Αγχολυτικα και κοψιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Αγχολυτικα και κοψιμο

    Θελω να κοψω τα αγχολυτικα κ δεν μπορω. Παιρνω απο τα 16 (5 χρονια σχεδον) κ εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις βενζοδιαζεπινες( ζαναξ, λεξοτανιλ, στεντον, ταβορ, τρανξεν) κ μπορω να πω οτι με βοηθανε αρκετα. Στην κλινικη που ημουν πριν κανα 2μηνο μου τα κοψανε αποτομα επειδη διαπιστωσανε εξαρτηση (επαιρνα τα ταβορ) κ ειχα στερητικα. Ειπαν στους γονεις μου να παραδωσω ο,τι σε αγχολυτικο ειχα, αλλα φυσικα δεν τα δωσα ολα, γιατι αμα δεν επαιρνα το βραδυ ετρεμα κ ημουν σε υπερενταση. Πλεον παιρνω κρυφα καθε βραδυ αλλιως δεν μπορω να κοιμηθω. Ακομα κ σε μεγαλες δοσεις (πχ 4/4 τρανξεν) δεν με κοιμιζουν, απλα με χαλαρωνουν. Δεν θελω να ζω μια ζωη με αγχολυτικα, να πρεπει να παιρνω για να κοιμαμαι, για να βγαινω εξω, για να μην με πιανει κριση πανικου κτλ. Ειμαι κ στο χωριο κ εχει αυξηθει η αγχωδης διαταραχη καθως υπαρχει μεγαλη εγκληματικοτητα εδω κ φοβαμαι να κοιμηθω τα βραδυα. ξερω πως δεν ειναι λυση να το ριχνω στα χαπια, αλλα αλλιως τσιτωνω κ δεν ηρεμω. Κανεις που να τα εκοψε τα αγχολυτικα επιτυχως κ χωρις στερητικα προπαντων υπαρχει?????
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Λακρυ, συγγνώμη, δεν υπάρχει ένα ξεκάθαρο όριο στο πόσο διάστημα επιτρέπεται/ είναι θεμιτό να παίρνει ένα άτομο αγχολυτικά? Δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι κορίτσι μου να καταπολεμηθεί το άγχος αυτό που σε βασανίζει? Καταλαβαίνω ότι τα στερητικά σου δημιουργούν την ανάγκη να ξαναπέσεις στον ίδιο τρόπο αντιμετώπισης του άγχους, αλλά απ' όσα λίγα ξέρω, δεν είναι τα στερητικά πιο ανώδυνα αν η/ο γιατρός σου φροντίσει να σου ρυθμίσει την αποκοπή αυτή σταδιακά? Δεν ξέρω κανέναν ψυχίατρο που να κόβει απότομα τα αγχολυτικά, κάνω λάθος? Απ' όσο γνωρίζω παίζει ρόλο μεγάλο το χρονικό διάστημα όσο και η δοσολογία στο ρύθμισμα ώστε να σου είναι ευκολότερο και να βγεις από τον φαύλο κύκλο. Αν όμως τα παίρνεις κρυφά πώς θα απαλλαγείς κάποτε απ' αυτά? δλδ περιγράφεις αντικρουομενες ανάγκες, λολ, κάτι σαν εμένα με το κάπνισμα μου κάνει. Τι μπορείς να κάνεις ώστε να καθησυχάζεις λιγάκι το φόβο και να έχεις έτσι λιγότερη ανάγκη να τον κοιμίζεις με αγχολυτικά?αδόκιμος ο όρος γιατί ειδική πάντως δεν είμαι, ερωτήματα μόνο απλά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. Κοψιμο τσιγαρου
    By νικος32 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2011, 02:49
  2. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 19:42
  3. ευκολη κουραση κοψιμο αναπνοης..
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-2010, 16:07
  4. στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-08-2009, 01:13
  5. κοψιμο χαπιων
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2008, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •