πρεπει να κοψω το καπνισμα και δεν μπορω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    πρεπει να κοψω το καπνισμα και δεν μπορω

    Καλησπέρα..εδω και αρκετους μηνες με πονάει ο λαιμος μου, εχω νοσηλευτει στο νοσοκομειο για διερευνηση εχω παει σε 10 γιατρους και δεν εχω βγαλει ακρη..
    πιθανον φαρυγγιτιδα, ειμαι πρησμενη απο τα αριστερα κ εχω πολυ επωδυνους λεμφαδενες στο λαιμο..και μια περιεργη γλωσσα που λεγεται γεωγραφικη
    ε αποφασισα να το μειωσω κ κανω 5-6 αλλα εκει που ημουν καλα για 3 βδομαδες τωρα ποναω και με το ενα..
    εχω να βγω ενα μηνα γτ νομιζω θα παρεκτραπω, ανησυχω συνεχεια και διαβαζω και στο ιντερνετ συνεχεια για διαφορα μεχρι για ειτζ εκανα εξετασεις που χα κανει κ προσφατα..
    το αγχος με χτυπαει κατα κουτελα πηγα σε ενα σωρο ωριλαδες κ την παρασκευη κ σε στοματολογο κ ακρη δεν βγαζω μαλλον η λυση ειναι η πληρη αποχη απτο τσιγαρο..
    εχω παρει κ 1 κιλο κ νιωθω χαλια αισθανομαι απιστευτα πρησμενη..την παλευα με 5 τσιγαρα αν δεν βγαινω κ κοιμαμαι απτις 9
    αλλα κανενα??
    πως θα γινει
    εχω σκεφτει διαφορα τρωω πολλες καραμελες στη δουλεια χωρις ζαχαρη κ εχω απασχολημενο το μυαλο στη δουλεια αλλα σπιτι?
    αν ερθει ξ ωρα να βγω ουτε αλκοολ κανει να πιω γτ μ φερνει εμετο κ βλαπτει το λαιμο
    εντομετα3υ δεν 3ερω τι εχω ειναι οντως φαρυγγιτιδα η ειναι οι λεμφαδενες ποτε ποναω μεσα ποτε με πονανε οι λεμφαδενες και πολυ..φοβαμαι πως πρεπει να κλειστω σε μια γυαλια για να ειμαι υγιεις
    στην πραγματικοτητα εχω επωδυνους λεμφαδενες απο τον ιουλιο κ αν δεν βρισκουν οι γιατροι τι εχεις πως να το αντιμετωπισεις η να το αποφασισεις
    να το κοψεις μπαμ..
    τωρα με ποναει κ η γλωσσα γτ νιωθω πως την δαγκωνω κ ειναι σαν κατσιασμενη πως οι γιατροι δεν βλεπουν τπτ τα χω παι3ει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εχεις σκεφτει να δοκιμασεις το ηλεκτρονικο τσιγαρο?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    αφου απαγορευτηκε τωρα δεν το ακουσες? δεν εχει αδεια απο τον εθνικο οργανισμο φαρμακων κ αποσυρθηκαν οσα ηταν προς πωληση..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Επειδή κι εγώ ΠΡΕΠΕΙ επειγόντως να σταματήσω το κάπνισμα και πολύ καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα ηλεκτρικό τσιγάρο, αν θες κάνε μια έρευνα στο νετ, πχ διάβασε αυτο το άρθρο και ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ

    http://www.protothema.gr/greece/arti...cpn=5#comments

    Άκουσα κι εγώ για την ''απαγόρευσή'' του, αλλά πρόκειται να το αγοράσω τις επόμενες μέρες. Μόνο και μόνο που χρησιμοποιείται εδώ και αρκετά χρόνια ήδη στο εξωτερικό και σε όλες τις χώρες έχει έγκριση, σίγουρα είναι απλά κάτι πιο υγιεινό απο το τσιγάρο καπνού..

    Περαστικά σου!!! :)
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εσυ νατάσα γτ πρεπει να το κοψεις;
    κοιτα ημουν κ την κυριακη σε οικογενειακο τραπεζι και καποιοι που το αγορασαν δεν το χρησιμοποιουν γτ βρηκαν οτι ειναι τοξικο..

  6. #6
    Πωλειται ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Το εχω διπλα μου... Αυτο που (και καλα) απαγορευτηκε ειναι τα διαλυματα νικοτινης. (υγρα ατμισματος) Αλλα και αυτα πωλουνται off the record κανονικα. Λεφτα να εχεις και παιρνεις οτι θες.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    κουραγιο..και καλη δυναμη με αυτα που περνας...ελπιζω να καταφερεις να το κοψεις..και εγω καπνιστης και θελω να κανω μια προσπαθεια να το κοψω το ριμαδι..και για λογουσ υγειας αλλα και οικονομικους...

    τελικα ουτε μειωση, ουτε ηλεκτρονικο τσιγαρο ουτε αλλες μεθοδοι ειναι αποτελεσματικη για να το κοψει κανεις..καταλαβα οτι τελικα μονο μια μεθοδος υπαρχει για να κοψει καποιος το τσιγαρο: απλα να το κοψει
    ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    αυτην τηνβδομαδα πηγα στο γιατροκ μ δωσε 2 αντιβιωσεις κ ειπε ουτε 1 κ εκανα 3 σημερα..ασε ειμαι τραγικη εχω λλεει παχυνση του φαρυγγα κ φλεγμονη κ φλεγμονη στο αριστερο ιγμορειο..τι ειναι το ιγμορειο?
    ε κ σαν να μην εφτανε αυτο εχουν διασπαρθει κονδυλωματα στο σώμα μ 2η υποτροπη κ 2 μεσα στο εντερο παρολο π δεν έχω επαφες..
    πηρα χτες την νταλασιν αντιβιωση διάροια τωρα παίρνω 2 αλλες..
    οι εξετάσεις μ το μόνο που έβγαλαν ότι έχω είναι κάποια αυτοάνοση ρευματική πάθηση τι ειναι αυτο??γιαυτο με πονάει ο καρπος κ η πλάτη.....η φαρυγγιτιδα τι σχέση έχει..
    έχω τρελαθεί

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    πριν καν το πεις αυτό σκεφτόμουν ότι ίσως έχεις κάποιο αυτοάνοσο νόσημα και έχεις όλα αυτά τα συμπτώματα. Δεν ακολουθείς κάποια φαρμακολογία για το αυτοάνοσο και πως ονομάζεται η πάθηση σου? Πάντως για το κάπνισα όλα στο μυαλό είναι..Προσωπικά μπορεί να μην καπνίσω 4 μέρες και την 5η να κάνω ένα πακέτο. Αυτό σημαίνει ότι καθαρά είναι μία πράξη που ελέγχεται από μας τους ίδιους αν το θελήσουμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    δεν ξερω εκανα μεσα στις εξετασεις φαρυγγικού υγρού και αιματος για θυροειδη κ αντισώματα κατά κυτταρικών αντιγόνων που ναι τα αυτοάνοσα.. ε κ μ βγαλε ψηλά νουμερα και στα πιο εξειδικευμένα είναι ρευματική παθηση αλλα ο ωριλάς λεει δεν εχει σχέση αλλος μ πε οτι εχεις κατι αυτοάνοσο ρίχνει το ανοσοποιητικό και καλό ειναι κάποια στιγμή να δω ρευματολόγο..ρευματικές παθησεις ειναι ο λύκος ας πουμε κ κάτι άλλα κ δεν εχω αλλο συμπτωμα εκτός από συνδρομο επκαρπιαίου σωλήνα π ναι ο καρπός οτι μ πονά κάτι μηνες αλλα νομιζα φταιει το πι σι..εγώ ημουν βαριά καπνίστρια κάθε μέρα 1,5 πακέτο κ αλκοολ3-4 ποτηρια κρασι κ έκανα συχνά εμετό..τώρα παίρνω 2 αντιβιώσεις αλλά ειχα ξαναπάρει αντιβίωση γιαυτο το λόγο κ δεν εγινε κάτι κ το φαρυγγικό υγρο ειναι καθαρό και για βακτήρια, επίσης παίρνω αντισταμινικα μηπως ειναι αλλεργια..αν ειναι ιος η αυτοάνοσο υπάρχει θεραπεία?δεν νομίζω εκτός αν δίνουν κορτιζόνη κ τετοια. πρέπει να με εχου δει 4 ωριλάδες 1 στοματολογος 2 γενικοι γιατροι κ 1 παθολογος. Έχω πέσει πολύ δεν θέλω να κάνω τπτ σαν να νιώθω βαριά άρρωστη..πφ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Elirene ευχομαι να γινεις καλα και να χεις ποιοτητα ζωής μέσα στις μαλακίες που σου τυχαν. Δε γνωρίζω καθόλου για αυτοάνοσα, αλλά για να χεις απορίες σημαίνει ότι δεν έχεις ενημερωθεί σωστά απο αυτούς που σε παρακολουθούν, διάλεξε έναν γιατρό για το κάθετι και μην αλλάζεις, και το σημαντικοτερο κάνε ερωτήσεις να σου εξηγησουν ακριβώς τι συμβαίνει, οι περισσότεροι γιατροί απο μόνοι τους δε λένε και πολλά και ακόμα κι αν τους ρωτήσεις λίγα πράγματα να σου πουν σε αντιμετωπίζουν σαν πεντάχρονο, ο σωστός γιατρός θα σου εξηγήσει και γιατί συμβαίνει μια πάθηση, τι σου προσφέρουν τα φάρμακα, τι μπορεί να αλλάξει και εναλλακτικές, ΡΩΤΑ με ενδιαφέρον για την υγεία σου αλλά και για να μάθεις.

    Αυτή τη βδομάδα αποφάσισα να κάνω μιας βδομάδας προσπάθεια για αρχή χωρίς τσιγάρο, ενώ παράλληλα θα ξεκινήσω πρωινό τρέξιμο κάποιες μέρες, έχω αποφασίσει να αλλάξω ριζικά τρόπο ζωής, γιατί αν στα 23 χρόνια μας νιώθουμε έτσι φαντάσου τι έπεται.

    Καλή τύχη κοπέλα μου
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Μα πραγματικά δεν βγαζεις ακρη ο ένας σε φορτώνει στον άλλον..α πρεπει να σε δει ωριλας, α πρεπει να σε δει ρευματολογος, α αφροδισιολογος, α γυναικολογος..αφου νομιζω η ιατρικη ειναι πολυ πισω..και δεν εχω βρει εκτος αν ειναι ο τελευταιος ενα σοβαρο ωριλά.. θα δουμε τώρα..
    Η απώλεια του τσιγαρου ειναι τεραστια..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Ε όχι και τεράστια.....! Δε νομίζω κοπέλα μου...
    Κι εγώ είμαι φανατική καπνίστρια, το απολαμβάνω πιο πολύ οταν είμαι μόνη και δε μπορούσα να φανταστώ στιγμές θλίψης, στρες αλλα και χαλάρωσης χωρίς τσιγάρο. Μέχρι που κατάλαβα πως το πρόβλημα μου δεν είναι απλά το τσιγάρο αλλά οτι δεν έχω αναπτύξει μέσα μου την πειθαρχία και τον αυτοέλεγχο, γιατί το ίδιο θέμα προκύπτει και στο θέμα διατροφής και ύπνου. Έμαθα μεγαλώνοντας να είμαι παρορμητική και να κάνω ότι θέλω τη στιγμή που το θέλω, να αποφεύγω ευθύνες και τελικά κατέληξα σε μια καθιστική ζωή και προβλήματα υγείας, στα 23... Άρα την αλλαγή αυτή δε τη βλέπω απλά απο τη σκοπιά την απώλειας του τσιγάρου, αλλά σφαιρικά σε μια προσπάθεια να αναπτύξω αυτοέλεγχο, να μπορώ να κοντρολάρω τον εαυτό μου απλά και εύκολα, με μια απόφαση και μια δέσμευση που θα κρατήσω, κάτι στο οποίο αποτυγχάνω χρόνια. Θέλω να γίνω σαν εκείνους που μια μέρα ξύπνησαν και είπαν ''δε θέλω αλλο να καπνίζω''. Γιατί νομίζω το θέμα αυτοέλεγχος είναι η ρίζα των εθισμών, κι όχι οι ίδιοι οι εθισμοί που ''δε σαφήνουν ήσυχο''.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  14. #14
    "Μύθος

    «Το κάπνισμα μου προσφέρει απόλαυση και διέξοδο από το άγχος και το στρες»

    Πραγματικότητα

    Όταν η νικοτίνη στο αίμα σας πέφτει σε χαμηλά επίπεδα έχετε συμπτώματα στέρησης, είστε νευρικοί και νιώθετε άγχος. Καπνίζοντας, αυξάνονται τα επίπεδα νικοτίνης, γίνεστε λιγότερο νευρικοί και μειώνεται το άγχος. Επομένως, το κάπνισμα είναι ο τρόπος που ικανοποιείται ο εθισμός στη νικοτίνη και η απόλαυση που δημιουργείται είναι αποτέλεσμα αυτού του εθισμού."

    "Ο Allen Carr στο βιβλίο του προτείνει τα εξής:
    1.Δώστε στον εαυτό σας την υπόσχεση ότι δε θα καπνίσετε ποτέ πια.

    2.Ξεκαθαρίστε στο μυαλό σας το εξής: δεν θα χάσετε τίποτα. Με αυτό δεν εννοώ απλά ότι θα είστε καλύτερα ως μη καπνιστής:αυτό είναι κάτι που το ξέρατε ήδη όλη τη ζωή σας! Επίσης είναι σίγουρο ότι παρόλο που δεν υπάρχει κάποια λογική αιτία για την οποία καπνίζετε, σίγουρα παίρνετε κάποια ευχαρίστηση από αυτό γιατί αλλιώς δεν θα το κάνατε. Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν υπάρχει καμμία αληθινή απόλαυση ούτε «δεκανίκι» στο κάπνισμα. Είναι απλά ψευδαίσθηση απόλαυσης, όπως εάν χτυπάγατε το κεφάλι σας στον τοίχο για να αντλήσετε απόλαυση όταν σταματήσετε.

    3.Θυμηθείτε ότι το τσιγάρο περιέχει 4000 χημικές ουσίες οι περισσότερες από τις οποίες έχουν αρκετά δηλητηριώδη δράση, ενώ τουλάχιστον οι 43 από αυτές ευθύνονται για τη δημιουργία καρκίνου στον οργανισμό .Εάν λοιπόν δεν έχετε ήδη σταματήσει να καπνίζετε, καπνίστε το τελευταίο σας τσιγάρο συνειδητά , εισπνέοντας όλες αυτές τις δηλητηριώδεις ουσίες μες στους πνεύμονες σας και αναρωτηθείτε ποιά είναι η απόλαυση.

    4.Έχετε υπόψη ότι για κάποιες μέρες θα έχετε έναν μικρό σαμποτέρ της προσπάθειας σας μέσα σας. Ίσως να ξέρετε την αίσθηση «θα ήθελα ένα τσιγάρο τώρα». Μπορεί να περάσουν μέχρι και τρείς εβδομάδες μέχρι να εξαφανιστεί αυτός ο σαμποτέρ και πολλοί πρώην καπνιστές πιστεύουν ότι θα συνεχίσουν να επιθυμούν τσιγάρα αφότου σβήσουν το τελευταίο τσιγάρο και για αυτόν το λόγο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν τη δύναμη της θέλησης για να αντισταθούν τον πειρασμό. Αυτό είναι μια λανθασμένη εντύπωση. Το μυαλό σας επιθυμεί την νικοτίνη πολύ περισσότερο από το σώμα σας. Αν έχετε την αίσθηση οτι επιθυμείτε ένα τσιγάρο τις επόμενες μέρες , υπάρχουν δύο επιλογές: να την ερμηνεύσετε ως μια κενή αίσθηση ανασφάλειας που γεννήθηκε με το πρώτο σας τσιγάρο και που διατηρήθηκε από όλα τα επόμενα και να πείτε τον εαυτό σας: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ! Η να συνεχίσετε να επιθυμείτε το τσιγάρο και να πρέπει να ζήσετε με την επιθυμία αυτή την υπόλοιπη ζωή σας. Δεν είναι ανόητο να λέτε «Δεν θέλω να καπνίσω ποτέ πια» και μετά να σκέφτεστε την υπόλοιπη ζωή σας «Πόσο πολύ θα ήθελα ένα τσιγάρο»; Οι καπνιστές που χρησιμοποιούν τη δύναμη της θέλησης για να το κόψουν, αισθάνονται ακριβώς έτσι για αυτό και συχνά αποτυγχάνουν.

    5.Μην αμφιβάλλετε ποτέ την απόφαση σας. Η αμφιβολία θα κάνει τη διακοπή του καπνίσματος δυσκολότερη.

    6.Πετάξτε όλα τα πακέτα τσιγάρων και μην κρατήσετε κανένα για «ώρα ανάγκης».

    7.Συνεχίστε να συναναστρέφεστε άλλους καπνιστές.

    8.Συνεχίστε τον ίδιο τρόπο ζωής που είχατε πριν τη διακοπή."

    Σας εύχομαι ολόψυχα καλά κουράγια και καλή δύναμη. Εγώ το έκοψα μετά από 4 χρόνια χρήσης και όχι απολαμβάνω περισσότερο την ζωή αλλά νιώθω και περήφανος που τα κατάφερα,ακόμα και σε σχετικά μικρή ηλικία.
    ...είναι η άποψη μου

  15. #15
    Κοντεύω μια εβδομαδα χωρις τσιγαρο και λιγες μερες χρησιμοποιω ηλεκτρονικο. Εχει 100% αποτελεσμα σε μενα. Ουτε που σκεφτομαι το κανονικο. Ο ατμος με γεμιζει. Και ειναι αρκετα πιο φτηνο σε μακροπροθεσμο πλάνο.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ...ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 122
    Last Post: 24-04-2010, 10:19
  2. Replies: 64
    Last Post: 07-03-2010, 00:49
  3. Κάπνισμα
    By marisa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-2010, 15:40
  4. θελω να κοψω τα φαρμακα..
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2009, 14:03
  5. Κάπνισμα
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 12-12-2007, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •