τι ειναι το συνδρομο κοταρ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393

    τι ειναι το συνδρομο κοταρ?

    για σας ειναι κενουρια εδω κ θελω να μαθω καποιες πλιροφοριες για αυτο.γιατι προκειται για ενα πολι δικο μ ατομο συγκεκριμενα για το αγορι μου που τα εχουμε 2 μηνες και εχει μια περιεργια μανια με τον θανατο καπιες φορες με φοβιζει με αυτα που λεει κ δεν ξερω αν ειναι επικινδινος η οχι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Αν ξέρεις Αγγλικά διάβασε αυτό


    http://en.wikipedia.org/wiki/Cotard_delusion



    Είναι γνωστή και ως "η μηδενιστική αυταπάτη". Είναι μια σπάνια επιπλοκή/σύμπτωμα που μπορεί να συμβεί στα πλαίσια χρόνιας ψύχωσης/σχιζοφρένειας είτε σε ψύχωση που έχει προκληθεί από εγκεφαλικό τραύμα/κάκωση ("οργανική ψύχωση"-κάτι που είναι επίσης σπάνιο). Το άτομο νομίζει ότι είναι νεκρό η ότι δεν έχει σώμα η ότι είναι αθάνατο η ότι ζει στην κόλαση/παράδεισο (κυριολεκτικά).


    Βασικά είναι πάρα πάρα πολύ σπάνιο και είναι συνήθως σοβαρό όταν συμβαίνει, σε φάση το άτομο κάθεται για μέρες/βδομάδες σπίτι χωρίς να ενδιαφέρεται για απολύτως τίποτα, άβουλο, εντελώς χαμένο στο παραλήρημα περι θανάτου η αθανασίας και εκτός τόπου και χρόνου. Δεν ξέρω, αν και περιγράφεις λίγα πράγματα, στατιστικά είναι πάρα πολύ χλωμό να συμβαίνει και αν συνέβαινε θα έκανε πολύ "μπαμ".


    Ίσως το αγόρι σου απλά να βρίσκει μια γοητεία στον θάνατο όπως οι γκοθάδες, κάποιοι μεταλλάδες π.χ. κλπ. αυτό δεν είναι παθολογικό. Αν είναι και νέος πολλές φορές είναι και της ηλικίας αυτά τα ενδιαφέροντα και οι αναζητήσεις. Απλά σκέψου ότι ίσως να τα σκέφτεσαι και εσύ κάπως υπερβολικά και να ανησυχείς άδικα. Σε κάθε περίπτωση κάνε μια συζήτηση μαζί του αφού σε προβληματίζει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    ακουει κ αυτος οπος κ εγω black metal αλα αυτος νομιζει οντος οτι ειναι νεκρος στην αρχη δεν μου φανικε περιεργο λογο μουσικης γιατι κ εμενα με γοητευει ο θανατος κ πολους αλους μεταλαδες αλα δεν νομιζουν ολοι οτι ειναι στα αληθια νεκροι ομος !οταν πηγα σπιτι του κ ειδα το φερετρο εμεινα κοκαλο!!!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by dissection View Post
    ακουει κ αυτος οπος κ εγω black metal αλα αυτος νομιζει οντος οτι ειναι νεκρος στην αρχη δεν μου φανικε περιεργο λογο μουσικης γιατι κ εμενα με γοητευει ο θανατος κ πολους αλους μεταλαδες αλα δεν νομιζουν ολοι οτι ειναι στα αληθια νεκροι ομος !οταν πηγα σπιτι του κ ειδα το φερετρο εμεινα κοκαλο!!!!!!!!!!!!!
    Οκ, δηλαδή πιστεύει ότι κυριολεκτικά είναι νεκρός? Η απλά το έχει πάρει το θέμα της μουσικής πολύ σοβαρά? Συνήθως σε αυτές τις ψυχώσεις το άτομο είναι σοβαρά.



    http://www.youtube.com/watch?v=zX9OTDzyNdQ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    οχι οντος το πιστευει αυτο ειναι το κακο !!!!!!!!!!!!!!!!!!αν εδω που τα λεμε δεν ειναι κ αβολα μες στο φερετρο το κανα κ προβα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by dissection View Post
    οχι οντος το πιστευει αυτο ειναι το κακο !!!!!!!!!!!!!!!!!!αν εδω που τα λεμε δεν ειναι κ αβολα μες στο φερετρο το κανα κ προβα!


    χαχαχα :D


    Δεν ξέρω, έχει και άλλα συμπτώματα? Παραισθήσεις τίποτα? Να λέει μπερδεμένα πράγματα? Μήπως να του πεις να πάει σε κανα γιατρό για καλό η για κακό?


    Πάντως όπως είδες και στο βίντεο παραπάνω με τον ηθοποιό, το cotard είναι πολύ βαρειά κατάσταση (και ασήκωτη). Κάτι σαν Sunn O))) σκέψου, εντελώς doom-drone. :p

  7. #7
    Quote Originally Posted by dissection View Post
    οχι οντος το πιστευει αυτο ειναι το κακο !!!!!!!!!!!!!!!!!!αν εδω που τα λεμε δεν ειναι κ αβολα μες στο φερετρο το κανα κ προβα!
    ...ντις έχεις κάνει χρήση τώρα που μας τα γράφεις αυτά, ή απλά κάνεις πλάκα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    οχι δεν κανω καθολου πλακα!μονο 2-3 τσιγαρα εχω κανει, ναι του εχω πει να παει σε γιατρο κ μου απαντισε να παω εγω,κ οχι αυτο με το φερετρο το ενωουσα οτι μπηκα μεσα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    καλα γαμωωωωω τα σιγκροτιματα ειναι οι sunn O)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    το κοταρ ειναι κατι σαν την σχιζοφρενια?να φανταστω

Similar Threads

  1. Προεμηνορυσιακό σύνδρομο
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 26-01-2020, 18:33
  2. Το σύνδρομο του γραμματοσήμου
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 188
    Last Post: 28-08-2012, 06:19
  3. Το σύνδρομο της Χιονάτης...
    By ramy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-09-2008, 09:48
  4. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 01:33
  5. Ψυχωσικό σύνδρομο.Τι είναι?
    By Perla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2006, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •