ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!

    ρε παιδία εχει κανεις, σουβλίες στο κεφάλι ....με κατι "σαν" πονο πίσω απο τα αυτία! και ψιλο ζαλάδες?????? ο νευρολογος μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα, αλλα εγω ακομα φοβάμαι. κανεις που να με καταλαβένει!!!! μπορει ακομα και ο πονοκέφαλος να ειναι απο το αγχος????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    σου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα ,, και μπορει οντως να μην ειναι τιποτα . Αλλα κανα παυσιπονο σουδωσε ??

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Μηπως οταν σηκωνεσαι αποτομα το παθαινεις αυτο ?
    μπορει να ειναι και απο κοπωση...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Εγώ είχα και μου έδωσε αντικαταθληπτικά ψάξτο σε έναν καλό νευρολόγο και ένα ψυχίατρο μήπως θες και ισορροπιστή μετά γιατί στο Emy θα δεις τι έπαθα, μαζί με τις σουβλιές είχα ένα μήνα να κοιμηθώ αφού εξάντλησα όλα τα παθολογικά,προσοχή στη διάγνωση μόνο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2
    geia soy niki!!! k ego exo kati soyvlies tora teleftaia... den exo paei sto giatro... ypofero apo imikranies kai gia arxi theorisa oti isos itan arxi imikranias oi soyvlies.... telika omos oxii. skeftomai oti mallon einai apo to agxos telika giati moy symbainoyn diafora opote to riksa ekei . fantazome afoy k o nevrologos soy eipe oti einai apo to agxos mallon exei dikio..ego genika apo to agxos exo kai ponokefalo k ponaei to stomaxi moy..

  6. #6
    mariant καλη χρονια ,γεμάτη υγεία και χαμόγελα.
    να σου πω??? εχεις και αναγουλα οταν έχεις αυτές τις ημικρανίες???
    γιατι οταν με πίανει αυτός ο πονοκέφαλος εχω πολλές φορές και αναγούλα!
    πραγματικά ωρες ,ωρες με πίανει ενας πανικος το κάτι αλλο, επίσης βγαζω και κατι μικρα σπιράκια στο κεφάλο που πονάνε πολύ !!!!όλα αυτά απο το αγχος????

  7. #7
    Quote Originally Posted by AGXOS-NIKI View Post
    μπορει ακομα και ο πονοκέφαλος να ειναι απο το αγχος????
    ΦΥΣΙΚΑ!!!! Δυστυχώς πολλοί απο εμάς δεν ξέρουμε τα συμπτώματα του άγχους και αυτο μας προκαλεί.....άγχος! Έχω βρέθει σε αυτή την κατάσταση αρκετές φορές. Σας δίνω μερικά απο αυτά (anew.gr) γίατι πιστέυω πως βοηθάει αμα ξέρουμε (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα μας έκανε καλό μια ιατρική εξέταση). -Sorry για το μεγάλο post-

    Τα συμπτώματα άγχους που μπορεί να βιώσουμε σωματικά είναι:

    Σώμα:

    Αίσθημα καούρας του δέρματος
    Συνεχόμενη κόπωση
    Αίσθημα ηλεκτροσόκ
    Υπερβολική ενέργεια, αισθάνεστε ότι δεν μπορείτε να χαλαρώσετε
    Έχετε λιποθυμικές τάσεις
    Αίσθηση κρύου
    Υπερδραστηριότητα
    Αυξημένη ή μειωμένη σεξουαλική ορμή
    Μυϊκοί σπασμοί
    Σφίξιμο ή δυσκαμψία των ώμων, της πλάτης και του λαιμού
    Μούδιασμα ή μυρμήγκιασμα στα χέρια, στα πόδια, στο πρόσωπο, στο κεφάλι,
    ή οποιοδήποτε άλλο σημεία του σώματος σας
    Συνεχόμενη μυϊκή ένταση
    Νευρικότητα
    Πολύ μεγάλη εφίδρωση
    Τρεμούλιασμα, τρέμουλο
    Πίεση για ούρηση, συχνουρία
    Αδύναμα πόδια, χέρια, μύες

    Στήθος:

    Πόνο ή δυσφορία στο θώρακα, σφίξιμο στο στήθος, ή σφίξιμο των μυών του στήθους.
    Ανησυχία για την καρδιά
    Δυσκολία αναπνοής
    Δύσπνοια
    Συχνό χασμουρητό στην προσπάθειά σας να αναπνεύσετε
    Ταχυπαλμία
    Καρδιακές αρρυθμίες, ταραχή ή παράληψη παλμών, φαγούρα στο στήθος που προκαλεί βήχα

    Κεφάλι:

    Ίλιγγος ή ζάλη
    Συχνοί πονοκέφαλοι, ημικρανίες
    Σφίξιμο ή δυσκαμψία στο κεφάλι, στο λαιμό, ή στον ώμο
    Υπερδιέγερση
    Σουβλιές στο πρόσωπο, στο κρανίο, ή στο κεφάλι,
    Πόνος στη γνάθο όπως και πονόδοντος
    Σφίξιμο της γνάθου ή τρίξιμο των δοντιών

    Συναισθήματα:

    Δραματικές κυκλοθυμικές διακυμάνσεις
    Συναισθηματική άμβλυνση
    Λαθεμένο αίσθημα συγκινήσεων
    Συχνές τάσεις για κλάμα χωρίς λόγο

    Νους:

    Φόβος τρέλας, απώλειας ελέγχου, φόβος για επικείμενη καταστροφή
    Συχνό αίσθημα εξάντλησης, ή ότι πρέπει να χειριστείτε ή να κάνετε πάρα πολλά
    Δυσκολία στη συγκέντρωση
    Φευγαλέες σκέψεις ή ταχείς σκέψεις
    Εμμονή για εντύπωση βελτίωσης
    Αισθάνεστε ότι σηκώνετε τον κόσμο στους ώμους σας

    Ακοή:

    Παράτυπη ή συχνά μειωμένη ακοή ή κώφωση στο ένα ή και στα δύο αυτιά
    Ακούτε υπόκωφους ήχους
    Κουδούνισμα στα αυτιά

    Διάθεση:

    Οξυθυμία
    Κατάθλιψη
    Αισθάνεστε ότι τα πράγματα δεν είναι πραγματικά ή ονειρικά
    Δεν έχετε καμία αίσθηση για τα πράγματα που κάνατε
    Νιώθετε ότι πιέζεστε όλη την ώρα

    Όραση

    Αλλοιωμένη, ομιχλώδης ή θολή όραση
    Φαγούρα, ξηρά ή υγρά μάτια
    Οφθαλμαπάτη, βλέπετε πράγματα στις γωνίες των ματιών σας που δεν υπάρχουν, αστέρια, αναλαμπές
    Φωτοευαισθησία
    Κηλίδες στην όραση,
    Αναλαμπές όταν κλείνουν τα μάτια
    Η διαίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά

    Στόμα - Στομάχι

    Συνεχής λαχτάρα για γλυκά
    Πνιγμός ή δυσκολία κατάποσης
    Δυσκοιλιότητα ή διάρροια
    Ξηροστομία
    Αίσθηση ότι η γλώσσα είναι πρησμένη
    Συχνές ενοχλήσεις στο στομάχι, φούσκωμα, αέρια
    Έλλειψη όρεξης ή γεύσης
    Ναυτία ή η σκέψη ότι το φαγητό σας προκαλεί ναυτία
    Τεντωμένος λαιμός, κόμπος στο λαιμό

    Ύπνος:

    Δυσκολία να αποκοιμηθείτε ή να συνεχίσετε τον ύπνο
    Συχνά κακά, περίεργα, ή τρελά όνειρα
    Άκουσμα ήχων στο κεφάλι που μπορεί να σας ξυπνήσουν
    Αϋπνία ή ξυπνάτε άρρωστος στη μέση της νύχτας
    Αφύπνιση με κρίσεις πανικού
    Αισθάνεστε χειρότερα το πρωί

    Αυτά είναι μερικά από τα κυριότερα συμπτώματα άγχους, αλλά τα συμπτώματα που περιλαμβάνονται στον κατάλογο είναι ελλιπή και δεν περιορίζονται σ’ αυτά που αναφέρονται παραπάνω.
    ...είναι η άποψη μου

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Γεια σας και καλή χρονιά. Εύχομαι το 2012 να είναι καλύτερο για όλους μας χωρίς άγχος -αν γίνεται βέβαια- και πιο ανέμελο -κι αυτό λίγο αδύνατο- όπως πάνε τα πράγματα. Τα περισσότερα συμπτώματα του άγχους που γράφεις soulsick τα έχω και εγώ. Περισσότερο στο νου και στη διάθεση. Αρα να μην ανησυχώ ότι είναι παράλογα όλα αυτά γιατί με πανικοβάλλουν. Τι σε ψυχολόγο έχω πάει και συνεχίζω τι σε ψυχίατρους νευρολόγους. Ολοι μου έχουν πει ότι έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Προσπάθησα να το πολεμήσω με φάρμακα αλλά αφενός οι παρενέργειες με έριξαν περισσότερο και αφετέρου όλα ήταν πρόσκαιρα. Προσπαθώ με ψυχοθεραπεία και χωρίς φάρμακα να λύσω το πρόβλημα. Είναι επίπονο αλλά θα προσπαθήσω. Βέβαια οι δυσκολίες δεν παύουν να υπαρχουν στην οικογένειά μου. Είμαι παντρεμένη και έχω δύο υπέροχα παιδιά, δύο γιους. Ο μικρός μου ο γιος όμως που είναι 8 χρόνων έχει εγκεφαλική παραλυση εκ γενετής και έχω περάσει πολλά βάσανα μαζί του και εξακολουθώ να περναω αφού ούτε περπατάει ούτε καλά καλα κάθεται. Πρέπει λοιπον να είναι συνέχεια αγκαλιά ή στο καρότσι και ολη η καθημερινότητα μου είναι δύσκολη. Ολοι μου λένε ότι αυτό είναι και η αιτία όλου του άγχους αλλά δε μπορώ να το παραδεχτώ γιατί κάθε μητέρα τα ίδια θα έκανε πιστεύω. Αυτή τη χρονιά που πέρασε πέθανε κι ο πατέρας μου μετά από πεντε χρόνια αγώνα με την αρρώστια της εποχής όπως την ονομάζω. Εχω καταλάβει λοιπόν ότι είμαι πολύ ευερέθιστη, δεν αντέχω τις δυσκολίες και γενικά νιώθω ότι οι μπαταρίες μου γέμισαν πλήρως. Είναι στιγμές που είμαι καλά και άλλες όπως τις τελευταίες μέρες που νιώθω σα χαμένη. Βάρος στον αυχένα, συνεχής αντίδραση σε όλους και σε όλα, σκέψεις συγκεχυμένες και γενικά μια άσχημη κατάσταση και διάθεση που με πανικοβάλλει και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι ή θα τρελαθώ.

  9. #9
    Πιστεύω πως η σωματική και ψυχική σου κούραση έχει φτάσει στο ζενίθ της,θα σου έλεγα αν γίνεται να βρεις κάποιο τρόπο να ξεκουραστείς.Όσο για την αγχώδη διαταραχή προσωπικά θα έλεγα πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας,εδώ εγώ είμαι τόσο αγχώδης-χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο- πόσο μάλλον εσύ που πολεμάς καθημερινώς και για μένα
    -τουλάχιστον- είσαι μια από τις πραγματικές ηρωίδες της ζωής. Ειλικρινά σου εύχομαι να το ξεπεράσεις σύντομα και να συνεχίσεις να ζεις την ζωή που ως τώρα με πολύ τσαγανό έχεις αποδεχτεί να παλεύεις. Πιστεύω σε σένα. Καλή δύναμη και καλή χρονιά.
    ...είναι η άποψη μου

  10. #10
    πέννυ μου εισαι ηρωας για μενα ........παλεύεις με όλα.
    πως να μην εχεις όλα αυτα τα συμπτώματα βρε κούκλα μου ????

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι περνάω δύσκολα. Συν όλα αυτά ξεκίνησε και καινούργια δουλειά ο σύζυγός μου και η κρίση μας έχει πάει λίγο πίσω. Δεν πάει όπως το περιμέναμε. Εχουμε έξοδα, κάποια χρέη και το πιο σημαντικό είναι τα τρεξίματα που έχω να αντιμετωπίσω για να αλλάξω ασφαλιστικό ταμείο και όλες οι γραφειοκρατικές διαδικασίες που πρέπει να περάσω για να περάσει ο μικρός με το πρόβλημα από επιτροπή για τη μέτρηση της αναπηρίας τους. Αθάνατο ελληνικό κράτος!!! Και το κερασάκι στην εξαόροφη τούρτα; Η σχέση μου με το σύζυγο δεν είναι και στα καλύτερά της. Εϊμαστε όλη μέρα μαζί στη δουλειά που για να είμαι πιο συγκεκριμένη είναι αρτοποιείο. Εχει πολλές ώρες δουλειά και φυσικά πολύ γκρίνια. Νοιώθω ότι είμαι στο απυρόβλητο. Αν κάνω λάθος φταίω πάντα εγώ και όλο αυτό γενικά με κουράζει. Νιώθω να πνίγομαι. Δε θέλω να πηγαίνω στο μαγαζί αλλά υποχρεωτικά το κάνω. Στο δε σπίτι έχω την πίεση της μητερας μου που κρατάει το μικρό μου παιδί με το πρόβλημα και οπως καταλαβαίνετε είμαι στη μέση. Πρέπει να είμαι στην ώρα μου στο σπίτι για το παιδι και στην ώρα μου στο μαγαζί. Γι αυτό νιώθω ότι πνίγομαι και όλο μου το σώμα και ειδικά το κεφάλι διαμαρτύρεται συνέχεια. Η ψυχολόγος μου με αποκαλεί ρομπότ. Δεν ξερω αν πρέπει να ισχύει ή όχι.

  12. #12
    Quote Originally Posted by AGXOS-NIKI View Post
    ρε παιδία εχει κανεις, σουβλίες στο κεφάλι ....με κατι "σαν" πονο πίσω απο τα αυτία! και ψιλο ζαλάδες?????? ο νευρολογος μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα, αλλα εγω ακομα φοβάμαι. κανεις που να με καταλαβένει!!!! μπορει ακομα και ο πονοκέφαλος να ειναι απο το αγχος????
    Καλησπερα... Το αγχος ως γνωστο χτυπαει παντου.. δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα πριν πας σε νευρολογους κ ψυχοφαρμακα πηγαινε σε καποιον ορθοπεδικο να βγαλεις καμια ακτινογραφια στον Αυχενα.. Οτα εχουμε πιεση κ αγχος κ στεναχωρια κ υπαρχει εστω κ ενα μικρο προβλημα στον αυχενα γινεται ακομα χειροτερα.. Πολλες φορες ψαχνουμε τα σοβαρα κ τελικα τα πραγματα ειναι πιο απλα κ καθημερινα...
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

Similar Threads

  1. Δεν αντεχω αλλο πια!!!!!!
    By ελενη* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2011, 08:19
  2. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 22:14
  3. Δεν το αντεχω αλλο πια.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2009, 13:14
  4. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 13:51
  5. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •