Γεια σας.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 152
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΟΥΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΒΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ.
    ΜΑΡΚΕΛΑ ΜΗΛΑΣ ΣΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ. Η ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ?

  2. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΟΝ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΒΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ. ΜΑΡΚΕΛΑ ΜΗΛΑΣ ΣΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ. Η ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Ενώ συμφωνείς, με το "ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ", λες ότι η συζήτηση σου είναι φαύλος κύκλος. Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.

  4. #19
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει ψυχολογικά, άλλες μέρες λέω ότι χρειάζομαι την ανάγκη ενός ψυχολόγου και άλλες ότι μπορώ να το παλέψω μόνος μου. Αλλά μόνος μου δεν μπορώ ρε γαμώτο. Χρειάζομαι άτομα γύρω μου να εμπιστευτώ για να μπορέσω να ανοιχτώ. Αλλά είναι τόσο δύσκολο να βρεις..
    Είμαι όλη την ώρα σκατά ψυχολογικά, και τώρα αυτές τις μέρες λόγω των γιορτών ακόμα χειρότερα. Νομίζω ότι αργά ή γρήγορα δεν το γλιτώνω τον ψυχολόγο (αν δεν ήταν τόσα τα λεφτά βέβαια θα το χα κάνει από καιρό)..
    Καλά Χριστούγεννα και Χρόνια πολλά σε όλους.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    th93 μην χαλιεσαι λογου του οτι ειναι γιορτινες μερες και εισαι χαλια,δεν εισαι μονος σου ολο και καποιος εκει εξω η και απο εδω μεσα βιωνει την ιδια ακριβως ψυχολογικη πιεση
    π.χ εγω ειμαι ενας απο αυτους δεν κρυβομαι
    αλλα ξερεις κατι τα πρωινα για εμενανε ειναι πικρα,μεχρι που σηκωνομαι και το πρωτο πραγμα που θα κανω για να ξεχαστω θα ειναι να διαβασω εδω μεσα αλλα προβληματα χειροτερα η μη χειροτερα απο τα δικα μου,να δινω απαντησεις εφοσον βεβαια μπορω να δωσω απαντησεις....
    Και υστερα η μερα μου κυλαει ομαλα,θα βγω με κανα φιλο θα γελασω θα αραξω και αν δεν βγω,θα την αραξω εδω μεσα να συζηταω θεματα και να βγαζω η να βγαζουν συμπερασματα
    εδω που εχεις γραφτει εχεις κανει παρα πολυ καλα,ξερεις γιατι?
    Γιατι αρχιζεις και μαθαινεις "τυπους" ανθρωπων..Πως εκφραζονται,πως σκεφτονται και αυτο ειναι ενα + εκει εξω
    βεβαια εδω υπαρχει μια ισορροπια και ταυτοχρονα ενας σεβασμος...εκει εξω αλλαζουν τα πραγματα λιγο πολυ γιατι εχεις να κανεις τελειως με αγνωστους

  6. #21
    Το ξέρω ότι δυστυχώς είναι κι άλλοι που δεν νιώθουν καλά ψυχολογικά αυτό το διάστημα. Εγώ γράφτηκα εδώ για να εκφράσω κάποια συναισθήματα μου και αν μπορέσω να βοηθήσω κάποια άτομα με την ελάχιστες εμπειρίες μου. Μακάρι να μπορούσα να παραβλέψω τα δικά μου προβλήματα αλλά το γεγονός ότι χρονιάρες μέρες δεν έχω έναν άνθρωπο να του πω ένα χρόνια πολλά και να πούμε μια κουβέντα με σκοτώνει. Και γω κάθε πρωί που σηκώνομαι στην ίδια κατάσταση είμαι και προσπαθώ με οποιοδήποτε τρόπο να το ξεχνάω είτε με το ίντερνετ είτε με τη μουσική.
    Το γεγονός ότι βγαίνεις έξω και ξεσκάς πιστεύω ότι βοηθάει πολύ. Αυτό πιστεύω θα σε βοηθήσει να βγεις από την κατάσταση αυτή.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    th93 κοιταξε εγω φιλε ειμαι εδω οποτε αν θελησεις να μιλησεις για οτι σε απασχολει μην δισταζεις
    περνας δυσκολη φαση και ειναι κατανοητο γιατι εγω την ειχα περασει στην δικη σου ηλικια και εμεινα 2 χρονια μονος μου τελειως
    οχι πως δεν υπηρχε κατι εστω μια κοπελα αλλα να ξερεις κατι σοφο
    Ειτε εισαι Ειτε δεν εισαι με εναν ανθρωπο το να γεμιζεις την ψυχη σου καθοριζεται πρωτα απο εσενανε και μετα απο αλλους,μπορει να εχεις παρεα αλλα να νιωθεις και παλι μονος
    ειναι και αυτο μεσα σε ολα τα αλλα...

  8. #23
    Σε ευχαριστώ πολύ και να ξέρεις δεν διστάζω να λέω ότι νιώθω (στο παρελθόν βέβαια μου βγήκε σε κακό η ειλικρίνεια αλλά δεν πρόκειται να πάψω να είμαι αληθινός).
    Τώρα το πως να γεμίσω την ψυχή μου δε ξέρω πως ακριβώς να το κάνω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι χρειάζομαι αγάπη και σεβασμό μιας και προσπαθούσα και γω πάντα αυτά να δίνω όλα αυτά τα χρόνια. Το νιώθω ότι η ζωή μου χρωστάει κάποια πράγματα που δεν μου έδωσε όλα αυτά τα χρόνια. Δεν λέω ότι περιμένω να έρθουν ουρανοκατέβατα αλλά δεν βλέπω αντίκρισμα από πουθενά.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Την αγαπη και τον σεβασμο που την εδινες?

  10. #25
    Σε όποιους πίστευα ότι είναι φίλοι μου. Και ειδικά τον σεβασμό σε όλους όσους την άξιζαν.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Οσοι πιστεψαμε μειναμε οι πιο πολυ μας διχως πιστη
    Οσοι ανοιχτηκαμε γιναμε κλειστοι
    Οσοι εμπιστευτηκαμε στην πορεια το σκεφτομασταν
    Οσοι αγαπησαμε πληγωθηκαμε
    Οσοι αγαπαμε ποναμε
    Η αγαπη ειναι ενα ανεκτιμητο δωρο που πλεον μαγκα για να σου πω την αληθεια εχει γινει συχνο φαινομενο για να εκπληρωσουμε τις κρυφες μας επιθυμιες
    αυτες μπορει να ειναι " να την ριξω στο κρεβατι " να " εχω κατι να κερδισω "
    Η αγαπη στην σημερον ημερα γινεται πασα,στην πραξη ομως η αγαπη ειναι τελειως διαφορετικη
    Πες με περιεργο δεν ξερω και εγω πως θα με πεις
    την αγαπη ξερεις εγω προσωπικα που την βρισκω?
    Στα ατομα που την χρειαζονται πραγματικα
    ποια ειναι αυτα ? ατομα - παιδια με ειδικες αναγκες
    προσφερεις στην ουσια ενα κουλουρακι και ξερεις πως μπορει να σε εκτιμησει ενα παιδι και μαζι ολα τα υπολοιπα
    να τρεχουν να σε αγκαλιαζουν
    να σε αγαπανε!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Εμπνέεις για συζήτηση που έχει ποιότητα! Χωρίς παρεξήγηση, αλλά είσαι και πολύ γλυκός! Θυμάμαι λοιπόν, ότι σε μια συνεδρία της δικής μου ψυχοθεραπείας, είχα ρωτηθεί αν ειλικρινά έχω αγάπη και σεβασμό εγώ σε μένα, γιατί τότε, σίγουρα αυτά θα έρθουν κι απ' τους άλλους, επειδή με την δυναμική του μαγνήτη τα έλκουμε. Όμως το πολύ σημαντικό είναι να θάρθουν σαν συμπλήρωμα κι όχι για να δώσουν νόημα ή σκοπό στην ζωή μας, γιατί σ' αυτήν την περίπτωση αν ο άλλος φύγει, πάλι θα μείνουμε με τα κενά μας. Γεμίζω την ψυχή μου για μένα σημαίνει δυναμώνω το εγώ μου, πατάω γερά στα πόδια μου. Υπάρχουν και σχετικά βιβλία αυτοβοήθειας.

  13. #28
    Chemistry δεν σε βρίσκω περίεργο αντιθέτως έχω βοηθήσει και γω όσο μπορώ με τον τρόπο μου σε διάφορα πράγματα όπως στο χαμόγελο του παιδιού και ήταν κάτι που μ'άρεσε πάρα πολύ. Ξέρω ότι αυτά τα παιδιά χρειάζονται την περισσότερη αγάπη από όλους.
    Αλλά και γω δεν δικαιούμαι λίγη; Πιστεύω την αξίζω. Ή γίνομαι εγωιστής;

    Μαρκέλα καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά νιώθω ότι μόνος μου δεν μπορώ να το καταφέρω αυτό το πράγμα. Νιώθω ότι χρειάζομαι την βοήθεια-καθοδήγηση από κάποιον ειδικό σε αυτό το πράγμα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Έχεις δίκιο. Αν σου είναι δύσκολο ν' ανοιχτείς σ' εμάς, δεν έχεις λοιπόν, παρά να ψάξεις από τον δήμο της περιοχής σου για κέντρο ψυχικής υγείας για δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη. Επίσης κάπου εδώ μέσα διάβασα, ότι υπάρχει φορέας με εθελοντές ψυχολόγους, όπου η αμοιβή τους είναι γύρω στα 5ευρώ ανά συνεδρία. Υπάρχουν και οι τηλεφωνικές γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης, που μπορούν να σε κατευθύνουν.

  15. #30
    Δεν έχω πρόβλημα να ανοιχτώ σε σας, αν άφησα κάτι τέτοιο να εννοηθεί ζητώ συγνώμη. Θεωρώ τη βοήθεια σας πολύ χρήσιμη.
    Τώρα όσο αναφορά την ψυχολογική υποστήριξη το σκέφτομαι πολύ, αν ξαναβρεις τον φορέα που γράφεις σε παρακαλώ να με ενημερώσεις.

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γειά σας
    By Λαθρόβιος in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 19-12-2011, 02:30
  2. Γεια σας :)
    By elias28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2010, 01:36
  3. Γεια σας
    By boom123 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2009, 15:45
  4. Γειά σας
    By Negel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2009, 22:02
  5. Γεια σας
    By Giorgos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2005, 17:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •