Οι ευρύτερες διαστάσεις των αντιψυχωτικών φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916

    Οι ευρύτερες διαστάσεις των αντιψυχωτικών φαρμάκων

    Οι ευρύτερες διαστάσεις των αντιψυχωτικών φαρμάκων

    Τα άτομα που λαμβάνουν αντιψυχωτικά περιλαμβάνουν, ψυχωτικούς, διπολικούς, μερικούς καταθλιπτικούς, άτομα με αγχώδεις διαταραχές ακόμα και άτομα που πάσχουν από αυπνίες (βλέπε καλή ώρα seroquel). Οι σίγουροι καταναλωτές αυτών των φαρμάκων είναι οι δύο πρώτοι, ενώ στις υπόλοιπες διαταραχές συνταγογραφούντε σε βαριές περιπτώσεις καθώς τα αντιψυχωτικά συγκριτικά με τα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά έχουν πολλές περισσότερες παρενέργειες και κινδύνους. Το ποσοστό των ατόμων που νοσούν από ψύχωση αγγίζει το 0.7% παγκοσμίως. Από αυτούς σύμφωνα με αγνώστου εγκυρότητας πηγή το ποσοστό που συμμορφώνεται με την φαρμακευτική θεραπεία είναι ιδιαιτέρως χαμηλό, αφού ένα 50% την διακόπτει από μόνο του στον πρώτο χρόνο και φθάνει το 75-80% τον δεύτερο χρόνο. Δηλαδή μένει μόνο το 0.2%(στην καλύτερη των περιπτώσεων) του παγκόσμιου πληθυσμού που συμμορφώνεται στην θεραπεία. Η μη συμμόρφωση σαφώς και οφείλεται στις περισσότερες των περιπτώσεων στις σημαντικές παρενέργειες που αυτά τα φάρμακα προκαλούν, και σε κάποιες περιπτώσεις γιατί πολύ απλά το φάρμακο δεν βοήθησε ούτε καν στην καταπολέμηση των θετικών συμπτωμάτων. Με μια μπακαλίστικη αυθαίρετη υπόθεση, αφού προσθέσουμε και τους υπόλοιπους καταναλωτές, βγαίνει ένα 0.5% παγκοσμίως που λαμβάνει αντιψυχωτικά φάρμακα. Δηλαδή ένα νούμερο της τάξεως των 30 εκατομμυρίων ανθρώπων worldwide my friend. Πέρα από την καθαρά ατομική επίδραση τι άλλες επιπτώσεις μπορεί να έχει όλο αυτό το φαινόμενο στην οικονομία και στην κοινωνία?

    Ας το ξεκινήσουμε με τις οικονομικές παραμέτρους. Ένα κουτί άτυπου αντιψυχωτικού που επαρκεί για έναν μήνα κοστίζει κατά μέσο όρο γύρω στα 100 με 150 ευρώπουλα. Υπάρχουν όμως και άτομα που παίρνουν και 2 αντιψυχωτικά και αντικαταθλιπτικό και άλλα. Σε κάποιες περιπτώσεις χορηγείται και σε ενέσιμη μορφή που ανεβάζει το κόστος κατά πολύ. Σε άλλες χορηγούντε και τα παλαιότερα νευροληπτικά που είναι σημαντικά φθηνότερα σε σχέση με τα πρώτα. Τελοσπάντων τα στοιχεία έχουν ως εξής , πληθυσμός Ελλάδας γύρω στα 10-11 εκατομμύρια επί το 0.5% που προανέφερα μας βγάζει ένα νούμερο γύρω στα 50 χιλιάδες άτομα σε ολόκληρη την χώρα που λαμβάνει χρόνια αντιψυχωτική αγωγή. Αυτό επί τα 120 ευρώπουλα που λέγαμε μας δίνει (ή μάλλον μας παίρνει λολ) 6 εκατομμύρια ευρώ μηνιαίως. Δεν μου φαίνεται και ασήμαντο αυτό το ποσό. Με τα ίδια χρήματα θα μπορούσαν να δημιουργηθούν 6 στρέμματα κτιριακές υποδομές μέτριας ποιότητας για όφελος των ψυχικά ασθενών. Σε 10 χρόνια έχουν χτιστεί 720 στρέμματα και σε έναν αιώνα έχουμε φτιάξει την πρώτη πόλη με κατοίκους αποκλειστικά τους ψυχικά ασθενείς και έτσι μπαίνουμε στα ρεκόρ γκίνες και μένουμε στην ιστορία λολ. Τεσπα επανέρχομαι στο θέμα. Δεν νομίζω να υπάρχει καμία ελληνική εταιρεία που παράγει τέτοιου είδους φάρμακα. Οπότε όλα αυτά τα χρήματα στην ουσία ‘’βγαίνουν’’ από την χώρα επιρ..εεε επηρεάζοντας αρνητικά το εμπορικό ισοζύγιο ή όπως αλλιώς λέγεται τελοσπάντων. Στον τομέα απασχόληση, προσωπικά θεωρώ πολύ πιο εύκολο για κάποιον να εργαστεί χωρίς φάρμακα παρά με αυτά, τουλάχιστον στις φάσεις που η ψύχωση δεν χτυπάει κόκκινο. Οπότε αυτό αποτελεί ένα επιπλέον κόστος που επιβαρύνει τον ασθενή και εν τέλει την ίδια την πολιτεία αφού καταβάλλει αναπηρικές συντάξεις για την συντήρηση αυτών των ανθρώπων. Παρεμπιπτόντως τι γίνεται από δω και πέρα με τα ποσοστά αναπηρίας για τους ψυχωτικούς και ποιο το ύψος της σύνταξης? Μια άλλη παράμετρος είναι οι δευτερεύουσες ας τις αποκαλέσουμε ‘’παραγωγικές’’ ασθένειες που προκαλούνται από την χρήση αυτών των φαρμάκων, ασθένειες τύπου διαβήτη, βλάβη στο συκώτι και στην καρδιά κ.α. το οποίο συνιστά επιπλέον κόστος.

    Ας αναφερθούμε τώρα τι συμβαίνει σε επίπεδο κοινωνίας. Εφόσον επαναφέρουν την λογική στα μυαλά των ασθενών, ψυχωτικοί με παρανοικές ιδέες θρησκευτικού περιεχομένου σταματάνε τα πολλά πάρε δώσε με ανθρώπους της εκκλησίας, τους οποίους θεωρώ απαράδεκτους που και οικονομικά οφέλη πάλι να μην έχουν από αυτό θα πρέπει να τους ασκηθεί ποινική δίωξη για πρόκληση ψυχικής βλάβης είτε εκ προθέσεως είτε εξ αμελείας (ή πιο σωστά μαλακίας). Μειώνοντε σε κάποιο βαθμό οι πράξεις βίας των ψυχωτικών. Αξίζει να σημειωθεί βέβαια πως τα ποσοστά βιαιότητας στους ψυχωτικούς είναι σχεδόν ίδια με αυτά του γενικού πληθυσμού. Ο εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρική κλινική ο όποιος διαρκεί συνήθως 1 μήνα και η εξαναγκαστική λήψη - δυνατών – αντιψυχωτικών που αυτό συνεπάγεται είναι ένα τεράστιο θέμα συζήτησης και το οποίο είναι ηθικά και νομικά ‘’παράνομο’’. Ο ασθενής χωρίς να έχει διαπράξει στις περισσότερες των περιπτώσεων καμία εγκληματική πράξη ύστερα από μια απλή καταγγελία ενός κοντινού του προσώπου σχεδόν ‘’συλλαμβάνεται’’ από τους αστυνομικούς, ενδεχομένως να περάσει και κανα 1-2 μέρες στα κρατητήρια οδηγείτε σε ψυχίατρο ο οποίος καλείται να δώσει γνωμάτευση για το κατά πόσο ο άτυχος αυτός είναι επικίνδυνος και κατ επέκταση εάν κρίνεται αναγκαίος ο εγκλεισμός του σε ψυχιατρική κλινική κλειστού τύπου. Στις περισσότερες των περιπτώσεων συμβαίνει αυτό που ζητούν οι συγγενείς, που ο ψυχίατρος δίνει την γνωμάτευση του, η δικάστική εξουσία απλώς σφραγίζει την απόφαση του ιατρού και ο άμοιρος ασθενής καταλήγει να δέχεται ενέσεις και χάπια, στέρηση της ελευθερίας, συνθήκες υγιεινής όχι και απο τις καλύτερες δυνατές, και να υπομείνει την παρέα μερικών νέων κυρίως τοξιμανών, αλκοολικών, ψυχωτικών, διπολικών, ηλικιωμένων που τα ‘’κάνουν’’ όλα μετά τις 2 και μερικών νοσοκόμων. Αναρωτιέμαι, αφού οι περισσότεροι έγκλειστοι είναι άνδρες και - χαρακτηρισμένοι ως - εν δυνάμει επικίνδυνοι με βούλα ψυχιάτρου και νομικού, πως γίνεται να υπάρχουν τόσες νοσοκόμισες και ούτε ένας φύλακας ας το πούμε. Το νοσηλευτικό προσωπικό είναι αμφιβόλου ποιότητας σε πολλές περιπτώσεις που μπορεί να ‘’σατιρίσει’’ τον έγκλειστο μπροστά σε όλους, είτε να του βάλει τις φωνές, είτε ακόμα να σηκώσει και χέρι (ίσως και πόδι λολ). Οι συγγενείς οι οποίοι έκαναν την καταγγελία και τα κινητρά τους στις λίγες και χειρότερες περιπτώσεις είναι εφόσον δεν μπορούν να εγκαταλείψουν τον δικό τους ίσως γιατί έτσι θα κριθούν αρνητικά από λοιπούς συγγενείς και φίλους, ας βγάλουν τουλάχιστον λίγα χρήματα από την αναπηρική σύνταξη που δικαιούται ο συγγενής τους που προυπόθεση για την χορήγηση της είναι η συμμόρφωση του ασθενή στην φαρμακευτική θεραπεία. Μέχρι και πολιτικές σκοπιμότητες εξυπηρετούσαν κατά το παρελθόν η εξαναγκαστική θεραπεία, αφού στην πρώην σοβιετική ένωση προκειμένου να βουλώσουν στόματα ατόμων που εναντιώνονταν στις πολιτικές της κυβερνητικής εξουσίας χρησιμοποιόντουσαν η μέθοδος του εκούσιου εγκλεισμού και η χορήγηση ιδιαίτερα ισχυρών και ‘’βάρβαρων’’ από άποψη παρενεργειών πρώτης γεννιάς αντιψυχωτικών. Στην τωρινή εποχή αυτά τα φάρμακα επιδρούν κατά πάσα πιθανότητα τυχαία για την πολιτική ουδετερότητα και αποστασιοποίηση από τα κοινά εφόσον το άτομο που τα λαμβάνει χάνει ενδιαφέροντα και αποφεύγει να βγεί στις πορείες διαμαρτυρίας που η υπόλοιπη κοινωνία πραγματοποιεί είτε γιατί πλέον δεν τον ενδιαφέρει είτε γιατί στερείτε οργής και αντιδραστικότητας αφού ως γνωστόν τα φάρμακα αυτά καλμάρουν τον ασθενή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ωραια ποστ αυτα που γραφεις αλλα σε πολλα δεν βρισκω λογικη συνδεση, δλδ πιστευω το πας πολυ μακρια ειδικα στο τελος του δοκιμιου (λολ ο τροπος γραφης σου με τετοιο μοιαζει) που αναφερεσαι σχετικα με χορηγηση αντιψυχωσικων σε πολιτικους κρατουμενους για να φιμωσουν στοματα κ αποψεις οκ λογοκρισια ανεκαθεν υπηρχε ειδικα σε απολυταρχικα καθεστωτα τωρα για τον εγκλεισμο δεν το χω ψαξει ξερω μονο οτι τους κλεινανε σε φυλακες υψιστης ασφαλειας, βλεπε αλκατραζ, γκουανταναμο κτλ.. επισης κατι αλλο, λεγεται "ακουσιος εγκλεισμος" κ οχι εκουσιος, ακουσιος = χωρις τη θεληση σου (α στερητικο), εκουσιος = με τη θεληση σου.. για την ακουσια νοσηλεια διαβαζα χτες βραδυ τη σχετικη νομοθεσια που αναφερεται στο συνταγμα, νομιζω ξερετε τι αναφερει, να μην κανω παραθεση το λινκ, θελω να σου πω οτι ειναι λιγο υπερβολικο να λες οτι ο "οποιοσδηποτε μπορει να κανει καταγγελια στον οποιονδηποτε για να τον κλεισουν μεσα", δεν ειναι απλα τα πραγματα, αλλιως θα κλεινα κι εγω τη γειτονισσα μου που μου τη σπαει λολ, οσο για τις συνθηκες που επικρατουν στις ψυχιατρικες κλινικες εχω να σου πω τα χειροτερα, εχω νοσηλευτει 3 φορες, κ το τι ειδα αμα σου περιγραψω θα φριξεις, ασε κ το αλλο τι γινεται στις ΠΑΙΔΟψυχιατρικες κλινικες (την πρωτη φορα ημουν εκει με ανορεξια) οπου οι νοσηλευτες δινουν στα παιδια ΞΥΛΟ και τα βαζουν στο ΑΠΟΜΟΝΩΤΗΡΙΟ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    αλλα σε πολλα δεν βρισκω λογικη συνδεση, δλδ πιστευω το πας πολυ μακρια ειδικα στο τελος του δοκιμιου (λολ ο τροπος γραφης σου με τετοιο μοιαζει) που αναφερεσαι σχετικα με χορηγηση αντιψυχωσικων σε πολιτικους κρατουμενους για να φιμωσουν στοματα κ αποψεις......... επισης κατι αλλο, λεγεται "ακουσιος εγκλεισμος" κ οχι εκουσιος, ακουσιος = χωρις τη θεληση σου (α στερητικο), εκουσιος = με τη θεληση σου.. για την ακουσια νοσηλεια διαβαζα χτες βραδυ τη σχετικη νομοθεσια που αναφερεται στο συνταγμα, νομιζω ξερετε τι αναφερει, να μην κανω παραθεση το λινκ, θελω να σου πω οτι ειναι λιγο υπερβολικο να λες οτι ο "οποιοσδηποτε μπορει να κανει καταγγελια στον οποιονδηποτε για να τον κλεισουν μεσα", δεν ειναι απλα τα πραγματα, αλλιως θα κλεινα κι εγω τη γειτονισσα μου που μου τη σπαει λολ,
    το είχα διαβάσει αυτό που ανέφερα σχετικά με την σοβιετική ένωση , εαν έχω χρόνο και βρώ το λινκ θα το παραθέσω.

    λολλ αυτό με το ακούσιος και εκούσιος πάντα το μπέρδευα...ακόμα και εγώ που όπως είπες γράφω δοκίμια( αλήθεια αυτά τα δοκίμια τα έχω ακούσει πολλές φορές αλλά ακόμα να κατανοήσω τι είναι, το ίδιο και για τις διατριβές )

    ''ειναι λιγο υπερβολικο να λες οτι ο "οποιοσδηποτε μπορει να κανει καταγγελια στον οποιονδηποτε για να τον κλεισουν μεσα",'' ??? όχι δεν είπα κάτι τέτοιο ....είπα πως ο οποιοσδήποτε κοντινός συγγενής μπορεί να το κάνει αυτό.

    υγ : σήμερα έχω ορέξεις και έμπνευση( τουλάχιστον εμένα μ αρέσουν) και αν προλάβω θα ποστάρω κι άλλο θέμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλα κανεις κ εχεις εμπνευση! Εχεις ωραια γραφη παντως αν κ συνδεεις πολλα πραγματα μεταξυ τους κ ο αναγνωστης λολ μετα απο ενα σημειο χανεται! Οκ δεν αμφισβητω αυτο με τη Σοβιετικη Ενωση, κομμουνισμο ειχανε τοτε, ε? Οσο για τον κοντινο συγγενη που λες, κ παλι ρε συ ειναι δυσκολο, πρεπει ο αλλος να ειναι επικινδυνος για τους αλλους η για τον εαυτο του, το αμα ο αλλος απλα ακουει φωνες κ ειναι στην κοσμαρα του κ δεν ενοχλει κανεναν, γιατι να κανουν αιτηση οι συγγενεις να τον κλεισουν?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    το ζωον ανθρωπος συμπεριφερεται απαισια σε οποιον δε μπορει να αντιμιλησει.

    τοσο "ανθρωποι" ειναι.

    για αυτο συμπεριφερονται βαναυσα στους ψυχικα ασθενεις αλλα και στα ζωα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειδικα μεσα στις κλινικες σου συμπεριφερονται σαν σκουπιδι. Σου αφαιρουν καθε ιχνος αξιοπρεπειας ως ανθρωπος με ισα δικαιωματα κ αξια κ σε κανουν ενα υποχειριο, ενα προβατακι, που υπακουει, ανεχεται αγενεις συμπεριφορες, τις τρωει ενιοτε κ πρεπει να το βουλωνει. Γιατροι κ νοσηλευτες (ειδικα οι δευτεροι) το παιζουν εκει μεσα εξουσια. Σεβασμος μηδεν. Ακομα κ σε παιδοψυχιατρικα τμηματα οπως ανεφερα οπου νοσηλευονται παιδια. Καταστολη κ περιθωριο. Μεγαλυτερο "ζωον" απο τον ανθρωπο δεν υπαρχει maus.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    παιδια πραγματι στα ψυχιατρεια ισχυει ο νομος του σκουπιδιου.διαφοροι που θελουν να ονομαζονται ανθρωποι(σκουπιδια)μπορουν να βαλουν φωνες χωρις λογο,να τιμωρησουν κτλ
    ειναι κριμα απο το θεο που εχουμε εμεις ψυχωση και δεν εχουν αυτοι.driver πολυ μου αρεσε η ιδεα σου για μια πολη με ψυχικα ασθενεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    δημητρη εχεις νοσηλευτει κι εσυ?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Αν φτιαχτεί τέτοια πόλη για να απομονώσουν κάποιους ανθρώπους από την κοινωνία δεν θα φτιαχτεί για τους ψυχωτικούς αλλά για τους παρανόμους αυτούς που δεν εφαρμόζουν κανένα νόμο. Η ιδέα είναι από ένα κόμικ.
    Στην Ελλάδα βέβαια δεν έχουμε φτάσει εκεί ακόμα.

  10. #10
    δυστυχως ναι επειδη δεν επαιρνα τα φαρμακα μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    λυπαμαι... :( ποσο καιρο νοσηλευτηκες? σε ποιο νοσοκομειο?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    λυπαμαι... :( ποσο καιρο νοσηλευτηκες? σε ποιο νοσοκομειο?
    ενταξη μην λυπασαι(το κακο ηταν οτι μου εδιναν αλλοπεριντιν και με ειχαν κανει φυτο) 1,5μηνα στην σταυρουπολη θεσσαλονικης.εσυ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ενταξη μην λυπασαι(το κακο ηταν οτι μου εδιναν αλλοπεριντιν και με ειχαν κανει φυτο) 1,5μηνα στην σταυρουπολη θεσσαλονικης
    πω πω ρε συ σε καταλαβαινω.. εγω μια φορα στο ιπποκρατειο κ 2 σε ιδιωτικη κλινικη... εχω ακουσει εκει ειναι πολυ ασχημες οι συνθηκες στη σταυρουπολη.. εμενα ευτυχως δεν μου ειχαν δωσει αλλοπεριντιν, το φοβαμαι πολυ αυτο το φαρμακο ρε συ αν κ δεν το χω παρει ποτε μονο στο ονομα του τρομαζω, μου προσθεσανε ντεπακιν, λαργκακτιλ, νοζιναν αλλα μολις βγηκα τα κοψα γιατι ηταν βαρια κ εμεινα με το αμπιλιφαι μονο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    και το λαργκακτιλ ειναι καπως αλλα το αλλοπεριντιν που λεει ο λογος ουτε στον εχθρο μου.εκανα και σε κλινικη αλλα εκει ηταν ωραια.πραγματι στη σταυρουπολη οι φημες οι ασχημες επαληθευονται

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ ασε γυριζαν οι κορες των ματιων μου πανω, ζαλιζομουν, ειχα ασταθεια, μου ερχοταν σαν μπουκωμα να κλαψω κ δεν μπορουσα, τρεμαν τα χερια μου κ τα ποδια μου, ερχοντουσαν οι γονεις μου στο επισκεπτηριο να βγουμε βολτα κ σερνομουνα κ με βασταγανε, ειχα διπλωπια, λιποθυμισα κιολας ενα βραδυ επεσα στο πατωμα χωρις να το καταλαβω
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. διακοπή φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-2020, 20:49
  2. περι φαρμακων
    By Venus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2011, 02:23
  3. συνδιασμος φαρμακων
    By O Frikoubikos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 01-10-2011, 18:55
  4. Replies: 29
    Last Post: 09-03-2011, 22:13
  5. τι αλλαξε μετα την χρηση των αντιψυχωτικων
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2010, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •