Κοινωνική φοβία - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Ανώνυμη, όλα αυτα που μου λες τα έχω κάνει, όλα! όμως και πέρσι τετοια μέρα πάλι εδώ ήμουν και πάλι τα ιδια συζητούσα.
    γιάννης

  2. #62
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    6
    Καλησπέρα!

    hope...εισαι εδω????
    Μια ερώτηση πριν απ' όλα τα άλλα....μας έρχεται κάποια ειδοποίηση ότι κάποιος έγραψε στο θέμα που έχουμε γράψει??

  3. #63
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by filippa View Post
    Καλησπέρα!

    hope...εισαι εδω????
    Μια ερώτηση πριν απ' όλα τα άλλα....μας έρχεται κάποια ειδοποίηση ότι κάποιος έγραψε στο θέμα που έχουμε γράψει??
    Καλησπέρα!
    όχι δεν έρχεται κάποια ειδοποίηση...
    Και κάτι άσχετο...η κοινωνική φοβία είναι κληρονομική?

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    Καλησπέρα!
    όχι δεν έρχεται κάποια ειδοποίηση...
    Και κάτι άσχετο...η κοινωνική φοβία είναι κληρονομική?
    Δεν πιστεύω ότι είναι κληρονομική. Απλά καμιά φορά οι ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος βοηθούν στην ανάπτυξη της κοινωνικής φοβίας. Δηλ δύο αδέρφια λόγω περιβάλλοντος μπορούν να αναπτύξουν κοινωνική φοβία πιο πιθανόν.

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Και τελικα ειλικρινα δεν εχω καταλαβει αν αυτο που νιωθω ειναι οντως κοινωνικη φοβια ή απλες φοβίες και κολληματα του μυαλου μου....

  6. #66
    πιστευω είναι θεμα περιβάλλοντος σε παιδική ηλικία, δεν ειναι κληρονομικοτητα. Οι περιορισμοί, οι μειωσεις, οι εκφοβισμοί και η ελλειψη κοινωνικων κινητρων και ερεθισματων στην ηλικια αυτη ειναι το ξεκινημα του προβληματος, δλδ εκει που ο χαρακτηρας αρχιζει να γραφεται, ειναι οι αιτιες του προβληματος, σε μια ηλικια δλδ που το ατομο δεν εχει ικανοτητα διακρισης ως προς τις επιλογες του και ετσι η φοβια γινεται μερος του υποσυνειδητου του και κατευθυνει καθε του πραξη. και με την παροδο του χρονου το προβλημα αν δεν αντιμετωπιστει γινεται πιο εντονο.
    γιάννης

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει μια επίσκεψη σε ψυχολόγο?

  8. #68
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    kastoria
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει μια επίσκεψη σε ψυχολόγο?
    γεια σας και απο μενα, τωρα τελευταια το βρηκα αυτο το site και το βρησκο ενδιαφερον να πω!εγω οταν καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με τη συμπεριφορά μου πηγα σε κεντρο ψυχικης υγειας στη θεσσαλονικη ΤΖΑΜΠΑ αλλα δεν εγινε δουλεια και τα παρατησα. εμαθα ομωσ οτι εχω κοινωνικη φοβια.με πιανουν συμπτωματα που περιεγραψες οπως οταν τρωω μπροστα σε κοσμο οταν ειναι να μιλισω σε κοσμο τα χανω τελειως κ.τ.λ.τωρα προσπαθω μονοσ δεν το ξερει κανεις οτι εχω αυτο το προβλημα ισα ισα νομιζουν οτι ειμαι αλανι και ετσι αλλα η ψυχη μου το ξερει τι τραβαω!για να πας ψυχολογο θελει πολλα λεφτα νομιζω!ασε που με το που πας σε λενε χαπια!θελω μια μερα να ξυπνησω και ετσι απλα να μην εχω αυτο το αγχοσ "καταστροφικο".

  9. #69
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by stefanakis View Post
    γεια σας και απο μενα, τωρα τελευταια το βρηκα αυτο το site και το βρησκο ενδιαφερον να πω!εγω οταν καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με τη συμπεριφορά μου πηγα σε κεντρο ψυχικης υγειας στη θεσσαλονικη ΤΖΑΜΠΑ αλλα δεν εγινε δουλεια και τα παρατησα. εμαθα ομωσ οτι εχω κοινωνικη φοβια.με πιανουν συμπτωματα που περιεγραψες οπως οταν τρωω μπροστα σε κοσμο οταν ειναι να μιλισω σε κοσμο τα χανω τελειως κ.τ.λ.τωρα προσπαθω μονοσ δεν το ξερει κανεις οτι εχω αυτο το προβλημα ισα ισα νομιζουν οτι ειμαι αλανι και ετσι αλλα η ψυχη μου το ξερει τι τραβαω!για να πας ψυχολογο θελει πολλα λεφτα νομιζω!ασε που με το που πας σε λενε χαπια!θελω μια μερα να ξυπνησω και ετσι απλα να μην εχω αυτο το αγχοσ "καταστροφικο".
    Aλανάκος και εσύ εε?χεχε! καλά το λες, η ψυχούλα μας το ξέρει....Δεν το μπορώ άλλο, προσπαθώ να το καταπολεμήσω και ίσως το λάθος που και οι δύο κάνουμε είναι ότι δεν το μοιραζόμαστε με κάποιον....(Φίλο, οικογένεια κλπ...δεν εννοώ ψυχολόγο)

  10. #70
    Quote Originally Posted by stefanakis View Post
    γεια σας και απο μενα, τωρα τελευταια το βρηκα αυτο το site και το βρησκο ενδιαφερον να πω!εγω οταν καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με τη συμπεριφορά μου πηγα σε κεντρο ψυχικης υγειας στη θεσσαλονικη ΤΖΑΜΠΑ αλλα δεν εγινε δουλεια και τα παρατησα. εμαθα ομωσ οτι εχω κοινωνικη φοβια.με πιανουν συμπτωματα που περιεγραψες οπως οταν τρωω μπροστα σε κοσμο οταν ειναι να μιλισω σε κοσμο τα χανω τελειως κ.τ.λ.τωρα προσπαθω μονοσ δεν το ξερει κανεις οτι εχω αυτο το προβλημα ισα ισα νομιζουν οτι ειμαι αλανι και ετσι αλλα η ψυχη μου το ξερει τι τραβαω!για να πας ψυχολογο θελει πολλα λεφτα νομιζω!ασε που με το που πας σε λενε χαπια!θελω μια μερα να ξυπνησω και ετσι απλα να μην εχω αυτο το αγχοσ "καταστροφικο".
    Προσπάθησε στη σκέψη σου να εκλογικεύσεις τους φόβους σου. Να καταλάβεις ότι οι φοβοι αυτοι που περιγραφεις ειναι παράλογοι, ότι είναι αδύνατο από τις συμπεριφορες που περιγραφεις να παθεις οποιαδηποτε ζημια, ότι ειναι απλά μια έμμονη ιδεα χωρίς αντίκρισμα στην πραγματικότητα, ότι την πραγματική ζημιά την παθαίνεις όταν αποφεύγεις λόγω του φόβου, ότι πάντα εκ των υστερων σου αποδεικνυεται ότι οι φοβίες σου διαψεύδονται. Να μαθεις να ξεχωριζεις στη σκεψη σου σαν εσωτερική παρατηρηση το λογικό από το παράλογο και το διαστρεβλωμένο, να γίνεις ικανός να κανεις μεσα σου αυτή τη διακριση όταν οι σκεψεις βρισκονται σε εξέλιξη και να ελέγχεις ως παράλογη και μετα να διωχνεις ή να περιοριζεις τη διαστρεβλωση. Ή δοκίμαζε αυτο που υποτίθεται σε φοβιζει στην πράξη ώστε να σου επιβεβαιώνεται πόσο λανθασμενη ήταν η πεποίθηση σου. Με την εξοικείωση σ αυτα που υποτιθεται φοβίζουν, αφου δλδ σου αποδειχθει μ αυτους τους τροπους το παραλογο τους, ο φοβος σταδιακα περιορίζεται. Δυστυχως πολλές φορες εξοικειωνόμαστε τόσο πολύ με τις διαστρεβλωμένες σκέψεις, δλδ τις παραλογες φοβιες, που το άγχος, μόλις βρεθουμε σε μια κατασταση έρχεται αυτοματα. Τοτε να εισαι σε θέση να καταλάβεις ποιες ειναι οι σκέψεις που δημιουργούν αυτό το άγχος, να τις ξεδιαλύνεις και να τις κατανοήσεις ως παραλογες με τους ιδιους τροπους που ειπαμε πιο πριν.
    γιάννης

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    kastoria
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by hope. View Post
    Aλανάκος και εσύ εε?χεχε! καλά το λες, η ψυχούλα μας το ξέρει....Δεν το μπορώ άλλο, προσπαθώ να το καταπολεμήσω και ίσως το λάθος που και οι δύο κάνουμε είναι ότι δεν το μοιραζόμαστε με κάποιον....(Φίλο, οικογένεια κλπ...δεν εννοώ ψυχολόγο)
    δε ξερω τι να πω! παντος σε φιλο δε το λεω ,μονο σε γονεις μου αν θα το ελεγα αλλα και παλι δε νομιζω.θα το παλεψω μόνος!

  12. #72
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    kastoria
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Προσπάθησε στη σκέψη σου να εκλογικεύσεις τους φόβους σου. Να καταλάβεις ότι οι φοβοι αυτοι που περιγραφεις ειναι παράλογοι, ότι είναι αδύνατο από τις συμπεριφορες που περιγραφεις να παθεις οποιαδηποτε ζημια, ότι ειναι απλά μια έμμονη ιδεα χωρίς αντίκρισμα στην πραγματικότητα, ότι την πραγματική ζημιά την παθαίνεις όταν αποφεύγεις λόγω του φόβου, ότι πάντα εκ των υστερων σου αποδεικνυεται ότι οι φοβίες σου διαψεύδονται. Να μαθεις να ξεχωριζεις στη σκεψη σου σαν εσωτερική παρατηρηση το λογικό από το παράλογο και το διαστρεβλωμένο, να γίνεις ικανός να κανεις μεσα σου αυτή τη διακριση όταν οι σκεψεις βρισκονται σε εξέλιξη και να ελέγχεις ως παράλογη και μετα να διωχνεις ή να περιοριζεις τη διαστρεβλωση. Ή δοκίμαζε αυτο που υποτίθεται σε φοβιζει στην πράξη ώστε να σου επιβεβαιώνεται πόσο λανθασμενη ήταν η πεποίθηση σου. Με την εξοικείωση σ αυτα που υποτιθεται φοβίζουν, αφου δλδ σου αποδειχθει μ αυτους τους τροπους το παραλογο τους, ο φοβος σταδιακα περιορίζεται. Δυστυχως πολλές φορες εξοικειωνόμαστε τόσο πολύ με τις διαστρεβλωμένες σκέψεις, δλδ τις παραλογες φοβιες, που το άγχος, μόλις βρεθουμε σε μια κατασταση έρχεται αυτοματα. Τοτε να εισαι σε θέση να καταλάβεις ποιες ειναι οι σκέψεις που δημιουργούν αυτό το άγχος, να τις ξεδιαλύνεις και να τις κατανοήσεις ως παραλογες με τους ιδιους τροπους που ειπαμε πιο πριν.
    ευχαριστω πολυ γιαννη για τη συμβουλη! προσπαθω να σκεφτομαι θετικα αλλα και παλι με πιανει το αγχος.ειδικα εαν εχει ζεστη σε ενα μεροσ γιατι με πιανει εφιδρωση

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    6
    Καλησπέρα hope κ στους λοιπούς!!!

    Που λες....κ εγώ έχω αρκετά απ' αυτά που έχεις εσύ κ όπως είπες κ για σένα (απ ότι λένε οι άλλοι) δεν υστερώ σε κάτι. Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς κοινωνική φοβία ή τάση αλλά πιστεύω ότι φταίει η χαμηλή αυτοεκτίμηση που έχουμε διότι απλά αν είμασταν σίγουρες για τον εαυτό μας δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα ούτε στο να περπατήσουμε αλλά ούτε κ στο να μιλήσουμε. Είναι ακριβώς αυτό!!

    Το περιβάλλον μου δεν ήταν αυστηρό ίσα ίσα, εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχει να κάνει με βιώματα της παιδικής ηλικίας που δεν θυμαμαι καν (πχ. εχω ακούσει από την μητέρα μου ότι επειδή ο αδερφός μου ζήλευε δεν με έπαιρνε πολύ αγκαλιά κ ίσως να το εξέλαβα ως ένα είδος απόρριψης - δεν ξέρω).

    Πιστέυω ότι θέλει εξάσκηση το θέμα. Περεμπιπτόντως κ μένα όλοι με θεωρούν κοινωνική κ δεν μασάω κ το λέω στις φίλες μου. Που να δεις όταν πρόκειται για άντρα.....χαμός...μεγάλη κότα...χαχα

    Όσο για ψυχολόγο.....να πας σε κάποιον....έχουν πέσει οι τιμές....γύρω στα €50,00 άνετα πιστεύω βρίσκεις μπορεί κ πιο λίγο!! Θα σε βοηθήσει και δεν πρόκειται να σου δώσει χάπια - απαγορεύεται - μόνο οι ψυχίατροι έχουν το δικαίωμα. Εγώ πάω σε μια...για άλλο θέμα βέβαια ξεκίνησα πιο σοβαρό ΙΨΔ, της έχω αναφέρει κ αυτό αλλά είχαμε εστιάσει στο άλλο αρχικά! Θα το αναλύσουμε κ αυτό βέβαια!

    Κάνε την αρχή αν έχεις αυτά περίπου τα χρήματα κ βλέπεις....αν είσαι ικανοποιημένη συνεχίζεις όσο θες!!!!

    Αυτά...καλή επιτυχία κ μην μασάς...εξάσκησηηη!!!!!

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 21:58
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. Κοινωνική Φοβία
    By TauKapa in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 122
    Last Post: 15-12-2009, 10:55
  5. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •