πανελληνιες και μαθηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18

    πανελληνιες και μαθηματα

    Νιωθω τοσο μπερδεμενη...εχω τοσο αγχος για ολα.. Φετος δεινω πανελληνιες και εχω αφησει πολλα κενα στα μαθηματα.πολλες φορες δεν εχω καθολου ορεξη να διαβασω,ενω ξερω οτι πρεπει,για να περασω εκει που θελω και να πετυχω.Αλλα και στο φροντιστηριο δεν με βοηθαει η καθηγητρια μου.εννοω οτι με πιεζει τοσο πολυ να διαβασω,που το μονο που πετυχαινει ειναι να μη το θελω απο μονη μου.το καλοκαιρι ημουν οντως αδιαφορη.αλλα τωρα προσπαθω,και φαινεται πολυ η προσπαθεια μου.αλλα αυτη συνεχως λεει στη μητερα μου τα ιδια κ τα ιδια.. και πραγματικα με αποθαρρυνει..:( δεν ξερω τι να κανω,πρεπει να καλυψω οολα αυτα τα κενα που εχω αφησει,και δεν εχω το κουραγιο να το κανω..ειναι παρα πολλα:( πως με συμβουλευεται να οργανωθω ωστε να το πετυχω αυτο?και γενικοτερα...πως θα μπορεσω να επιτυχω το στοχο μου με ολα αυτα τα κενα που εχω αφησει?:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μαρια γεια σου! Λοιπον θελω να σου πω αρχικα οτι οταν εδινα πανελληνιες ηταν η χειροτερη χρονια της ζωης μου, υπεφερα τα πανδεινα, ετρεχα σε γιατρους, νευρολογους, επαθα πνευματικη υπερκοπωση την τελευταια βδομαδα, κ το αγχος στο φουλ. Θελω να σου πω οτι ολα τα παιδια που δινουν ειναι στην ιδια φαση, τρελο αγχος, αισθηματα ματαιοτητας κ αναξιοτητας, ολοι λενε "δεν θα περασω πουθενα" κ ομως μετα που περνανε-γιατι αμα εχεις προετοιμαστει καλα ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μην γραψεις, αντε να πεσεις 2-3 μοναδες κατω- βλεπουν οτι δεν αξιζε τοσο αγχος κ τοση ταλαιπωρια. Οι καθηγητες δυστυχως εχουν τη συνηθεια να πρηζουν τα παιδια, λες κ δεν τους φτανει το ηδη υπαρχον αγχος, Εσυ θα διαβαζεις για τον ΕΑΥΤΟ σου, θα κανεις καθε μερα το διαβασμα της ημερας ΧΩΡΙΣ να σκεφτεσαι το μαιο, θα λες "διαβαζω για σημερα, διαβαζω για μενα". Μην κοιτας απο τωρα μακρια. Αυτο το λαθος το καναν κ σε μας, μας λεγαν οι καθηγητες απο τον αυγουστο ακομη "να κοιτατε τον ιουνιο" ελεος παλιομοδιστικες κ αγχωτικες τακτικες. οσο για τα κενα που λες, τωρα στις διακοπες των Χριστουγεννων μπορεις να τα καλυψεις πιστευω. Πες στους γονεις σου το λουκι που τραβας κ ζητησε τους να μην σου δημιουργουν εξτρα πιεση. Θελω να σε ρωτησω τι κατευθυνση εισαι κ που στοχευεις να περασεις. Με σωστη οργανωση κ προπαντων ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ ολα γινονται. Αλλα μην κολλας μονο στις πανελληνιες, δεν ειναι η αρχη κ το τελος του κοσμου! Αυτα απο μια καμμενη των πανελλαδικων, που ακομα τραβαω τις συνεπειες του αγχους.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Μαρια γεια σου! Λοιπον θελω να σου πω αρχικα οτι οταν εδινα πανελληνιες ηταν η χειροτερη χρονια της ζωης μου, υπεφερα τα πανδεινα, ετρεχα σε γιατρους, νευρολογους, επαθα πνευματικη υπερκοπωση την τελευταια βδομαδα, κ το αγχος στο φουλ. Θελω να σου πω οτι ολα τα παιδια που δινουν ειναι στην ιδια φαση, τρελο αγχος, αισθηματα ματαιοτητας κ αναξιοτητας, ολοι λενε "δεν θα περασω πουθενα" κ ομως μετα που περνανε-γιατι αμα εχεις προετοιμαστει καλα ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μην γραψεις, αντε να πεσεις 2-3 μοναδες κατω- βλεπουν οτι δεν αξιζε τοσο αγχος κ τοση ταλαιπωρια. Οι καθηγητες δυστυχως εχουν τη συνηθεια να πρηζουν τα παιδια, λες κ δεν τους φτανει το ηδη υπαρχον αγχος, Εσυ θα διαβαζεις για τον ΕΑΥΤΟ σου, θα κανεις καθε μερα το διαβασμα της ημερας ΧΩΡΙΣ να σκεφτεσαι το μαιο, θα λες "διαβαζω για σημερα, διαβαζω για μενα". Μην κοιτας απο τωρα μακρια. Αυτο το λαθος το καναν κ σε μας, μας λεγαν οι καθηγητες απο τον αυγουστο ακομη "να κοιτατε τον ιουνιο" ελεος παλιομοδιστικες κ αγχωτικες τακτικες. οσο για τα κενα που λες, τωρα στις διακοπες των Χριστουγεννων μπορεις να τα καλυψεις πιστευω. Πες στους γονεις σου το λουκι που τραβας κ ζητησε τους να μην σου δημιουργουν εξτρα πιεση. Θελω να σε ρωτησω τι κατευθυνση εισαι κ που στοχευεις να περασεις. Με σωστη οργανωση κ προπαντων ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ ολα γινονται. Αλλα μην κολλας μονο στις πανελληνιες, δεν ειναι η αρχη κ το τελος του κοσμου! Αυτα απο μια καμμενη των πανελλαδικων, που ακομα τραβαω τις συνεπειες του αγχους.
    ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..και εχω αφησει πολλα κενα δυστηχως:( θελω να περασω αισθητικη κ κοσμητολογια που ειναι περιπου 15 χιλιαδες μορια.. αλλα δεν το βλεπω με τιποτα να μπορω να περασω εκει:(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Maria99 View Post
    ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..και εχω αφησει πολλα κενα δυστηχως:( θελω να περασω αισθητικη κ κοσμητολογια που ειναι περιπου 15 χιλιαδες μορια.. αλλα δεν το βλεπω με τιποτα να μπορω να περασω εκει:(
    κι εγω θεωρητικη ημουνα, ειναι η πιο γαματη κ ευκολη κατευθυνση κ δεν υπαρχει περιπτωση να μη δε γραψεις! δεν ειναι μαθηματικα που ειναι η του υψους η του βαθους, εδω ειναι στανταρ τα πραγματα κ αμα τα διαβασεις τα γραφεις! οι βασεις πεσαν περυσι κ θα πεσουν κι αλλο! οσο για την τελευταια σου προταση, σου ειπα κι εγω ετσι ελεγα κ ολα τα παιδια ετσι λενε "δεν θα γραψω, δεν θα περασω". Εγω πιστευω ολα καλα θα πανε, απλα το αγχος σου ειναι μεγαλο. Κ αμα χτυπα ξυλο δεν περασεις, υπαρχουν τα ιεκ ασθητικης-κοσμητολογιας κ μπορεις να πας εκει! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μαράκι μην αγχωνεσαι. Το άγχος δεν θα σ' αφήσει να διαβάσεις σωστά και να αφομοιώσεις όσα πρέπει. Έτσι κι αλλιώς είναι νωρίς ακόμα για τον Ιούνιο αλλά μην αφήνεσαι κιόλας. Προσπάθησε να κρατήσεις μια ισορροπία. Να σκέφτεσαι ότι τα αγαθά κόποις κτώνται. Αν τα καταφέρεις και περάσεις αργότερα στην φοιτητική σου ζωή, θα έχεις όλο το χρόνο να ξεκουραστείς και να το διασκεδάσεις!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Maria99 View Post
    ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..και εχω αφησει πολλα κενα δυστηχως:( θελω να περασω αισθητικη κ κοσμητολογια που ειναι περιπου 15 χιλιαδες μορια.. αλλα δεν το βλεπω με τιποτα να μπορω να περασω εκει:(
    Χαλάρωσε...με μια πρώτη σκέψη , σαν λαγωνικό βέβαια που είμαι, αμέσως συνηδειτοποίησα ότι έχεις κερδίσει χρονιά!! Βλέπω username Maria99, χαχα λέω, αμέσως σκέφτομαι 1η διαπίστωση είναι κοπέλα και την λένε Μαρία, σωστα?? 2η διαπίστωση βλέπω δίπλα στο μαρία το νούμερο 99 χαχα λέω, σκέφτομαι στο φόρουμ εφηβεία ποστάρει άρα αποκλείεται να είναι 99 ετών, οπότε το 99 σημαίνει την χρονολογία γεννησής σου!! χμμμ κάτι δεν μου πάει καλά όμως,... 2012-1999=13 .....λολ τελικά ακόμα και τα λαγωνικά πέφτουν έξω μερικές φορές.

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω η αισθητική είναι τα σχετικά με την ομορφιά και την αποτρίχωση? Αν ναί τότε πιστεύω ότι και μόνο που στοχοποιείς αυτήν την σχόλη θα τα καταφέρεις, και θα σου πώ το γιατί. Γιατί βλέπεις μακρία, βλέπεις τις αλληλεπιδράσεις διαφόρων παραγόντων, βλέπεις τι θα ζητήσει η αγορά, βλέπεις... γενικότερα βλέπεις?? γιατί εγώ στην 3 λυκείου κόντευα να στραβωθώ απο το πολύ διαβάσμα. Ενδεχομένως να οφείλετε κι σε έναν άλλο λόγο...αλλά δεν νομίζω , αφού πέρασαν τόσα χρόνια κι ακόμα να τυφλωθώ λολλλ

    Πέρα απο την πλάκα το να επιλέξεις αυτό το επάγγελμα πρέπει να στηριχτεί σε κάποια κριτήρια όπως ξέρεις, τα οποία με φθίνουσα σημαντικότητα νομίζω πως είναι αυτά: 1) να σου αρέσει, 2) να έχει σχετικά καλές ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης, 3) να αποφέρει ικανοποιητικές αποδοχές, 3) ο τόπος σπουδών και το κόστος να συμβαδίζουν με την οικονομική κατάσταση της οικογενειάς σου και κάποια άλλα δευτερεύουσας σημασίας. Αν έχεις κάποιον δικό σου για να σε βάλει στο επάγγελμα με την μία καλώς, αλλά αν όχι εγώ σαν άσχετος και με μόνο σκεπτικό αυτό που θα αναφέρω θα σου έλεγα καλύτερα όχι. Η χώρα μας πάει οικονομικά απο το κακό στο χειρότερο σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τέτοιου είδους υπηρεσίες αποτελούν ''αγαθά'' πολυτελείας, δηλαδή ''καταναλίσκοντε'' απο το εισόδημα που περισσέυει ύστερα απο την αφαίρεση του απαραίτητου ποσού επιβίωσης και λίγα παραπάνω που θα μπούν στην άκρη για ώρα ανάγκης. Οπότε εφόσον πλέον πέρασε ο χρυσός αιώνας του περικλή, και διανύουμε τον 21 αιώνα της τρόικα, σαν αδαής και άσχετος με το θέμα θα έλεγα πως είναι ένα επάγγελμα σε παρακμή, που εφόσον η χώρα μας γνωρίσει ξανά οικονομική ανάπτυξη που θα επαναφέρει τα εισοδήματα σε ικανοποιητικά επίπεδα τότε φαντάζομαι το συγκεκριμένο επάγγελμα θα ξανανθίσει αλλά τόσο γρήγορα θαύματα δεν γίνοντε. Αν τελικά έχω δίκιο θα σου πρότεινα να επιλέξεις ένα άλλο επάγγελμα ''παντός καιρού'', δηλαδή που η οικονομική κατάσταση της χώρας λίγη επίδραση έχει στις ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης και περισσότερο ''χτυπάει'' ή ενισχύει, αναλόγως την πορεία της οικονομίας, τις αποδοχές.

    Τώρα όσον αφορά τα κενά που έχεις και το άγχος που σου προκαλεί αυτό, θα σου έλεγα χαλάρωσε και να ξαναδώσεις και του χρόνου δεν έγινε κι τίποτα, ίσα ίσα που θα είσαι πιο χαλαρή, πιο ξεκούραστη, καλύτερα προετοιμασμένη κλπ.Ούτε η πρώτη θα είσαι , ούτε η τελευταία. Εκτός αμα έχει καταργηθεί αυτή η δυνατότητα?? Σε κάθε περίπτωση καλή τύχη.

    ΥΓ :μην με κατακρίνετε για το παραπάνω χιούμορ. Εντάξει είναι το φόρουμ της εφηβείας αλλά η κοπέλα θα είναι γύρω στα 17 με 18.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Driver διαβασα το μηνυμα σου κ θελω να σου πω καποια πραγματα, αλλα επειδη εχεις χιουμορ κ σε συμπαθω θα τα πω οσο πιο ευγενικα μπορω, μιας κ στα περισσοτερα ειμαι αντιθετη. (Ελπιζω να δεχεσαι διαφορετικες γνωμες, ετσι?)
    Πρωτον, καλο ειναι να μην κανουμε χιουμορ-πλακα οπως θες πεστο σε τετοια θεματα, μιας κ η κοπελα ειναι αγχωμενη κ προβληματισμενη, κ το τελευταιο που εχει ορεξη ειναι να βλεπει να της λενε οτι ειναι 13 χρονων.
    Δευτερον, αν οντως εισαι αδαης κ ασχετος σχετικα με σχολες, πανελληνιες, επαγγελματικες αποκαταστασεις κτλ, καλυτερα να κρατας την αποψη για τον εαυτο σου, μιας κ ειναι σαν να παροτρυνει καποιος καποιον αλλον να εγκαταστησει τα linux, χωρις καν να γνωριζει απο λειτουργικα συστηματα.
    Τριτον, επειδη τα ψαχνω σχετικα με πανελληνιες κτλ, εχω να σου πω οτι τα τει του τριτου επιστημονικου πεδιου (αισθητικη, παραιατρικα, νοσηλευτικη κτλ) ειναι πλεον τα πιο περιζητητα, κ αυτο σχετιζεται αμεσα με την επαγγελματικη αποκατασταση που παρεχουν, γι αυτο αλλωστε αμα ειδες τις φετινες βασεις η αισθητικη-κοσμητολογια πηγε 15 κ η νοσηλευτικη 16+. Οποτε τελειως λαθος αυτο που λες οτι δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση. Ειδικα οι ασθητικοι βγαζουν τρελα λεφτα, κ πιστεψε με οι γυναικες παρα την κριση την εμφανιση τους παντα την προσεχουν, μπορει στο σπιτι μεσα να την βγαζουν με σουπα κ φορμες λολ, αλλα εξω βγαινουν κυριες. Παραδειγμα να σου αναφερω στη σχολη μου ειμαστε 300 κοριτσια, ΟΛΕΣ πανε σε αισθητικους κτλ, κ ειναι περιποιημενες.
    Τεταρτον, καλο ειναι ο καθενας να ακολουθει την κλιση του, να ενδιαφεροντα του, να κανει αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελει κ τον εκφραζει, παρα να ακολουθησει κατι που δεν τον εκφραζει απλα κ μονο για τις οικονομικες απολαβες. Αμα συμβει αυτο, με μαθηματικη ακριβεια καποια στιγμη θα τα παρατησει, θα γινει δυστυχισμενος, κ δεν ξερεις που αλλου μπορει να του ξεσπασει η πιεση.
    Πεμπτον κ τελευταιο, η κοπελα ειπε απλα οτι εχει καποια κενα, κ της ειπα οτι τωρα με τις γιορτες μπορει να τα καλυψει. Απο που κι ως που εσυ την καταδικασες, οτι ειναι τεραστια τα κενα, κ θα χρειαστει να ξαναδωσει? Σορρυ αλλα ας μην αποθαρυνουμε ετσι την κοπελα. Γιατι να μην πουμε οτι ολα καλα θα πανε? Κ δεν ειναι οτι το λεμε για να χαιδεψουμε αυτια, καμια σχεση, απλα οπως προειπα ολοι οταν δινουν νομιζουν οτι δεν θα καταφερουν τιποτα.
    Αυτα απο μενα κ ελπιζω να μην με παρεξηγησες, αλλα ηθελα να τα πω.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μακαρι να εδινα και εγω ξανα πανελληνιες.Μπορει τωρα να σου φαινεται βουνο αλλα δεν ειναι τιποτα.
    Τι να πω και εγω που πηγα να γραφτω στο πανεπιστημιο και χρειαζομαι πτυχιο στα γερμανικα,μεχρι 15 ιανουαριου,και δεν το εχω και εψαχνα να δωσω εξετασεις και η κοντινοτερη ημερομηνια ειναι τον φεβρουαριο,και δεν το δεχτηκαν και ας ειναι τα γερμανικα μια απο τις μητρικες μου γλωσσες.
    Aρα αυτο με παει πισω 1 χρονο στις σπουδες και ειμαι ηδη 25 χρονων.
    !7 χρονων εισαι μονο.Και οπως σου ειπαν τα παιδια μπορεις να πας και σε ενα ιεκ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω παντως δεν θα ηθελα με τιποτα να ξαναδωσω.. καταργηθηκε κ το 10% πλεον, οποτε αμα θες να αλλαξεις σχολη πρεπει να δωσεις κανονικα εξετασεις, κ οχι με τον βαθμο προσβασης οπως ισχυε μεχρι πριν 2 χρονια
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Driver διαβασα το μηνυμα σου κ θελω να σου πω καποια πραγματα, αλλα επειδη εχεις χιουμορ κ σε συμπαθω θα τα πω οσο πιο ευγενικα μπορω, μιας κ στα περισσοτερα ειμαι αντιθετη. (Ελπιζω να δεχεσαι διαφορετικες γνωμες, ετσι?)
    Πρωτον, καλο ειναι να μην κανουμε χιουμορ-πλακα οπως θες πεστο σε τετοια θεματα, μιας κ η κοπελα ειναι αγχωμενη κ προβληματισμενη, κ το τελευταιο που εχει ορεξη ειναι να βλεπει να της λενε οτι ειναι 13 χρονων.
    Δευτερον, αν οντως εισαι αδαης κ ασχετος σχετικα με σχολες, πανελληνιες, επαγγελματικες αποκαταστασεις κτλ, καλυτερα να κρατας την αποψη για τον εαυτο σου, μιας κ ειναι σαν να παροτρυνει καποιος καποιον αλλον να εγκαταστησει τα linux, χωρις καν να γνωριζει απο λειτουργικα συστηματα.
    Τριτον, επειδη τα ψαχνω σχετικα με πανελληνιες κτλ, εχω να σου πω οτι τα τει του τριτου επιστημονικου πεδιου (αισθητικη, παραιατρικα, νοσηλευτικη κτλ) ειναι πλεον τα πιο περιζητητα, κ αυτο σχετιζεται αμεσα με την επαγγελματικη αποκατασταση που παρεχουν, γι αυτο αλλωστε αμα ειδες τις φετινες βασεις η αισθητικη-κοσμητολογια πηγε 15 κ η νοσηλευτικη 16+. Οποτε τελειως λαθος αυτο που λες οτι δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση. Ειδικα οι ασθητικοι βγαζουν τρελα λεφτα, κ πιστεψε με οι γυναικες παρα την κριση την εμφανιση τους παντα την προσεχουν, μπορει στο σπιτι μεσα να την βγαζουν με σουπα κ φορμες λολ, αλλα εξω βγαινουν κυριες. Παραδειγμα να σου αναφερω στη σχολη μου ειμαστε 300 κοριτσια, ΟΛΕΣ πανε σε αισθητικους κτλ, κ ειναι περιποιημενες.
    Τεταρτον, καλο ειναι ο καθενας να ακολουθει την κλιση του, να ενδιαφεροντα του, να κανει αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελει κ τον εκφραζει, παρα να ακολουθησει κατι που δεν τον εκφραζει απλα κ μονο για τις οικονομικες απολαβες. Αμα συμβει αυτο, με μαθηματικη ακριβεια καποια στιγμη θα τα παρατησει, θα γινει δυστυχισμενος, κ δεν ξερεις που αλλου μπορει να του ξεσπασει η πιεση.
    Πεμπτον κ τελευταιο, η κοπελα ειπε απλα οτι εχει καποια κενα, κ της ειπα οτι τωρα με τις γιορτες μπορει να τα καλυψει. Απο που κι ως που εσυ την καταδικασες, οτι ειναι τεραστια τα κενα, κ θα χρειαστει να ξαναδωσει? Σορρυ αλλα ας μην αποθαρυνουμε ετσι την κοπελα. Γιατι να μην πουμε οτι ολα καλα θα πανε? Κ δεν ειναι οτι το λεμε για να χαιδεψουμε αυτια, καμια σχεση, απλα οπως προειπα ολοι οταν δινουν νομιζουν οτι δεν θα καταφερουν τιποτα.
    Αυτα απο μενα κ ελπιζω να μην με παρεξηγησες, αλλα ηθελα να τα πω.
    Λάκρυ, θα ήθελα να σου πω κάποια πράγματα, αλλά επειδή σε συμπαθώ αφού είσαι το μόνο μέλος που ασχολείται κι απαντά σε όλα τα θεματά μου κι μάλιστα με ένα σχετικά καλό επίπεδο κριτικής σκέψης συν το γεγονός ότι εισαι γυναίκα θα σου τα πώ όπως τα λέω πάντα, αφού πάντα ήρεμα τα λέω λολλ.
    Πρώτον, κάνω χιούμορ με μια σχεδόν ενήλικη κοπέλα που το προβλημά της είναι η πίεση κι το άγχος των πανελληνίων. Δεν νομίζω αυτό το θέμα να ισοδυναμεί ούτε με κατάθλιψη ούτε με ψύχωση ούτε με κάτι άλλο που να να ''επιβάλει'' ''αποχή'' απο το χιούμορ. Ενδεχομένως η αποψή σου επί αυτού να φιλτράρεται απο τις δύσκολες προσωπικές σου ανάλογες εποχές, όταν ήσουν κι εσύ στην θέση της κοπέλας. Δεν είπα ότι είναι 13, είπα πως στην αρχή νόμιζα πως γεννήθηκε το 99 που όντως έτσι έγινε.
    Δεύτερον, δεν την παρότρυνα σε κάτι, της είπα απλώς και το επισήμενα ότι αυτή είναι η δικία μου - αδαής - άποψη.
    Τρίτον, πάω πάσο ( αν δεν σε πειράζει πάω ταυτότητα γιατί το πρώτο το έχω χάσει λολ)
    Τέταρτο, δεν νομίζω να είπα κάτι διαφορετικό.
    Πέμπτον κι τελευταίο, συμπέρανα - ίσως εσφαλμένα - πως τα κενά που έχει η κοπέλα δεν είναι 2 εβδομάδων αλλά πολύ παραπάνω. Εν πάσει περιπτώσει δεν την παρότρυνα κι εδώ να δώσει του χρόνου, απλώς της είπα πως και του χρόνου να δώσει πάλι δεν πειράζει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Driver οκ τωρα καταλαβα πως το εθεσες! Ναι χρειαζεται χιουμορ στην περιπτωση αυτη να αποφορτισουμε λιγο το κλιμα, να χαλαρωσει η κοπελα κ να καταλαβει οτι δεν ειναι μονο τα μαθηματα στη ζωη! (Βασικα το ιδανικο θα ηταν να μην υπηρχαν καν αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα!) Ναι η αληθεια ειναι -κ ισως ενα λαθος μου- οτι επειδη εχω πολυ τραυματικες εμπειριες απο τις πανεληνιες, προσπαθω οσο μπορω να βοηθησω ατομα να μην περασουν το ιδιο λουκι. Αλλα ο καθενας γνωριζει καλυτερα για τον ευατο του!
    Μαρια μπες κοριτσι να μας πεις, νιωθεις καλυτερα η σε πρηξαμε λολ?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Η αληθεια ειναι οτι την περιοδο των Πανελληνιων την περασα σαν μια κουλατη φαση και ως το προπαρασκευαστικο σταδιο μιας ανεμελες φοιτητικης ζωης. Δεν εκανα ακροτητες με ξενυχτια, τρελο διαβασμα, απειρα φροντιστηρια...
    Ξαφνικα, τον τελευταιο μηνα μου ηρθε ολο το αγχος στη μουρη καθως συνειδητοποιησα οτι ολοι γυρω μου περιμεναν απο εμενα το τελειο οντας καλη μαθητρια, απουσιολογος κι ετσι...
    Αρχισα να σκεφτομαι οτι αν δεν τα παω καλα θα απογοητευσω καθηγητες, γονεις , συγγενεις, φιλους... θα με θεωρησουν αποτυχημενη και μπλα μπλα μπλα
    Με αυτες τις ηλιθιες σκεψεις το μονο που καταφερα ηταν να παθω στη μεση των εξετασεων γαστρεντεριτιδα και μετωπιαια κολπιτιδα κι ετρεχα στα νοσοκομεια! Μου ειχαν μεινει τα μισα μαθηματα τα οποια τα εδωσα στις επαναληπτικες το κατακαλοκαιρο με σουπερ ζεστη!
    Βεβαια, μετα απο τοση ταλαιπωρια δεν ειχα το κουραγιο να καθομαι να κανω και επαναληψεις κι ετσι εκανα χαλαρα τις διακοπουλες μου και στα "διαλειμματα" πηγαινα κι εδινα κυρια τα εναπομειναντα μαθηματα!
    Το ειχα παρει χαλαρα καθως ημουν σιγουρη οτι θα ξαναδωσω! Μολις εμαθα οτι εβγαλα 18.973 μου ηρθε ο ουρανος σφοντυλι! Δεν το πιστευα με τιποτα! Ο περιγυρος μου ελεγε οτι τους δουλευα τοσο καιρο οτι δε θα γραψω τιποτα κι οτι το εχω σιγουρο πως θα ξαναδωσω!
    Να πω επισης οτι για μια βδομαδα υστερα απο την ανακοινωση της βαθμολογιας μου, περιμενα οτι καποιος θα με παρει τηλεφωνο για να μου πει οτι εγινε καποιο λαθος κι οτι τελικα δεν εβγαλα ουτε 11.000 μορια! Ακομη απορω πως δε με πηρε κανενας! lol

    Μαρια μη μασας! Ολα αυτα ειναι ιδεα σου... Κανεις λογο για κενα, ξερεις εγω ποσες κεναρες ειχα?? Ολα θα πανε καλα και μην αφηνεις κανεναν να σε επηρεασει!!
    Μολις περασεις εκει που γουσταρεις, θα γυρνας νοερα πισω και θα λες: "Μα καλα πως ειναι δυνατον να σκεφτομουν εγω τετοια πραγματα για τον εαυτο μου? Φυσικα κι αξιζω και το ξερω!"
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Μαρια μπες κοριτσι να μας πεις, νιωθεις καλυτερα η σε πρηξαμε λολ?
    lol Παιζει κι αυτο!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1
    kalhspera...paw 2a lukeiou kai eimai thewrhtikhs kateuthunshs..mia suzhthsh me tous summathites mou me ekane na peismwsw kai na pragmatopoihsw ton stoxo mou na perasw psuxologia...exw agxwthei para polu kai thelw na koitaxw to mellon mou oso einai akoma nwris..to thema einai oti exw polla kena ai den mporw na proxwrhsw opws alloi..einai polu asxhmo kai eimai se apognwsh..apo evdomada tha arxisw kai frontisthrio alla tha mou kalupsei ta kena pou exw apo to gumnasio??:/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    γεια σου κουκλα! καταρχην μην αγχωνεσαι, μικρη εισαι και ολα θα τα προλαβεις! στο χερι σου ειναι! τα κενα καλυπτονται ευκολα, κ πιστεψε με τις περισσοτερες φορες δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα εχουμε στο μυαλο μας! σου ευχομαι καλη επιτυχια σε ο,τι αποφασισεις να κανεις κ μην αγχωνεσαι ειπαμε! Καλη συνεχεια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Μαθήματα ζωής απο γάτες. Βίντεο
    By pelariry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-04-2010, 18:43
  2. Ο Σάκης, ο Επίκτητος και οι Πανελλήνιες.
    By Νικήτας in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 74
    Last Post: 28-05-2009, 18:52
  3. Μαθήματα anger management...
    By km80 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-12-2008, 22:29
  4. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ(ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ)
    By x-ray in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 39
    Last Post: 17-07-2007, 22:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •