Γυναικειο θεματακι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987

    Γυναικειο θεματακι.

    Λοιπον κοριτσια, εχω παρατηρησει οτι ο κυκλος μου επηρρεαζει κατα καποιο τροπο το αγχος μου και κυριως τις ιδεοληψιες.

    Συγκεκριμενα απο την ωορηξια και μεχρι να αδιαθετησω εχω πιο πολυ αγχος και περισσοτερες ιδεοληψιες.
    Το ιδιο και οταν πεφτει ο σιδηρος μου.Ειδικoτερα,οταν πεφτει ειμαι σχεδον σε κατασταση πανικου.

    Εχετε παρατηρησει κατι αναλογο?

    Δεκτες και οι αντρικες γνωμες αν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Λοιπον κοριτσια, εχω παρατηρησει οτι ο κυκλος μου επηρρεαζει κατα καποιο τροπο το αγχος μου και κυριως τις ιδεοληψιες.

    Συγκεκριμενα απο την ωορηξια και μεχρι να αδιαθετησω εχω πιο πολυ αγχος και περισσοτερες ιδεοληψιες.
    Το ιδιο και οταν πεφτει ο σιδηρος μου.Ειδικoτερα,οταν πεφτει ειμαι σχεδον σε κατασταση πανικου.

    Εχετε παρατηρησει κατι αναλογο?

    Δεκτες και οι αντρικες γνωμες αν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενες.
    δεν εχω πανικους και ιδεοληψιες για να σου απαντησω για τα δικα σου συμπτωματα, αλλα αυτο που ξερω με ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, ειναι οτι η παρουσια συγκεκριμενων ορμονων στην διαρκεια του κυκλου, εχουν αμεση επιδραση στο νευρικο συστημα . στην περιοδο που λες, που ειναι και η περιοδος που εκδηλωνεται ΠΕΣ(PMS), σε μενα ειναι αυξημενο το αγχος, η κακη διαθεση, τα νευρα, η απαισιοδοξια.
    αντιστοιχα, πιστευω πως ο,τι θεμα πιο ειδικο μπορει να εχει καποια με τον ψυχισμο της, επιδεινωνεται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Κάτι είχα ακούσει για το "pre-menstrual syndrome" ? (προεμμηνορυσσιακό σύνδρομο?)

    αν ξέρεις Αγγλικά


    http://en.wikipedia.org/wiki/Premenstrual_syndrome


    Βρήκα και αυτό στα Ελληνικά

    http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=360&st=2


    Αρχίζει ακριβώς στην ωορρυξία και τελειώνει με την εμμηνόρροια. Γενικά σε κάποιες γυναίκες, αυτή η περίοδος σχετίζεται με υψηλότερο άγχος (οπότε ίσως και με αυξημένες ιδεοληψίες). Από ότι διαβάζω ο μηχανισμός είναι άγνωστος αλλά κάτι έχει να κάνει με την παραπάνω αύξηση η μείωση ορμονών. Πάντως συμβουλέψου και κανα γιατρό για να μην λένε ότι κάνουμε διαγνώσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για το Pms ξερω.Απλα ειναι σχεδον γελοιο,καθε φορα που περιμενω αρχιζουν οι ιδεοληψιες να πεφτουν καταρακτωδως.Και εν τω μεταξυ μολις αρχιζουν οι ιδεοληψιες αρχιζουν και ο φοβος οτι θα παθω καταθλιψη.
    Για την ελλειψη σιδηρου?

Similar Threads

  1. ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΥΑΛΟ
    By matina24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-07-2011, 14:47
  2. Έχω θεματάκι...όποιος πραγματικά γνωρίζει ας απαντήσει!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2011, 15:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •