Γεια σας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 152
  1. #1

    Γεια σας..

    Γεια σας. Είμαι νέος στην παρέα σας και θα χρειαζόμουν τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχω. Θα προσπαθήσω να σας περιγράψω την κατάσταση μου με όσο το δυνατόν πιο λίγα λόγια έτσι ώστε να μην σας κουράσω. Κατ' αρχάς είμαι 18 χρονών, φοιτητής σε σχολή της Αθήνας. Αλλά καλύτερα να το πιάσω από το παρελθόν. Από μικρός ήμουν ένα παιδί συνεσταλμένο το οποίο δεν ήμουν πολύ κοινωνικό αλλά χρειαζόμουν την παρέα. Το δημοτικό πέρασε χωρίς παρέα, το γυμνάσιο με απογοήτευσε αφού όσους προσπάθησα να προσεγγίσω με προδώσανε και το ίδιο περίπου συνεχίστηκε με το λύκειο αφού δεν κατάφερα να κρατήσω μια παρέα για άγνωστο λόγο. Ίσως να ήταν η συμπεριφορά μου ίσως ίσως, το χω σκεφτεί πολλές φορές χωρίς να χω βρει λύση. ευτυχώς όμως υπήρχαν δύο κοπέλες από την τάξη μου με τις οποίες μιλάω ακόμα και σήμερα και βρισκόμαστε καμιά φορά και με βοηθάνε κάπως ψυχολογικά. Γιατί δεν είμαι καλά ψυχολογικά με αποκορύφωμα το καλοκαίρι που πέρασε: μετά τις πανελλήνιες και επειδή όλοι φύγαν διακοπές κλπ εγώ κλείστηκα εντελώς στον εαυτό μου,απομάκρυνα τους πάντες από γύρω μου, άρχισα να καπνίζω κρυφά από όλους και να πίνω (εκεί έβρισκα παρηγοριά μαζί με την μουσική). Υπήρχε και ένα περιστατικό που είχα κατεβάσει ένα ολόκληρο μπουκάλι ποτό και πήγα στο νοσοκομείο (οι γονείς μου κόντεψαν να πεθάνουν) αλλά το πήρα χαμπάρι ότι πήγαινα κατα διαόλου και τα κοψα και τα δύο. Τώρα έτσι όπως σας τα λέω αυτά είναι πολύ γενικά γιατί δε θέλω να σας κουράζω. Αλλά έχω την ανάγκη κάπου να τα πω (και τα λεφτά για έναν ψυχολόγο τα σκέφτομαι πολύ..). Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει, τώρα στην σχολή έχω γνωρίσει κάποια άτομα με τα οποία έχουμε έρθει κοντά αλλά ο φόβος μου μην τους χάσω και αυτούς νομίζω θα με κάνει να τους διώξω.. Γενικά είμαι σε μια φάση που δεν ξέρω τι μου γίνεται..
    Τώρα έχω βρει μια κοπέλα που μ αρέσει αλλά μία σκέφτομαι να της δείξω το ενδιαφέρον μου από την άλλη φοβάμαι και σκέφτομαι "εδώ καλά καλά δεν έχω φίλους, θέλω και γκόμενα;". Πολύ μπέρδεμα.

    Πιστεύετε ότι θα πρεπε να επισκεφτώ κάποιο ψυχολόγο;

    Συγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω να λάβω κάποια απάντηση, και μην διστάσετε να ζητήσετε περαιτέρω λεπτομέρειες δεν έχω πρόβλημα (λόγω της ανωνυμίας).
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Last edited by th93; 25-12-2011 at 23:27.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Λίγο χαμηλή αυτοεκτίμηση να το πούμε; Πολύ ανησυχία για κάτι που είναι φυσιολογικό; Είσαι μόλις 18 ετών! Μην βιάζεσαι μιά χαρά παιδί είσαι! Έχεις αρκετή δύναμη κι αυτό φαίνεται απ' το γεγονός, ότι έκοψες μαχαίρι τσιγάρο-αλκοόλ. Τώρα τί σχέση έχουν οι φίλοι με την κοπέλα, που σ' αρέσει; Δείξε το ενδιαφέρον σου ανεξάρτητα από τον φόβο της απόρριψης. Να είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου και προχώρα χωρίς αναστολές. Το ίδιο ισχύει και για τα άτομα με τα οποία έχεις έρθει κοντά μέσω της σχολής. Κι αν κάποιος στην τελική, μας απορρίψει, αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς δεν αξίζουμε, ότι δεν είμαστε εμείς οι σημαντικοί.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα της κοπέλας απλά το ανέφερα δεν με απασχολεί τόσο όσο το θέμα της φιλίας. Και ο λόγος που φοβάμαι να ανοιχτώ είναι ότι έχω απογοητευτεί ήδη αρκετές φορές όλα αυτά τα χρόνια. Και όλα αυτά που έχω βιώσει όλα αυτά τα χρόνια με έχουν ρίξει πολύ ψυχολογικά. Δεν έχω χαρεί καθόλου όσο ήθελα την εφηβεία μου και πιστεύω αυτό μου δημιουργεί κάποια κενά και αδυναμίες σε απλά θέματα για άλλους.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Ακουσε να δεις πως παει το θεμα,φιλοι υπαρχουν μονο στα καλα στα ασχημα th93 απο τους 1000 θα εχεις 1 με 2 να σου συμπαρασταθουν
    Και εγω ειμουν στην ιδια φαση με την παρτυ σου και για να σου πω την αληθεια σε θεμα "φιλοι" ακομα να βρω κανα παλικαρι που να μπορω να μιλησω και απο πισω να μην λεει διαφορα
    Οσο για την κοπελα και το μπερδεμα που εχεις σχετικα με τους φιλους,μην μπερδευεσαι..Αλλο φιλοι αλλο η κοπελα
    Μην δισταζεις να εκφρασεις τα συναισθηματα σου φιλε μου σε ατομα που ενδιαφερεσαι να εκφραστεις
    Εξαλλου η ζωη δεν ειναι στανταρ σε θεματα ( θα την πεσω σε εκεινη και ξερω πως θα εχω ανταποκριση ) εδω ειναι η γλυκα του φλερτ
    Αναλυσε το λιγο κοιτα διακριτικα σε κοιταει,γελαει με τα αστεια σου...και ολα στην πορεια ερχονται

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Μπορει να μην χαρηκες την εφηβεια οσο ηθελες η φανταζοσουνα να χαρεις ομως,πολλοι μας δεν εχουμε χαρει ολη μας την εφηβεια και κουβαλαμε απλα τις καλες αναμνησεις ( που ειναι λιγες σε σχεση με τις κακες )
    θελω να σε ρωτησω τι κενα και τι αδυναμιες εχεις σε συγκριση με αλλους ανθρωπους ?

  6. #6
    Καλά το θέμα της κοπέλας εντάξει αυτό θα το επεξεργαστώ με τη βοήθεια της φίλης της που την ξέρω και γω.
    Όσο για αυτό που λες για τους φίλους το ίδιο θέλω και γω αλλά δεν βλέπω να το καταφέρνω. Ακόμα και τώρα στη σχολή που ουσιαστικά είμαστε όλοι άγνωστοι. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει γίνει τόσο δύσκολο αυτό το πράμα.

    Και μένα οι καλές αναμνήσεις της εφηβείας είναι λίγες σε σχέση με τις κακές.
    Πιστεύω ότι έχω κενά σε απλά πράγματα για άλλους όπως το να προσεγγίσω μια κοπέλα, ή να ανοιχτώ σε έναν άνθρωπο. Πράγματα που δεν μου βγαίνουν να τα κάνω..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Καταρχας εχει γινει δυσκολο για τους εξης λογους,ο καθενας ειναι στον κοσμο του,ο αλλος θελει να την πινει ολη μερα και ψαχνει να βρει και αλλους να την πινουν ολη την μερα...
    Οι παρεες υπηρχαν απο πριν και περασαν μαζι στην σχολη,ομως...
    Υπαρχουν και ατομα τα οποια ειναι μονα τους ακομα και ψαχνονται για παρεες επειδη εισαι στην αρχη τωρα πρεπει να κανεις μια κινηση γιατι πιο μετα ειναι δυσκολα τα πραγματα
    απλα ρωτα και εσυ πραγματα π.χ για την σχολη ( ρε φιλε τελικα ηταν πιο δυσκολα αποτι το περιμενα εσυ τα καταφερνεις ? ) και αρχιζει στην πορεια το μπλα μπλα μπλα
    ανταλαζεις αποψεις και κανεις γνωριμιες με επιασες πιστευω

  8. #8
    Σε έπιασα απλά δεν έχω πρόβλημα στο να γνωρίσω άτομα. Έχω γνωρίσει πολλά άτομα στη σχολή απλά δεν μπορώ να το προχωρήσω σε κάτι καλύτερο. Επικρατεί ένα κλίμα "άλλο παρέα στη σχολή και άλλο παρέα κανονική". Πχ παράδειγμα δυο παιδιά που τους είχα πει να πάμε για κανα καφέ και μου είπαν ότι προτιμάνε να βγούνε με την παρέα τους. Καλά έπεσα σίγουρα σε μαλάκες αλλά όλα αυτά σε αποθαρρύνουν.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Επειδη ομως υπαρχουν οπως το ειπες και οι μαλακες...
    Βρες ποιοι σου κανουν και εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με εσενα...ας πουμε pro,χαβαλες κλπ ξερεις τι θελω να πω
    αλλα μην χανεις το θαρρος σου καποια στιγμη θα την αραξεις και εσυ με μια παρεα απλα εχεις ξενερωσει γιατι συμπεριφερονται ετσι σκατα οι ανθρωποι,ετσι ειναι φιλε μου
    οι πιο πολυ θα ειναι μαζι σου για τα συμφεροντα και λιγοι θα ειναι γιατι σε πανε !!!
    και να σου πω στην τελικη κατι,εφοσον σε γραφουν γραψτους,δεν σου κανουν αυτοι και το ξερεις ... για τα συμφεροντα που ελεγα πιο πριν....
    γνωρισε και αλλο κοσμο και ολο και καπου θα ταιριαξεις αδερφε

  10. #10
    Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, και μακάρι να βρούμε κι οι δυο πραγματικούς φίλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Σκέψου πως θάθελες να σου φερόταν ένας φίλος και παρατήρησε αν εσύ ο ίδιος φέρεσαι ανάλογα στον εαυτό σου. Δηλ. είσαι ο καλύτερος φίλος για σένα; Αυτό από μόνο του σε προστατεύει στην περίπτωση, που ο άλλος και για τους λόγους του ακυρώνει την οποιαδήποτε σχέση μαζί σου. Μην αφήνεσαι στην παγίδα "απ' αυτό που φοβάμαι, δεν γλυτώνω". Όσο κι αν σου φανεί παράξενο οι φίλοι, που αξίζουν, σε θέλουν γι' αυτό που είσαι κι όχι γι' αυτό που προσπαθείς να φαίνεσαι. Δεν χρειάζεται να εντυπωσιάσεις κανέναν. Αξίζεις έτσι κι αλλιώς, γιατί έχεις και ευαισθησία κι ευγένεια, σπάνια προσόντα για την εποχή μας. Αυτός είναι κι ο λόγος που υποφέρεις περισσότερο από όλους τους άλλους. Μην αναρωτιέσαι λοιπόν και βασανίζεσαι άδικα!

  12. #12
    Αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω, να φέρομαι όπως θέλω να μου φέρονται. Αλλά δεν βλέπω να έχει αντίκρισμα.
    Βλέπω στο δρόμο παρέες και ζηλεύω τόσο πολύ που δεν έχω καταφέρει το ίδιο, νιώθω ότι το χρειάζομαι, μου λείπει από τη ζωή μου όσο τίποτε.
    Και όταν βλέπω παλιούς μαλάκες από το σχολείο να είναι με την παρέα τους σκέφτομαι "ρε γαμώτο δεν έκανα κακό σε άλλον, γιατί δεν αξίζω να χω 2 φίλους;"..

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ. ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΣΥΝΕΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΦΙΛΟΥΣ.

  14. #14
    Τι να πω μακάρι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συμμερίζομαι την αγωνία σου, αλλά εμμένω στο ότι πρώτα, ο καλύτερος φίλος μας, πρέπει νάναι ο εαυτός μας! Πες το αυτογνωσία! Κι όταν αυτό το εκπέμπουμε, δηλ. σιγουριά κι αυτοπεποίθηση, φεύγει κι ο φόβος, που μας οδηγεί και σε αδέξιες συμπεριφορές.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γειά σας
    By Λαθρόβιος in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 19-12-2011, 02:30
  2. Γεια σας :)
    By elias28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2010, 01:36
  3. Γεια σας
    By boom123 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2009, 15:45
  4. Γειά σας
    By Negel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2009, 22:02
  5. Γεια σας
    By Giorgos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2005, 17:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •