Κοινωνική φοβία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    (Τελικά πάσχω από κοινωνική φοβία ή από απλή βλακεία???help me please
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ.
    Hope, ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΙΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΟΒΑΣΕ ΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ Ή ΚΑΠΙΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, Η ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΙΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ Ή ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 1 ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΟ FORUM, ΚΑΙ ΑΛΛΑ....................................
    ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ. ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΠΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ.
    ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΙΣΧΥΕΙ. ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Hope τις ερωτικές σχέσεις που έκανες πως τις ξεκίνησες. Κατανοώ τα προβληματά σου, ίσως να είναι λύση να επισκεφτείς κάποιο ειδικό. Μπορεί όλο αυτό να οφείλεται σε μειωμένη αυτοπεπόιθηση αυτοεκτίμηση που προήλθε από τραύματα του παρελθόντος που μπορεί να μη σου είναι εμφανή και να μην είναι καν σημαντικά για να κατανοήσεις αλλά που σε κρατάνε πίσω. Δεν έχεις ούτε κατάθλιψη ούτε κάτι άλλο, περνάνε οι μέρες και που και που αισθάνεσαι καλά αλλά πάντα έχεις ενα αίσθημα μη πληρότητας. Σε καταλαβαίνω μακάρι να υπήρχε λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα. Αν βρω κάποια στιγμή λύση θα σε ενημερώσω :-)..Μοιάζουμε λιγάκι αν και εγώ δεν είμαι τόσο ντροπαλή αυτό το έχω ξεπεράσει.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αξίζει να το παλέψουμε λοιπον.

    Aυτό δεν το συζητώ...όσο ζω ελπίζω λένε...!Κάτι θα ξέρουν!!! (αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον "όσο ελπίζω...ζωωωω" είναι το σωστό!!)

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Κοssta... σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Σε τέτοιο βαθμό, όχι... δεν το παθαίνω. Έχω αλλού θέματα όμως. Ντρέπομαι να σηκωθώ να πάω στην τουαλέτα σε μια καφετέρια, φοβάμαι μη μου απευθυνθεί ο λόγος σε κάποιο meeting στη δουλειά γιατί ξέρω ότι θα κοκκινήσω και θα γελάνε όλοι και άλλα διάφορα τέτοια πραγματάκια... :/
    Εσύ έχεις επισκεφθεί κάποιον ειδικό?

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    anonymous_1 καλησπέρα!!!Ξέρεις πόοοοοοσο καλύτερα νιώθω που ξέρω ότι δεν είμαι μόνη, ότι υπάρχουν κι άλλοι με τα ίδια "συμπτώματα"....Αποκτάει μια "φυσιολογικότητα" όσο παράξενο και αν ακουγεται! ΝΑΙ, αν βρεις λύση ενημέρωσέ με...πλιζζζ!!!
    Εσύ έχεις επισκεφθεί κάποιον ειδικό? Βρήκες κάποια άκρη?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    anonymous_1 καλησπέρα!!!Ξέρεις πόοοοοοσο καλύτερα νιώθω που ξέρω ότι δεν είμαι μόνη, ότι υπάρχουν κι άλλοι με τα ίδια "συμπτώματα"....Αποκτάει μια "φυσιολογικότητα" όσο παράξενο και αν ακουγεται! ΝΑΙ, αν βρεις λύση ενημέρωσέ με...πλιζζζ!!!
    Εσύ έχεις επισκεφθεί κάποιον ειδικό? Βρήκες κάποια άκρη?
    Όχι δενλεχω επισκεφτεί κάποιον ειδικό. Εγώ έχω ξεπεράσει αυτά τα μικρά ζητήματα πχ να πάω τουαλέτα να μιλήσω δημόσια ή σε μία συζήτηση. Το μόνο που μου έχει μείνει από παλιά είναι ότι ποτέ μου δεν έχω πλησιάσει κάποιον που μου αρέσει, ότι έχω το φόβο απόρριψης και γενικά εμένα περιορίζεται σε πράγματα που αφορούν διαπροσωπικές σχέσεις. Ότι έχω κάνει σε προσωπικό επίπεδο είναι επειδή η άλλη πλευρά με προσέγγισε.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ..... ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΠΟΣΟ ΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ. ΘΕΛΩ ΕΔΟ ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.
    ΠΑΝΤΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΙΠΕΣ, ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ. ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΠΙΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ. ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΑΘΙΑ ΓΕΩΤΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΘΑΨΕΙΣ. ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ Ή ΣΕ ΕΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ.
    ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ?

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Πως τα ξεπέρασες?
    Πιστεύω ότι εκεί βρίσκεται και η λύση και για τις διαπροσωπικές σου σχέσεις. Τα βήματα που έκανες για να απεμπλακείς από αυτά τα μικρά ζητήματα ίσως να είναι αυτό που χρειάζεται να κάνεις και για αυτό το άλλο, το "μεγάλο" ζήτημα

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    koSSta...Νομίζω ότι αν μιλήσω σε κάποιον δικό μου άνθρωπο θα μείνει με ανοιχτό το στόμα και θα γελάσει. Άσε που δείχνω ακριβώς το αντίθετο...ότι δε μασάω κλπ (η ψυχή μου το ξέρει...) Δε θέλω να βρω από που πηγάζει όλο αυτό...πως φεύγει θέλω να ξέρω....

  10. #40
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΙΣΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Ή ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΣ ΣΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.
    ΛΙΠΟΝ.
    ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΗΛΙΟ. ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΕΙ ΝΑ ΦΑΣ ΠΡΩΙΝΟ. ΘΑ ΣΚΕΥΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΙΖΕΙ ΑΥΤΟ. ΠΩΣ ΟΛΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΣΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΑΠΑΝΕ, ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ. ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΕΥΤΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΚΑΙ ΟΠΙΟΣ ΣΚΕΥΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ.
    ΑΣΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΣΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΗΛΙΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΟΣ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΦΑΣ.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    ΧΕΧΕ σωστόοοοςςς! Τελικά λες να είναι τόοοοσο απλά τα πράγματα? Και να τα περιπλέκουμε εμείς...? Aυτό το μυαλό του ανθρώπου είναι ικανό για τα καλύτερα αλλά και για τα χειρότερα...
    Τελευταία δοκιμάζω άλλη τακτική...Κάνω όλα αυτα που με ενοχλούν επανειλημμένα μπας και ξεκολλήσω και επίσης φροντίζω να είμαι με άτομα που αγαπώ και με αγαπούν (ενιδιοτελώς)... Θα δείξει... Μέχρι τότε...ναι! να τους καεί το βίντεο...WE ARE WHO WE ARE...AND WE CAN'T ESCAPE OURSELVES!!!

  12. #42
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΟΒΑΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΗΜΕΤΩΠΗΣΕΙΣ ΕΝ ΜΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ. ΔΕΝ ΙΣΧΙΕΙ ΠΑΝΤΑ. ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΑ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ ΧΑΡΤΙ.
    ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ. ΔΟΚΗΜΑΣΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ. ΜΑΛΩΝ ΕΙΜΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΟΡΑ. ΔΕΝ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ.

  13. #43
    Quote Originally Posted by KOSSTAS View Post
    ΙΣΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Ή ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΣ ΣΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.
    ΛΙΠΟΝ.
    ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΗΛΙΟ. ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΕΙ ΝΑ ΦΑΣ ΠΡΩΙΝΟ. ΘΑ ΣΚΕΥΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΙΖΕΙ ΑΥΤΟ. ΠΩΣ ΟΛΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΣΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΑΠΑΝΕ, ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ. ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΕΥΤΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΚΑΙ ΟΠΙΟΣ ΣΚΕΥΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ.
    ΑΣΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΣΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΗΛΙΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΟΣ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΦΑΣ.
    Στη θεωρία είναι πολύ ωραίο αυτο που λες. Στην πράξη άσε....τετοιο στόχο έχω βάλει πάρα πολλές φορές στη ζωή μου. Σχεδόν τίποτα δεν έγινε. Κι απ τους άλλους ακούω να λένε για το χαρακτηρα μου τα ίδια που έλεγαν και πριν δεκα χρόνια και η συμπεριφορα τους απεναντι μου επίσης είναι ακριβως η ίδια. Για ποια αλλαγή μιλάμε? και υποτίθεται πως το παλεύω ασταμάτητα. Μπούχτισα να ακούω τετοια ωραία λόγια ή να λέω εγω στους άλλους αυτα τα ωραία λόγια. Και πουθενα δε βλέπω χαρά και γαλήνη στη ζωή μου εδω και πολλά χρόνια. Άμα ξεκινήσεις τη ζωή κάπου στραβά είναι πολύ σύσκολο να μπεις στο σωστο δρόμο. Ακούτε και σεις που έχετε παιδιά.............
    γιάννης

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Ο Θεούλης είναι ΜΕΓΑΛΟΣ και δεν αφήνει κανέναν.Αρκεί να το θέλουμε κι εμείς να σωθούμε.Όσο για τα θέματα που κουβαλάει ο καθένας μας ίσως να είναι αυτά που μας κάνουν ιδιαιτερους

  15. #45
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    Ο Θεούλης είναι ΜΕΓΑΛΟΣ και δεν αφήνει κανέναν.Αρκεί να το θέλουμε κι εμείς να σωθούμε.Όσο για τα θέματα που κουβαλάει ο καθένας μας ίσως να είναι αυτά που μας κάνουν ιδιαιτερους
    Ναι μας κάνουν ιδιαίτερους....αυτό φαινεται όταν μας ρωτάνε αν είμαστε καλά και όταν μας κάνουν παρέα επειδή μας λυπούνται, κι αν δεν τους θυμηθουμε εμείς αυτοί δε μας θυμούνται ποτέ.......αυτή είναι η ιδαιτερότητα που έχουμε για τους άλλους. Αυτό σ΄αρέσει?
    Ο Θεούλης είναι η εύκολη λύση για να μην μας τρώει η απόγνωση. Το αρκεί να το θέλουμε για να σωθούμε το ακουμε ή το επαναλαμβάνουμε εκατο φορες την ημέρα και το προσπαθούμε για να μαστε ειλικρινεις. Μόνο που τίποτα δεν αλλάζει. Απλά αυτοκοροιιδευόμαστε, δημιουργουμε στον εαυτο μας μια ωραία ψευδαίσθηση για να νοιώθουμε ωραία.
    γιάννης

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 21:58
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. Κοινωνική Φοβία
    By TauKapa in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 122
    Last Post: 15-12-2009, 10:55
  5. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •