γιατρο κ να παρεις φαρμακα, αλλα να παρεις υδροξυ-τρυπτοφανη. Γιατι κ το 5-HTP τι νομιζεις οτι ειναι, αγνο φρουτακι του θεουλη??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    λες οτι δεν θες να πας σε γιατρο κ να παρεις φαρμακα, αλλα να παρεις υδροξυ-τρυπτοφανη. Γιατι κ το 5-HTP τι νομιζεις οτι ειναι, αγνο φρουτακι του θεουλη??


    +1 ακριβώς.


    Γιατί μερικά "φυσικά" βοτάνια που έχουν μέσα 50 χημικά το ένα είναι καλύτερα? (ενώ το φάρμακο περιέχει μόνο 1 συγκεκριμένο για κάποιο στόχο) Α ξέχασα είναι "φυσικά" οπότε πρέπει να είναι και καλύτερα :P

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Αφου το πρώτο βράδυ κοιμήθηκα για 10-11 ώρες (τις προηγούμενες 2 μέρες βέβαια κοιμήθηκα μόνο από 3 ώρες γιατί ήμουν συνέχεια σε ταξίδια), χθες που το πήρα για δεύτερη φορά, είδα τα πιο περίεργα όνειρα που έχω δει ποτέ, όχι από πλευράς περιεχομένου. Το έψαξα και βρήκα ότι είναι πράγματι παρενέργεια, αν δεν ήταν τυχαίο. Δεν τα κατάφερα να ξανακοιμηθώ πάντως μετά από αυτό!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τι τελικα το πηρες? Ελπιζω να σου το γραψε γιατρος κ να μην το πηρες απο μονη σου! Το σταματησες αμα καταλαβα λογω της παρενεργειας?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Τι τελικα το πηρες? Ελπιζω να σου το γραψε γιατρος κ να μην το πηρες απο μονη σου! Το σταματησες αμα καταλαβα λογω της παρενεργειας?
    Το πηρα από μόνη μου, δε χρειάζεται να το γράψει γιατρός. Μπορεί τα όνειρα να ήταν τυχαία, δεν ξέρω. Θα πάρω και σήμερα πριν κοιμηθώ και θα δω τι θα γίνει.
    Πήρα την απόφαση κι έχω κανονίσει να δω γιατρό την Τρίτη, ευτυχώς βρήκα κάποιον που μου τον σύστησε άτομο εμπιστοσύνης, δε θα κάνω τίποτα άλλο μέχρι τότε από μόνη μου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κακως παιρνεις φαρμακα μονη σου. Παραπανω σου εγραψα οτι η υδροξυ-τρυπτοφανη μπορει να επιφερει σε καποιες περιπτωσεις νευρολογικες διαταραχες. Λοιπον στον γιατρο που θα πας θα το αναφερεις, ετσι? Κ θα τα συνεχισεις μονο με τη συμφωνη γνωμη του.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    27
    Απογοητευτηκα απο γιατρούς και ειδικους...
    Ο γιατρος δεν εκανε καμία διάγνωση... κακώς... θα έπρεπε κάτι να έχω τουλάχιστον που να με κάνει να φαντάζομαι ότι δεν είμαι καλά.
    Του είπα όλα αυτά που έχω πάρει, τα χάπια βαλεριάνας, το 5ΗΤΡ που τελικά δεν το σταμάτησα, μου είπε ότι αν βλέπω αποτέλεσμα να τα συνεχίσω, το 5ΗΤΡ, να το διπλασιάσω σταδιακά και μετα να το ξαναμειωσω. Μου ειπε λεπτομερειες και θα μου τα ξαναπει ετσι κι αλλιως... Μου σύστησε κι ένα άλλο σε συνδυασμό. Όλα αυτά τα ήξερα κι από μόνη μου...
    Μίλησα με τον φίλο μου που μου τον σύστησε, μου είπε να μην τον αμφισβητώ, έκανε τις παρατηρησεις, τα τεστ και τις μετρήσεις κατά τη διάρκεια της επίσκεψης κι αν κατέληξε ότι δεν έχω και δε χρειάζομαι κάτι, ισχυει.

    Αποφασισα να πάω και σε ψυχολόγο. Πάλι τίποτα που να μην το ξέρω. Σκέψεις και τρόποι να απαλλαγω απο το άγχος και ό,τι με κρατάει δεμένη στο παρελθόν, με θετική σκέψη και χωρίς αρνητικά συναισθήματα κλπ... σε πόσα βιβλία και άρθρα τα έχω διαβάσει αυτά;...

    Αρα τι κανω τώρα;

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •