συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253

    συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα

    Παιδιά, γεια σας! Λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω κι ίσως να φαντάζει και ασήμαντο, αλλά ίσως κάποιος να ξέρει. Επιβάλλεται να πηγαίνω κολυμβητήριο λόγω χονδροπάθειας επιγονατίδας και ρήξης μηνίσκου, αλλά τώρα το χειμώνα δεν αντέχω το κρύο και παθαίνω απανωτά κρυολογήματα. Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα που να ανεβάζει πολύ το ανοσοποιητικό και να αντέχω; Yπάρχει κάτι super? Τα standard τα ξέρω. Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου! Επεμβαση ρηξης χιαστου(μηνισκος) ειχα κανει κι εγω μετα απο εναν τραυματισμο στο γονατο απο το ταεκβοντο. Τεχνητο μοσχευμα σου βαλαν η φυσικο? Δεν ξερω πως σου επετρεψε ο γιατρος να αθλεισαι, εμενα για 6 μηνες τοτε μου ειχε απαγορεψει καθε μορφη ασκησης, γι αυτο κ εχασα τα αθληματα. Αλλα επειδη γενικα η κολυμβηση βοηθαει σε πολλες παθησεις (αυχενικο συνδρομο, αρθριτιδες, οστεοπορωση/οστεοπενια, παθησεις την σπονδυλικης στηλης, επειτα απο επεμβασεις σπονδυλοδεσιας κτλ) αμα σου ειπε ο γιατρος να κανεις, οκ. Λογικα σου δινουν κρεατινη κ πρωτεινη(εκεινο σαν γαλα που ειναι, ε?) οσο για συμπληρωματα που ρωτας, θα σου στειλω με πμ (πανω δεξια), νομιζω δημοσια απαγορευεται να προτεινουμε φαρμακα.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Γεια σου και σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανες αρθροσκόπηση για ρήξη χιαστών συνδέσμων ή για ρήξη μηνίσκου ή και για τα δύο; Γιατί είναι διαφορετικά πράγματα. Εγώ δε χρειάστηκε να κάνω αρθροσκόπηση γιατί δεν είχα τέτοιου είδους ρήξη. Όμως είτε το αντιμετωπίσεις εγχειρητικά είτε όχι, επιβάλλεται ενδυνάμωση με βάρη. Και αν δεν μπορέσεις να κάνεις βαράκια άμεσα, γιατί οι μύες στο μεταξύ έχουν ατροφήσει, το κολύμπι είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις, σε διαβεβαιώνω από προσωπική εμπειρία, τα οφέλη είναι τεράστια. Απλά χρειάζεται να επιλέξεις το κατάλληλο στιλ, δεν ενδείκνυνται όλα, αν επιλέξεις το λάθος στιλ, θα πάθεις σίγουρα ζημιά. Τώρα αν ξέρεις κάτι για κάποιο καλό συμπλήρωμα ενίσχυσης ανοσοποιητικού, όχι φάρμακο, ευχαρίστως να ανταλάξουμε πληροφορίες.
    Εσύ βαράκια κάνεις; Είσαι ικανοποιημένη μετά την επέμβαση; Μπόρεσες να ξανακάνεις taekwondo σε πλήρη δράση όπως παλιά; Επανήλθες 100%; Και αν ναι, αν θέλεις πρότεινε ορθοπεδικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου κ παλι! Εκανα αρθροσκοπηση για ρηξη χιαστου κ για μηνισκο κ το αντιμετωπισε επεμβατικα με προσθηκη τεχνητου μοσχευματος στο γονατο (πολλοι γιατροι βαζουν φυσικο μοσχευμα, αλλα δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα). Οπως σου ειπα για 6 μηνες μου απαγορευσε ο γιατρος οποιασδηποτε μορφης ασκηση, μετα ομως ασχοληθηκα με την κολυμβηση για 2 χρονια ακομα. Το ταεκβοντο το παρατησα τελειως, οχι γι αυτον τον λογο. Η κολυμβηση συμφωνω ειναι μια μορφη ασκησης που βοηθαει σε πολλες παθησεις, κ κυριως το υπτιο βοηθαει σε παθησεις της σπονδυλικης στηλης, το προσθιο βοηθαει στην ενδυναμωση των πυελικων οστων, της λεκανης δλδ. Βαρακια δεν κανω, ειλικρινα δεν γνωριζα οτι βοηθανε. Σε ευχαριστω που μου το ειπες. Επανηλθα 99% μπορω να πω, μιας κ εχουν περασει 4 χρονια απο την επεμβαση, απλα εχω το σημαδι κ σε ορισμενες φασεις σπανια βεβαια μουδιαζει το γονατο μου. Οσο για ορθοπεδικο, πηγαινα στον Χριστοδουλου στην Εγνατια, λογικα θα τον ξερεις αμα μενεις Θεσσαλονικη.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Παιδιά, γεια σας! Λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω κι ίσως να φαντάζει και ασήμαντο, αλλά ίσως κάποιος να ξέρει. Επιβάλλεται να πηγαίνω κολυμβητήριο λόγω χονδροπάθειας επιγονατίδας και ρήξης μηνίσκου, αλλά τώρα το χειμώνα δεν αντέχω το κρύο και παθαίνω απανωτά κρυολογήματα. Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα που να ανεβάζει πολύ το ανοσοποιητικό και να αντέχω; Yπάρχει κάτι super? Τα standard τα ξέρω. Ευχαριστώ!!!
    Πιστεύω το σουπερ που μπορείς να κάνεις είναι να πάς σε ένα κλειστό κολυμβητήριο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Πιστεύω το σουπερ που μπορείς να κάνεις είναι να πάς σε ένα κλειστό κολυμβητήριο!
    Eννοείται ότι πάω σε κλειστό και πάλι έχω πρόβλημα. Γι' αυτό ρωτάω. Αν πήγαινα σε ανοιχτό, θα είχα μείνει ξερή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    [QUOTE=Lacrymosa;310594 Βαρακια δεν κανω, ειλικρινα δεν γνωριζα οτι βοηθανε. Σε ευχαριστω που μου το ειπες. Επανηλθα 99% μπορω να πω, μιας κ εχουν περασει 4 χρονια απο την επεμβαση, απλα εχω το σημαδι κ σε ορισμενες φασεις σπανια βεβαια μουδιαζει το γονατο μου. Οσο για ορθοπεδικο, πηγαινα στον Χριστοδουλου στην Εγνατια, λογικα θα τον ξερεις αμα μενεις Θεσσαλονικη.[/QUOTE]
    Δεν ξέρω το συγκεκριμένο γιατρό, μένω Αθήνα. Πήγα στον Νικολάου -πρώην αθλίατρος της ΑΕΚ, ο κορυφαίος στην Ελλάδα- και στον Βαλιανάτο, ΚΑΤ, εξίσου εξαιρετικός και πολύ έντιμος. Κι απ' τους 2 όσοι φεύγουν μετά από αρθροσκόπηση κρατάνε 3-4 φωτοτυπίες με ασκήσεις με βαράκια που οι γιατροί τους τονίζουν ότι πρέπει να κάνουν καθημερινά εφόρου ζωής, διαφορετικά αργά ή γρήγορα θα τους... ξαναεπισκεφτούν.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Eννοείται ότι πάω σε κλειστό και πάλι έχω πρόβλημα. Γι' αυτό ρωτάω. Αν πήγαινα σε ανοιχτό, θα είχα μείνει ξερή.
    Σόρι αλλά θα πετάξω κι άλλη. Λοιπόν άκου τι θα κάνεις, βήμα νο1 παιρνείς λεφτά αρκετά κατά προτίμηση ευρώ, βήμα νο2 πας και αγοράζεις μια καταδυτική στολή και είσαι κομπλέ, στην τελική άμα πάλι κρυώνεις ζητάς και υποβρύχιο κασκόλ λολ....α επίσης θα χρειαστείς και κανά αγχολυτικό για να αντέξεις την ντροπή που θα σου προκαλέσει αυτή η '' ένδυση''
    Λύση νο2 πριν κάθε κολύμβηση τρώς μια καυτερή κόκκινη πιπεριά κι αντε να κρυώσεις μετά λολλ

    σορι σορι απλώς έχω πιεί λίγο και καταλαβαίνεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Σόρι αλλά θα πετάξω κι άλλη. Λοιπόν άκου τι θα κάνεις, βήμα νο1 παιρνείς λεφτά αρκετά κατά προτίμηση ευρώ, βήμα νο2 πας και αγοράζεις μια καταδυτική στολή και είσαι κομπλέ, στην τελική άμα πάλι κρυώνεις ζητάς και υποβρύχιο κασκόλ λολ....α επίσης θα χρειαστείς και κανά αγχολυτικό για να αντέξεις την ντροπή που θα σου προκαλέσει αυτή η '' ένδυση''
    Λύση νο2 πριν κάθε κολύμβηση τρώς μια καυτερή κόκκινη πιπεριά κι αντε να κρυώσεις μετά λολλ

    σορι σορι απλώς έχω πιεί λίγο και καταλαβαίνεις...
    Όλα καλά, φίλε, ok, να 'σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα. Μη σου πω ότι έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά να τα εφαρμόσω όλα αυτά...
    Last edited by Joann; 19-12-2011 at 01:07.

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα διατροφής και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2011, 23:36
  2. συμπληρωματα/ψυχοδιεγερτηκα
    By Sublime in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2011, 17:22
  3. Κρυολόγημα και κρισεις πανικού...
    By Blue9791 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2007, 11:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •