Μυθομανία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233

    Μυθομανία?

    Καλησπέρα σας,συγνώμμη για άλλη μία φορά για την ενόχληση!.Φοβάμαι πως είμαι κατά κάποιο τρόποι μυθομανής εκτός κι αν δεν εμφανίζεται στην εφηβεία.(δεν είναι λίγες οι φορές που οι δικοί μου,μου τα ψάλλουν για το θέμα).Πλάθω μία ψεύτικη εικόνα του εαυτού μου στους δικούς μου και το χειρότερο κοντεύω να πιστέψω κι εγώ αυτά που λέω.Αυτή η ψεύτικη εικόνα περιλαμβάνει α).πράγματα τα οποία θα ήθελαν να γίνουν η να ειπωθούν και τα λέω στους δικούς μου(πχ αυτή η καθηγήτρια μου είπε αυτό έκανε αυτό,είπε το ένα,αυτός ο άνθρωπος μου είπε το άλλο),χωρίς να θέλω να καλύψω κάτι.Και β) ήταν πως από τα 13 μου είχα κολλήσει με τις Σκανδιναβικές χώρες(έχω κάποιους γνωστούς εκεί)και τα περισσότερα μου ψέμματα είχαν να κάνουν μ'αυτές.Έλεγα στα 13 ψέμματα σε μια φίλη πως έχω γεννηθεί στη Δανία και τάχα ο πραγματικός μου πατέρας είναι από εκεί και πώς έχω αγόρι πάλι απο κει..,έπλαθα σε άλλους ψεύτικες δικές μου κολλητές φίλες από εκείνα τα μέρη.Ξεγελούσα ακόμα και καθηγητές.Τώρα αυτό το σταμάτησα να το κάνω σε φίλες μου και δείχνω τον πραγματικό εαυτό μου σε μεγάλο βαθμό αλλά καμιά φορά ακόμη και στην ηλικία που είμαι τώρα,αφήνω σε κάποιους τάχα να εννοηθεί πως έχω ρίζες από εκεί κτλπ.Πέρυσι πχ σε μια φίλη μου Ελληνοδανέζα της είπα,μάντεψε τι,έστειλα καταλάθος τον εθνικό ύμνο της Δανίας στο κινητό μου από κάτι γνωστούς.(μπούρδες).Ή πλάθω άλλους μύθους σχετικά με εκεί,και ο,τι γίνεται με επηρεάζει.Ένα κλασσικό παράδειγμα,το περασμένο καλοκαίρι μάθατε πιστεύω το συμβάν στη Νορβηγία και είπα στους δικούς μου ψέμματα ότι τάχα είχα μία φίλη εκεί 22 χρονών και σκοτώθηκε κτλπ,και μάλιστα το έγραψα σε ένα ψυχολογικό σάιτ ζητώντας υποστήριξη! Επίσης Είχα βάλει μπλε φακούς επαφής και άνοιξα τα μαλλιά μου για να μοιάζω με ξένη απο εκείνα τα μέρη πιο πολύ για να ικανοποιήσω δική μου ανάγκη αλλά και να ξεγελάσω.Δεν είναι πολύς καιρός που έμπαινα σε τσατ και έλεγα πως είμαι ελληνίδα και ζω στη Σουηδία και έλεγα στους συνομιλιτές μου διάφορες ιστορίες με σάλτσες.Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα αλλά μη σας κουράσω.Δεν ξέρω αν είναι μόνο της εφηβείας όλα αυτά? τα δικαιολογεί η εφηβεία? αν και κοντεύω πλέον να βγω,σε ένα μήνα γινομαι 17.όποιος έχει εμπειρία από μυθομανία και γενικά με τέτοια θέματα θα ήθελα πολύ να μου απαντήσει γιατί νιώθω ενοχές με τον εαυτό μου καμιά φορά...
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πολύ ενδιαφέρον τέκνον μου! (να κάνουμε και λίγο χιούμορ ε) Εφόσον μιλάς για τη δική σου συμπεριφορά μπράβο σου για την παραδοχή, είσαι ώριμη για την ηλικία σου αν και δεν φιλάω σταυρό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    σ'ευχαριστώ αλλά δεν ζήτησα σχολιασμό για την ηλικία μου και την ωριμότητα μου...βοήθεια ζήτησα.Καλό βράδυ :)
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Τι βοήθεια θες δηλαδή; Στη διάθεση σου να το συζητήσουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    εεε ολοκληρο κειμενο εγραψα,δεν μπορω να εξηγισω κατι παραπανω συγνωμμη.
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    είχα ένα φίλο σε πολύ μικρή ηλικία έλεγε ότι ο πατέρας του ήταν αστροναύτης, άλλες φορές ότι ήταν γιατρός, ήταν βίαιος χαρακτήρας και θρασύς, παρόλα αυτά στην αληθινή του ζωή ζούσε μόνος μοναχοπαίδι του με τη μάνα του χωρίς πατέρα, μια έξυπνη θα έλεγα γυναίκα. Από όσο έμαθα βρήκε εύκολα δουλειά αυτός σε μεγαλύτερη ηλικία. Εσένα τι σε ανησυχεί; Ότι είναι κακό αμαρτία, τι ακριβώς; Γιατί νιώθεις ενοχές; Εξήγησε το λίγο περισσότερο αυτό το σημείο του πως νιώθεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Για τα ψέμματα που πέταξα και που προσπαθώ να ξαναπώ.Όχι ακριβώς αμαρτία,κακό.Και αν είναι κάτι παθολογικό δεν υπάρχει δυνατότητα να το αντιμετωπίσω εύκολα...
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Υπάρχει κάποιος φίλος φίλη στον οποίο είσαι ειλικρινής η σε όλους παρουσιάζεις τη ζωή σου με τον ίδιο τρόπο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Τώρα είμαι ειλικρινής στους φίλους,αλλά στους δικούς μου συνέχεια παρουσιάζω τη ζωή μου με ψεύτικο τρόπο και εξακολουθώ να λέω ψέμματα για πράγματα που θα ήθελα να γίνουν η να ειπωθούν...οπως ειδες.
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Φαίνεται δεν τους σέβεσαι τους γονείς σου, και γω έκανα πολλές μαλακίες μικρός, έμπλεξα με κακές παρέες και το πλήρωσα. Ο κακός δρόμος , ο δρόμος της βίας, μόνο σε μια έξοδο οδηγεί σε πιο μεγάλη ηλικία, στην μοναξιά η στην κοινωνική φτώχεια. Κρίμα που έπρεπε να πάρω αντιψυχωτικά φάρμακα για να δεχτώ να πάω με τη μάνα μου ένα σινεμά παρέα. Ελπίζω να μην χρειαστεί να με θυμηθείς σε αυτά που σου λέω.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    34
    Ευα είχα κι εγώ ανάλογη συμπεριφορά μικρή, έλεγα πως η μητέρα μου δεν είναι η βιολογική μου μητέρα, χωρίς να έχω κανένα λόγο να τα λέω όλα αυτά. Μετά από κανένα χρόνο το ξεπέρασα και συνιδητοποίησα πόσο πολύ αδικούσα εμένα και τους γαμ'ατους γονείς που έχω την τύχη να έχω!!! Μετά μου επανήλθε η μυθομανία, πολύ μεγαλύτερη, αλλά οφειλόταν στο ποτό. 'Εβγαινα, 'επινα (σε μικρά μπαρ κιολας, με συγκεκριμένο κόσμο) και έλεγα τα ωέμματα, ότι είχα πάει το προηγούμενο σκ στην Αργεντινή, για να δω τον τάδε σε πριβέ συναυλία, το άλλο σκ στο L.A....Anyway, εκεί τρομοκρατήθηκα και πήγα σε ψυχολόγο, μάλιστα αυτή η μυθομανία ήταν το κίνητρο για να πάω αρχικά. Ε, έκοψα φυσικά το ποτό αφού με χαλούσε και μου φυγε κ η μανία. Πάντως έλεγα από μικρή απ' ό,τι μου λένε, κακιά συνήθεια που κόλλ¨ησα από τη...γιαγιά μου! Μιλάμε για white lies πάντα, τα οποία πλέον αποφεύγω όπως ο διάλος το λιβάνι. Εύκολα την έκοψα τη συνήθεια με το που το παραδέχτηκα, το φαϊ πως κόβω!!!
    [QUOTE]NO BODY is PERFECT :cool:[/QUOTE]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    σ'ευχαριστώ! Εκτός από το να κόψεις το ποτό τι άλλο σου είπε να κάνεις για να κόψεις αυτή τη συνήθεια??
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    34
    Χα, το ποτό το έκοψα από μόνη μου, καθώς και αυτή μου την κακιά συνήθεια. Όσο για τη μυθομανία στην εφηβεία, σύντομα διαπίστωσα (1 χρονο μετά) πόσο άσχημα ένιωθα με αυτή τη συμπεριφορά. Τότε όμως δε μου στοίχισε τόσο σε πρακτικό επίπεδο, γιατί όλοι ήμασταν απασχολημένοι με τα διαβάσματα κτλ....Αργότερα, γύρω στα 24 που έβγαινα κτλ το πλήρωσα πιο ακριβά, γιατί έχασα 2 καλές φίλες αρκετά μεγαλύτερες τότε, από αυτή μου την παράνοια. Αυτό το παραδέχτηκα όταν πήγα στη ψυχολόγο και αφού είχα καθαρίσει από αυτή τη ντόπα της μυθομανίας αλλά και το αλκοολ φυσικά "(καλά, όταν μιλάμε για αλκοόλ, μιλαμε για 3-4 ποτά μαξ, τα οποία όμως ήταν αρκετά για να καλπάζει ανεξέλεγχτα η φανατασιοπληξία μου!) Βέβαια σε εκέινη τη φάση το αλκοόλ με ψιλοβοήθησε κιολας να κάνω διάφορες τρέλλες και να αποκτήσω εμπειρίες, τις οποίες δε θα είχα αποχτήσει σε κατάσταση sober. Ήταν μια καλή φάση. Ήμουνα τόσο ανεβασμένη ψυχολογικά, ενώ στην ουσία ήμουν στον πάτο (με αντικειμενικά κριτήρια, ζούσα επικίνδυνα), αλλά το κατάλαβα γρήγορα κ συνήλθα αμέσως, κανα 3μηνο κράτησε η φάση, κ μάλιστα είχα αποβάλει κ τη μυθομανία απο πάνω μου!!!
    [QUOTE]NO BODY is PERFECT :cool:[/QUOTE]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Eva1995 View Post
    σ'ευχαριστώ! Εκτός από το να κόψεις το ποτό τι άλλο σου είπε να κάνεις για να κόψεις αυτή τη συνήθεια??
    εχω την εντυπωση οτι τα ψεματα αυτα, τα λες για να εντυπωσιασεις, αλλα και γιατι θαθελες να ζησεις αυτα που εξιστορεις.
    παρολα αυτα τα κοντρολαρεις σε ενα μικρο ποσοστο, εφοσον δεν τα λες πλεον στους κολλητους σου.
    δοκιμασες ποτε να γραφεις οσα υπερβολικα σου περνανε απ το μυαλο και θα θελες να ζησεις, με οση σαλτσα θαθελες να εχουν, σε ενα ημερολογιο, σαν σκηνες, η σαν παραμυθακια, διηγηματακια, μηπως ετσι εκτονωθει η επιθυμια σου να φανταζεσαι τον εαυτο σου σε αλλες καταστασεις?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    34
    Remedy, πολύ καλή η διέξοδος που προτείνεις, να το διοχετεύσει εννοείς σαν ένα είδος δημιουργικής γραφής/μυθιστορήματος ε?
    [QUOTE]NO BODY is PERFECT :cool:[/QUOTE]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 02:12
  2. ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ
    By antonio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2011, 17:43
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By katerinakeh in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2006, 00:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •