Μια απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4

    Μια απορία

    γεια σας πριν μερικα χρονια ξεκινησαν οι κρισεις πανικου, εχω ακολουθησει φαρμακευτικη αγωγη. δεν παθαινω κρισεισ πανικου, αλλα το θεμα μου ειναι ομως κατι αλλο.

    ο γιατρος μου με εχει διαβεβαιωσει οτι ειναι εντονο αγχος και επειδη σαν χαρακτηρασ ειμαι ψυχαναγκαστικος μου προκαλειται επιπλεον αγχος. βασικα εγω φοβαμαι μηπως ειμαι σχιζοφρενης ή εχω μανιοκαταθλιψη ή παρανοια και φοβαμαι παρα πολυ. βασικα ψαχνω συχνα στο ιντερνετ για τα συμπτωματα της καθε ασθενειας και μετα σαν να κολλαει το μυαλο μου φοβαμαι μηπως το χω ή το παθω.

    επισης καποιος φιλος μου μου ειπε πως αν συναιχισω να το ψαχνω στο ιντερνετ για το τι εχω στο τελος θα παθω κατι απ τα παραπανω. και εχω ψιλοφοβηθει. ξερετε αν μπορεί να γίνει κάτι τετοιο?

    επισης εσας ποια ειναι η γνωμη σας? υπάρχει περιπτωση να μετακυλισω σε κατι πιο σοβαρο? ειλικρινα με τρομαζει η σκεψη αυτη. απ την αλη ομως ο γιατρος με εχει διαβεβαιωσει οτι δεν εχω τιποτα το σοβαρο και πως με την σωστη θεραπεια θα γινω καλα ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα.
    Ολοι οσοι εχουμε αγχωδεις διαταραχες νομιζουμε οτι εχουμε σχιζοφρενεια.Ειναι απλα μια ιδεοληψια,μια φοβια,Δεν χρειαζεται να ανησυχεις για κατι τετοιο.
    Προσπαθησε να περιορισεις αυτες τις σκεψεις ωστε να μην κανουν κουμαντο στην ζωη σου.
    Περα απο την φαρμακευτικη αγωγη,εχεις κανει κατι αλλο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    οταν ξεκινησαν οι κρισεις πανικου, βασικα οταν με επιβαιβεωσαν οι γιατροι οτι δεν ειναι παθολογικό, πηγα σε ψυχολογο γιατι δεν ήθελα να παρω φαρμακα. Αλλα δεν βοήθησε ιδιαιτερα. μετά πηρα στον γιατρό μου εδωσε το solben και ημουν καλυτερα. τωρα το αλλαξαμε και μου εβαλε το anafranil για να φυγουν και οι ψυχαναγκασμοί. Κατι αλλο δεν κανω αυτο τον καιρό. τι άλλο θα μπορουσα να κανω για να βοηθηθώ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω δεν εχω παρει φαρμακα.Μου ειχαν γραψει lexotanil και anafranil.Τα αναφρανιλ τα δοκιμασα αλλα τα σταματησα μονη μου μετα απο δυο μερες.
    Εγω παω σε γκρουπ αυτοβοηθειας και σε ψυχολογο μια φορα τον μηνα.
    Με ψυχαναγκσμους δεν ειχα μεγαλο προβλημα αλλα ειχα πολλες ιδεοληψιες.
    Εσυ εχεις δει βελτιωση με τα φαρμακα?
    Eγω δεν πιστευω οτι μπορουν να θεραπευσουν,ισως να μπορουν να σε ηρεμησουν για ενα διαστημα.
    Για εμενα η καλυτερη λυση ειναι η ψυχοθεραπεια.
    Αν επιτρεπεται,τι ηλικια εχεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    eimai 26 basika k gw ideolipsies exw polles, psixanagkasmous den exw aplws panta ta mperdeuw ayta ta 2. me to solben eixa dei beltiosh megalh oson afora tis kriseis panikou, alla exasa thn douleia mou k stadaka arxisa na ta stamatw giati nomiza pws hmoun kalitera. to anafranil to 3ekinisa edw k e3i meres k mou xei dhmioyrghsei pio entonh anisixia (mallon h parenergeia tou farmakou). thelw na pisteuw pws otan arxisei na leitourgei to farmako tha noiwsw kalitera. aplws oles oi ideolipsies mou einai sto na min xasw ton elegxo kati pou me fobizei para poly.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Kαταλαβαινω.Εγω ειχα πολλες ιδεοληψιες στο παρελθον,αλλα τωρα εχω μαθει καπως να τις ελεγχω.
    Δηλαδη και παλι νομιζω οτι μπορει να χασω τον ελεγχο ή θα τρελαθω αλλα δεν αποφευγω να βγω απο το σπιτι.Και γενικα περιμενω να φυγει η ιδεοληψια ή τις διωχνω με ευχαριστες σκεψεις.
    Και εγω δεν δουλευω τωρα.Εχω περιπου 2 μηνες χωρις δουλεια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    giati na mas simbainei arage auto?

    eilikrina euxomai na 3eprastei auto to problima k na mporesw na eimai opws k prin....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ελα ηρεμησε.Θα μαθεις σιγα σιγα να το διαχειριζεσαι.
    Εμενα ξεκινησε στο 16 και τωρα που ειμαι 25 ειμαι σχεδον καλα

Similar Threads

  1. ΑΠΟΡΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2010, 16:23
  2. απορια ?????
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2009, 04:48
  3. Εχω μια απορία
    By echelon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2009, 15:00
  4. απορια
    By heli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-04-2009, 00:31
  5. έχω μία απορία ...
    By LOGOPSYXOS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •