Κοινωνική φοβία και γραπτές εξετάσεις... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    9
    Εγω θα σας ελεγα οχι δυσμοιρες αλλα τυχερες κοπελες!και μαλιστα πολυ τυχερες! και το λεω απο παραπλησια προσωπικη εμπειρια...Να χαιρεστε που ο οργανισμος σας σας το εμφανισε ετσι(με τις κρισεις αγχους/πανικου/τασεις φυγης)και δεν ξεσπασε καπως αλλιως. Αυτο εγινε για να καταλαβετε πως κατι δεν παει καλα με το μεσα σας, με τη σταση ζωη σας με τα θελω σας και το εκφραζει σε αυτο τον τομεα των σπουδων επειδη αυτο ειναι σημαντικο κ αγχωτικο για τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη για εσας. Δεν ξερω πως να το περιγραψω ακριβως!!απλα ετσι ξεσπασε ο οργανισμος σας για να σας πει εεε εδω υπαρχει προβλημα αλλαξτε! και φυσικα δεν ειναι παροδικο προβλημα εννοω οτι δεν ειναι οτι απλα αγχωθηκατε και ετσι εμφανιστηκαν οι κρισεις αγχους αυτες αλλα αυτο ειναι συνεπεια συσσωρευμενων πραγματων που μπορουν να ξεκινουν ακομα και απο την παιδικη ηλικια. και τιποτα απο ολα αυτα δεν τα λεω αυθαιρετα! το σιγουρο ειναι οτι ειναι κατι που λυνεται και φυσικα χωρις χαπια! τα χαπια απλα ηρεμουν και βοηθουν ομως δε λυνουν το προβλημα που υπαρχει μεσα μας και εαν δε λυθει αυτο το μεσα μας τοτε θα εμφανιστει αργοτερα με καποιες χειροτερες μορφες. Σιγουρα ξεπερνιεται και πιστεψτε με ειναι μονο για καλο σας που σας συνεβη! εαν γινουν ολα τα βηματα σωστα τοτε μετα απο καιρο το αποτελεσμα θα ειναι εκπληκτικο!! ειναι πραγματικα τυχη να σου τυχει τετοια ΗΠΙΑ εμπειρια γιατι εαν το ψαξεις και γινουν τα βηματα σωστα τοτε θα βρεις τον πραγματικο εαυτο σου, τη δυναμη σου, τα ορια σου και τις ισορροπιες σου!

  2. #32
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Με το γενικευμένο εννοώ να φοβάσαι τους ανθρώπους γενικά, ότι πχ θα σε κρίνουν ή να αισθάνεσαι μειονεκτικά απέναντί τους.

    Το CBT είναι απλά μια τεχνική όπου μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις τις αρνητικές σου σκέψεις και τα λοιπά. Εσύ τι νόμιζες ότι είναι, χάπι;

    Όσον αφορά την κατάθλιψη, δεν ξέρω κατά πόσο είναι παιχνιδάκι... Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω βιώσει και κρίση πανικού. Απλά έχω ή μάλλον είχα πολύ βαριά μορφή κοινωνικής φοβίας
    !
    Καλημέρα. Κοίταξε, από πλευράς μου δεν πολυ-έχω εμπιστοσύνη στις τεχνικές των ψυχολόγων. Αφ'ενός δοκίμασα ψυχανάλυση και μου βγήκε μούφα, αφ' ετέρου τα προβλήματα που έχω εγώ είναι πρακτικά άλυτα, επομένως άδικος κόπος και χρήμα.

    Τώρα όσον αφορά τις κρίσεις πανικού, αυτές είναι ελαφρώς πιο οδυνηρές από τα συμπτώματα άγχους της κοινωνικής φοβίας. Πάντως η κατάθλιψη είναι ομολογουμένως πιο υποφερτή- εννοώ σε καθημερινό επίπεδο. Εγώ υπήρξα καταθλιπτική από τα 12 μου και τώρα είμαι 23. Όμως η κατάθλιψη δεν με εμπόδισε ποτέ να έχω φιλικές σχέσεις, ερωτικές, και να είμαι μια άριστη μαθήτρια που μιλούσε και συμμετείχε σε όλα. Από πέρσι που άρχισα να έχω αγοραφοβία/ πανικό κτλ, τραβάω απίστευτο ζόρι. Δεν βγαίνω, δεν έχω σχέση, δεν προσέρχομαι στις εξεταστικές της σχολής μου.. άσ'το, μη το συζητάς, μπροστά στην διαταραχή πανικού η κατάθλιψη είναι αστειάκι. 100%.

    εχεις μιλησει στους δικους σου? τι σου λενε? με ποιους το αντιμετωπιζεις το θεμα ή απλα το "θάβεις" ?
    Ούφ, Σοφία. Είναι μια πικρή κουβέντα αυτή. Ο πατέρας μου δεν ξέρει. Η μητέρα μου και η αδελφή μου ναι. Οι φίλες μου όχι. Ο πρώην μου όχι.
    Κακά τα ψέμματα, πρέπει να τα θάβεις αυτά. Ο κόσμος είναι κακός. Άν δεν σε στηρίζουν οι δικοί σου άνθρωποι, τι να ανοιχτείς στον κόσμο??

    Παράδειγμα η αδερφή μου: όταν πρέπει να βγούμε μαζί και είμαι άκεφη, μου λέει συνέχεια την γνωστή καραμέλα, ''ανάπηροι άνθρωποι έχουν την δύναμη να συνεχίσουν, εσύ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, απλώς αυθυποβάλλεις τον εαυτό σου''. Ναί, καλά είσαι! Αν δε το νιώσεις στο πετσί σου, ότι και να πείς θα είναι ....

    Από την άλλη η μητέρα μου που έχει -και καλά- περισσότερη κατανόηση, αλλάζει θέμα όταν κάνω κουβέντα για αντικαταθλιπτικά χάπια. Δέκα χρόνια καταθλιπτική και ποτέ δεν πήρα μισό χάπι ''για να μην στενοχωρηθούν'' οι εκάστοτε άλλοι. Σαν να είμαι θεός ή κάτι τέτοιο και μπορώ να τα λύσω από μόνη μου. Τυχεροί όσοι έχετε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ στήριξη από τους δικούς σας.

    ~~~
    Δεν το βάζω κάτω προσπαθώ γιατί εχω πολλά όνειρα και θέλει αισιοδοξία!!!Εσύ σε τι φάση είσαι?Ποιό είναι το θέμα που αντιμετωπίζεις?
    Ειναι ωραίο τελικά αυτό το φόρουμ!!!!
    Αυτή την περίοδο ετοιμάζομαι πάλι για εξεταστική. Και πρέπει να πώ για όσους αντιμετωπίζουν αγοραφοβία και εξετάσεις, οτι δεν είναι ακατόρθωτο να καθίσεις 2 ώρες στην αίθουσα, όταν πρέπει να περάσεις ένα μάθημα. Φυσικά, είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο εύκολο άν έχεις πάρει κάποιο αγχολυτικό χάπι (ένα Ζανάξ ημερισίως είναι ικανοποιητικής απόδοσης), αλλά έχω δώσει μαθήματα χωρίς καθόλου χάπι. Η διαφορά ήταν οτι με το χάπι ήμουν πιο χαλαρή, η ταχυκαρδία ήταν ασήμαντη, η παραγωγή σάλιου κανονική, έδωσα περισσότερη προσοχή στο διαγώνισμα, είχα ακριβέστερη έκφραση και καλλιγραφία, κατάφερα να μιλήσω μπροστά στον εξεταστή αντί να μένω όλη την ώρα μουγγή λόγω κοινωνικής φοβίας.

    Υ.Γ. Καλή τύχη σε όλους τους συμπάσχοντες φοιτητές!
    Σούζη, τρως !

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από μένα, έχω και γω θέμα με τις εξετάσεις, βασικά έχω πολύ άγχος. Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η εξεταστική αλλά από τώρα το σκέφτομαι. Βρίσκομαι και στο τέλος των σπουδών.
    Με πιάνει ένας ψιλοπανικός, αγχώνομαι με πιάνει πονοκέφαλος, το στομάχι μου κτλπ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν τα χάπια βαλεριάνας δουλεύουν. Σκέφτομαι να αγοράσω της lanes που κυκλοφορούν αλλά
    δεν θέλω να επηρεάσουν την απόδοσή μου. Πείτε καμιά γνώμη. Να δοκιμάσω??

  4. #34
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by makaroni View Post
    Καλησπέρα και από μένα, έχω και γω θέμα με τις εξετάσεις, βασικά έχω πολύ άγχος. Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η εξεταστική αλλά από τώρα το σκέφτομαι. Βρίσκομαι και στο τέλος των σπουδών.
    Με πιάνει ένας ψιλοπανικός, αγχώνομαι με πιάνει πονοκέφαλος, το στομάχι μου κτλπ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν τα χάπια βαλεριάνας δουλεύουν. Σκέφτομαι να αγοράσω της lanes που κυκλοφορούν αλλά
    δεν θέλω να επηρεάσουν την απόδοσή μου. Πείτε καμιά γνώμη. Να δοκιμάσω??

    Προφανώς δέν εχεις παθολογικό άγχος, οπότε δεν χρειάζεσαι χάπια- ούτε να το συζητάς. Κοιμήσου καλά το βράδυ και όλα θα πάνε καλά..
    Σούζη, τρως !

  5. #35
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Γειά σας και πάλι. Επειδή βλέπω οτι 2.000 άτομα έχουν μπεί σε αυτό το Θέμα για να μάθουν πώς μπορούν να χειριστούν την αγοραφοβία εν μέσω εξεταστικής, επανέρχομαι για να σας δώσω κουράγιο. Από την ημέρα που άνοιξα αυτό το Θέμα, έχουν περάσει 3 πανεπιστημιακές εξεταστικές.

    Στην πρώτη πήγα χωρίς χάπια και δεινοπάθησα- έδωσα 4 μαθήματα, με τρομερό άγχος, πίεση και θολωμένο μυαλό (και τα πέρασα όλα, όμως ήταν επίπονο). Στην δεύτερη εξεταστική δεν πήγα κάν. Στην τρίτη, λόγω οικονομικής πίεσης, υποχρεώθηκα να επιστρέψω στο πανεπιστήμιο και έδωσα 6 μαθήματα (το ρεκόρ μου!).

    Βεβαίως πήρα Xanax. Ένα και ΜΟΝΟ χάπι την ημέρα ΑΡΚΕΙ για να ανταπεξέλθεις στις εξετάσεις (0,50 mg). Να σημειώσω εδώ οτι η ψυχολόγος μου -τελείως ανεύθυνα- μου είχε συστήσει να παίρνω τα Xanax ανά 6 ώρες: ΜΗΝ το κάνετε αυτό! Είναι άκρως επικίνδυνο. Εγώ ήμουν καχύποπτη και απαγόρευσα στον εαυτό μου να πάρει τόσο μεγάλη δόση (δόξα το Θεό). Άν ο ψυχολόγος σας σας πεί να παίρνετε πάνω από 1-2 χάπια Xanax την ημέρα, απλώς αλλάξτε ψυχολόγο. Δεν είμαστε και πειραματόζωα! Για την ακρίβεια ξεκίνησα τα χάπια 1 ημέρα πρίν δώσω το πρώτο μάθημα. Μισό χάπι με το μεσημεριανό φαγητό, μισό πρίν κοιμηθώ το βράδι και την επόμενη μέρα, μισό χάπι 20 λεπτά πρίν μπώ στην αίθουσα. Φυσικά δεν εξαφανίζεται ο πανικός με το χάπι, ωστόσο η ταχυκαρδία είναι ΑΙΣΘΗΤΑ πιο μικρή, το μυαλό πιο καθαρό και η ξηροστομία μειωμένη.

    Για 2,5 βδομάδες ακολούθησα αυτή τη θεραπεία και μόλις τελείωσε η εξεταστική έπαιρνα μισό χάπι ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, επί 2-3 μέρες για να διακόψω ήρεμα τα χάπια. Τις πρώτες μέρες είναι δύσκολο, αφού ο οργανισμός έχει συνηθίσει και δεν μπορείς να τα κόψεις. Νιώθεις μια νευρικότητα χωρίς λόγο- εγώ αντιμετώπισα τη νευρικότητα με εκτονωτική γυμναστική (μισή ώρα ποδήλατο καθημερινά) και χαμομήλι. Σε μια βδομάδα έκοψα ομαλά τα Xanax και θα τα ξαναρχίσω τον Φλεβάρη, στην επόμενη εξεταστική.

    Περιττό να πώ οτι αρίστευσα στα μαθήματα που έδωσα (το πιο χαμηλό το πέρασα με 7!) και συνιστώ σε όλους να τολμήσουν να δώσουν τα μαθήματα που χρωστάνε. Είναι πιο εύκολο απ'ότι νομίζουν. Μην χάνετε μαθήματα και σπουδές για την αγοραφοβία. Πολεμήστε το. Τα χάπια βοηθούν πολύ. Βοηθά επίσης και η προσευχή. Τη στιγμή που λές ''δεν αντεχω'', κάνεις υπομονή ένα λεπτό, μετά άλλο ένα λεπτό και... πρίν το καταλάβεις έχεις βγεί νικητής στη δοκιμασία.

    Για όποια απορία, ρωτήστε ελεύθερα.
    Σούζη, τρως !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Μαρούλι View Post
    \
    Να σημειώσω εδώ οτι η ψυχολόγος μου -τελείως ανεύθυνα- μου είχε συστήσει να παίρνω τα Xanax ανά 6 ώρες: ΜΗΝ το κάνετε αυτό! Είναι άκρως επικίνδυνο. Εγώ ήμουν καχύποπτη και απαγόρευσα στον εαυτό μου να πάρει τόσο μεγάλη δόση (δόξα το Θεό). Άν ο ψυχολόγος σας σας πεί να παίρνετε πάνω από 1-2 χάπια Xanax την ημέρα, απλώς αλλάξτε ψυχολόγο.
    Ο ψυχολόγος δεν επιτρέπεται να δίνει χάπια. Μόνο ο ψυχίατρος. Οπότε, δεν είναι απλή ανευθυνότητα, είναι παράβαση καθήκοντος.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ο ψυχολόγος δεν επιτρέπεται να δίνει χάπια. Μόνο ο ψυχίατρος. Οπότε, δεν είναι απλή ανευθυνότητα, είναι παράβαση καθήκοντος.
    Δικό μου λάθος: ψυχίατρος ήθελα να πω. Αλλά και πάλι, το θεωρώ υπερβολή να σου συνταγογραφούν χάπια ψυχοτροπικά λες και είναι καραμέλες.
    Σούζη, τρως !

  8. #38
    Καλημέρα Μαρούλι. Διάβασα το αρχικό σου μήνυμα και εν τάχει τα υπόλοιπα μηνύματα σου. Δεν ξέρω πως το έχεις χειριστεί ως τώρα με το θέμα ψυχολογική υποστήριξη. Εμένα προσωπικά μου παρέχει μόνο μια παρηγοριά. Ήμουν και είμαι αντίθετη στα φάρμακα, γιατί πιστεύω ότι δεν εξαλείφουν το όποιο πρόβλημα. Αυτό που θα έλεγα είναι να θέσεις αν θέλεις ένα ερώτημα στον εαυτό σου την ώρα που νιώθεις το φόβο να σε κυριεύει. Ρώτα 'Τί μπορεί αλήθεια να μου συμβεί;'.Ο φόβος είναι μόνο στο μυαλό μας. Δεν είναι κάτι απτό. Γύρνα του τη πλάτη και αδιαφόρησε. Δοκίμασε αν θέλεις να πας μια φορά να γράψεις και να πεις ότι δεν θα το αφήσω να περάσει από το μυαλό μου. Αν είσαι καλά προετοιμασμένη και δοκιμάσεις να συγκεντρωθείς στο στόχο σου πιστεύω ότι δεν θα δίνεις πια σημασία στο αν γράφουν και άλλα τόσα άτομα μαζί σου. Όλοι έχετε ένα κοινό στόχο, να πετύχετε. Ενδεχομένως και οι συμφοιτητές σου να βιώνουν παρόμοια συναισθήματα.
    «Αν υπάρχει οδός για το καλύτερο, απαιτεί μια πλήρη θέαση του χειρότερου»

  9. #39
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Ψυχολογική υποστήριξη... ίσως να είναι ωφέλιμη, αν μπορεί κανείς να βρεί τον σωστό ψυχολόγο. Όμως γενικά δεν πείθομαι. 60 ευρώ για 35-45 λεπτά, μου μοιάζει κοροϊδία. Πώς να εξηγήσεις συναισθήματα και εμπειρίες σε τόσο λίγο χρόνο, με τόσο πολύ χρήμα; Έξι ευρώ το δεκάλεπτο! Και πόσες εισαγωγικές συνεδρίες μέχρι να μπείς στο προκείμενο. Μου κάνει λίγο μούφα η όλη ιστορία, πεταμένα χρήματα κι έτσι... Έχω ακούσει για κρατικούς ψυχολόγους που είναι δωρεάν, αλλά εδώ πληρώνεις και δεν έχεις αποτέλεσμα- πόσω μάλλον να μην πληρώσεις κιόλας. Γιατί; Για να σου χαιδεύουν τα αυτιά; Για να παριστάνουν οτι ενδιαφέρονται για τα προβληματά σου; Για να σκαλίζουν τα τραύματά σου προσπαθώντας να βγάλουν ''φωτισμένα'' συμπεράσματα; Ε, και;;;
    Σούζη, τρως !

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  2. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-2011, 18:56
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. κοινωνικη φοβια 2
    By afrula in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2009, 08:23
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •