υπερφαγια...στα προθυρα βουλιμιας;!;!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    υπερφαγια...στα προθυρα βουλιμιας;!;!

    Ειμαι 55-56 κιλα αυτη την περιοδο και εχω υψος 1.61.
    Παντα οτι κιλα εβαζα ηταν μπουτια κ κωλος. Φετος με το διαβασμα και το καθισιο εχω κανει και κοιλιτσα.....
    Ειλικρινα δεν μπορειται να πιστεψετε ποσο τρωω. Απο μικρη εκανα χαλια διατροφη.δεν τρωω ουτε φρουτα,ουτε λαχανικα γιατι μπορει μεχρι κ εμετο να κανω.κανενα υγιεινο και φυσιολογικο φαγητο...αυτο δεν μπορει να αλλαξει και ας μη πουμε γι αυτο,γιατι εχω βαρεθει να με κραζουν!

    Μεσα σε μια μερα,που φυσικα θα υπαρξουν στιγμες που θα με συγκρατησει καποιος να μη φαω κι αλλο,μπορω να φαω για πρωινο μια τυροπιτα,ενα κρουασαν και ενα ντονατς.μεσημερι ενα κουτι μπισκοτα,ενα σακουλακι πατατακια,ενα γιαουρτι,μια μεριδα φαγητο.απογευμα ολο και κατι θα τσιμπησω και βραδυ στο χαλαρο 2 τοστ(μονο με κασερι)...και αυτα στην καλυτερη των περιπτωσεων...αν αναρωτιεστε,φυσικα και νιωθω φουσκωμενη,αλλα δεν μπορω να σταματησω να τρωω.μη μου πειτε οτι μπορω και πως ειναι στο μυαλο.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ειχα κανει καποιες φορες εμετο,αλλα ενιωθα χαλια και σταματησα.γενικοτερα οι φιλες μου τα εχουν παρει..λενε πως εχω τον καλυτερο μεταβολισμο στον πλανητη γτ εχω ενα οκ σωμα με ολα αυτα που τρωω,αλλα ειλικρινα νιωθω τοσο χοντρη.και τις τελευταιες μερες προσπαθω να κανω εμετο,αλλα δεν μπορω.καταφερνω να βγαλω πολυ λιγο.και τρωω τρωω τρωω!
    Νιωθω ασχημη,χοντρη,φουσκωμενη.Α� �ΧΗΜΗ,ΧΟΝΤΡΗ,ΚΩΛΟΧΟΝΤΡΗ!
    Δεν ξερω τι να κανω.!
    Last edited by νιφάδα; 28-12-2011 at 17:57.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δεν μπορω να τα βγαλω.ειμαστε 5 ατομα στο σπιτι..κι οποτε παω τουαλετα καποιος θα ερθει απ εξω και θα φωναζει "βγες επιτελους να μπω"
    Η θα με ακουσουν και δεν εχω ορεξη να με πρηζουν.
    Δεν μπορω αλλο αυτο το φουσκωμα.ολο φαγητο και κιλα.
    Ειμαι ΧΟΝΤΡΗ!...πως το λενε..ΧΟΝΤΡΗ!
    Αγορασα ενα παντελονι τις προαλλες και ενω συνηθως φοραω 36-38, αυτο ηταν 38 και με στενευει.και ολοι μου ειπαν πως ηταν απιστευτα στενη η φορμα του και οτι ειναι το στυλ του παντελονιυ να ειναι ετσι,αλλα δεν μου παει τιποτα και ειμαι βοδι!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    34
    Μακάρι να ήμουν στα κιλά σου....εχω φτάσει στα 75 με το τίποτα. Για πλάκα. Δεν είσαι χοντρή. Όταν δεις το σώμα σου να αλλάζει ξαφνικά τότε θα φρικάρεις και θα μαζευτείς. Όσο για το θέμα της διατροφής. το να τρως τζανκ δε βοηθάει για λόγους υγείας και διάθεσης. Τα φρούτα και τα λαχανικά εμπεριέχουν συστατικά τα οποία βοηθάνε στη γενικότερη ευεξία και καλή διάθεση του οργανισμού ψυχικά και σωματικά. Τώρα για τον εμετό είναι παράλογο κι ανώριμο...Το καταλαβαίνεις κι από μόνη σου.
    [QUOTE]NO BODY is PERFECT :cool:[/QUOTE]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Το καταλαβαινω...ομως δεν φανταζεσαι πως νιωθω.δεν θελω να ντυνομαι γιατι τιποτα δεν ειναι αρκετα καλο πανω μου. Δεν θελω να βλεπω το σωμα μου.
    Βλεπω κοπελες αδυνατες και ζηλευω σαν τρελη.
    Με σιχαινομαι.και δεν μπορω να σταματησω να τρωω!!
    Νιωθω χαλια,ειλικρινα.μισω το σωμα μου!
    Κι αν καποιος μου κανει πχ ενα κοπλιμεντο για μερος του σωματος μου,με νευριαζει και με ενοχλει γιατι ξερω οτι ειναι ψεματα και δεν το εννοει!δεν γινεται να το εννοει!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κομοτηνή
    Posts
    9
    Εγώ είμαι 1.60 κ ήμουν πάντα γύρω στα 50 κιλά.
    Στις πανελλήνιες έτρωγα: 1ο διάλειμμα μια τυρόπιτα κι ένα μάφιν. 2ο διάλλειμα ένα σάντουιτς και μίλκο. Σπίτι έτρωγα μεσημεριανό πολύ και στα καπάκια σοκολάτες. Απόγευμα στο φροντιστήριο καμιά σοκολατίτσα ή πατατάκια ή σουβλάκι και στο σπίτι όταν ήμουν μου έφτιαχνε η μαμά μου ό,τι τραβούσε η όρεξή μου. Και για βραδυνό 2 τοστ με φιλαδέλφειες , τυριά, ζαμπόνια και τα λοιπά
    Πήρα μόνο 6.5 κιλά γιατί για κάνα μήνα που είχα χωρίσει είχα αρχίσει να τρώω λίγο λιγότερο.
    Το καλοκαίρι ένιωθα λίγο χοντρή, αλλά 5 μήνες μετά τις πανελλήνιες έφτασα 49.

    Λογικά είναι όλα αυτά, πολλοί άνθρωποι με το άγχος τρώνε και ειδικά όταν έχεις διάβασμα (εγώ έτρωγα κάθε τρεις και λίγο για να σταματήσω να διαβάζω)
    Χαλάρωσε, είναι απόλαυση το φαγητό και κάποια στιγμή θα βάλεις τον εαυτό σου στη διαδικασία της δίαιτας , αν δεν νιώθεις καλά με το σώμα σου.
    Προφανώς δε σου λέω φάε τον αγλέωρα είναι καλό, αλλά μην ταράζεσαι κιόλας! Ο εμετός κάνει πολύ κακό στον οισοφάγο, στο στόμα και σε άλλα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Το θεμα ειναι οτι εγω δεν αρχισα φετος να τρωω ετσι.και ποτε δεν εχω καταφερει να κανω διαιτα η εστω διατροφη!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Σε γενικές γραμμές, 55kg σε γυναίκα με 1.60m ακούγεται πολύ φυσιολογικό βάρος. Πρώτον, επειδή φαίνεται να έχεις κάποια προκατάληψη σχετικά με την εικόνα του σώματός σου, βρες κάποιο κοντινό σου άτομο που να εμπιστεύεσαι ώστε να λειτουργεί ως αντικειμενικός παρατηρητής του βάρους σου. Δεύτερον, ξεκίνα να κάνεις γυμναστική (κατά προτίμηση αναερόβια), αν δεν κάνεις ήδη. Πέραν του ότι θα βοηθήσει στη σύσφιξη του σώματός σου, η άσκηση θα σου φτιάξει και τη διάθεση. (Επίσης, να ξέρεις ότι αν παρατηρήσεις να αυξάνεται το βάρος σου ενώ γυμνάζεσαι τακτικά, να θυμάσαι ότι οι μύες έχουν υψηλότερη πυκνότητα από το λίπος, πράγμα που σημαίνει ότι, ακόμα κι αν χάσεις λίπος και αυξήσεις τη μυϊκή σου μάζα, υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί το συνολικό σου βάρος, χωρίς να σημαίνει ότι έγινες "πιο χοντρή".)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    φετος δεν προλαβαινω να κανω γυμναστικη.
    και αν ρωτησω μου λενε οτι ειμαι καλα,αλλα θα μπορουσα και καλυτερα.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by νιφάδα View Post
    ...θα μπορουσα και καλυτερα.
    Αυτό είναι σχετικό. Φυσικά και είναι καλό να έχεις την τάση να αυτοβελτιώνεσαι, αλλά όταν φτάνεις στο σημείο να ξερνάς για να το επιτύχεις (κάνοντας τεράστια και ως ένα βαθμό ανεπανόρθωτη ζημιά στο πεπτικό σου σύστημα), τότε σίγουρα αυτό που κάνεις δεν είναι κάτι "καλύτερο".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    μπα,μου εφυγαν οι τασεις..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Προσπάθησε να χάσεις 5 6 κιλά βαλε πρόγραμμα φάε και αυτα που σου αρέσουν αλλά με όριο

Similar Threads

  1. στα πρόθυρα της κατάθλιψης ή το σώζουμε?
    By amelie♥ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 24-10-2011, 23:08
  2. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 16:21
  3. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 75
    Last Post: 07-05-2011, 09:52
  4. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 20:21
  5. Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ή....
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2010, 14:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •