Ψυχολογική υποστήριξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3

    Ψυχολογική υποστήριξη

    Γειά σας..!Εδώ και αρκετά χρόνια η ζωή μου πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο..Έκανα υπομονή και είχα την δύναμη να αντιμετωπίσω οτι κακό μου συνέβαινε..Τα τελευταία δύο χρόνια όμως δεν έχω δύναμη,θέληση για τίποτα..Έγινα ένας άλλος άνθρωπος,εγκατέλειψα τα πάντα και τώρα είμαι στον πάτο!Τι να την κάνω την ζωή οταν όλα οδηγούν σε αδιέξοδο και νίωθω αδύναμη να διορθώσω το οτιδήποτε..?Ξέρω οτι χρειάζομαι βοήθεια αλλα κανένας δεν υπάρχει δίπλα μου και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για επαγγελματική βοήθεια..Υπάρχει κάποιος φορέας οπου μπορώ να ζητήσω υποστήριξη χωρίς οικονομική επιβάρυνση ή έστω να μπορώ να ζητήσω κάποια θεραπεία (φαρμακευτική)..?Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να με ενημερώσει θα ήμουν υπόχρεη!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Γειά σου fania μου. Αρχικά θα μπορούσες ν' απευθυνθείς, στις γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης. Αναζήτησέ τες στο διαδίκτυο. Επίσης, μπορείς ν' απευθυνθείς στο δήμο της περιοχής σου, που σίγουρα απασχολεί κοινωνική λειτουργό, ίσως και ψυχολόγο. Ακόμα ψυχολόγο βρίσκεις αν δεν κάνω λάθος και στα κέντρα υγείας. Σίγουρα όμως σ' αυτά βρίσκεις ψυχίατρο. Μην το βάζεις κάτω! Ούτε η πρώτη είσαι, ούτε η τελευταία, ειδικά σήμερα και με τις απάνθρωπες συνθήκες που αντιμετωπίζουμε, όλοι προσπαθούμε να το παλεύουμε. Να σκέφτεσαι ακόμα, όσο κι αν σου είναι δύσκολο, ότι πάντα υπάρχουν και χειρότερα και να παίρνεις κουράγιο απ' αυτό!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου Φανια! Λοιπον οπως πολυ σωστα σου εγραψε η Μαρκελα υπαρχουν τηλεφωνικες γραμμες ψυχολογικης υποστηριξης. Αλλα επειδη απλα εκει θα μιλησεις 20 λεπτα κ αυτο που θα σου πουν ειναι να πας σε καποιον ειδικο (στο λεω απο την εμπειρια μου μιας κ συνηθιζα να παιρνω καθε φορα που εκανα βουλιμικο επεισοδιο), καλυτερα να αναζητησεις τα κεντρα ψυχικης υγειας στο google κ να κλεισεις ενα ραντεβου στο κψυ της περιοχης σου. οσο νωριτερα τοσο καλυτερα ομως, γιατι υπαρχει τεραστια αναμονη κ μπορει να σου δωσουν ραντεβου κ μετα απο ενα μηνα. τα κεντρα αυτα ειναι δωρεαν. κατι αλλο που σκεφτηκα τωρα αμα εισαι φοιτητρια, υπαρχει ψυχολογος κ ψυχιατρος στο πανεπιστημιο (στο αριστοτελειο οι υπηρεσιες αυτες στεγαζονται στη φοιτητικη λεσχη) οποτε μπορεις να απευθυνθεις κι εκει. Μπορεις βεβαια να γραφεις κι εδω ο,τι σε απασχολει!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Ψυχολογικη υποστήριξη ...Δωρεαν..
    By Chrisgr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2011, 15:51
  2. online ψυχολογική υποστήριξη και συμβουλές
    By jock in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2011, 15:36
  3. Διατροφολόγος μαζί με ψυχολογική υποστήριξη
    By aaa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-09-2007, 08:17
  4. Καταλήψεις και ψυχολογική υποστήριξη
    By righttochange in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2006, 16:25
  5. Replies: 0
    Last Post: 05-04-2005, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •