Αντιψυχωτικά: οφέλη και κίνδυνοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916

    Αντιψυχωτικά: οφέλη και κίνδυνοι

    Στις ψυχικές ασθένειες μέχρις στιγμής δεν έχει βρεθεί μια αποτελεσματική φαρμακευτική λύση με επίπεδο παρενεργειών τέτοιο ώστε ο ασθενής να απολαμβάνει ένα επίπεδο ζωής παρόμοιο με αυτό του υπόλοιπου πληθυμού. Ψυχικές ασθένειες όπως η κατάθλιψη και το άγχος αντιμετωπίστηκαν πιο '' πολιτισμένα '' σε σύγκριση με την ασθένεια της ψύχωσης, από την οποία όσοι άτυχοι άνθρωποι έπασχαν έπρεπε να υποβληθούν και στα '' θεραπευτικά βασανιστήρια '' που η ψυχιατρική προσέφερε, ή πιο σωστά εξανάγκαζε. Παλαιότερες μορφές θεραπείας της ψύχωσης αποτελούσαν οι ψυχρολουσίες ( έτσι τουλάχιστον νομίζω πως λέγεται ) δηλαδή το βούτηγμα του ασθενούς σε κρύο σχεδόν παγωμένο νερό, το ηλεκτροσόκ, η '' θεραπεία '' με χορήγηση ινσουλίνης με σκοπό να φέρει τον ασθενή σε κατάσταση κόμματος, και η σπουδαία – μη αναστρέψιμη – λοβοτομή μια μορφή χειρουργείου σε ένα μέρος του εγκεφάλου. Η πρώτη επανάσταση ήρθε την δεκαετία του 50 με την εισαγωγή των πρώτων αντιψυχωτικών, των λεγόμενων νευροληπτικών ή τυπικών αντιψυχωτικών. Αυτά θεωρούντε σήμερα από πολλούς ψυχιάτρους αποτελεσματικότερα στα θετικά συμπτώματα από τα νεότερα 2ης γεννιάς αντιψυχωτικά, τα λεγόμενα άτυπα που βγήκαν από την δεκαετία του 90 και μετά. Σήμερα χρησιμοποιούντε πιο συχνά τα άτυπα γιατί υποστηρίζεται πως έχουν σημαντικά λιγότερες παρενέργειες σε σύγκριση με τα πρώτα. Ωστόσο και αυτά έχουν σημαντικές παρενέργειες.

    Ας αναφερθώ πρώτα στα οφέλη που τα αντιψυχωτικά προσφέρουν στους ασθενείς ( και όχι μόνο σε αυτούς). Βοηθάνε πάρα πολύ στην αντιμετώπιση των θετικών συμπτωμάτων όπως είναι οι ακουστικές και οπτικές ψευδαισθήσεις, παρανοικές ιδέες κ.α. Δηλαδή επαναφέρουν την λογική στο μυαλό των ασθενών. Βοηθάνε στην αντιμετώπιση άλλων ψυχικών ασθενειών όπως είναι η κατάθλιψη και το άγχος. Τρανταχτό παράδειγμα αποτελεί το abilify αφού ακόμα και στα διαφημιστικά βίντεο που η παρασκευάστρια εταιρεία προωθεί προβάλεται η αντικαταθλιπτική του δράση παρά η αντιψυχωτική. Προσωπικά θεωρώ τα αντιψυχωτικά αποτελεσματικότερα στην καταπολέμηση του άγχους ακόμα και από τα ''ειδικευμένα'' φάρμακα για αυτή την δουλειά, τα αγχολυτικά τα όποια μετά από κάποιους μήνες χάνουν την ισχύ τους διότι συνηθίζοντε και προκαλούν εξάρτηση σε αντίθεση με τα πρώτα που δεν συμβαίνει αυτό. Επίσης ο κοινωνικός περίγυρος του ασθενή φαίνετε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τον αποδέχεται καλύτερα όταν βρίσκεται σε φαρμακευτική θεραπεία παρά όταν αρνείται να την ακολουθήσει.

    Τα μειονεκτήματα τους είναι εξίσου σημαντικά και ίσως ένα τικ πιο πάνω. Καταρχάς η ψύχωση χαρακτηρίζεται από δύο κατηγορίες συμπτωμάτων, τα θετικά συμπτώματα και τα αρνητικά. Τα θετικά προανέφερα τι είναι. Τα αρνητικά ονομάστηκαν έτσι γιατί περιγράφουν την διαδικασία της αφαίρεσης κάποιων πραγμάτων από την ζωή των ασθενών. Πράγματα όπως η συναισθηματική και κοινωνική απόσυρση, η αλογία, η έλειψη κινήτρων, η ανηδονία κ.α. Στις ενημερωτικές πληροφορίες για τα αντιψυχωτικά αναφέρεται ότι βοηθάνε και στα αρνητικά. Η αλήθεια είναι, τουλάχιστον όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, ότι δεν βοηθάνε αλλά αντιθέτως την προκαλούν και την ενισχύουν. Έκτος αν το ''βοηθάνε'' στις πληροφορίες των φαρμάκων αυτών σημαίνει ότι '' βοηθάνε - στην ενίσχυση - των αρνητικών συμπτωμάτων'' λολ. Αυτή η έλλειψη κινήτρων μειώνει σημαντικά την ικανότητα και θέληση του ασθενή να εργαστεί ώστε να είναι οικονομικά ανεξάρτητος, επιβαρύνοντας έτσι τα κοντινά πρόσωπα αυτών των ανθρώπων. Επιπλέον η εμφάνιση της νόσου εμφανίζεται κυρίως στα τέλη της εφηβείας και στα πρώτα χρόνια της ενήλικης ζωής του ατόμου, περίοδος καθοριστική για την επαγγελματική αποκατάσταση όλων των ανθρώπων. Σε αυτές τις ηλικίες τα άτομα πηγαίνουν είτε σχολείο είτε σπουδάζουν ( και κάποιοι εργάζοντε). Σε πολλές περιπτώσεις και ανάλογα με την δόση του φαρμάκου οι σχολικές επιδόσεις ενδέχεται να μειωθούν σημαντικά, με κίνδυνο πολλές φορές την αδυναμία επιτυχίας στις πανελλήνιες για τους ανήλικους και την αδυναμία ολοκλήρωσης των σπουδών για τους ένηλικους.

    Εκτός από τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα υπάρχουν και οι κίνδυνοι που απορρέουν από την χρήση αυτών των φαρμάκων. Πολύ κοινή παρενέργεια μεταξύ των άτυπων αντιψυχωτικών είναι μια σημαντική αύξηση του βάρους των ασθενών, δημιουργώντας κίνδυνο ακόμα και για διαβήτη , μην πω και για μεζούρα. Μετά από αυτό ο ασθενής ενδεχομένως να χρειάζεται και αντικαταθλιπτικά. Μερικά από τα άτυπα συνδέοντε με καρδιολογικούς κινδύνους. Το σύνδρομο από τα νευροληπτικά που είναι ένα σύνολο συμπτωμάτων που αν δεν αντιμετωπισθεί έγκαιρα μπορεί να επιφέρει ακόμα και τον θάνατο του ασθενή ( τουλάχιστον έτσι νομίζω ). Δυστονία ( αν δεν κάνω λάθος ) κατά την οποία πραγματοποιούντε ανεξέλεγκτες, σχεδόν βίαιες κινήσεις των ματιών και του σαγονιού με κίνδυνο έως και την εξάρθρωση. Ακαθισία, η αδυναμία του ασθενή να παραμείνει ακίνητος με μια ισχυρή επιθυμία για διαρκή κίνηση ( ίσως αυτό να βοηθάει βέβαια στο να καούν θερμίδες λολ). Έχω διαβάσει αγνώστου εγκυρότητας βέβαια πως από αυτήν την παρενέργεια έχουν σημειωθεί ακόμα και περιστατικά αυτοκτονιών γιατί πολύ απλά ο ασθενής δεν μπορεί να το αντέξει. Όψιμη δυσκινησία, που περιλαμβάνει ακούσιες κινήσεις των μυών του προσώπου, της γλώσσας και του σαγονιού και σε ορισμένες περιπτώσεις του κορμού και των άκρων (δεν ξέρω αν υπάρχει περιστατικό με εμφάνιση της σε ένα άλλο - αντρικό - άκρο λολ). Συνήθως αυτή η παρενέργεια εμφανίζεται μετά από χρόνια αγωγή, και σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία - πάλι αγνώστης εγκυρότητας - συνέβαινε στο 20% αυτών που λάμβαναν τα παλαιότερα νευροληπτικά. Δεν υπάρχει θεραπεία για αυτήν την παρενέργεια. Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να υποχωρήσει από μόνη της μετά από την πάροδο μερικών μηνών.

    ΥΓ 1:Σταματήστε να με δουλεύετε για τα –ελάχιστα- γραμματικά και συντακτικά λάθη που κάνω.
    ΥΓ 2:Παραθέστε κάποιο λινκ προκειμένου να μην κάνω τέτοια λάθη.
    ΥΓ 3:Σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα αλλά η προσπάθεια!
    Last edited by Driver; 18-12-2011 at 01:31.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Έτσι είναι η προσπάθεια ο κόσμος όμως δεν θυμάται τους δεύτερους στα μουντιάλ αλλά τους πρώτους. Πρώτος βέβαια στη ζωή δεν υπάρχει για άλλους όλα έρχονται εύκολα για άλλους δεν έρχεται τίποτα η δεν κάνουν τίποτα. Εγώ δεν παίρνω φάρμακα από όσο ξέρω τουλάχιστον εδώ και καιρό, όμως νιώθω σαν ναρκωμένος ίσως από το πολύ κάπνισμα και επίσης από την αδράνεια έχω πολλά τικ, με σαγόνι πόδια και άλλα, και δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ ευοίωνο το μέλλον για μένα αφού ούτε κίνητρο για δουλειά έχω, με κάποια φάρμακα βέβαια υπάρχει μια βελτίωση και καλύτερες επιδόσεις στη δουλειά, βάζω μια τελεία. Βασικά ξέρεις κάτι αν πάρω το φάρμακο μου τώρα δεν θα κοιμηθώ το βράδυ, θα θέλω να κάνω πράγματα και προτιμώ να την πέσω, να γράψω εδώ με τους υπόλοιπους τρελούς δυο λόγια ακόμα πρώτα.

    Κάτι άλλο. Εσύ γιατί πιστεύεις ότι είναι πιο εύκολο να πει κάποιος που ερευνά το θέμα μια τόσο αναλυτική γνώμη από ένα καταναλωτή των συγκεκριμένων φαρμάκων; Πιστεύεις ότι ο ερευνητής ξέρει περισσότερα με την έρευνα η ότι μετράει η γνώμη των πολλών στην προκειμένη περίπτωση, ενάντια στους λίγους ενοχλητικούς.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Κάτι άλλο. Εσύ γιατί πιστεύεις ότι είναι πιο εύκολο να πει κάποιος που ερευνά το θέμα μια τόσο αναλυτική γνώμη από ένα καταναλωτή των συγκεκριμένων φαρμάκων; Πιστεύεις ότι ο ερευνητής ξέρει περισσότερα με την έρευνα η ότι μετράει η γνώμη των πολλών στην προκειμένη περίπτωση, ενάντια στους λίγους ενοχλητικούς.
    Αν κατάλαβα καλά θεωρείς εμένα ως αυτόν που κάνει την έρευνα και όχι τον καταναλωτή λολ? Για να σε ενημερώσω φίλτατε Instant, δεν κάνω έρευνα αλλά και εγώ ''δικός'' σας είμαι. Ο ερευνητής σε σχέση με τον καταναλωτή ξέρει το ανάλογο με έναν προπονητή που δεν έχει παίξει ποτέ μπάλα στην ζωή του με τον παίχτη που δεν έχει διαβάσει ποτέ στην ζωή του για τακτικές.

    ΥΓ: Έλα ρε, με 7 μηνύματα ανήκω ήδη στην επίλεκτη ομάδα των ''λίγων ενοχλητικών'' ? Το ήξερα ότι γίνομαι ιδιαιτέρως συμπαθής, αλλά δεν περίμενα και τόσο πολύ.

  4. #4
    αυτα που ειπες για βιαιες κινησεις σαγωνιων ματιων και τετοια συμβαινουν και στα ατυπα αντιψυχωσικα?εγω(συμφωνω) παιρνω αμπιλιφαυ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.τα εξωπυραμιδικα συμπτωματα ειναι πολυ βαρια στη αλλοπεριδονη(ανυποφορα)

  5. #5
    επισης ενα αλλο πραγματι μεγαλο μειονεκτημα των φαρμακων ειναι οτι οταν παιρνεις και καλα να γινεις δεν μπορεις να το ξερεις.ετσι πολυ πειραματιζονται και τα κοβουν για να δουν αν ειναι καλα και χωρις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Δεν ξέρω εδώ τον κάθε άνθρωπο που συμμετέχει, πολλές φορές βασίζομαι σε υποθέσεις δεν σημαίνει ότι πιστεύω ότι πάντα είναι σωστές οι υποθέσεις που κάνω για έναν άνθρωπο, όπως δεν είναι πάντα σωστή η πρώτη εντύπωση. Μια χαρά τα λες, παρουσιάζεις και τα υπέρ και τα κατά, εγώ όπως σου είπα δεν παίρνω φάρμακα εδώ και κάποιο καιρό, η τα παίρνω μειωμένα θα έλεγα όποτε το έχω ανάγκη αλλά σαφώς αν χρειαστεί θα κάνω ότι μου πει ο γιατρός, άλλωστε είναι επικίνδυνο να παίζουμε με φάρμακα.

    Μην το παίρνεις προσωπικά το άποψη ερευνητή και άποψη καταναλωτή, η κάθε άποψη έχει τη σημασία της. Όπως και εγώ διαβάζω διάφορα κείμενα και έχω άποψη πχ για τον κομμουνισμό στην θεωρία αλλά δεν έχω ζήσει σε κομμουνιστικό καθεστώς ούτε αυτός έχει εφαρμοστεί όπως έχει διατυπωθεί για να εξυπηρετήσει όλους τους ανθρώπους δηλαδή με κοινή συνεισφορά, πάντα εξυπηρετούσε την εξουσία. Ο κόσμος εδώ στην Ελλάδα δεν πεινούσε τόσα χρόνια και εδώ και λίγο καιρό όλο για πείνα ακούμε. Έτσι στην προκειμένη δεν μπορώ να υποστηρίξω πως ο γιατρός δεν θέλει να κάνει καλά τον ασθενή του αυτό θα σήμαινε ή ότι ο γιατρός δεν είναι γιατρός ή ότι ο ασθενής δεν έχει θεραπευτεί. Να είναι το αποτέλεσμα όμως όπως στην Αμερική, όπου λένε πως έβαλαν ένα δύο παιδιά δέκα χρονών να παίρνουν ψυχοφάρμακα κάτι δεν πάει καλά, χωρίς να θέλω να μπω στην διαδικασία την πονηρή.Ίσως να είναι η απόσταση, η εξουσία και ο κόσμος, και είναι αποκομμένες ομάδες η έννοιες στην πραγματικότητα. Μακάρι να υπήρχε περισσότερη αγάπη στις ψυχές των ανθρώπων βασικά αυτό θέλω να πω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Πολύ καλό ποστ driver. Με τα αρνητικά όντως υπάρχει ένα ερωτηματικό αφού είναι πολύ μυστήρια. Και εγώ από παλιά νόμιζα ότι προκαλούνται από τα φάρμακα, όμως υπάρχουν χρόνιοι ασθενείς με μόνιμα συμπτώματα που δεν έχουν πάρει ποτέ ούτε ένα φάρμακο και με τον καιρό αρχίζουν και εμφανίζουν όλο και πιο έντονα αρνητικά συμπτώματα.

    Πολλοί υποθέτουνε ότι υπάρχει το "psychotic burn-out" (ψυχωτική εξουθένωση) όπου η χρονιότητα της ψύχωσης σταδιακά προκαλεί όλο και πιο έντονα αρνητικά συμπτώματα. Μάλιστα τον καιρό που δεν είχαν εμφανιστεί ακόμα τα αντιψυχωτικά, σε κάποιους ανθρώπους τα αρνητικά φτάνανε στο σημείο να κάνουν κατατονία, δηλαδή τα άτομα μένανε σε "παγωμένες στάσεις"-σαν αγαλματάκια - σε όποια θέση και αν τους έβαζες (τους διαμόρφωνες σαν «κερί»). Πολλές φορές επέρχονταν ο θάνατος από εξάντληση. Πλέον η κατατονία είναι σπάνια λόγω ακριβώς των αντιψυχωτικών. Οπότε, αν και δεν σταματάνε τα αρνητικά συμπτώματα, μάλλον τα κρατάνε σταθερά (ίσως σε μεγάλα επίπεδα αλλά όχι στα επίπεδα που θα φτάνανε χωρίς αυτά).


    Μετά υπάρχει και η αποδιοργάνωση σκέψης σε κάποιους. Μάλλον είναι κάτι εντελώς ξεχωριστό που επίσης φαίνεται να βελτιώνεται με τα φάρμακα, ωστόσο πολλοί έχουν πάντα μια δυσκολία στο να συντάξουν τις ιδέες τους ανεξαρτήτως αν λαμβάνουν-η δεν λαμβάνουν-φάρμακα. Επειδή χάνεται κάποιος «ανώτερος έλεγχος» («επιτελικές η μετωπιαίες λειτουργίες» όπως λέγονται στην νευροψυχολογία) οι σκέψεις δεν μπορούν να μπουν σε μια «σειρά». Δηλαδή υπάρχει πρόβλημα μόνο στην παραγωγή και διαδοχή των ιδεών και του λόγου, αφού συνήθως τα άτομα δεν έχουν πρόβλημα στο να καταλάβουν τους άλλους. Ίσως αυτό να επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο από τα άγχος των θετικών συμπτωμάτων, κάτι που «καταλαγιάζει» με τα αντιψυχωτικά, ωστόσο μια «αδυναμία» στην ροή της σκέψης μένει μόνιμα σε κάποιους με η χωρίς φάρμακα.
    Last edited by PETRAN; 18-12-2011 at 03:26.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Driver congrats excellent post! εχεις κι εσυ ψυχωση? παιρνεις φαρμακα?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    τα αντιψυχωσικα μπλοκαρουν-κοβουν την ντοπαμινη δλδ απο τη μια στρωνουν το μυαλο αλλα μας στερουν την χαρα που φερνει η ντοπαμινη

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    13
    Γεια σας,

    Θα ήθελα να ρωτήσω για τις μακροχρόνιες συνέπειες των αντιψυχωσικών. Συγκεκριμένα, παίρνω το zyprexa για 5 χρόνια σε χαμηλή δόση (2,5mg) και ανησυχώ μήπως, εκτός από το ενδεχόμενο όφελος, προκαλεί και ζημία την οποία τώρα δεν αντιλαμβάνομαι αλλά πρόκειται να εκδηλωθεί τα επόμενα χρόνια. Τελευταία έχω στομαχικές διαταραχές (συμπτώματα γαστρίτιδας) και κάποτε παθολόγος γιατρός είπε ότι αυτού του είδους τα φάρμακα είναι πολύ τοξικά. Πέρα από όσα αναφέρει ο DRIVER την αρχή του post, θα παρακαλούσα όποιον παίρνει για καιρό zyprexa η παρόμοια φάρμακα, να μου πει αν του έχει προκαλέσει κάποιες παρενέργειες (πέρα από αύξηση βάρους, μιας και εγώ παραμένω πολύ αδύνατος παρά τη λήψη του φαρμάκου).

    Σας ευχαριστώ και εύχομαι καλές γιορτές.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παιρνω zyprexa και εχω παχυνει 25 κιλα.Επισης το zyprexa προκαλει υπνηλια και ζαχαρωδη διαβητη.Αυτα ξερω.Αλλα αυτο που επισης ξερω ειναι οτι το zyprexa μου εσωσε τη ζωη γιατι ημουν χαλια.Εγω το παιρνω στη μεγιστη δοση του δηλαδη στα 20mg εδω και 2,5 χρονια.

  12. #12
    Quote Originally Posted by psilos View Post
    Γεια σας,

    Θα ήθελα να ρωτήσω για τις μακροχρόνιες συνέπειες των αντιψυχωσικών. Συγκεκριμένα, παίρνω το zyprexa για 5 χρόνια σε χαμηλή δόση (2,5mg) και ανησυχώ μήπως, εκτός από το ενδεχόμενο όφελος, προκαλεί και ζημία την οποία τώρα δεν αντιλαμβάνομαι αλλά πρόκειται να εκδηλωθεί τα επόμενα χρόνια. Τελευταία έχω στομαχικές διαταραχές (συμπτώματα γαστρίτιδας) και κάποτε παθολόγος γιατρός είπε ότι αυτού του είδους τα φάρμακα είναι πολύ τοξικά. Πέρα από όσα αναφέρει ο DRIVER την αρχή του post, θα παρακαλούσα όποιον παίρνει για καιρό zyprexa η παρόμοια φάρμακα, να μου πει αν του έχει προκαλέσει κάποιες παρενέργειες (πέρα από αύξηση βάρους, μιας και εγώ παραμένω πολύ αδύνατος παρά τη λήψη του φαρμάκου).

    Σας ευχαριστώ και εύχομαι καλές γιορτές.
    εγω παιρνω αμπιλιφαυ και εβαλα 40 κιλα.τα φαρμακα μπλοκαρουν τους υποδοχεις ντοπαμινης d-ταδε(2 νομιζω) και πεφτουν ετσι τα ψυχωσικα συμπτωματα αλλα μετα απο πολλα χρονια κατεστρεφουν το συστημα εκρισης ντοπαμινης με αποτελεσμα η ντοπαμινη να ελευθερωνεται ακομη παραπανω απο οτι πρν παρουμε τα φαρμακα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Idella; 25-12-2011 at 04:16.

Similar Threads

  1. Αντιψυχωτικα και περιορισμος σκεψης
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-2011, 01:45
  2. Αντικαταθλιπτικα οφέλη και κινδυνοι
    By panosjohnson in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 21-08-2011, 12:37
  3. Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 21-01-2011, 15:32
  4. Η πενταετής εμπειρία μου με τα αντιψυχωτικά φάρμακα
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 25-01-2010, 22:09
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •