Αυνανισμός: μια κριτική προσέγγιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916

    Αυνανισμός: μια κριτική προσέγγιση

    Ο αυνανισμός θα μπορούσε να οριστεί ως ‘’ η διαδικασία κατά την οποία το άτομο προσπαθεί να αντλήσει σεξουαλική ευχαρίστηση χωρίς την παρουσία κάποιου άλλου ατόμου, μιμούμενος τις κινήσεις της πραγματικής σεξουαλικής επαφής’’. Ο αυνανισμός ξεκινάει για τα περισσότερα άτομα κατά τις πρώτες περιόδους στην αρχή της εφηβείας. Οι περισσότεροι το σταματάνε όταν ξεκινήσουν τις ερωτικές τους σχέσεις. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που δεν κάνουν σχέσεις και τον κοπανάνε μέχρι τα βαθιά γεράματα λολ. Ποιες είναι όμως οι παραμέτροι που θα πρέπει να γνωρίζουμε γύρω από αυτό το οικουμενικό φαινόμενο?

    Το όφελος από αυτήν την διαδικασία τουλάχιστον για τον έφηβο είναι ότι, στο καθαρά βιολογικό μέρος, τα γεννητικά όργανα αρχίζουν και ‘’λύνοντε’’, ώστε όταν έρθει η στιγμή της πρώτης επαφής να είναι πιο εύκολο και πιο άνετο να πραγματοποιηθεί. . Εκτός αυτού, βοηθάει στην ψυχική χαλάρωση στους έφηβους, καθώς σε αυτήν την ηλικία οι ορμόνες τους χτυπάνε κόκκινο με τους συνεχείς διαρκείς σεξουαλικούς ερεθισμούς, και έτσι συνεισφέρει στην εκτόνωση της ‘’κρίσης’’ λολ . Ο αυνανισμός βοηθάει επίσης στην εκγύμναση των άκρων που χρησιμοποιούντε για την επίτευξη του στόχου, που είναι συνήθως τα χέρια. Χρησιμοποιώ την λέξη συνήθως και όχι την λέξη πάντα, διότι υπάρχουν σε κάποιες περιπτώσεις πολύ ευλύγιστοι άνθρωποι που τα καταφέρνουν και με τα πόδια. Ναι, καλά διαβάσατε, δεν σας γελούν τα μάτια σας! Επίσης βοηθάει στο να καούν θερμίδες, έστω και σε μικρό βαθμό.

    Υπάρχουν δύο ‘’μορφές αυνανισμού’’, ο ένας είναι χωρίς την παρουσία κάποιου πορνογραφικού υλικού, ενώ ο άλλος με παρουσία (όλα είναι στην ουσία λολ). Στην πρώτη περίπτωση θεωρείται, τουλάχιστον από τους περισσότερους, πιο δύσκολο να διεκπεραιωθεί αφού δεν υπάρχει ούτε καν ένα οπτικό ερέθισμα και έτσι ο εγκέφαλος θα πρέπει να ανακαλέσει εικόνες από την μνήμη του. Υπάρχουν και δύο μέθοδοι για να αυνανιστεί κάποιος, ο χειροκίνητος και ο αυτόματος. Ο πρώτος είναι ο κλασσικός που όλοι γνωρίζουμε και έχουμε πραγματοποιήσει, ενώ ο δεύτερος ο αυτόματος χρησιμοποιείται με την βοήθεια ειδικών συσκευών π.χ. δονητές για τις γυναίκες (ή σε κάποιες περιπτώσεις και για τους άντρες λολ), και δεν μου έρχεται η λέξη για την άλλη συσκευή αυτή των αντρών, αυτή τελοσπάντων στην οποία βάζει το πέος του ο άντρας και αυτή ρουφάει και γλύφει. Από ότι έχω διαβάσει αυτές οι συσκευές μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερη απόλαυση από ότι ο παραδοσιακός χειροκίνητος αυνανισμός, αλλά έχουν δύο μειονεκτήματα. Πρώτον, θα πρέπει κάποιος να ξοδέψει χρήματα προκειμένου να τα αγοράσει και δεν νομίζω να παρέχεται και εγγύηση καλής λειτουργίας, και δεύτερον ενδεχομένως να υπάρχει ο κίνδυνος βλάβης στον μηχανισμό της συσκευής και κατ επέκταση κίνδυνος βλάβης στα γεννητικά του ατόμου που το χρησιμοποιεί.


    Βέβαια, υπάρχει και η παροιμία που λέει ‘’ το πολύ το τίκι τάκα, κάνει το παιδί μαλάκα’’ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Μπορώ να υποθέσω ότι σχετίζεται περισσότερο με ψυχολογικούς παραμέτρους παρά με βιολογικούς. Καθότι ένας έφηβος ο οποίος έχει σχέσεις, ενδεχομένως να μπορεί να λειτουργεί καλύτερα σε σχέση με κάποιον άλλο που δεν έχει. Μην ξεχνάμε πως ο χαρακτηρισμός ‘’μαλάκας’’ δεν αναφέρεται μόνο σε κάποιον που κάνει ηλιθιότητες ή/και κακό στους άλλους, αλλά πολλές φορές χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει άτομα τα όποια δεν είναι τόσο λειτουργικά από διάφορες απόψεις. Ο αυνανισμός και τα σχετικά με αυτόν χρησιμοποιούντε πολύ συχνά σε διάφορες κοινωνικές καταστάσεις, όπως λόγου χάρη στην τηλεόραση με σκοπό την διακωμώδηση μιας κατάστασης.

    ΥΓ: Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο αστείο αυτό το θέμα που ανοίγω, αλλά θα ήθελα να μην το γελοιοποιήσουμε εντελώς. Δεκτό το χιούμορ ως κάποια όρια, ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα χρησιμοποιήσω σαν όπλο μου τα φοβερά στιχάκια μου και θα χτυπήσω ανελέητα αυτόν που το τόλμησε.

  2. #2

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Αρχηγέ έχω να σου προτείνω ταινία μιας και σε ενδιαφέρει το αντικείμενο.

    http://www.youtube.com/watch?v=wGPO15FSepQ

    yahoo

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημέρα driver.
    Λοιπον υπαρχει και αυνανισμος λογω αγχους,και ο αυνανισμος λογω αυπνιας
    Απο προσωπικη εμπειρια να σου πω οτι δεν χρειαζομαι ουτε πορνογραφικο υλικο,ουτε να ανακαλεσω πραγματα απο την μνημη μου.Χρησιμοποιω την φαντασια μου γα να πλασω τις καταληλλες εικονες.
    Ισως ο αυνανισμος να διαφερει λιγο στους αντρες απο οτι στις γυναικες.
    Περα απο αυτο ο αυνανισμος χρησιμευει και στο να γνωρισει καποιος καλυτερα το σωμα του.
    Επισης στους ενηλικες μπορει να χρησιμοποιηθει ωστε να γινει το σεξ πιο απολαυστικο-αποτελεσματικο.
    Να πουμε επισης οτι οταν ο αυνανισμος γινεται αντικειμενο κριτικης απο το οικογενειακο περιβάλλον(κυριως στα κοριτσια),μπορει να οδηγησει σε προβληματικη σεξουαλικη συμπεριφορα ή σεξουαλικες δυσλειτουργιες.


    Driver οπως παντα ανοιξες ενα θεμα που σηκωνει συζητηση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω παντως ξερω πως οντως καταπολεμαει την αυπνια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    οτι θα επιανες τις ατομικο-κοινωνικες- πολιτισμικες παραμετρους αυτου του συγκεκριμενου θεματος δεν το περιμενα να πω την αληθεια! Anyway, καλη αναλυση κ προσεγγιση! Βεβαια ολα με μετρο, γιατι η υπερβολικη ενασχοληση με το μοριο μπορει να επιφερει πολλα προβληματα μακροπροθεσμα, οπως τυφλωση, προβληματα στη μεση κ στις αρθρωσεις κ.α.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Τι τυφλωση λες ρε !?!! Αυτα τα λεγανε κατι σεμνοτυφοι παπαδες πουριτανοι (και ανωμαλοι ) το 1900

    Τελοσπαντων

    http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...54013924_n.jpg

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    Τι τυφλωση λες ρε !?!! Αυτα τα λεγανε κατι σεμνοτυφοι παπαδες πουριτανοι (και ανωμαλοι ) το 1900
    ηρεμααα θα παθεις τιποτααα δεν ξερω δεν αυνανιζομαι συχνα για να εχω ιδια εμπειρια αλλα αυτο μας το ειχε πει καθηγητρια στη σχολη
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Α και επειδη το πε καθηγητρια στη σχολη ισχυει .... Facepalm !

    Και μενα καθηγητρια μου μου ειπε οτι κανει καλο στο δερμα (συσφιξη) και ειναι και αντικαρκινογονο στην καταποση

    Γαργαρες λοιπον

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    Α και επειδη το πε καθηγητρια στη σχολη ισχυει .... Facepalm !

    Και μενα καθηγητρια μου μου ειπε οτι κανει καλο στο δερμα (συσφιξη) και ειναι και αντικαρκινογονο στην καταποση

    Γαργαρες λοιπον
    Πωω ρε φιλε εισαι απιστευτα βαρετος αμα με κατι διαφωνεις δεν ειναι απαραιτητο να παιρνεις ενα δηθεν υφακι -φοβηθηκαμε- κ να κατοχυρωνεις αυτοματως την αποψαρα σου τεσπα we agree to disagree κ αποκλειεται να σου ειπε τετοιο πραγμα καθηγητρια στη σχολη σου γιατι πολυ απλα δεν εισαι σε σχολη! :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    Τι τυφλωση λες ρε !?!! Αυτα τα λεγανε κατι σεμνοτυφοι παπαδες πουριτανοι (και ανωμαλοι ) το 1900

    Τελοσπαντων

    http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...54013924_n.jpg
    ...χαχαχαχααααα!

    πι ες: σόρι για το οφ τόπικ ντράιβερ, (μη με τιμωρήσεις με κανένα ποιήμα)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Πωω ρε φιλε εισαι απιστευτα βαρετος αμα με κατι διαφωνεις δεν ειναι απαραιτητο να παιρνεις ενα δηθεν υφακι -φοβηθηκαμε- κ να κατοχυρωνεις αυτοματως την αποψαρα σου τεσπα we agree to disagree κ αποκλειεται να σου ειπε τετοιο πραγμα καθηγητρια στη σχολη σου γιατι πολυ απλα δεν εισαι σε σχολη! :p

    http://benjaminerhart.com/wp-content...9/facepalm.jpg

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    http://www.parisk.gr/wp-content/uplo...loges-2010.jpg
    Στερεψαν τα επιχειρηματα, ε? Δεν πειραζει, take that.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Last edited by Idella; 22-12-2011 at 18:39.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Last edited by Idella; 22-12-2011 at 18:40.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η διαφορά ανάμεσα στην κριτική και τη γνώμη
    By John11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 02-11-2011, 14:35
  2. Και sex και αυνανισμός
    By pcgrande in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 30-09-2011, 02:26
  3. Κριτική
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2010, 00:46
  4. δύσκολη προσέγγιση
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2009, 11:45
  5. δεν αντεχω την κριτικη ,γιατι?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2009, 06:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •