ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!

    Καλημερα!Εδω και 2 μηνες περιπου με πιανουν εντονοι πονοι στο στηθος και στην πλατη,σαν σουβλιες!Μεσα σε 1 μηνα πηγα 2 φορες στα επειγοντα με πολυ εντονους πονους,λεω πεθαινω αυτο ηταν!!!Εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις,αιματολογικες,βι οχημικες,ακτινογραγιες θωρακος,αξονικη θωρακος,τριπλεξ καρδιας κτλ.Ολες βγηκαν φυσιολογικες,οι γιατροι μου ειπαν η καρδια σου ειναι μια χαρα,την ελεγξαμε οσο πιο καλα γινεται!Αντιμετωπιζω προβλημα με κρισεις πανικου και αγχωδης διαταραχες εδω και 4 χρονια,η θεραπεια που κανω τωρα περιλαμβανει λαντοζ και ζαναξ...μπορει να εχει σχεση αυτο με τους πονους??Οσο καλες και αν βγηκαν οι εξετασεις,εμενα το μυαλο μου παραμενει καρφωμενο στο οτι θα παθω κανα εμφραγμα η εχω κατι το σοβαρο,πχ καρκινο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Και αφου λενε οι γιατροι οτι ολα ειναι καλα(που σιγουρα ειναι!)γιατι ομως νιωθουμε αυτα τα σωματικα?Γιατι το σιγουρο ειναι οτι υπαρχουν,ΔΕΝ ειναι του μυαλου μας!!!!Πως εξηγουνται?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Kαλημέρα Minaspap.
    Καλως ηρθες στο κλαμπ των νευρωτικων.
    Πολλες φορες,οσοι αντιμετωπιζουμε αγχωδεις διαταραχες,εμφανιζουμε διαφορα παθολογικα συμπτωματα τα οποια μας οδηγουν στον γιατρο,ο οποιος δεν μας βρισκει τιποτα.
    Συνηθως οφειλονται στο αγχος.
    Ηρεμησε.Ο καρκινος για να φτασει σε σημειο να σου δημιουργει πονους θα πρεπει να ειναι σε πολυ προχωρημενο σταδιο και θα ειχε φανει στις εξετασεις.
    Αν ειχες προβλημα στην καρδια το ιδιο.Μην σε ανησυχει.
    Επισης ο φοβος οτι εχουμε κατι σοβαρο ειναι σχεδον παντα παρων.

    Κανεις μονο φαρμακευτικη αγωγη?

    PANH εννοειται οτι οι πονοι και τα αλλα συμπτωματα ειναι αληθινα.
    Και δεν ειναι μονο σε μας που εχουμε αγχος.
    Πολλοι ανθρωποι εχουν ανεξηγητους πονους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Nαι κανω μονο φαρμακευτικη αγωγη!Παντως μεχρι και ενας ο παθολογος που επισκεφτηκα πριν λιγο καιρο μου ειπε,ως εδω ηταν μην ψαχνεσαι αλλο,χαλας και την ψυχολογια σου αδικα και τα λεφτα σου τσαμπα με τοσες εξετασεις!Το μυαλο ομως εκει,κολλημενο...πως κατι εχω!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και όλες.

    Πριν από 3 χρόνια περίπου είχα ένα βίωμα και από τότε δεν μπορώ να συνέλθω. Ενώ παίζαμε μπαλίτσα με την παρέα ένας φίλος έπαθε έμφραγμα στο γήπεδο. Τον συνόδευσα μέχρι το νοσοκομείο με το ασθενοφόρο. Στο νοσοκομείο έπαθε ανακοπή,τον επανέφεραν, έκανε μία επέμβαση και από τότε δόξα τω Θεώ είναι καλά.
    Εγώ όμως από τότε έχω "φοφηθει" πάρα πολύ υποσυνείδητα μάλλον. Με πιάνει έντονος πόνος στο στήθος, μουδιάσματα στο χέρι, σπανιότερα πόνος στην πλάτη και ακόμη πιο σπάνια μούδιασμα στο σαγόνι. Εχω κάνει πολλές φορές καρδιογράφημα, triplex, υπερήχους, αιματολογικές, τεστ κοπώσεως, αξονική, τα πάντα.. Και ΟΛΑ είναι πεντακάθαρα..!! Από καρδιολογικής πλευράς καθαρός. Πήγα σε ορθοπεδικό μήπως η πλάτη και το στέρνο έχουν κάποιο "θεματάκι" αλλά κι κί πεντακάθαρος.. Από τους παθολόγους καθαρότατος. Ακόμη και ο νευρολόγος δεν βρήκε το παραμικρό. Ολοι κατέληξαν στο συμπέρασμα πως είναι ΑΓΧΟΣ.
    Το κακό είναι πως υποφέρω μ αυτή την κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα και το ξέρω, αλλά δεν θέλω να καταλήξω να παίρνω ηρεμιστικά ή να πηγαίνω σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους.
    Εχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς βρε παιδιά?
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Καλές γιορτές με υγεία και πάλι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by agxodis View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και όλες.

    Πριν από 3 χρόνια περίπου είχα ένα βίωμα και από τότε δεν μπορώ να συνέλθω. Ενώ παίζαμε μπαλίτσα με την παρέα ένας φίλος έπαθε έμφραγμα στο γήπεδο. Τον συνόδευσα μέχρι το νοσοκομείο με το ασθενοφόρο. Στο νοσοκομείο έπαθε ανακοπή,τον επανέφεραν, έκανε μία επέμβαση και από τότε δόξα τω Θεώ είναι καλά.
    Εγώ όμως από τότε έχω "φοφηθει" πάρα πολύ υποσυνείδητα μάλλον. Με πιάνει έντονος πόνος στο στήθος, μουδιάσματα στο χέρι, σπανιότερα πόνος στην πλάτη και ακόμη πιο σπάνια μούδιασμα στο σαγόνι. Εχω κάνει πολλές φορές καρδιογράφημα, triplex, υπερήχους, αιματολογικές, τεστ κοπώσεως, αξονική, τα πάντα.. Και ΟΛΑ είναι πεντακάθαρα..!! Από καρδιολογικής πλευράς καθαρός. Πήγα σε ορθοπεδικό μήπως η πλάτη και το στέρνο έχουν κάποιο "θεματάκι" αλλά κι κί πεντακάθαρος.. Από τους παθολόγους καθαρότατος. Ακόμη και ο νευρολόγος δεν βρήκε το παραμικρό. Ολοι κατέληξαν στο συμπέρασμα πως είναι ΑΓΧΟΣ.
    Το κακό είναι πως υποφέρω μ αυτή την κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα και το ξέρω, αλλά δεν θέλω να καταλήξω να παίρνω ηρεμιστικά ή να πηγαίνω σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους.
    Εχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς βρε παιδιά?
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Καλές γιορτές με υγεία και πάλι.
    Αγχώδη, έχεις επισκεφτεί ψυχίατρο;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3
    Οχι αγαπητέ Σουελ. :-)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Αγαπητή Σουέλ είμαι
    Αν έχεις αγχώδη διαταραχή (ένας ψυχίατρος μπορεί να κάνει τη διάγνωση), η λύση είναι:
    ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή ή ψυχοθεραπεία μόνο.Φάρμακα μόνο δεν σου προτείνω.Αυτά τα συμπτώματα έχω κι εγώ εδώ και δυο χρόνια αλλά x100 σε σημειο να με κανουν δυσλειτουργική. Έκανα ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή επι 7 χρόνια αλλά μόλις έκοβα τα φάρμακα, ξανά τα ίδια.Σου προτείνω λοιπον λιγους μηνες την κατάλληλη ψυχοθεραπεία και θα είσαι περδίκι...
    Μην το αφήνεις να σε βασανίζει άλλο, εμενα με έκανε να χάσω πολλά πράγματα απο τη ζωη μου...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3
    Συγγνώμη που δν αναγνώρισα το φύλο από το ψευδώνυμο. :-)
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σου.
    Ο νευρολόγος δεν μπορεί να την διαγνώσει αυτή την αγχώδη διαταραχή?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    [QUOTE=agxodis;312296]Συγγνώμη που δν αναγνώρισα το φύλο από το ψευδώνυμο. :-)

    Δεν πειράζει.Άλλωστε δεν εχει σημασία....


    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σου.
    Ο νευρολόγος δεν μπορεί να την διαγνώσει αυτή την αγχώδη διαταραχή?

    Νομίζω μπορεί, εμενα νευρολογος τη διέγνωσε αλλά με παρέπεμψε σε ψυχίατρο.

    [/QUOTE

    Εύχομαι να βρεις μια άκρη (να βρω κι εγώ μια)...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα Αγχωδη και απο εμενα.Απο οτι καταλαβα εισαι ανδρας.
    Γενικοτερα εχω παρατηρησει οτι οι αντρες δυσκολευονται πιο πολλοι σε σχεση με τις γυναικες να πανε σε γιατρο(και ειδικα σε ψυχιατρο).
    Αν δεν θες ψυχιατρο υπαρχει και ο ψυχολογος που μπορεις να πας και να μιλησεις.
    Δες αν υπαρχει στην περιοχη που μενεις καποιο γκρουπ αυτοβοηθειας ή ομαδικης θεραπειας.
    Εγω πηγαινω σε γκρουπ και ψυχολογο,και δεν παιρνω φαρμακα,και ημουν σε πολυ χειροτερη κατασταση απο εσενα.
    Δεν φανταζεσαι τι ανακουφιση προσφερει το να μιλας για το προβλημα σου,σε ανθρωπους που δεν γνωριζεις αλλα μπορουν να σε καταλαβουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    μπορει καποιος moderator να διορθωσει αυτο το
    πιο πολλοι
    στο ποστ μου απο πανω?
    To βλεπω και δεν μπορω.
    Εγω δεν μπορω να κανω επεξεργασια.

Similar Threads

  1. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 13:04
  2. πονος στο στηθος, αισθημα πως θα πεθανω.
    By pas75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-09-2011, 18:24
  3. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 11:51
  4. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 11:48
  5. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-03-2011, 19:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •