ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Όχι εγώ σύνηλθα από το επισόδειο της διπολικής διαταραχής και έχω σταματήσει εδώ και ενάμιση χρόνο δεν έχω καμμία σχέση ούτε θέλω να πλησιάσω άντρα ξανά,απλά η ψυχίατρος διέγνωσε γιατί το έκανα αφού εγώ ήμουν σα κοιμισμένη και χρειάστηκε πολλές συνεδρίες για να καταλάβει ότι αυτό που μου είχε κάνει ο άντρας μου με το σπίτι τα περιουσιακά τα δικά μου και η αρρώστια και θάνατος της μητέρας μου καθώς και ο εκβιασμός με οδήγησαν εκεί

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Εγώ έχω ξυπνήσει από αυτό το κυκλικό επισόδειο όπως το ονόμασε η ψυχίατρος και δεν έχω καμία σχέση εδώ και ενάμιση χρόνο , μόνη μου κατάλαβα τι έκανα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Aφού θέλεις τόσο πολύ και επιμένεις να διατηρήσεις τον γάμο σου, για μένα θα ήταν καλό να μιλήσει και ο άντρας σου στον ίδιο γιατρό που πηγαίνεις και συ μπας και βγει μια άκρη...Αν και για μένα θα ήταν καλύτερο να χωρίσετε αν δεν δείξει και αυτός την ίδια θέληση να βοηθήσει ώστε να διατηρηθεί ο γάμος σας.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι μου το είπε δε θέλει, τη ψυχιατρό μου την έχει δει 3 φορές του εξήγησε και λέει ότι τα έχω κάνει πλακάκια μαζί της ενώ παίρνω φάρμακο και το βλέπει. Την είδα πριν 3 ημέρες και 22 Δεκεμβρίου ο τύπος που σας είπα ήταν έξω από το σπίτι μου βραδάκι κατά τις 7 η ώρα ενώ εγώ βγήκα για να πάω σε μια φίλη μου δύο στενά παραπάνω, με πλησιάσε με το αυτοκίνητο με χαιρέτησε και τον έστειλα ξέρερετε που, επειδή συνέχισε μπήκα σε πεζόδρομο πήρα τον άντρα μου τηλ. και ήρθε και του έριξε μπουνιά και στη συνέχεια τον ακολουθούσουμε επίτηδες στο δρόμο μέχρι που φτάσαμε στο στρατιωτικό νοσοκομείο και γυρίσαμε πίσω. Το είπα στη γιατρό και ο άντρας μου είχε πει να τον πάρει τηλ.μου είπε ότι θα το κάνει αλλά διακριτικά αφού νομίζει ότι είμαστε κολλητέσ και του λέμε τέτοιο ψέμα. Έπειτα με εκφοβίζει ο άντρας μου ότι θα τα πει όλα στα κορίτσια αλλά μου είπε η ψυχίατρος ότι θα τους εξηγήσει εκείνη και σίγουρα το επίπεδο τους είναι ανώτερο του άντρα μου, επίσης θέλει να του μιλήσει για τα κορίτσια διότι τους προκαλεί προβλήματα τώρα που διαβάζουν πάλι για Παννελαδικές για να περάσουν Αθήνα γιατί πέρασαν επαρχία από διαφορετική κατεύθυνση αλλά οι αλλαγές που έκανε φέτος το υπ. Παιδ. δε πιάνει τα διδύμα αδέρφια και έπρεπε να φτιάξουμε 3 σπίτια,ξέρεις νεύριασα και εγώ με όσα κάνει ειδικά στα παιδιά όπως ότι έλειπε Πρωτοχρ. για να βγει όλη νύχτα με τη γκόμενα και εκείνα το κατάλαβαν γιατί τους είπε ότι παέι για δουλειά και είπαν δε ντρέπεται λίγο και είναι καλύτερο να χωρίσω όμως δουλειά δεν έχω, έφαγε ένα σωρό λεφτά από τη περιουσία μου και το σπίτι τώρα εδώ είναι με δάνειο και πρέπει να μιλήσω με δικηγόρο για να δω τι θα γίνει με διαζύγιο με αντιδικεία και με τη γιατρό μου,κλείστηκα στον ευατό μου δε θέλω να τον βλέπω και σιχαίνομαι που μένει μαζί μας και κάνει τον καλό μπαμπά ενώ παραμονή των φώτων ήθελαν τα κορίτσια να πάνε σε ρεμπετάδικο και τους έλεγε να έρθουν το πρωί με λεωφ.για να βγει με τη γκόμενα και το αυτοκίνητο είναι δικό μου, δεν βγήκαν τελικά γιατί τους μίλησα βγήκε η μία χθες και 5.30 το πρωι τη πήρα εγώ από κει που ήταν αφού του είπα απόψε θα βγεί το παιδί,3 κουμπάρες έχω η μία έχει αδερφό νευρολόγο και της εξήγησε , η άλλη ξέρει από την αρχή τι έχω περάσει με πεθερα και κουνιάδα(απερίγραπτο, η ψυχίατρος λέει γιαυτό έφτασες εδώ μεταξύ των άλλων) και η τρίτη ξέρει πόσο δούλεψε ο πατέρας μου γιατί είμαστε και ξαδέρφες για να φτιάξει τα διάφορα και τι του πρόσφεραν ακόμη και η νεκρή μητέρα μου όπου τώρα λέει ας μη τα έκαναν,και οι δικοί του δεν είχαν καμία υποχρέωση να βοηθήσουν αλλά απλά επειδή η emy είχε να βοηθήσουν τον αδέρφό του τη συνυφάδα μου που είχε τα ίδια προβήματα μαζί τους αλλά ο αδερφός του δε μασάει έχει απογαλακτιστεί και τη κόρη τους ποτ είναι η πριγκίπισσα του μονακό και βάλε, πρέπει να γλιτώσω και να βρω δουλειά αν όχι στο τέλος θα αυτοκτονήσω, θα με ψάχνει η Νικολούλη που δε δείχνει πια δε ξέρω θα παω και στο όλοι μαζί ΒΟΗΘΗΣΤΕ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    θΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ ΠΑΝΤΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΤΕ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    emy, γεια σου κ παλι.

    τα παιδια σου ειναι αρκετα μεγαλα κ οφειλουν να γνωριζουν για την ασθενεια σου.
    η κορη μου που ειναι 12 ετων, γνωριζει εδω κ χρονια.
    της μιλησα εγω για αυτο.
    τι ειδους απειλη ειναι αυτη που δεχεσαι απο τον πατερα τους δν καταλαβαινω.
    θα μιλησει στα παιδια για τη διπολικη και τι?

    κ μονο που ζεις μεσα σε τετοιο περιβαλλον....ειναι αδυαντον να ισορροπησεις.
    τοσο δυσκολο του ειναι να καταλαβει τελικα?
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    aktos δεν παραδέχεται ότι έπαθα διπολική διαταραχή αυτός περιμένει να κάνουν κανένα δεσμό να ολοκληρώσουν (δεν τους έχει τύχει μέχρι τώρα επειδή έχουν δώσει ιδιαίτερη προτεραιότητα στις σπουδες τους) και να τους πει ότι τον κεράτωσα εν γνώση μου και αυτά που λέω είναι βλακείες δε τον αγάπησα και διέλυσα την οικογένεια γιαυτό η ψυχιατρός μου μου είπε ότι θα τους εξηγήσει εκείνη αν και ξέρουν ότι έχω ένα πρόβλημα και βλέπω ψυχίατρο, αν είχα δουλειά θα είχα πάρει την απόφαση να φύγει όσο και αν τον αγαπώ και οι κόρες είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες και λες και το ήξερα τις έχω μάθει να σέβονται το πρόβλημα κάθε ανθρώπου και αν μπορούν να προσφέρουν να το κάνουν,έτσι έχουν και απίστευτα πολλούς φίλους και φίλες, η κουμπάρα μου προσπαθεί να με βάλει στη πρώην δουλειά μου,απλά με τη ψυχίατρο είπαμε να μην το κάνουμε τώρα για να πετύχουν το στόχο των σπουδών και θα το πάρει τηλ. γιαυτό με αφορμή τον άλλο που ήταν έξω από το σπίτι μου

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    κοιτα εμι, αν αυτο που τον ενδιαφερει ειναι η εικονα του ως προς τα παιδια, φυσικο ειναι να κραταει τετοια σταση.
    φυσικο ειναι να πληγωθηκε που τον απατησες, αλλα νομιζω πως κανει το ιδιο αυτη τη στιγμη.
    τι αλλο θελει πια?
    ο κυριος που ηταν εξω απο το σπιτι σου τί σχεση εχει με σενα? ( δν καταλαβα )
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Γράφω από πάνω αυτός που τον απάτησα και που έχω κόψει σχέσεις εδώ και ενάμιση χρόνο από τότε που ξύπνησα από το επισόδειο, είχε ξανάρθει 23 Σεπτεμβρίου έξω από το σπίτι μου τον είδα και πρόλαβα να μπω γρήγορα μέσα.Απόψε βγήκε μαυτήν είπε ότι πάει σε ένα Γιάννη στα παιδιά θα γυρίσει 7 το πρωί δε παραδέχεται την αρρώστια και μένοντας εδώ δε μεν βοηθάει να γίνω καλά, έχει ζητήσει διαζύγιο με το καινούργιο χρόνο αλλά δε θέλω να μένει εδώ.Κάναμε κάποιες φορές έρωτα πριν τα Χριστούγεννα και καλά προσπαθούσε να γίνουμε όπως πριν και ξαφνικά μου λέει τα κορίτσια τα θέλω εσένα όχι,τα νομικά πρέπει να δω για να φύγει και να διεκδικίσω τα χρήματα που έφαγε ακόμη και αν το παρουσιάσει ως μοιχεία αν και η ψυχίατρος είναι κατηγορηματική,αφού της είπα μήπως μου λέει ψέμματα για να μη νιώθω τύψεις και το αρνείται , έπαθες διπολική διαταραχή μου λέει και παίρνω anafranil,topamac και rivotril, με λέει γριά και άσχημη και στη πραγματικότητα είμαι μια πολύ ωραία γυναίκα που δείχνω 10 χρόνια νεώτερη και μέχρι και οι κόρες μου μερικές φορές μου λένε για πλάκα θα θέλαμε να σου μοιάζουμε περισσότερο,το κάνει για να με πληγώσει και ο ίδιος έχει γίνει σα παιδάκι σχολείου αλλά εμένα δε με πειράζει,θέλω ηρεμία και τα κορίτσια καταλαβαίνουν τα ψέματα του γιατί πάντα βγαίναμε μαζί, για το κύριο εξήγησα στη Gypsy Cello πιο πριν αναλυτικά, αχ βρείτε μου λύση από βδομάδα θα επικοινωνήσω και με το σύλλογο που μου πρότεινες

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Έστειλα μύνημα στο κινητό στη ψυχιατρό μου τώρα,δεν μπορώ έτσι να ισορροπήσω γιατί δε δέχεται τέτοια αρρώστια,ήταν τόσο καλλιεργημένος που πιστεύω ότι το έπαιζε τελικά ας μη με συγχωρήσει οκ ας πάρουμε διαζύγιο ας με αφήσει να γίνω καλά

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Unhappy

    Περιμένω aktos γιαυτό που πρότεινες θα με ανακουφίσετε Θέλω να συμπληρώσω ότι αυτός ισχυρίζεται ότι είναι λευκό πανί αφού έκανε σχέση ζήτησε διαζύγιο και το ξέρω ενώ εγώ το έκρυβα αν και κάποιο λάκκο έχει η ιστορία διότι πιστεύω ότι το ήξερε από την αρχή δε μίλαγε για τα παιδιά ,το έχω πει στη ψυχίατρο και ισχυρίζεται όχι γιατί τον ρώτησε και ορκίστηκε στα παιδιά αλλά ακόμη και σε δουλειές που με έπαιρναν γνώριζαν προσωπικά στοιχεία π.χ ότι έχω σπίτι με δάνειο ή ότι στα 21 τα είχα με έναν υποσμηναγό που έμενε στο Περιστέρι, μέχρι που πιστεύω ότι τα είχαν κάνει πλακάκια οι δυό τους και στόχος είναι αφού δεν έχω δουλειά,σταμάτησα με προτροπή του μετά 17 χρόνια για τα παιδιά, επίσης οι δικοί του πέταγαν όλο σπόνδες. Η ψυχιατρός μου με παρακαλάει να το βγάλω από το μυαλό μου αλλά ξέρεις ως άρρωστη μοιάζει να προσπαθούν να βγώ και παρανοική. Όταν ήμουν με κείνο τον άνθρωπο ήταν τέτοιο το επισόδειο που ήταν σα να μην ήμουν εγώ,απλά στο σπίτι λειτουργούσα τέλεια γιαυτό το λέει διπροσωπία και όχι διπολική

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καλη μου, emy, η κατηγορία της μοιχείας έχει καταργηθεί εδώ κ καποια χρονια.

    ειναι ολοφανερο πως ο συζυγος σου παταει πανω στην ασθενεια σου.
    μν του το επιτρεψεις.
    κ εννοω να μν νιωθεις τυψεις εσύ.
    αν αυτος αποφασισε πως δν μπορεί να σου σταθει πια, ειναι δικο του θεμα.
    μν το αφηνεις, να το κανει δικο σου.

    είσαι νέα γυναικα κ εχεις ολη τη ζωή μπροστα σου.
    η διπολικη ειναι μια ασθενεια που αντιμετωπιζεται.
    εχεις τις κορες σου κ 5 ανθρωπους να σε στηρίξουν.
    ας τον.
    ειναι φυσικο να θελει κ αυτος το χρονο του.
    οι απ΄εξω ειναι δυσκολο να δεχτουν τη διπολικη κ καθε τετοια ασθενεια.
    καπποια στιγμη θα του περασει ο θυμος κ θα δειξει κατανοηση.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    aktos μου με αγωνία περιμένω να μου απαντήσεις, κρέμομαι από την απαντησή σου περιμένω να με βάλεις εκεί που μου είπες στο μυνημά σου και να ξέρεις ότι μεταξύ των 5 ανθρώπων είστε και εσείς,μακάρι μέσα από τη καρδιά μου να μπορέσω μια μέρα να κάνω κάτι μεγάλο ανακουφιστικό για σας και σαν ασθένεια είμαι ήδη καλά ο τρόπος του με νευριάζει, αν και αναγνωρίζω το θυμό του και ότι κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα ψυχικά να αντέχει μέχρι κάπου,κάθε άνθρωπος είναι πρώτα ελεύθερος

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Χθες βράδυ τσακωθήκαμε πολύ άσχημα στην κουζίνα,με έβαλε κάτω στα ντουλάπια και απειλούσε να με σκοτώσει γιατί τσίτωσα και εγώ και αυτά που του έλεγα ήταν αλήθεια και τον πλήγωνα όμως πλήγωναν και μένα με όσα έλεγε ότι δεν είμαι άρρωστη και τον απάτησα ότι τώρα είμαι άρρωστη, ότι είμαι για λύπηση ,ήθελε να τα πει όλα στα παιδιά ενώ του είπε η ψυχιάτρος να περιμένει να δώσουν εξετάσεις και μετά να μιλήσουμε για το διαζύγιο για να λειτουργώ και εγώ, με είπε κακιά,και χίλια άλλα. Ευτυχώς τα παιδιά δεν άκουσαν τίποτα, τα είπα στη ψυχίατρο και τον πήρε τηλ. όμως δε το σήκωσε και μου είπε να της πω να μην τον ξαναενοχλήσει και ότι δεν ενδιαφέρεται πλέον για μένα. Εντάξει είναι σκληρό όμως το πήρα απόφαση ,τα παιδιά δε θέλω να ενοχλήσει όσο διαβάζουν και αν τους πει ότι τον απάτησα μου είπε η ψυχιατρός μου ότι θα τους εξηγήσει ότι οφειλόταν στη διπολική διαταραχή,η φασαρια ξεκίνησε γιατί θέλω να ανοίξω λογαριασμό στο facebook και γενικότερα ζηλεύει ενώ είμαστε σε διάσταση και είναι με την άλλη. Προσπαθώ να σταθώ μη κλονιστώ ψυχολογικά και έχουμε άλλα, aktos θα τα φτιαξω το γρηγορότερο, είναι τρελλός

  15. #30
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    43
    emy οι ιστοριες μας μοιαζουν πολυ ο αντρας σου σε αγαπαει ακομα γιαυτο και ζηλευει ετσι και εμενα την μια στιγμη οταν ημαστε μαζι ειναι καλα και μπορει απο μια κουβεντα μου να τρελλαθει και να γινει χαμος η μονη διαφορα με την δικη μου ιστορια ειναι οτι εγω παρολο που μου δωθηκε η ευκαιρια και το ξερει δεν την απατησα γιααυτο και δεν μπορει να πατησει εκει .την ρωτησα καποτε πως θα νιωσει αν παω με αλλη τωρα που ημαστε ετσι και μου ειπε τελειωσαμε να το ξερεις τα θελει ολα δικα της το λαθος σου ειναι οτι το εμαθε και τωρα το εκμεταλευεται δεν θελει να πιστεψει οτι και αυτο ειναι αποτελεσμα της διπ.διατ/ης που περνας.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  2. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 21:18
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •