2 ερωτησουλες..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95

    2 ερωτησουλες..

    καταρχην καλησπερα σε ολους και ελπιζω να σας βρισκω καλυτερα...

    λογω αγχωδους διαταραχης και καποιων κρισεων πανικου (αναζητηστε τα τοpic αν θελετε), το σαββατο εχω να κανω ενα ταξιδι στην αθηνα με αεροπλανο.. εχω πεταζει πολλες φορες αλλα τωρα αγχωνομαι για τυχον κριση πανικου και ετσι ρωτησα εναν νευρολογο για κανενα ηρεμιστικο πριν την πτηση.. μου εγραψε xanax των 0,5 gr και μου ειπε να παρω ενα μια ωρα πριν την πτηση.. εριξα μια ματια στις παρενεργειες και λιγακι αγχωθηκα και απλα θελω να ρωτησω αν ειναι ασφαλες ή θα μου δημιουργησει περισσοτερα συμπτωματα κατα τη διαρκεια της πτησης? υποψην οτι κανω ψυχοθεραπεια, ειμαι καλυτερα, και φαρμακα δεν εχω παρει καθολου, για αυτο ρωταω, μηπως με την πρωτη φορα με παραχαλαρωσει και ζαλιστω-αγχωθω περισσοτερο.. μαλιστα σκεφτομαι να παρω το μισο και οχι ολοκληρο..
    και το δευτερο ερωτημα.. δοκιμαζω με δικη μου πρωτοβουλια αυτη την περιοδο τα ανθοιαματα του bach και συγκεκριμενα το aspen που ειναι για τον φοβο και την ανησυχια αφου τα αγχωδη συμπτωματα με εκαναν να ανησυχω για την υγεια μου.. θα θελα καποιος που γνωριζει να μου ορισει την σωστη δοσολογια γιατι το μπουκαλι δεν εξηγει καθαρα.. εγω παντως βαζω 2 σταγονες σε ενα ποτηρι νερο πριν κοιμηθω το βραδυ, χρειαζεται ισως περισσοτερο?
    δεν σας κουραζω αλλο, καλο μας κουραγιο, ολα καλυτερα πανε οταν δεν τα αφηνουμε στην τυχη τους και ευχαριστω προκαταβολικα:-)
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    lupus καλησπέρα!

    Πίστεψε με κατανοώ απόλυτα την ανασφάλειά σου , δεδομένου ότι έχω και εγώ ιστορικό με κρίσεις πανικού και αγοραφοβία για μακρυνές μετακινήσεις.........και είμαι με αγωγή seroxat για αυτά και άλλα συγγενικά θέματα ενοχλήσεων......

    Σχετικά με το xanax που σου είπε δεν νομίζω να σου προκαλέσει κάτι από αυτά που αναφέρεις........μάλλον θα σε χαλαρώσει στο άγχος που μπορεί να ξυπνήσει........

    Τώρα σχετικά με το aspen.........εγώ δεν το έχω δοκιμάσει..........Στα άλλα ανθοιάματα όμως που παίρνω όπως το remedy που είναι πιο ολοκληρωμένο και για ώρες <<κρίσεις>> χε.......χε συνήθως βάζουν όλοι 3 σταγόνες 2 φορές την ημέρα (μεσημέρι και βράδυ) σε απιονισμένο όμως νερό........
    Οπότε αν θες βράσε ένα μεγάλο ποτήρι νερό (για να το κάνεις απιονισμένο......) βάλτο στην άκρη να το έχεις και με αυτό να παίρνεις τις σταγόνες ....... Εγώ ανά δύο μέρες αλλάζω το νερό........
    Τα ανθοιάματα μπορούν να συνδιαστούν με όποια αγωγή και αν παίρνει κάποιος ακόμα και συνδιαστικά......Εγώ είδα κάποια συμπληρωματικά θετικά μετά από 2 εβδομάδες που τα έπαιρνα............κυρίως στη διάθεση.......

    ΣΠΥΡΟ ΜΟΥ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by lupus30
    μου εγραψε xanax των 0,5 gr και μου ειπε να παρω ενα μια ωρα πριν την πτηση.. εριξα μια ματια στις παρενεργειες και λιγακι αγχωθηκα .........
    Διάβασα πρόσφατα ότι το 20% (!) όσων ταξιδεύουν με αεροπλάνο βρίσκονται κάτω από την επήρεια ηρεμιστικών ή αλκοόλ για να καταφέρουν να ταξιδέψουν.

    Πάρε φιλε μου την δοσολογία ακριβώς όπως σου είπε ο γιατρός και απόλαυσε το ταξιδάκι σου.

    Να ξέρεις ότι δεν θα έχεις καμία μα καμία παρενέργεια με ένα χαπάκι. Και να είχες δηλαδή δεν θα σου προκαλούσε μεγαλυτερη \"φθορά\" από όση μπορεί να σου προκαλέσει το άγχος.

    Αυτά και καλό ταξίδι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Συμφωνώ με την προλαλήσασα και τον προλαλήσαντα. Καλό ταξίδι!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    ευχαριστω ρε παιδια για ακομα μια φορα.. τα λεμε στην επιστροφη, καλη δυναμη σε ολους
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Καλημέρα σε όλους

    lupus να ακολουθήσεις τη συμβουλή του γιατρού. Μη φοβάσαι ότι το χάπι θα έχει παρενέργειες, γιατί δεν θα έχει. Με το καλό να πας το ταξίδι σου και να επιστρέψεις δυνατότερος.

    Νικολέτα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    lupus gurises?ti egine phgan ola kala?posh wra htan kerkura-athina?egw xio thessalonikh einai mono ia wra kai kati opote to anteksa.phres to xanax?h mama mou exei farmakeio kai twra pou le na mpw 4 wres sto treno mou proteinan na par xanax.sou ekane kalo?epathes tipota periergo..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Αννυ πως θα παρεις xanax;;;
    Χωρις να εχεις συμβουλευτει γιατρο;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Τα τελευταία χρόνια για ότι πρόβλημα αντιμετωπίζω παίρνω Αυστραλιανά ανθοϊάματα . Ειναι βελτιωμένες έρευνες από ότι αυτές του Μπαχ.

    Παιδιά,
    τα αποτελέσματα ειναι εξαιρετικά ΜΟΝΟ αν έχεις συμβουλευτεί τον κατάλληλο θεραπευτή ή γιατρό (οι ομοιοπαθητικοί γιατροί χρησιμοποιούν πια ευρεώς τα ανθοϊαματα). Το να παιρνουμε ανθοϊάματα από τις γνώμες φίλων ειναι το ίδιο με το να παιρνουμε φάρμακα χωρίς συμβουλή απο το γιατρό. Σε κάποιον το φάρμακο / ανθοϊαμα επιδρά σε κάποιον όχι. Κυρίως που τα ανθοϊάματα απαιτούν λεπτομερή συζήτηση με τον θεραπευτή για την ανακάλυψη της \"ιδιοσυγκρασίας\" του ασθενούς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    giati?tha pathw kati?den kserw ti akrivws einai alla gia na mou to leei o mpampas mou pou kserei apo farmaka fantazomai den tha einai sovaro.den kserw..peite mou an kserete kati..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Αννυ μου ακομη κι αν ο πατερας σου ειναι φαρμακοποιος και γνωριζει απο φαρμακα, αυτο δε σημαινει πως μπορει να τα χορηγησει αντικαθιστωντας τον γιατρο!

    Τα Xanax δινονται με ΕΙΔΙΚΗ ιατρικη συνταγη ( θεωρουνται ΕΘΙΣΤΙΚΕΣ ουσιες )

    Θα σε συμβουλευα να επισκευτεις καποιον γιατρο ο οποιος , συμφωνωντας η μη, με την αποψη του μπαμπα σου, ισως σου χορηγησει κατι που μπορει να ειναι Xanax η και οτιδηποτε αλλο.

    Χωρις να θελω να θιξω κανεναν, ο μπαμπας σου μπορει να ξερει απο φαρμακα αλλα ΔΕΝ ξερει απο ιατρικη. Και σαφως δε θελει το κακο σου αλλα μην ξεχναμε πως οταν κατι μας πονα, παμε στον αναλογο γιατρο. Ο φαρμακοποιος εκτελει συνταγες ιατρου. Αυτη νομιζω ειναι και η δουλεια του.


    ΠΑΝΤΑ φιλικα...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    γεια σας παιδια.. οπως εγραψα και σε αλλο post επεστρεψα ζωντανος ολα στο μυαλο μας ειναι ρε γαμωτο και το πιστευω παιδια αφου καποιες φορες καταφερα να διωξω τον πανικο απλα βρυζοντας τον! αννυ μου ευχαριστω για το ενδιαφερον σου, οσον αφορα τα xanax τωρα το θεμα θελει οντως προσοχη.. καταρχην τα χαπια δεν τα επελεξα μονος μου, τα προτεινε ο νευρολογος με την εννοια να παρω ενα πριν απο καθε πτηση.. εγω πηρα μισο και λειτουργησε.. πως λειτουργει? το συγκεκριμενο χαπι ανηκει στα αγχωλυτικα-υπνοτικα ωστε αν σε πιασει κριση αγχους την περνας πιο μαλακα γιαυτο αν παρεις χαπι και αισθανθεις κατι μην τρομαξεις, αστο και θα περασει γρηγορα και μονο του.. στο κατω κατω ολοι γνωριζουμε πια οτι οσο το σκεφτομαστε το τρεφουμε... απλα προσεξε μην μπεις στην διαδικασια που σκεφτηκα να μπω εγω και να περνω ενα ή μισο xanax οποτε αισθανομαι οτι θα κορυφωθει το αγχος.. τα εχω εκει αν πραγματικα τρομοκρατηθω και μονο και δεν εχω σκοπο να παρω γιατι δεν παυει να ειναι φαρμακο και μαλιστα αρκετα εθιστικο γιαυτο και θελει προσοχη, μην συνηθισεις σε κατι τετοιο αν δεν στο εχει προτεινει γιατρος..εγω θα λεγα να παρεις μισο μια ωρα πριν το ταξιδι και μετα να τα ξεχασεις και να δουλεψεις και εσυ τον εγκεφαλο ως λυση και φαρμακο γιατι ολα εκει ειναι τελικα... και ευκαιριακα ρε παιδια θα θελα καποιος να μου πει αν υπαρχει ενα συγκεκριμενο ανθοιαμα του μπαχ ως αγωγη για το αγχος και ως ηρεμιστικο εκτος απο το rescue remedy που ειναι για συγκεκριμενες καταστασεις και οχι για καθημερινη χορηγηση.. σας φιλω...
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Παιδια με τα φαρμακα δεν παιζουμε!
    Κανονικα δεν πρεπει να παιρνουμε ΤΙΠΟΤΕ αν δεν μας το χορηγησει ο αρμοδιος γιατρος!

    Δεν ειναι καραμελα, ουτε δραμαμινη το Xanax!
    Προσοχη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    lupus30 εγω προσωπικα δε θα σου πω τι θα κανεις γιατι οπως λεει και το lenaki δεν ειμαστε οι αρμοδιοι. Επισης ο καθε οργανισμος διαφερει. Θα παρω xanax ΜΙΣΟ του 0,25 οταν θα χω μουδιασματα λογω υπερβολικου αγχους και θα φυγει λογω της ιδεας που πηρα το χαπι και λογω του χαπιου βεβαια. Συμβαλλουν και τα δυο πιστευω. Πριν 2 μηνες χρειάστηκα 0,50 διοτι το 0,25 δεν μου \"εφτασε\" [δεν ενηργησε ουτε η ιδεα]. Δεν ξέρω ποιο απο τα δυο υπερτερει -η ιδεα ή το χαπι-, αλλά σιγουρα και τα δύο. Γι αυτό που είμαι σίγουρη είναι ότι κανει δουλεια και το μισο του 0,25. Δεν είχα ανεβει ποτέ σε αεροπλάνο μέχρι που το αποφάσισα. Σε πληροφορώ δεν πήρα χάπι. Προσωπικα το χάπι θα το πάρω μονάχα οταν πανικοβληθώ. Σου προτείνω απλά να το χεις στο τσεπάκι σου κι όταν καταλάβεις κι αναγνωρίσεις πως δεν τα βγάζεις πέρα, παρε. Πιστεύω είναι καλύτερα έτσι, γιατι που ξέρεις, μπορει και να μην το χρειαστείς ή μπορει να καταλάβεις πως είσαι πιο δυνατός απ\' οσο νόμιζες. Δε θα θελες να το μάθεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    κ εγω πιστευω οτι μπορουμε να το ελεγξουμε με το μυαλο μας.αλλα οταν εχουμε ζησει την κριση πανικου μετα με το που θα μπω ας πουμε στο τρενο και μεχρι να καταιβω θα σκεφτομαι αυτο...ποτε θα ερθει?θα ερθει?να παω στην τουαλετα να ειμαι μονη μου..και ενω δεν νιωθω τιποτα(ουτε ζαλιζομαι,ουτε ταση για εμετο κτλ) ειμαι συνεχεια με την ψυχη στο στομα.εχω να παθω κριση πανικου περιπυ 3 μηνες και χωρις βοηθεια απο γιατρους αλλα τωρα που σκεφτομαι να μπω σε τρενο για 4 ωρες φοβαμαι πολυ.παντως χαπι δεν παιρνω..με πεισατε.το rescue που λες lupus κανει τιποτα?δεν θελω με τιποτα να χασω την ορκομωσια των φιλων και συμφοιτητων μου.θα μπω και οτι γινει.
    lupus xairomai poy ola soy phgan kala..pragmatika xairomai.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •