Κοινωνική φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by path View Post
    Ο λογος που δεν χτυπησες την πορτα καποιου ειδικου ???
    Δεν ειναι παντα φαρμακευτικη η αντιμετωπιση,, η εστω να εκανες απλα μια συζητηση ...
    Είναι στιγμές που νομίζω ότι το καταπολεμάω και δεν είναι τόσο έντονο. Στιγμές που συνειδητοποιώ ότι είναι όλα μέσα στο μυαλό μου και λέω οκ, είμαι κομπλέ...δε χρειάζομαι ειδικούς να μου πουν αυτά που ήδη ξέρω...Αλλά είναι και φάσεις που νιώθω να με κρατάει τόσο πίσω από διάφορα και δεν μπορώ να καταλάβω και να εντοπίσω από που προέρχεται όλο αυτό... Δεν ξέρω, ίσως φοβάμαι να ακούσω ότι έχω πρόβλημα....

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μπορείς να το καταφέρεις ή τουλάχιστο να το πλησιάσεις με το να κάνεις έστω βημα βημα αυτα που υποτιθεται σε φοβίζουν, δλδ αυτα τα οποια κομπλαρεις/φοβασαι/ντρεπεσαι να κανεις, μέχρι να εξοικειωθείς και να δεις τις φοβιες σου να διαψεύδονται, και τοτε είναι που θα αλλάξει και ο τροπος σκεψης σου.
    Το θέμα είναι ότι επίτηδες κάνω όοοοοολα αυτά που με ενοχλούν και φοβάμαι αλλά δε βλέπω φως...ή βλέπω φως για λιιιιιιιιιιγο και μετά με ξαναπιάνει..

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Πρώτον δεν είναι κάτι απο το οποίο πάσχεις λες και είσαι άρρωστη, είναι μια φοβία. Και κάθε φοβία κάτι την πυροδοτεί. Κατά τη γνώμη μου δεν έχεις δυνατή αυτοπεποίθηση..

    Πόσο καιρό το έχεις συνειδητοποιήσει όλο αυτό?
    Τι σου αρέσει και εσένα? Και τι όχι?

    well...πάντα ήμουν ντροπαλό κοριτσάκι...αν και μέσα σ'όλα, αλλά ντροπαλό... Μεγαλώνοντας όμως συνειδητοποίησα ότι δεν είναι φυσιολογικό να είσαι τόσο ντροπαλός στα 31, ούτε να αποφεύγεις τα meeting στη δουλειά γιατί φοβάσαι ότι θα κοκκινίσεις όταν σου δωθεί ο λόγος, ούτε να μη θέλεις να βγεις ραντεβού γιατί ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ να φας μπροστά σε έναν "άγνωστο"... ούτε...ούτε...ούτε...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα σε ότι κάνεις χρειάζεσαι
    Λίιιιιγο παραπάνω πίστη στον εαυτό σου ρε κούκλα μου, να απευθύνεσαι σε ένα ατομο και να νιώθεις σιγουριά για σένα.

    Γιαυτό σε ρώτησα τι σου αρέσει και τι όχι σε εσένα..
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα σε ότι κάνεις χρειάζεσαι
    Λίιιιιγο παραπάνω πίστη στον εαυτό σου ρε κούκλα μου, να απευθύνεσαι σε ένα ατομο και να νιώθεις σιγουριά για σένα.

    Γιαυτό σε ρώτησα τι σου αρέσει και τι όχι σε εσένα..
    Κοίτα, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα με την εμφάνιση μου...(πέρα από τις γυναικουλίστικες ανασφάλειες που κατά καιρούς μας πιάνουν χεχε)

    πίστη
    αποφασιστικότητα
    & σιγουριά..

    πουουουου τα πουλανε αυτά??!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Μα χρειάζεται να κατανοήσεις τον εαυτό σου και να βρεις τα στοιχεια που σε κάνουν μοναδική, να βρεις τι είναι αυτό που γουστάρεις στην Hope. Όλοι έχουν ανασφάλειες χωρίς όμως να σημαίνει ότι δε μπορείς να χεις και αυτοπεποίθηση, ειδικά κατά τη γνώμη μου άνθρωπος χωρίς καμιά ανασφάλεις γίνεται υπερόπτης...

    Για ποιο λόγο να μην έχεις σιγουριά? Για ποιο λόγο ντρέπεσαι όταν μιλάς σε άτομα? Μη σε κοροιδέψουν? Μην εκτεθείς? Γιατί να εκτεθεις, κι ακόμα κι αν εκτεθείς που είναι το κακό?
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Για ποιο λόγο να μην έχεις σιγουριά? Για ποιο λόγο ντρέπεσαι όταν μιλάς σε άτομα? Μη σε κοροιδέψουν? Μην εκτεθείς? Γιατί να εκτεθεις, κι ακόμα κι αν εκτεθείς που είναι το κακό?
    Kαλή μου Natasha κι εγώ αυτό ψάχνω...τους λόγους. Όχι, δε με ενδιαφέρει η γνώμη του κόσμου...Αυτό είναι το θέμα... Άλλωστε, θα το θεωρήσεις αστείο, αλλά παρόλο που ξέρω πως είμαι σχετικά όμορφη πιστεύω πως αυτό που έχουμε μέσα μας είναι αυτό που μετράει...δεν είναι να πεις ότι αντιμετωπίζω θέματα εμφάνισης που μου δημιουργούν ανασφάλειες...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    Είναι στιγμές που νομίζω ότι το καταπολεμάω και δεν είναι τόσο έντονο. Στιγμές που συνειδητοποιώ ότι είναι όλα μέσα στο μυαλό μου και λέω οκ, είμαι κομπλέ...δε χρειάζομαι ειδικούς να μου πουν αυτά που ήδη ξέρω...Αλλά είναι και φάσεις που νιώθω να με κρατάει τόσο πίσω από διάφορα και δεν μπορώ να καταλάβω και να εντοπίσω από που προέρχεται όλο αυτό... Δεν ξέρω, ίσως φοβάμαι να ακούσω ότι έχω πρόβλημα....
    <<
    <<<
    Eισαι αισιοδοξο ατομο και η αυτοπεπεποιθηση σου (παρ ολο που ισχυριζεσαι οτι δεν εχεις...) σου λεει : οκ τα ξερεις αυτα , τι θες να στα ξαναπουνε οι αλλοι.
    Αυτο ειναι οτι αυτοσαμποταρεσαι σε μια μονιμη αναβλητικοτητα , ενω στην αλλη ακρη του μυαλου σου ξερεις οτι πρεπει να το συζητησεις καθως η ζωη δεν θα σε περιμενει για παντα , και εσυ χωλενεις στα 31 σου ,,, ποτε θα το πολεμησεις ??
    Και δεν ειναι το τι θα σου πουν , εχεις αυτο εχεις το αλλο , εισαι αρωστη ... εχεις το ταδε προβλημα, κλπ
    Δεν θα σου πει κανενας τιποτα -(αυτο μπορεις και να το ζητησεις ),, κυριως Εσυ θα ακουσεις τον εαυτο σου να μιλαει !
    και αυτο ειναι το ζητημα, να σταματησεις να καλυπτεις τον δειλο αναβλητικο εαυτο σου που μπορει να κυριαρχειται απο ταμπου, προκαταληψεις για τους ψυχολογους ,και ενα σωρο...και να τον ΕΚΘΕΣΕΙς ! να τον φερεις προ των ευθυνων του !
    -αυτο καταρχην απο μονο του θα το νοιωσεις σαν ενα απελευθερωτικο αισθημα , μια μικρη λυτρωση, το ξεκινημα ειναι το σημαντικοτερο κομματι !
    Επισης δεν ειναι απαραιτητο να το βγαλεις τελαλη !
    Καντο εσυ για σενα και μεχρι εκει .
    Εμπλέξου !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    ...παρόλο που ξέρω πως είμαι σχετικά όμορφη πιστεύω πως αυτό που έχουμε μέσα μας είναι αυτό που μετράει...δεν είναι να πεις ότι αντιμετωπίζω θέματα εμφάνισης που μου δημιουργούν ανασφάλειες...
    Άρα μήπως έχεις ανασφάλειες για την προσωπικότητά σου?
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Άρα μήπως έχεις ανασφάλειες για την προσωπικότητά σου?
    Tην προσωπικότητά μου προσπαθώ συνεχώς να τη φτιάχνω...εννοώ προσπαθώ συνεχώς να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος. Δεν ξέρω αν τα καταφέρνω αλλά δε νομίζω ότι ο τομέας αυτός μου δημιουργεί ανασφάλειες...Ξέρω, σηκώνεις τα χέρια ψηλάαα εεε?? κι εγώ!
    Επίσης τώρα που ξαναδιαβάζω αυτό το "σχετικά όμορφη" μου κάνει λίγο ψωνίστικο :/ Το παίρνω πίσω και λέω ότι "τρώγομαι"

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by path View Post
    <<
    <<<
    αυτο καταρχην απο μονο του θα το νοιωσεις σαν ενα απελευθερωτικο αισθημα , μια μικρη λυτρωση, το ξεκινημα ειναι το σημαντικοτερο κομματι !
    Εμπλέξου !
    Αν σου πω ότι και μόνο που το συζητάω εδώ νιώθω ήδη κάπως???! (προς το καλύτερο)

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    @path
    και τώρα που το λες μια μόνιμη αναβλητικότητα την έχω...χμμμ...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    Αν σου πω ότι και μόνο που το συζητάω εδώ νιώθω ήδη κάπως???! (προς το καλύτερο)
    <<<τΟ πιστευω αυτο !!
    Οσο για την αναβλητικοτητα και την κολισιεργια , ειναι τα πριονια που ροκανιζουν το χρονο μας ,,και δυστυχως τους κανουμε και σεγοντο ....

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Kαλημέραααααα!
    Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά με λιγότερες φοβίες, προβλήματα και λυπημένες φατσούλες...!

  15. #30
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    Kαλημέραααααα!
    Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά με λιγότερες φοβίες, προβλήματα και λυπημένες φατσούλες...!
    Καλα Χριστουγεννα σε όλους.
    Μου αρέσει η σειρα με την οποία τα βάζεις, πολύ σωστά. Οι λιγοτερες φοβιες φέρνουν λιγοτερα προβλήματα και τα λιγοτερα προβληματα λιγοτερες λυπημενες φατσουλες. Αξίζει να το παλέψουμε λοιπον.
    γιάννης

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 21:58
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. Κοινωνική Φοβία
    By TauKapa in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 122
    Last Post: 15-12-2009, 10:55
  5. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •