Γειά σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Γειά σας

  1. #1

    Γειά σας

    Θα ήθελα να μου εξηγήσετε κάτι.
    Σχεδόν καθημερινά τα τελευταία χρόνια (και πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό) έχω τα εξής συμπτώματα:
    Βασανιστικές εμμονές, οι οποίες δεν φεύγουν με τίποτα. Διώχνω την μία και έρχεται η άλλη. Τρομερό άγχος και ανησυχία που δημιουργείται από αυτές τις εμμονές, σε σημείο που δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο, ούτε να συγκεντρωθώ σε τίποτα. Η μία σκέψη φέρνει την άλλη, και ύστερα την άλλη, και νιώθω τις σκέψεις μου να τρέχουν και να με πηγαίνουν όπου θέλουν αυτές. Και αρχίζει να με κυριεύει το άγχος και ο φόβος, να έχω ταχυπαλμίες και κρύα χέρια και να ανησυχώ ότι τρελαίνομαι, ότι τα χάνω. Αυτά τα οποία σκέφτομαι, τα νιώθω μερικές φορές τόσο έντονα, που νομίζω ότι τα ζω στην πραγματικότητα. Η διάθεσή μου φτάνει από το ένα άκρο στο άλλο, πολλές φορές την ίδια μέρα και νιώθω ένοχος για το κάθε τι. Δεν θέλω να πάω βόλτα έξω γιατί μου δημιουργεί ενοχές ότι έχω κάνει κάτι κακό, δεν θέλω να βγω έξω ούτε να έχω παρέες γιατί νομίζω ότι κάνω κάτι κακό, και γενικά είναι πολλά πράγματα που τα αποφεύγω γιατί νιώθω ότι δεν έχω το δικαίωμα να τα κάνω. Επίσης, πολύ σπάνια έχω ακουστικές παραισθήσεις.
    Αυτά μήπως είναι συμπτώματα ψύχωσης; Άν όχι, τότε τί είναι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Οχι καμια σχεση με ψυχωση αυτο που περιγραφεις. Οι εμμονες ιδεες, ιδεοληψιες του τυπου "μηπως κανω κακο" κτλ συγκαταλεγονται στο ιδεοψυχαναγκαστικο φασμα, διαβασε στην αναλογη κατηγορια του φορουμ θεματα για ατομα με παρομοιο προβλημα κ θα καταλαβεις περι τινος προκειται. κ προπαντων προσπαθησε να αποβαλλεις το αγχος σου, κανει χειροτερα μια ηδη υπαρχουσα κατασταση.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Ψάχνω λίγη απομόνωση αλλά δεν την βρίσκω. Τέτοιος είναι ο τρόπος ζωής μου, που δεν μου επιτρέπει να μείνω μόνος μου να ηρεμήσω. Η αλληλεπίδραση με το περιβάλλον με βλάπτει. Αποφεύγω και τους φίλους μου γιατί νομίζω ότι τους γίνομαι βάρος. Θέλω να εξαφανιστώ.
    Όσον αφορά την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, το έχω διαπιστώσει εδώ και χρόνια ότι πάσχω.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειναι η δουλεια σου δλδ τετοια που συναναστρεφεσαι με κοσμο κ θελεις κατα βαθος να απομονωθεις? Αν η απομονωση ειναι επιλογη, τοτε ειναι ευτυχια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Δεν ζω μόνος μου. Αδέλφια δεν έχω, ούτε πατέρα. Ζω με την μάνα μου, και με έχει ανάγκη. Δεν έχω καθόλου προσωπική ζωή. Η καθημερινότητά μου είναι μια υποχρέωση. Αυτοκίνητο δεν μπορώ να οδηγήσω, και έτσι κάνω κάθε μέρα υπερβολικά πολλά χιλιόμετρα με το λεωφορείο, για να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου. Ζω σε χωριό. Δεν μπορώ να ηρεμήσω, παρά μόνο όταν κοιμάμαι.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μια χαρα ειναι η ζωη στο χωριο ρε συ! Επιστροφη στη φυση, καθαρος αερας, επαφη με τα ζωα κτλ. βεβαια εχει κ τα αρνητικα του, τεσπα ας μην επεκταθω, δεν ειναι αυτο το θεμα μας τωρα. Νιωθεις δλδ καταπιεση απο τους δικους σου? Επισης ειδα στο αλλο το θεμα να γραφεις οτι αμα δεν εμενες με τους γονεις σου θα ησουν ελευθερος να κανεις ακομη κ μπαφο, τι σε κανει τοσο πολυ να θες να δοκιμασεις?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Πριν από αρκετά χρόνια, είχα ζήσει για έναν χρόνο μόνος μου, κάπου αλλού, και ύστερα επέστρεψα εδώ. το διάστημα που ζούσα μόνος μου έπινα σχεδόν καθημερινά αλκοόλ, και δυο τρεις φορές είχα πιει και μπάφο. Το αλκοόλ και ο μπάφος, όταν χρησιμοποιούνται με υπεύθυνο και λογικό τρόπο, σε κάνουν να μην έχεις ανάγκη ούτε από παρέες ούτε από το αντίθετο φύλο. Αράζεις στο δωμάτιό σου, πίνεις, βλέπεις και λίγη τηλεόραση και η μοναξιά πάει περίπατο. Όταν όμως ζεις με τους δικούς σου, δεν μπορείς να κάνεις όλα αυτά και ύστερα να γυρίσεις σπίτι σου και να σε δούνε πιωμένο ή φτιαγμένο. είναι απλό. Νιώθω τόσο άσχημα με πολλά πράγματα που συμβαίνουν στην ζωή μου, και αναγκάζομαι να γίνομαι ηθοποιός και να παίζω θέατρο σε όλους ότι όλα πάνε καλά ενώ στην πραγματικότητα νιώθω σαν νεκρός. αν ζείς μόνος σου σε άλλο σπίτι, δεν ξέρει κανείς από τους δικούς σου τί κάνεις και τί προβλήματα έχεις. Δεν έχεις την υποχρέωση να λογοδοτήσεις πουθενά για όλα όσα κάνεις και δεν αναγκάζεσαι να παίξεις θέατρο σε κανέναν. Είσαι εσύ και ο εαυτός σου και κάνεις ότι θέλεις χωρίς να δημιουργείς πρόβλημα σε κανεναν και χωρίς να επηρεάζεις και να στεναχωρεις κανέναν. Όμως όταν μένεις με τους δικούς σου αναγκάζεσαι να απαντάς καθημερινά σε ερωτήσεις "πού θα πάς;", "πού ήσουν", "τί έκανες χτές", "τί ώρα θα γυρίσεις;", "τί έχεις;", τί έπαθες;" και άλλα τέτοια... Αυτά τα πράγματα με έχουν κουράσει και αν μπορούσα θα ήθελα να ζήσω έστω και για μερικούς μήνες κάθε χρόνο μόνος μου, να μπορέσω να ζήσω. Είμαι 27 χρονων και πρόσφατα διαπίστωσα ότι ξέχασα να ζήσω...
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν φανταζεσαι ποσο σε καταλαβαινω.. Κι εγω με τους δικους μου μενω κ πρεπει δυστυχως να λογοδοτω για καθε μου πραξη, δεν μπορω να κανω οτιδηποτε χωρις να δωσω πληρη αναφορα, πχ ακομη κ για καφε να παω πρεπει να δωσω συντεταγμενες αλλιως με ψαχνουν κ με πρηζουν στα τηλεφωνα, εδω μια φορα ημουνα απο το πρωι ως το βραδυ εξω κ νομιζαν οτι χαθηκα λολ! κ πηγαν με τη φωτογραφια μου στην αστυνομια να δηλωσουν εξαφανιση, θαρρεις κ ειμαι ανηλικη η χαζη ελεος..η καταπιεση, η χειροστικοτητα κ ο υπερπροστατευτισμος στο μεγαλειο του.. θα θελα να νοικιασω καπου μονη μου να καταλαβω επιτελους τι σημαινει φοιτητικη ζωη.. εμενα ετυχε φορες να με δουν που γυρνουσα σπιτι με τα ματια κοκκινα κ γουρλωμενα (καταλαβες) κ μου αρχιζαν την ανακριση τι κ πως.. μονος σου να ζεις δεν υπαρχει μεγαλυτερη ελευθερια κ ανεξαρτησια..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Πιστεύω ότι τώρα έχεις καταλάβει απόλυτα πώς νιώθω. Θυμώνω με κάποιους που ζουν μόνοι τους, και δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο τυχεροί είναι! Εσένα σου έτυχε καμιά φορά να σου κάνουν φασαρία επειδή ξενύχτησες πολύ, ή επειδή κατάλαβαν ότι ήπιες ποτό ή χορταρικό;
    Και το πιο άσχημο από όλα είναι ότι όταν ζεις με τους δικούς σου πρέπει να κάνεις πρόγραμμα σε όλα. τί ώρα θα βγεις, τί ώρα θα γυρίσεις, με πιους θα είσαι, τηλεφωνήματα κρυφά από το κινητό για να μην ακούσουν τί λες, κτλ.
    Αναγκάζομαι να βγαίνω βόλτα έξω για να μείνω λίγο μόνος να σκεφτώ αυτά που θέλω, και να αδειάσω το μυαλό μου, αλλά δεν έχω πού να πάω. Είναι και χειμώνας και κάνει και κρύο. Και αναγκάζομαι να κάνω παρέα με ανθρώπους που με κουράζουν, για να περάσω λίγο την ώρα μου μακριά από το σπίτι, επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να κάτσω σπίτι μόνος.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κι εγω μια απο τα ιδια! Αναγκαζομαι να συμβιβαστω με πραγματα ακομα κ κανοντας εκπτωσεις στις επιθυμιες μου παρα να ειμαι μαζι τους κ να ακουω τη γκρινια τους ολη μερα! Μου χει τυχει να με πιασουν "φτιαγμενη" κ να αρχιζουν την ανακριση ευτυχως ημουνα τυφλα κ επεσα σαν ξερη κ κοιμηθηκα. Αναγκαζομαι να μην δινω σε φιλους μου το σταθερο γιατι δεν μπορω να μιλησω ανετα, κ μιλαω απο το κινητο κλεισμενη στην αποθηκη η στο παταρι για να νιωθω ανετα. Οσο για εξοδους κτλ, δεν υπαρχει περιπτωση να θελω να παω καπου κ να μην αρχισουν τα ερωτηματικα επιρρηματα τυπου που? ποτε? με ποιον? γιατι? κ παει λεγοντας.. απαλεψια η κατασταση...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Και εγώ έχω κάνει πάρα πολλές εκπτώσεις στις επιθυμίες μου και τα τελευταία δύο χρόνια δεν έχω καθόλου προσωπική ζωή. Όμως άν θελήσω να διεκδικήσω την ελευθερία μου, θα νιώθω τύψεις ότι έκανα κάτι κακό, που δεν έπρεπε. Μερικές φορές νιώθω ότι αυτά τα οποία θέλω εγώ, οι άλλοι έχουν το δικαίωμα να τα κάνουν, εγώ όμως όχι. Κάνω υπομονή και αντέχω τα πάντα επ' αόριστον. Μια ζωή γεμάτη ευθύνες και μόνο υποχρεώσεις. Γιατί έχω συνηθίσει τόσο πολύ αυτήν την ζωή, που φοβάμαι να την αλλάξω. Αν την αλλάξω νομίζω ότι θα δημιουργηθούν προβλήματα στους ανθρώπους που με έχουν ανάγκη. Ένα πρωί ξυπνάς και καταλαβαίνεις ότι ξέχασες να ζήσεις. Και μετά λες τα χρόνια που έχασα ποιός θα μου τα δώσει πίσω. Είχα φτάσει στο σημείο να είμαι με παρέες έξω και να μην μπορώ να το χαρώ γιατί σκεφτόμουν τί γίνεται εκείνη την ώρα στο σπίτι μου και αν με χρειάζεται κανείς ενώ δεν ειμαι εκεί. Νιώθω σαν θεατής της ζωής μου. Δεν την ζω εγώ ο ίδιος την ζωή μου. Είμαι θεατής και παρακολουθώ τον εαυτό μου από μακριά πώς ζει και τι κανει. Γεμάτος αδιέξοδα, μετανιωμένος που δεν είχα ποτέ στη ζωή μου θάρρος για τίποτα.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  12. #12
    φιλαρακι εγω ζω μονος μου.πολλες φορες θα ηθελα να ειχα παρεα.ενταξη καταλαβαινω οτι κι εσυ θες να ζησεις την ζωη σου να μεινεις μονος σου.ενταξη δεν σε πηραν και τα χρονια εχει μελλον μπροστα σου...οσο για το αγχος το καλυτερο ειναι να μην το σκεφτεσαι και κατι αλλο καταλαβαινω με αυτα που γραφεις οτι χρειαζεσαι ξεκουραση

Similar Threads

  1. γεια σας
    By stasa in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 29-03-2010, 00:36
  2. Γεια σας :)
    By elias28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2010, 02:36
  3. Γεια σας
    By boom123 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2009, 16:45
  4. Γεια σας!
    By tzoulia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-02-2009, 21:30
  5. Γεια σας
    By Giorgos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2005, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •