ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Unhappy ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

    Έπαθα και εγώ μανιοκατάθλιψη έγινε λάθος διάγνωση από γιατρό και με οδήγησε σε ένα τέτοιο περιστατικό 5ετές, αυτό το διέγνωσε η ψυχιάτρος που με παρακολουθεί από τον Αύγουστο,όμως απάτησα τον άντρα μου με μια σχέση 5 χρόνων όπου ξύπναγα και κοιμόμουν και σκόρπαγα χρήματα, τώρα με χωρίζει γιατί δεν πιστεύει στην αρρώστια με βρίζει,πήγα στην εκκλησία και στην ουσία ξύπνησα από το προηγούμενο καλοκαίρι, κανείς δε με θέλει είμαι άνεργη και προσπαθώ να σταθώ για τις κορούλες μου που είναι δίδυμες 18 ετών, δεν έχω κανέναν άλλο στον κόσμο και αν δεν είχα τα κορίτσια θα ήθελα να αυτοκτονήσω,αν κάποιος θέλει βοήθεια να μου τη ζητήσει εμένα ανατράπηκε όλη μου η ζωή και έμαθα ότι κανείς δε θέλει έναν άρρωστο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Έμυ, βλέπω μια μικρή σύγχηση στα λεγόμενα σου. Υποθέτω πως η ασθένεια σε αγχώνει ιδιαίτερα. Πολύ ενθαρρυντικό όμως που έχεις δίπλα σου τα παιδιά σου. Να σου ζήσουν! Και μόνο γι' αυτά αξίζει ν' αγωνίζεσαι! Οταν λες πως έγινε λαθος διάγνωση τι ακριβώς εννοείς;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Αυτό που έγινε ήταν ότι όταν έπαθα το πρώτο επεισόδιο με πόνους στο κεφάλι έχανα κιλά και είχα ένα μήνα να κοιμηθώ ο γιατρός νευρολόγος-ψυχιάτρος με είδε για 10 λεπτά και μου έδωσε αντικαταθληπτικά μετά από το 2002-2005 που με είχε ξαναδεί δε μου έδωσε σταθεροποιητή και η κατάθλιψη σε συνδυασμό με δύο σοβαρά γεγονότα που συνέβησαν τότε στη ζωή μου με διέλυσαν και έπαθα διπολικη διαταραχή. Όμως ο άντρας μου θέλει διαζύγιο,δουλειά δεν έχω,κανένα δεν έχω στον κόσμο, ο αδερφός μου κοροιδεύει, οι φίλοι έφυγαν σα να είμαι λεπρή...πως να ζήσω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αυτή τη στιγμή, βλέπεις κάποιον γιατρό; Κάνεις κάποια ψυχοθεραπεία; Τα προβλήματα που αναφέρεις με τον άντρα σου, ξεκίνησαν όταν έπαθες κατάθλιψη ή προυπήρχαν; Ο αδερφός σου γιατί σε κοροιδεύει;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Unhappy

    Ναι βλέπω μία καταπληκτική ψυχίατρο και κάνουμε ψυχοθεραπεία και συγχρόνως παίρνω ισορροπιστή το Topamac. Τα προβλήματα με τον άνδρα μου ξεκίνησαν όταν έγιναν κατά τη ψυχίατρο δύο μεγάλα μπουμ που δεν άντεξα και με οδήγησαν στη μανιοκατάθλιψη από τη μία είχε αρρωστήσει το 2001 από αλτσχαιμερ η μητέρα μου και πέθανε το 2006, είμαστε σαν ένα και εγώ αυτό δεν το άντεχα και από την άλλη το 2003 χτίσαμε ένα καινούργιο σπίτι ο άντρας μου δεν υπολόγισε καλά τα οικονομικά και χάθηκε μεγάλο μέρος περιουσίας δικιάς μου και συγχρόνως βρέθηκε αυτό το άτομο να με απειλεί ότι δε θα μου δώσει ποτέ ρεύμα η ΔΕΗ εάν δεν ενδώσω, αυτό δεν το είπα στον άντρα μου ο οποίος έφτασε και ο ίδιος στο ψυχίατρο με κατάθλιψη γιατί το σπίτι χανόταν και έπαιρνε Remerron με αποτέλεσμα να τα φορτωθώ όλα εγώ και να γίνουν όλα μια χιονοστοιβάδα το ένα ψέμα έφερε το άλλο , σκόρπαγα λεφτά και φυσικά σε όλα αυτά κανείς από τους δικούς του δε πρότεινε λύση , ο αδερφός μου έχτιζε το κάτω όροφο άλλα ούτε που τον ένοιαζε διότι εγώ είχα πάρει ήδη ένα διαμέρισμα όταν παντρεύτηκα πρώτη και το πούλησα για να χτίσουμε το καινούργιο. Με τον άντρα μου πριν είμαστε τόσο αγαπημένοι και δεμένοι και ερωτευμένοι...τώρα προσπαθώ να πουλήσω το σπίτι αυτό είναι το μεγάλο μου όνειρο, οι κόρες μου μεγάλωσαν σε μια οικογένεια αγάπης οπότε δε διανοούνται ένα χωρισμό και επειδή από τον Αύγουστο που το έμαθε τσακωνόμασταν και όλο έκλαιγα μέχρι να καταλάβει η ψυχίατρος τι συνέβει τελευταία του είπαν διάφορα, μοιάζει να με αγαπάει και εγώ τέτοιος άνθρωπος δεν είμαι. Όσο για τον αδερφό μου θεωρεί αυτές τις επιστήμες παραμύθια και ότι όποιος έχει πρόβλημα κλείσιμο στο Δαφνί και πέταμα παρά το γεγονός ότι η ψυχίατρος μου μίλησε και για γονίδιο και το διασταυρωσα με κάποιους συγγενείς της μητέρας μου.
    Last edited by lavie; 27-12-2011 at 21:24.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είναι αληθεια ότι η διπολική διαταραχή έχει βιολογική βάση. Μπορείς να εξηγήσεις στον αδερφό σου κάποια πράγματα, όχι για να σε στηρίξει γιατί απ' ότι βλέπω είναι ανικανος να το κάνει αλλά τουλάχιστον για να μην σε κουράζει άδικα. Όποιος αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα, δεν είναι απαραίτητα κάποιος που πρέπει να τον κλείσουν στο ψυχιατρείο. Δυστυχώς, υπαρχει ακόμα πολύς ρατσισμός απέναντι στις ψυχικές ασθένειες στην Ελλάδα και πολύ μεγάλη αμάθεια γύρω από αυτά τα θέματα.



    Απ' ότι βλέπω τα προβλήματα στην σχέση σου με τον άντρα σου, δημιουργήθηκαν όταν εμφανίστηκαν εξωτερικά προβλήματα, δεν προυπήρχαν εντός της σχέσης και γι' αυτό θα ήταν κρίμα να μην παλέψεις για να τα ξεπεράσεις. Μέσα σε μακροχρόνιες σχέσεις, είναι πολύ φυσικό να υπάρξουν στιγμές δύσκολες που θα θέσουν την σχέση σε δοκιμασία (δεν είναι και λίγο να φροντίζεις έναν άνθρωπο με αλτσχάιμερ, είναι πολύ ψυχοφθόρα και επώδυνη ασθένεια και περισσότερο για τους συγγενείς και όχι για τον ίδιο τον άρρωστο) εκεί φαίνεται και η ποιότητα και η αξία της σχέσης. Ξεπεράστηκε ήδη ένας σκόπελος, μην λυγίσετε τώρα. Ο γιατρός σου τι σου λέει γι' αυτό το θέμα;


    ΥΓ:Ποιος ήταν αυτός που σε απειλούσε και γιατί το έκανε;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Unhappy

    Ο αδερφός μου δεν παλεύεται με τέτοια του εξήγησα μου είπε ότι λέω μπούρδες κ.λ.π.και να φανταστείς μένει από κάτω και είναι παντρεμένος με παιδί που πάει τετάρτη δημοτικού, οπότε δεν καταλαβαίνει και το ρίσκο ότι τέτοιο γονίδιο μπορεί να έχει και η κόρη του. Η ψυχιάτρος με βοηθάει μέσα σε όλα να παλέψω για τον άντρα μου,αλλά και εκείνου το περιβάλλον είναι άγριο δηλ. η μητέρα του από την οποία επηρεαζόταν πάντα και ήταν το μόνο σημείο που είχαμε άλλη άποψη,τα κοριτσάκια μου είναι πολύ ευαίσθητα και τη θέλουν την οικογένεια και όπως θυμάμαι τον εαυτό μου νομίζω η μία παρουσιάζει ελαφρά ψυχολογικά προβληματάκια που της τα λύνω επειδή ξέρω πια, όμως έλεγε ο άντρας τα παιδιά μεγάλωσαν πήραν το δρόμο τους, δε μας έχουν ανάγκη μόνη θα μείνεις γιατί εκείνος έκανε ήδη ένα δεσμό, έλεγα δεν είναι έτσι και τελικά από τις πολλές φορές που μου φώναξε γιατί δεν πιστεύει λέει τη νόσο του είπαν φοβερά πράγματα, ακόμη ότι τις παραμελεί και έτσι είπε να το παίζουμε θέατρο μπροστά τους και να κοιμάται στην κρεββατοκαμαρά μας όπου πολλές φορές τελικά κάνουμε και έρωτα. Η ψυχίατρος μου είπε ότι θα είναι μπερδεμένος θα βγάζει λόγια για να με πληγώνει αλλά ότι είδε έναν άνθρωπο που με αγαπάει(την επισκέφτηκε 3 φορές για μένα-αν δε με αγαπούσε λέει δε θα πήγαινε να την ακούσει),έτσι έγινε και τώρα το μεσημέρι όταν μου είπε να κανονίσω που θα πάω Πρωτοχρονιά.Εκείνος θα βγει με τη κοπέλα που έχει και εγώ μόνη με τα κορίτσια που αν και έχουν κλείσει τα 18 είναι φοβερά παιδιά. Έτσι ξεκίνησε η φασαρία γιατί τα Χριστούγεννα εκείνος ετοιμάστηκε να βγει οι κόρες μου θα γύριζαν 11 και έτυχε μια ξαδέρφη μου που ξέρει και με πήρε τηλ. βγήκαμε και έμεινα σπίτι της και όλα έγιναν τελευταία στιγμή μπροστά του.Επίσης κανονίσαμε να πουλήσουμε αυτό το σπίτι που μας οδήγησε εδώ και βρήκαμε κάτι άλλο, όμως τη μια μου λέει θα μείνουμε μαζί,την άλλη θέλει διαζύγιο και την άλλη ότι θα κάνει διπλή ζωή-η ψυχιατρός μου τα θεωρεί φυσιολογικά να τα λέει αυτά αφού δεν έχει συνέλθει και πιθανόν χρειάζεται και ο ίδιος βοήθεια αλλά το αρνείται-για μένα τον πιέζει η πεθερά μου.Χθες που κάναμε έρωτα μου είπε ότι έχει αδυναμίες και με τα κορίτσια αγχώνεται,εγώ τον ΑΓΑΠΩ αν αυτός ο γάμος σβήσει θα είναι ΑΔΙΚΟ από μια ΝΟΣΟ ΨΥΧΙΚΗ. Αυτός ο άνθρωπος ήταν παλιός γνωστός με τεράστιες γνωριμίες και μάλλον θα σοκαριστείς αλλά βίαζε κορίτσια με την ιδιότητα που του δώσανε ως καθηγητή με οργανική θέση για 30 χρόνια περίπου και εγώ μέσα στην ηλιθιότητα ζήτησα εκεί βοήθεια.Από την ταραχή που χανόταν το σπίτι και κάποιες φορές μάλλον 2 για να με πληγώσει πολύ ο άντρας μου μου λέει να πάω σε αυτόν να με λυπηθεί γιατί για λύπηση είμαι...δεν είμαι κακός άνθρωπος εγώ πονάω τριπλά, παρακαλάω το Θεό να με βοηθήσει.
    Last edited by lavie; 28-12-2011 at 20:14.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Φοβάμαι μόνη μου και ειδικά όταν ο άντρας λέει ότι θα το πει στις κόρες μου και ότι δεν ήταν ούτε αρρώστια ούτε τίποτα και τον απάτησα άσχετα τι λέει η ψυχίατρος, κλαίω, πονάω, ρωτάω γιατί αν χάσω τα παιδιά μου θα αυτοκτονήσω, ίσως και το περιβάλλον να μη με αφήνει να γίνω καλά, ποτέ δεν ήμουν ρατσίστρια ούτε έβαζα ταμπέλες. ΒΟΗΘΕΙΑ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    emy, καλησπερα.
    η ιστορια σου σκετος καταρρακτης...

    η διπολικη ειναι σιγουρα μια " δύσκολη " ασθένεια.
    απο οσα διαβασα ο συζυγος σου δν εχει ενημερωθει αρκετα κ
    είναι φυσικο αλλωστε να μν μπορει να κατανοησει το ειδος της ασθενειας.
    δν εχει να κανει με αποτελεσματα εξετασεων, ούτε με ακτινογραφιες.
    δν ειναι κατι απτό ας το πω.

    θα σου προτεινα να του μιλησεις, να του προτεινεις να ενημερωθεί.
    στην υπογραφη μου υπαρχει λινκ για ενα φορουμ που θα σε βοηθησει....
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Emy, δεν νομίζω να χάσεις τα παιδιά σου. Φαίνεσαι πολύ ταραγμένη και ίσως όλα αυτά που λες να είναι απόρροια της σύγχυσης σου. Προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς και απευθύνσου στο μαζί παράλληλα με την ψυχοθεραπεία είναι νομίζω μια καλή πρόταση.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Μέχρι στιγμής θέλει το διαζύγιο, τον αγαπώ αλλά φτάνω να λέω θέλω ηρεμία δε ξέρω με τι από όλα να παλέψω δε θέλει μία άρρωστη άσχετα αν με αγαπούσε τρελά άσχετα αν αγαπούσε τρελά τις κόρες του παρακαλάω να ζούσε η μητέρα που πάλεψα 6 χρόνια γι αυτή διότι πέθανε από αλτχάιμερ, φοβάμαι το βράδυ τη νύχτα χωρίς την ανάσα του δίπλα μου και αυτή που έχει τώρα τι ζητάει από κείνον, δε καταλαβαίνει τι κάνει θα του προτείνω να τον ενημερώσει και το φόρουμ που μου έστειλες aktos και θα παω στο μαζί δεν αντέχω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Καλή Χρονιά, για μένα όχι δε με συγχωρεί το κέρατο λέει το λέμε τώρα διπολική διαταραχή γιατί τον αγαπάω διάβασα ότι εμείς αυτοί οι άνθρωποι είμαστε περισσότερο ευαίσθητοι και αγαπάμε περισσότερο, φοβάμαι αλλά θα παλέψω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καλή χρονιά έμυ. Μας είπες ότι και ο άντρας σου έχει εξωσυζυγική σχέση...και δεν συγχωρεί εσένα??? Είναι δυνατόν? Αφού και αυτός το ίδιο κάνει.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι,αλλά το κάνει από το καλοκαίρι που υποτίθεται το έμαθε,γυρίζει κάθε βράδυ μαζί της και λέει στα κορίτσια ότι πάει για δουλειά και τώρα μάλλον την άλλη εβδομάδα θα πάμε στη δικηγόρο για το διαζύγιο, αυτός λέει ότι έτσι πληρώνω αυτό που έκανα όχι αυτό που λέει η ψυχίατρος ότι ήμουν άρρωστη αφού τη θερμοπαρακάλεσα μήπως μου λέει ψέμματα για να μη νιώθω τύψεις και φυσικά η γιατρός μου λέει είδα και έπαθα με τόση ψυχοθεραπεία να ξεμπερδέψω ένα κουβάρι σου έγραψα φάρμακο, εκείνος είναι ανώριμος όμως ότι τον αγαπώ και τον έχασα μου φέρνει πανικό, κλάμα,αβεβαιότητα...στις4/01 θα δω τη ψυχιατρό μου, σε ευχαριστώ που μου μιλάς

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ετσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, δεν νομίζεις πως θα ήταν καλύτερο να χωρίσετε; Σου κάνει κακό με την συμπεριφορά του αφού αντί να σε στηρίξει, σου δείχνει ότι το πρόβλημα του είσαι εσύ...Και σκέψου, τον αγαπάς πραγματικά ή είναι μόνο η ανασφάλεια που σε κατέχει, όλη αυτή η αντίδραση? Συζήτησε το με τον γιατρό σου. Ίσως θα ήταν καλύτερο, να χωρίσεις και να προχωρήσεις παρακάτω, αφού έτσι κι αλλιως και συ διατηρείς παράλληλη σχέση, ποιο είναι το νόημα;;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 23:14
  2. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 02:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •