ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ - ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179

    ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ - ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ?

    Καλησπέρα σε όλους. :)
    Εχω μια σχέση εδώ και τέσσερις μήνες περίπου αλλα δυστυχώς υπαρχουν καποια προβληματα,τα οποια δε ξερω αν λυνονται.

    Το ατομο αξιζει διαφορετικα δε θα το προσπαθουσα καν μετα απο τις τοσο ασχημες εμπειρίες που ειχα.
    Το ατομο που εχω σχεση μαζι του παρουσιαζει μεγαλη δυσκολια στο να ανοιχτει,ζηταει συνεχως χρονο για να εμπιστευτει,προκειμενου να δωσει,να αρχιζει να νοιαζεται κλπ.
    Ενω ξερω πως εχει πολλα συναισθηματα για μενα-με ηθελε 4 χρονια περιπου πριν προκυψει σχεση χωρις να γωνριζομαστε καλα-απλα συνεχως ειναι κομπλεξαρισμενος μαζι μου.
    Σαφως ειχαμε χωρισει στην αρχη γτ ειχα εντελως διαφορετικη εντυπωση
    και σαφως παιζει ρολο το οτι δε τον ζω..ας πουμε βρισκομαστε συγκεκριμενες ωρες της μερας και οχι καθε μερα γτ εχω προβλημα με το σπιτι μου (αλλο προβλημα αυτο).
    Ο ανθρωπος αυτος ομως εχει θεμα εξοικοιωσης και χρειαζεται πολυ χρονο για να νιωσει ανετα και να ναι ο εαυτος του.
    Ειπα θα κανω υπομονη εφοσον βλεπω ποσο με θελει και ποσο αξιζει,αλλα περα απο τον χρονο που δινω για να δω επιτελους πως ειναι παρουσιαστηκαν τεραστια θεματα ανασφαλειας,που εμενα νιωθω πως με κουρασαν πια και με απομακρυναν.

    Π.χ. Γιατι τοσα ατομα να χεις στο φβ (γυρω στα 400)?
    Π.χ.Γιατι δε μου ειπες και μενα να ερθω μαζι σου για ποτο?
    Π.χ.Γιατι εσυ εχεις την αδερφη μου στο φβ και εγω δεν εχω τον δικο σου αδερφο?και μου λες ειναι νωρις ακομα να τον προσεγγισω?
    Π.χ.Γιατι πηγες για καφε κι εκανες τοσες ωρες να μου στειλεις ενα μυνημα?
    Π.χ.Γιατι μιλας με τον ταδε στο φβ?και του ανεβαζεις τραγουδια?
    Π.χ.Κι αν σου κολλησει καποιος πως θα τον αντιμετωπισεις
    Π.χ.Στο νοσοκομειο που πηγες ηταν ωραιος ο γιατρος?
    Π.χ.δε κολλας να μιλας με τους φιλους μου στο φεις
    Π.χ μπορει να ζηλεψω για καποια πρωην και ενω ξερει πως με ποναει το θεμα να προσπαθησει να υπερασπισει τον εαυτο του και αψηφα πως εμενα αυτο ακριβως με πληγωνει..το ποσο γουσταρε καποια ας πουμε
    Π.χ.ειχα ανεβει διημερο σε μια φιλη μου και οταν γυρισα ηταν μαγκωμενος γτ λεει δεν ηταν σιγουρος πως δεν εκανα κατι με καποιον...

    Μιλαμε ειμαι ενας ανθρωπος ανοιχτος.και ολα αυτα τα γιατι και στο να απολογουμαι σε τετοια πραγματα το θεωρω εντελως ψυχοφθορο..
    Δε μας φτανει το προβλημα που δε περναμε χρονο μαζι,δε φτανει που ακομα ειναι μαζεμενος μαζι μου και δε με αφηνει να δω καθαρα ποιος ειναι σαν τυπος και τι θελει να μου προσφερει,αλλα ειναι και μεσα στην ανασφαλεια και πολλες φορες στην ανωριμοτητα..υποψιν οι 2 σχεσεις που ειχε τον ειχαν καταπιεσει σε τεραστιο βαθμο και συχνα λεει πως εμαθε ετσι...
    Εγω θεωρω πως το προβλημα ειναι η προσωπικη του ανασφαλεια και τα υπολοιπα παιζουν δευτερευοντα ρολο..επισης γνωριζω πως τον μειωνουν στην οικογενεια..
    ακουω τη γνωμη σας!!!!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  2. #2
    Λιονταράκι,
    Το ότι σε ήθελε 4 χρόνια δεν είναι καθόλου τυχαίο αυτό. Σημαίνει σε γουσταρει, σε θέλει. Ο άνθρωπος όμως δεν ξέρω πως να εκδηλωθεί σωτά ή κάνει γκάφες σαν όλες αυτες που περιγράφεις. Θ ατον έλεγα αδέξιο. Όμως αυτο δεν φαινεται καθόλου να αναιρεί αυτο που μέσα του αισθάνετε για σενα. Ένας άντρας που θελει μια κοπέλα εδώ και τεσσερα χρόνια με τόσες γυναικες γυρω τριγυρω υπάρχει περίπτωση να την κάνει δυστυχισμένη??? κάθε άλλο!!

    Στο να εκδηλώσουμε τα συναισθηματα μας παίζουν ρόλο και τα άσχημα βιωματα στη ζωή, πχ το ότι τον μειωνουν στην οικογενεια που επηρεαζει την αυτοεκτιμηση, τα οποια μπλοκαρουν το άτομο στο να εκδηλωθεί, δημιουργουν σαν ανασφαλεια, αβεβαιότητα στις κινησεις, γκάφες. Είναι οι τυποι που μπλοκαρουν ενώ είναι ικανοι να κανουν πολλά. Δώσε του παραπάνω χρονο να εξοικειωθεί, να εκδηλωθεί, με άλλα λόγια πάρε την πρωτοβουλια. Βοήθησε τον να ξανοιχτει, εξαντλησε κάθε περιθωριο για το σκοπο αυτο, τοτε είναι που θα βγαλει το ωραιο συναισθημα απο μεσα του και θα το κανει πραξη και τοτε είναι που θα νοιωσεις την ευτυχία που εισαι μαζί του. Πρωτα όμως εσύ (παρα το ότι συνηθως οι άντρες παιρνουν αυτη την πρωτοβουλία) να κανεις αυτα. Να βλεπεις τη γενική σταση και τα αισθηματα του απέναντι σου και μην κολλάς σε μεμονομένα περιστατικά πχ άργησε να επιστρεψει από τον καφε ή το φεις, είναι οι γκαφες που σου λέω λόγω των βιωμάτων, αυτα δεν ειναι εκδηλωση των αισθηματων του για σενα. Σαυτα τα αρνητικα της συμπεριφορας του κολλάς επειδή σκέφτεσαι συνέχεια τα αρνητικά στο χαρακτηρα του που είναι και η εμφανης συμπεριφορα, η συμπεριφορα στην οποια δινεις σημασία, και παραγνωριζεις το αισθημα που υπάρχει έντονο αλλά του λείπει η εξωτερικη του εκδηλωση. Είσαι σίγουρη ότι θα βρεις άλλον άντρα με τετοια αισθήματα απέναντι σου? είνια τοσο εύκολο? μην κανεις τη λάθος κίνηση. απο το υφος σου καταλαβαινω ότι και εσυ τον θες παρα πολυ.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ti? Δεν σημειώνει ακόμη τις μέρες της περιόδου σου στο κινητό του? :O
    Liontaraki, μεγάλα θέματα ελέγχου, ζήλειας, γνώμη μου, θα χειροτερέψουν με τον καιρό, εφόσον αποκτήσει και "δικαιωματικά" κεκτημένα, πχ συγκατοίκηση ή άλλα.
    Δικό σου το καρβέλι και το μαχαίρι, είναι και προσωπικό ζήτημα τι ανέχεται και τι όχι η καθεμιά. Ίσως όμως η υπομονή που έκανες σε άλλα να του έδωσε τα δικαιώματα αυτά, που τώρα κούρασαν εσένα. Η μεγάλη επιτρεπτικότητα καταντά να αφήνει και τεράστιο χώρο για καταπίεση μου μοιάζει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179

    :)

    ioanni se euxaristw polu..uparxoun sunaisthimata kai apo tis 2 plevres..exeis dikio..se euxaristw polu... :)
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    rainandwind exei hdh kanei veltiwseis..exei papsei enw eimaste makria na rwtaei polla...de me piezei..otan vgw de zilevei..to palevei..kai ennoia sou epitreptikothta den exw deiksei..giauto k fovatai toso pws tha me xasei!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    34
    Λιονταράκι, νομίζω πως θα συμφωνήσω απόλυτα με την αισθηση που έχει κ η Rain and Wind...πολύς παρεμβατισμός...'Ασε που τέτοιου τύπου "δυσκολοι χαρακτήρες", όσο κι αν σε ιντριγκάρουν ,που το καταλαβαίνω ότι σε ιντριγκάρουν, κ σε μενα συμβαίνει, στο τέλος καταλήγουν να σου εμφυσούν μια τεράστια ανασφάλεια για να μπορείς να την παλεύεις μαζί τους και να γίνεσαι κι εσύ εξαρτημένη από μια σχέση ή οποία θα έιναι λίγη για σένα και απο την οποία δε θα μπορείς να βγεις κ να ξεκολλήσεις......
    [QUOTE]NO BODY is PERFECT :cool:[/QUOTE]

Similar Threads

  1. ανασφάλεια στη σχεση.
    By elpida24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 16-11-2011, 21:16
  2. ανασφαλεια στη σχεση..κι εσεις;
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 24-10-2011, 18:46
  3. Ανασφάλεια
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-01-2011, 01:02
  4. με την ανασφαλεια τι γινεται???
    By Kira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2009, 10:35
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •