το ονειρο που με "στοιχειωνει"!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    το ονειρο που με "στοιχειωνει"!

    Βλεπω συχνα,εδω και καιρο, οχι το ιδιο ακριβως ονειρο, αλλα ενα μοτιβο ιδιο.

    Βλεπω ονειρο οτι εκει που ολα ειναι φυσιολογικα ξαφνικα τα παντα γυρω μου προσπαθουν να με τρελανουν. Πχ κινητο,υπολογιστης,γραφουν πραγματα που εγω δεν γραφω, κανουν διαφορα τρελα. Εγω τρελαινομαι.ζηταω βοηθεια,αλλα κανεις δεν με ακουει..μιλαω σε δικους μου ανθρωπους,αλλα δεν με ακουν,δεν με βλεπουν..
    Και αναμεσα σε ολα αυτα υποτιθεται οτι ξυπναω και αυτα ηταν ονειρο,αλλα δεν μπορω να σηκωθω,παραπαταω,και τα ματια μου ειναι κλειστα πολυ σφιχτα,και δεν ανοιγουν με τιποτα.

    Και το σημειο που υποτιθεται οτι ειμαι ξυπνια στο ονειρο,και το σημειο που ειναι ονειρο μεσα στο ονειρο,ειναι τοσο αληθοφανη!
    Με τρελαινει! Με τρομαζει!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Βλεπω συχνα,εδω και καιρο, οχι το ιδιο ακριβως ονειρο, αλλα ενα μοτιβο ιδιο.

    Βλεπω ονειρο οτι εκει που ολα ειναι φυσιολογικα ξαφνικα τα παντα γυρω μου προσπαθουν να με τρελανουν. Πχ κινητο,υπολογιστης,γραφουν πραγματα που εγω δεν γραφω, κανουν διαφορα τρελα. Εγω τρελαινομαι.ζηταω βοηθεια,αλλα κανεις δεν με ακουει..μιλαω σε δικους μου ανθρωπους,αλλα δεν με ακουν,δεν με βλεπουν..
    Και αναμεσα σε ολα αυτα υποτιθεται οτι ξυπναω και αυτα ηταν ονειρο,αλλα δεν μπορω να σηκωθω,παραπαταω,και τα ματια μου ειναι κλειστα πολυ σφιχτα,και δεν ανοιγουν με τιποτα.

    Και το σημειο που υποτιθεται οτι ειμαι ξυπνια στο ονειρο,και το σημειο που ειναι ονειρο μεσα στο ονειρο,ειναι τοσο αληθοφανη!
    Με τρελαινει! Με τρομαζει!


    Κοίτα, η ανάλυση ονείρων δεν είναι τόσο αξιόπιστη μέθοδος να καταλάβεις τι έχει ο άλλος, αλλά μήπως είναι επειδή τελευταία νιώθεις ότι δεν έχεις τον έλεγχο από πράγματα και αυτό σου προκαλεί άγχος? Συνήθως όνειρα που είμαστε "έρμαια" των καταστάσεων συμβαίνουν όταν νιώθουμε έτσι και στην καθημερινότητα (απλά δεν το συνειδητοποιούμε και εντελώς πολλές φορές). Συνήθως η αίσθηση απώλειας ελέγχου και η αντίληψη του "δεν μπορώ να αλλάξω κάτι" φέρνουν έντονο άγχος και χαμηλή διάθεση. Ίσως το όνειρο να αντικατοπτρίζει αυτό ακριβώς το πράγμα. Το ότι ξυπνάς και δεν μπορείς να κουνηθείς μας συμβαίνει σε όλους που και που, δεν χρειάζεται να το φοβάσαι αυτό.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Αυτά τα όνειρα κατά τα οποία συνηδειτοποιείς ότι βλέπεις όνειρο κι έχεις σχετικά πλήρη έλεγχο του εαυτού σου μέσα στο όνειρο, νομίζω λέγοντε lucid dreams. Πολύ τζάμι, το έχω πάθει μόνο μια φορά στην ζωή μου στην άρχη της εφηβείας, οπότε καταλαβαίνετε τι πήγα να κάνω λολ, αλλά δυστυχώς κι αυτά είναι σύντομα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δεν ξυπναω και δεν μπορω να κουνηθω..υποτιθεται πως στο ονειρο ξυπναω (δηλαδη ακομα κοιμαμαι και βλεπω ονειρο) και το οτι δεν μπορω να κουνηθω δεν ειναι σε φυσιολογικα πλαισια!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Ξέρω κάποιον που το πάθαινε αυτό παλαιότερα, από όσο ξέρω φάρμακα δεν έπαιρνε. Εσύ, παίρνεις φάρμακα, για το άγχος η κάτι άλλο; Υπάρχει νομίζω και ονομασία για αυτό, να ξυπνάς να μην μπορείς να κουνηθείς αλλά να βλέπεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εμενα μου τυχαινει αυτο με εφιαλτες.Ξυπναω μεσα στο ονειρο και λεω οτι εφιαλτης ειναι περασε και ο εφιαλτης συνεχιζει.
    Ειναι λογικο οταν εχουμε αγχος να επηρρεαζονται και τα ονειρα μας.

    Υπνικη παραλυση λεγεται αυτο που ξυπνας και δεν μπορεις να κουνηθεις.Αυτο συμβαινει οταν ξυπνας απο ονειρο,δεν ειναι τιποτα.
    Μηπως εχεις αγχωθει τωρα τελευταια και για αυτο σου συμβαινει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    τα ονειρα συνηθως απο οτι εχω διαβασει χρησιμευουν στο να λυσουν προβληματα που εχουμε κατι που απο τα δικα μου ονειρα αυτο συμπεραινω,προσπαθησε να μην σκεφτεσαι ασχημα πραγματα οταν πας να κοιμηθεις αλλα ευχαριστα και να εισαι ηρεμη και να μην σκεφτεσαι το ονειρο αυτο ,και αμα το δεις προσπαθησε να το ελεγξεις την ωρα που συμβαινει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Οχι,δεν παιρνω φαρμακα.
    Δεν γινεται να το ελεγξω,το εχω προσπαθησει.
    Παντα σκεφτομαι ευχαριστα πραγματα πριν κοιμηθω!

    Και δεν ξυπναω στ αληθεια και δεν μπορω να κουνηθω.κι αυτο μεσα στο ονειρο μου ειναι.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Οχι,δεν παιρνω φαρμακα.
    Δεν γινεται να το ελεγξω,το εχω προσπαθησει.
    Παντα σκεφτομαι ευχαριστα πραγματα πριν κοιμηθω!

    Και δεν ξυπναω στ αληθεια και δεν μπορω να κουνηθω.κι αυτο μεσα στο ονειρο μου ειναι.
    μπορεις πιστεψε με!!!εχεις ακουσει που λενε οτι στο ονειρο δεν μπορεις να τρεξεις?εχω τρεξει πολλες φορες!!!απλα οταν γινει ολο αυτο λεγε στον εαυτο σου εγω κανω κουμαντο εδω και εγω αποφασιζω!ντξει μπορει να φταιει και οτι εισαι και γυναικα και δεν εισαι τοσο επιθετικη αλλα προσπαθησε μια και βασικα μην το σκεφτεσαι το ονειρο ατο καθολου απλα ξεχνα το και θα ξεχαστει και εκεινο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Οταν προσπαθω να συνειδητοποιησω οτι ειναι ονειρο,και να το ελεγξω,πηγαινει το ονειρο στο δευτερο επιπεδο που υποτιθεται οτι ειμαι ξυπνια αλλα παλι κοιμαμαι.εκει κι αν νομιζω πως ειναι αληθινο!

    Δεν ερχεται οταν το περιμενω..ειναι μουλωχτο.ερχεται οποτε να ναι!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Οταν προσπαθω να συνειδητοποιησω οτι ειναι ονειρο,και να το ελεγξω,πηγαινει το ονειρο στο δευτερο επιπεδο που υποτιθεται οτι ειμαι ξυπνια αλλα παλι κοιμαμαι.εκει κι αν νομιζω πως ειναι αληθινο!

    Δεν ερχεται οταν το περιμενω..ειναι μουλωχτο.ερχεται οποτε να ναι!
    νταξει καποτε θα ξεχαστει... αντε για να σε καθυσηχασω καπως, εγω βλεπω πολυ συχνα εφιαλτες μιας και βλεπω πολλα θριλερ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Κι εμένα απο τα χειρότερα μου όνειρα (το χειρότερο είναι όταν βλέπω πως οδηγώ αυτοκίνητο και ΠΑΝΤΑ τρακάρω XD xD xD ) είναι ότι νομίζω στον ύπνο μου πως τελικά έχω ξυπνήσει αλλά πραγματικά προσπαθώ να περπατήσω στο όνειρο και είναι λες και έχω αλυσιδες στα πόδια, πάω να φωνάξω και δε βγαίνει φωνή, όλα στο όνειρο που νομίζω όμως πως δεν είναι όνειρο.. Μετά ξυπνάς και διάθεση σκατά, αλλα μετά η μέρα συνεχίζει κανονικά.

    Μη σε απασχολούν τα όνειρα, όσο λιγότερο τα ενοχλείς τόσο λιγότερο σε ''ενοχλούν'' :P
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  13. #13
    Προχθές ονειρεύτηκα πως ήμουν στο δωμάτιο μου δίπλα σε μια στενή γυάλα γεμάτη με χρυσόψαρα τα οποία δυσκολευόταν να αναπνεύσουν και αυτό σα να το μετέδιδαν σε μένα. Ξαφνικά ένα από τα ψάρια πηδάει έξω από τη γυάλα και πέφτει στο πάτωμα. Ο φωτισμός δεν με βοηθούσε στο να εντοπίσω το ψάρι καθώς αυτό κι εγώ ένιωθα πως πνιγόμουν.Τρέχω αγχωμένος για να ανοίξω τον διακόπτη αλλά τίποτα...τα φώτα δεν ανάβουν. Στην έκτη προσπάθεια ξεπετάγεται μια εκθαμβωτική λάμψη κι εγώ ξυπνάω(ή νόμιζα πως ξύπνησα) μη μπορώντας να αναπνεύσω ενώ ένιωθα πως η καρδιά μου είχε σταματήσει. Τα πάντα έμοιαζαν να γίνονται σε αργή κίνηση καθώς γυρνούσα το κεφάλι μου ενώ μάταια προσπαθούσα να φωνάξω "βοήθεια" αφού έβγαινε μονάχα ένας αδύναμος ψίθυρος .... επίσης είχα την ψευδαίσθηση πως κάποιος ήταν δίπλα μου. Αφού συνήλθα μόνο φόβος είχε απομείνει. Πραγματικά ήταν σαν να είχα φύγει αλλού για μια στιγμή! Πιστεύω πως αν συνέχιζα να το σκέφτομαι και να του δίνω σημασία τώρα θα είχα καταρρεύσει.Ευτυχώς,μόνο ένα όνειρο( ; ) .
    ...είναι η άποψη μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δεν του δινω σημασια.δεν το σκεφτομαι.ειλικρινα.ερχετα ι εκει που δεν τοο περιμενω.και γενικοτερα απο τον αυγουστο υποφερω απο αυπνιες και εφιαλτες.
    Μονο αν εχω πιει,η αν κοιμηθω αγκαλια με ανθρωπο πιο μεγαλοσωμο απο μενα(ειτε αντρας,ειτε γυναικα...μαλλον με κανουν να νιωθω ασφαλεια) κοιμαμαι καλυτερα..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εσυ τι ερμηνεια εχεις δωσει? Συνηθως τα περισσοτερα ονειρα μπορουμε να τα αναλυσουμε εστω και λιγο...λεμε μας ετυχε αυτο οταν ειμασταν ξυπνιοι και ειδα αυτο στον υπνο μου... που με εναν σουρεαλιστικο τροπο "κολλαει" κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 05:35
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 13:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •